جریمه ۱۰ درصدی برای عدم عضویت در سامانه مودیان/ تولد چهارمین غول خودروسازی؛ بی‌قراری فیات برای ادغام با پژو/ کاهش ۳۸۸ میلیارد دلاری ثروت ثروتمندان جهان/ ۳۳ هزار تومان برای راه‌اندازی رمز دوم یکبار مصرف؟!
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تابناک
  4. اقتصادی

جریمه ۱۰ درصدی برای عدم عضویت در سامانه مودیان/ تولد چهارمین غول خودروسازی؛ بی‌قراری فیات برای ادغام با پژو/ کاهش ۳۸۸ میلیارد دلاری ثروت ثروتمندان جهان/ ۳۳ هزار تومان برای راه‌اندازی رمز دوم یکبار مصرف؟!

تابناکخبرگزاری تابناک |
این پیمانه تیتر‌هایی همچون رشد دسته جمعی نماگر‌های بورس تهران، مذاکره بورس با بانک‌مرکزی برای معافیت مالیاتی تجدیدارزیابی بانکها، آیا قیمت دلار در کف خود قرار دارد؟، طلا جهانی امیدی به افزایش قیمت ندارد، کاهش دکل‌های نفتی آمریکا برای سومین هفته متوالی، گران فروشی لبنیات زیر سایه سکوت سازمان حمایت و شرط صادرات کتاب "قرآن" کریم را در بر دارد.

تابناک هر روز بسته‌ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم ایران و جهان، همچون تغییرات در بازار انرژی، بازار طلا، سکه، مسکن، نفت، خودرو و … تا خبر‌ها و رویداد‌های جذاب اقتصادی را گردآوری می‌کند.

به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ این پیمانه تیتر‌هایی همچون رشد دسته جمعی نماگر‌های بورس تهران، مذاکره بورس با بانک‌مرکزی برای معافیت مالیاتی تجدیدارزیابی بانکها، آیا قیمت دلار در کف خود قرار دارد؟، طلا جهانی امیدی به افزایش قیمت ندارد، کاهش دکل‌های نفتی آمریکا برای سومین هفته متوالی، گران فروشی لبنیات زیر سایه سکوت سازمان حمایت و شرط صادرات کتاب «قرآن» کریم را در بر دارد.

رشد دسته جمعی نماگرهای بورس تهران

روز شنبه شاخص در ساعت ابتدایی با رشد خوبی همراه شد ولی در ادامه و با بروز اختلالاتی در هسته معاملات که یکی از ریسک‌های غیر رسمی فعالیت این روزها پذیرفته شده، مقداری از رشد را پس گرفت ولی در نهایت همه شاخص‌های اصلی بورس تهران در نخستین روز هفته بودند. به نقل از نبض بورس، شاخص کل بورس تهران دیروز با رشد ۵۲۵ واحدی برابر با ۰٫۱۷ درصد در ارتفاع ۳۰۵ هزار و ۸۵۸ واحدی قرار گرفت، شاخص قیمت وزنی ارزشی با ۱۴۰ واحد معادل ۰٫۱۷ درصد رقم ۸۱ هزار و ۹۴۲ واحدی را به نمایش گذاشت و شاخص کل هم وزن با افزایش ۵۶۲ واحدی معادل ۰٫۶۶ درصد به ارتفاع ۸۶ هزار و ۲۵۱ واحدی صعود کرد، شاخص قیمت هم وزن با رشد ۳۷۶ واحدی معادل ۰٫۶۶ درصد رقم ۵۷ هزار و ۶۷۲ واحدی را به نمایش گذاشت و شاخص ازاد شناور با تقویت ۱۲۵۴ واحدی معادل ۰٫۳۵ درصد به کانال ۳۵۵ هزار و ۶۱۷ واحدی صعود کرد، شاخص بازار اول با رشد ۵۵۴ واحدی معادل ۰٫۲۵ درصد رقم ۲۲ هزار و ۱۶ واحدی را نشان داد و شاخص بازار دوم با افزایش ۲۹۱ واحدی به کانال ۶۲۳ هزار و ۲۶۰ واحدی صعود کرد. ارزش معاملات بورس تهران بیش از ۱۲۰۷٫۴ میلیارد تومان بود که ناشی از دست به دست شدن بیش از ۲ میلیارد و ۶۶۴ میلیون برگه سهم طی ۳۴۹ هزار و ۸۲ نوبت معاملاتی بود.

مذاکره بورس با بانک‌مرکزی برای معافیت مالیاتی تجدیدارزیابی بانکها

شاپور محمدی رییس سازمان بورس و اوراق بهادار ایران با اشاره به خبر تایید نشده اخذ مالیات از تجدید ارزیابی بانک‌ها در مورد اموال مازادشان، گفت: بر اساس این خبر، طبق نظر بانک مرکزی، اموال مازاد بانک‌ها پس از تجدید ارزیابی مشمول معافیت مالیاتی نمی‌شود، حال قرار است که بررسی‌های لازم در این رابطه صورت گیرد. وی ادامه داد: البته ما با مسئولان بانک مرکزی صحبت کرده که اموال مازاد بانک‌ها پس از تجدید ارزیابی جهت افزایش سرمایه مشمول معافیت مالیاتی شود. محمدی افزود: بر اساس قانون رفع موانع تولید، زمانی که اموال مازاد بانک‌ها فروخته می‌شود، درآمدهای مذکور باید به حساب افزایش سرمایه واریز شود و بانک‌ها طبق قانون در این رابطه اختیارات لازم را دارند. قطعا اگر بانک مرکزی با معافیت مالیاتی اموال مازاد بانک‌ها پس از تجدید ارزیابی موافقت کند، این مسئله کمک بسیار بزرگی به بانک‌ها خواهد کرد.

جریمه ۱۰ درصدی برای عدم عضویت در سامانه مودیان

بر اساس قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان، جریمه‌های مختلفی برای مودیان متخلف لحاظ شده است. برای عدم عضویت در سامانه مودیان، عدم استفاده از پایانه فروشگاهی، عدم استفاده از حافظه مالیاتی، استفاده از حافظه مالیات متعلق به سایر مربیان یا واگذاری حافظه مالیاتی خود به دیگران معادل ۱۰ درصد مجموع مبلغ فروش انجام شده از آن طریق یا ۲۰ میلیون ریال هر یکی بیشتر باشد. همچنین برای عدم صدور صورتحساب الکترونیکی معادل ۱۰ درصد مجموع مبلغ فروش انجام شده بدون صورتحساب الکترونیکی یا ۲۰ میلیون ریال هر یک که بیشتر باشد، اعمال خواهد شد. از سوی دیگر بر اساس قانون برای این افراد محرومیت از اعمال معافیت‌های مالیاتی نرخ صفر و این موضوع قانون مالیات‌های مستقیم در همان سال مالی لحاظ شده است. از سوی دیگر برای عدم اعلام شماره حساب یا حساب‌های بانکی واحد اقتصادی که گردش مالی واحد از طریق آن یا آنها انجام می‌شود به سازمان: معادل ۱۰ درصد مجموع مبلغ فروش انجام شده از طریق آن حساب یا ۲۰ میلیون ریال هر یک بیشتر باشد اعمال خواهد شد. همچنین محرومیت از اعمال معافیت‌های مالیاتی نرخ صفر و مشوقهای موضوع قانون مالیاتهای مستقیم در همان سال مالی لحاظ شده است.

آیا قیمت دلار در کف خود قرار دارد؟

در معاملات روز شنبه بازار ارز، شاهد کاهش نوسان نرخ ارز به ویژه دلار و یورو بودیم. این در حالی است که در روزهای گذشته، اندکی افزایش را در بازار شاهد بودیم که با ورود بازارساز و افزایش عرضه، این روند متوقف شد. در نتیجه دیروز شاهد کاهش فاصله دلار صرافی‌های بانکی با بازار آزاد و از بین بردن آربیتراژ بین این دو بودیم. بر این اساس، دیروز در صرافی‌های مجاز و بانکی سطح کشور، هر اسکناس دلار آمریکا به نرخ ۱۱۲۵۰ تومان از مردم خریدای شد و به قیمت ۱۱۳۵۰ تومان به متقاضی دریافت دلار فروخته شد که نسبت به پایان هفته گذشته، تغییری نداشت. این در حالی است که دلار در بازار آزاد نیز با کمی فاصله، به نرخ ۱۱۳۶۰ تومان فروخته شد. همچنین هر اسکناس یورو در صرافی‌های مجاز و بانکی سطح کشور به نرخ ۱۱۵۵۰ تومان از مردم خریداری و به قیمت ۱۲۶۵۰ تومان به متقاضی دریافت یورو فروخته شد که نسبت به روز پنج شنبه، ثابت مانده است. عده‌ای از معامله‌گران بازار عنوان می‌کنند که قیمت این دلار در کف خود قرار دارد؛ به باور این گروه چند ماه است که قیمت دلار در کانال ۱۱ هزار تومان قرار دارد و هرگز توان پایین رفتن از آن را نشان نداده است. به باور آنها، این موضوع نشان می‌دهد که قیمت دلار در کف خود قرار دارد و با تقویت تقاضا ظرفیت حضور در کانال‌های بالاتر را خواهد داشت.

طلا جهانی امیدی به افزایش قیمت ندارد

نظرسنجی هفتگی کیتکونیوز نشان داد تحلیلگران وال استریت و سرمایه گذاران باور ندارند که فشار فروش در بازار طلا هفته جاری تمام خواهد شد. طلا هفته گذشته را با عملکرد نه چندان مطلوبی به پایان برد و بازار طلا با فشار فروش فنی روبرو شد زیرا ریسک پذیری سرمایه گذاران بهبود پیدا کرد و این موضوع باعث کاهش سه درصدی قیمت طلا در هفته گذشته شد که بزرگترین کاهش هفتگی در دو سال و نیم اخیر بود. به گزارش ایسنا، دارین نیوسام، رییس شرکت «دارین نیوسام آنالایز» اظهار کرد اگرچه بازار طلا روند نزولی پیدا کرده است اما به نظر نمی‌رسد دچار بیش فروش شده باشد و سطح حمایت مهم بعدی طلا حدود ۱۴۰۷ دلار خواهد بود. در نظرسنجی هفته جاری کیتکونیوز از تحلیلگران وال استریت، ۱۳ نفر شرکت کردند که از میان آنها چهار نفر یا ۳۱ درصد افزایش قیمت طلا و هشت نفت یا ۶۱ درصد کاهش قیمت طلا در هفته جاری را پیش بینی کردند. یک نفر یا معادل هشت درصد نیز نظری نداشت. در این بین، ۹۹۱ نفر در نظرسنجی آنلاین کیتکونیوز از سرمایه گذاران شرکت کردند که از میان آنها، ۴۸۲ نفر یا ۴۹ درصد افزایش و ۳۳۱ نفر یا ۳۳ درصد کاهش قیمت طلا را پیش بینی کردند و ۱۷۷ نفر یا ۱۸ درصد هم نظری نداشتند.

در سایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس

تولد چهارمین غول خودروسازی؛ بی‌قراری فیات برای ادغام با پژو

جان الکام، مالک خودروسازی فیات-کرایسلر و میلیاردر مشهور ایتالیایی می‌گوید که این خودروساز آماده است تا فرصت‌های ناب ادغام با گروه خودروسازی پژو-سیتروئن در فرانسه را به بهترین نحو مورد استفاده قرار دهد. به نقل از دنیای اقتصاد؛ قرار است این دو خودروساز در ماه‌های آتی برای ادغام با یکدیگر توافق کنند و بر این اساس چهارمین غول خودروسازی در جهان متولد می‌شود که هریک از طرف‌ها، ۵۰ درصد از سهام آن را در مالکیت خود خواهند داشت. الکام در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا این توافق قطعی است، گفت: «ممکن است زمان زیادی از هنگام اعلام توافق تا عملیاتی شدن آن طول بکشد.» پیش‌تر یک منبع آگاه به خبرگزاری رویترز گفته بود گروه خودروسازی پژو-سیتروئن و فیات-کرایسلر توافق کرده‌اند که در ابتدای ماه دسامبر توافق نهایی برای ادغام را به امضا برسانند. این ادغام با هدف سازگاری بیشتر و آمادگی برای پیامدهای توسعه چشمگیر فناوری‌های جدید خودروسازی و هزینه‌های آن و همچنین کاهش تقاضای جهانی انجام خواهد شد.

کاهش دکل‌های نفتی آمریکا برای سومین هفته متوالی

از آنجایی‌که تولیدکنندگان هزینه‌های حفاری جدید را کاهش دادند، شرکت‌های انرژی آمریکا این هفته تعداد دکل‌های فعال نفتی را برای سومین هفته متوالی کاهش دادند. با این حال، اکثر شرکت‌های آمریکایی به علت سود بردن از افزایش قیمت‌ها، تولید خود را بالا بردند. بیکر هیوز، بزرگ‌ترین شرکت خدمات نفتی جهان اعلام کرد حفاران ۷ دکل نفتی را در هفته منتهی به ۸ نوامبر خاموش کردند ودر مجموع تعداد این دکل‌ها به ۶۸۴ دکل کاهش یافت که کمترین میزان از اوریل ۲۰۱۷ به شمار می‌رود. در هفته مشابه سال گذشته، تعداد دکل‌های فعال ۸۸۶ دکل بود. شمارش دکل‌ها به عنوان شاخص اولیه تولید آتی، برای ۱۱ ماه متوالی کاهش یافته است که رکوردی محسوب می‌شود. با این حال، تولید نفت از دکل‌های فعال تاحدی افزایش یافته است. اداره اطلاعات انرژی امریکا پیش‌بینی کرده است تولید نفت این کشور در سال ۲۰۱۹ به روزانه ۱۲٫۳ میلیون بشکه افزایش یابد که از رکورد ۱۱ میلیون بشکه در روز در سال ۲۰۱۸ بیشتر است.

کاهش ۳۸۸ میلیارد دلاری ثروت ثروتمندان جهان

دو موسسه بانکی UBS و PwC اعلام کردند ثروتمندان جهان طی سال گذشته میلادی ۳۸۸ میلیارد دلار از مجموع ثروت خود را از دست داده‌اند. دارائی این افراد پس از کاهش ۳۸۸ میلیارد دلاری به ۸٫۵۳۹ تریلیون دلار رسیده است. مناقشات ژئوپولتیک و پرنوسان بودن بازارهای سهام از جمله دلایل کاهش دارائی افراد ثروتمند جهان اعلام شده است. بر اساس گزارش دو بانک مذکور، بیشترین کاهش دارائی ثروتمندان در چین و به طور کلی اسیا و اقیانوسیه اتفاق افتاده است. کاهش ارزش چین و بحران در بازارهای مالی این کشور باعث شده که معادل دلاری دارائی افراد خیلی ثروتمند چینی ۱۲٫۸ درصد کاهش یابد. از دیگر دلایل افت دارائی ثروتمندان چینی کاهش رشد اقتصادی این کشور اعلام شده است. با این حال اما چین هر دو روز یا دو و نیم روز شاهد ظهور یک میلیاردر جدید است. در دیگر کشورهای جهان به جز آمریکا نیز شاهد کاهش تعداد ثروتمندان هستیم.

شرط صادرات کتاب «قرآن» کریم

براساس آنچه وزارت صنعت، معدن و تجارت به گمرک اعلام کرده صادرات قرآن کریم فقط با مجوز سازمان دارالقرآن کریم با رعایت سایر ضوابط و مقررات مربوطه بلامانع است. طبق آنچه گمرک اعلام کرده صادرات قرآن کریم از ۱۵ مهرماه سال ۱۳۹۸ براین اساس اجرا می‌شود و کلیه گمرکات اجرایی کشور باید طبق آن عمل کنند.

جریمه ۱۰ درصدی برای عدم عضویت در سامانه مودیان/ تولد چهارمین غول خودروسازی؛ بی‌قراری فیات برای ادغام با پژو/ کاهش ۳۸۸ میلیارد دلاری ثروت ثروتمندان جهان/ ۳۳ هزار تومان برای راه‌اندازی رمز دوم یکبار مصرف؟! - 22

گران فروشی لبنیات زیر سایه سکوت سازمان حمایت

درحالی انجمن صنایع لبنی اعلام کرده است که قیمت نرخ محصولات لبنی تغییری نکرده و کارگروه تنظیم بازار نیز ابلاغیه‌ای در این خصوص صادر نکرده است برخی از صنایع لبنی اقدام به افزایش قیمت خودسرانه محصولات لبنی خود کرده‌اند. بر اساس مصوبه خرداد ماه کارگروه تنظیم بازار در سال جاری نرخ هر کیلوگرم شیر بطری کم چرب ۴۹۰۰ و پرچرب ۵۳۰۰ تومان تعیین و هر لیتر شیر کم چرب با بسته بندی تتراپک۷ هزار تومان و پرچرب ۷ هزار و ۴۰۰ تومان تعیین شده است. بر اساس گزارش‌های میدانی اما برخی از صنایع لبنی هر لیتر شیر بطری کم چرب که ۵۳۰۰ تومان قیمت دارد ۵۸۰۰ تومان به فروش می‌رسانند. بنابراین گزارش قیمت مصوب ماست ۹۰۰ گرمی کم چرب ۵۳۰۰ تومان و پرچرب ۵۸۰۰ تومان و ماست ۲٫۵ کیلوگرمی کم چرب ۱۴ هزار تومان و ماست پرچرب ۱۵ هزار تومان قیمت گذاری شده است. قیمت هر بسته پنیرUF در بسته بندی ۴۰۰گرمی ۵۸۰۰ تومان، پنیر ۲۱۰ گرمی در بسته بندی تتراپک ۵۸۰۰ تومان و در بسته بندی ۵۲۰ گرمی ۱۳۲۰۰ تومان قیمت گذاری شده و نرج هر غالب کره بسته بندی ۱۰۰ گرمی ۴۵۰۰ تومان است. سایر محصولات لبی شامل قیمت گذاری دستوری دولت نیستند. بنابراین گزارش با این وجود ماست ۹۰۰ گرمی پرچرب ۵۸۰۰ تومانی توسط دو برند‌ها ۷ هزار تومان به فروش می‌رسد اما برخی از صنایع این محصول را به قیمت مصوب آن به فروش می‌رسانند به طوری که قیمت فروش توسط یک برند کمتر از نرخ مصوب است و ۵۵۰۰ تومان به فروش می‌رسد. /تسنیم

۳۳ هزار تومان برای راه‌اندازی رمز دوم یکبار مصرف؟!

ایسنا نوشت: مشخص نیست که اگر اجباری کردن رمز دوم پویا با مشکلاتی از جمله نداشتن گوشی‌های تلفن همراه هوشمند مواجه است، چطور برخی از بانک‌ها رمز دوم پویا را اجباری کرده‌اند؟ از سوی دیگر یکی از مشکلاتی که پیش از این گفته می‌شد، هزینه زیادی بود که وزارت ارتباطات قرار بود از بانک‌ها برای تایید شماره تلفن افراد با کد ملی بگیرد که مشخص نیست این هزینه کاهش یافته یا خیر؟ همچنین راه‌اندازی خدمات رمز دوم پویا در برخی بانک‌ها حدود ۳۳ هزار تومان هزینه دارد که به نسبت کارمزدهای بانکی رقمی بالا به نظر می‌رسد و این در حالی است که دریافت این رمزها اجباری است.

به گفته رئیس‌کل بانک مرکزی اتصال همه بانک‌ها به سیستم متمرکز پیامکی بانک مرکزی تا دی‌ماه زمان می‌برد و اجباری شدن استفاده از رمز دوم پویا تا آن زمان امکان‌پذیر نیست؛ حال آن‌که برخی بانک‌ها استفاده از این خدمات را اجباری کرده‌اند که در این میان بانک مرکزی هم نهایتا اجرای این امر را تا دی ماه اجباری اعلام کرد و از مشتریان خواست که اقدامات لازم را انجام دهند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

وقتی کارشناس BBC درباره بی‌نیازی ایران از برداشته شدن تحریم‌های تسلیحاتی می‌گوید + فیلم

رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش رکنا، کارشناس بی‌ بی‌ سی در بخشی از گفت و گوی خود با مجری این خبرگزاری گفت: حتی اگر تحریم‌های تسلیحاتی برداشته شود، جمهوری اسلامی ایران نیازی به خرید تسلیحات خارجی ندارد، زیرا در حوزه داخلی، توانسته است سلاح‌های جدیدی را بسازند که آن را بی‌نیاز از خارج می‌کند. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید. باشگاه خبرنگاران جوان

پژوهش و مفاخر فرش

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

تعیین قیمت برق مصرفی رمز ارز‌ها

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
رجبی مشهدی با بیان اینکه مراکز استخراج رمز ارز معاف از پرداخت هزینه انشعاب عمومی هستند ادامه داد: این مراکز می‌توانند از تخفیف‌های مشخص شده نیز در صورت متمرکز و مجتمع بودن استفاده کنند که این تخفیف‌ها تا ۳۵ درصد است. وی با اشاره به اینکه در پروانه فعالیت این مراکز، محل و میزان مصرف و نحوه تامین برق مشخص شده است، گفت: شرایط تامین برق نیز توسط شرکت‌های برق در سراسر کشور مشخص خواهد شد تا در مسیر تولید برق پایدار برای مشترکین شبکه سراسری اختلالی ایجاد نشود. سخنگوی صنعت برق فعالیت مراکز استخراج رمز ارز بدون مجوز وزارت صمت و انعقاد قرارداد با صنعت برق را تخلف دانست و افزود: اگر این مراکز بدون مجوز از شبکه سراسری برق استفاده کنند و خسارتی به مشترکین برق وارد شود جریمه مصرف بدون مجوز، خسارت وارده به مشترکین و حتی ایجاد تغییر در کنتور بصورت جداگانه دریافت می‌شود که البته این جریمه قابل توجه خواهد بود. رجبی مشهدی گفت: اگر مردم مراکز غیرقانونی استخراج رمز ارز را به شرکت‌های برق معرفی کنند ۲۰ درصد از جریمه دریافتی از متخلفان به عنوان پاداش به آن‌ها پرداخت می‌شود.
فارسفارس1 روز قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، هیأت وزیران سعودی در جلسه هفتگی خود که با حضور شاه این کشور برگزار می‌شود، این هفته، ‌ ایران را به فریب‌کاری در برنامه هسته‌ای متهم کرد. به نوشته خبرگزاری رسمی سعودی (واس) در جلسه این هفته، ضمن بررسی گزارش‌هایی از آخرین تحولات منطقه و جهان، اعلام شد که دولت سعودی از تلاش‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تقدیر و «تقلب و فریب‌کاری ایران در برنامه‌ هسته‌ای خویش و تأخیر در ارائه اطلاعات لازم به آژانس را محکوم می‌کند». دولت سعودی همچنین همکاری کامل ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و احترام به مصونیت و امتیازات کارشناسان آژانس را خواستار شد. هیأت وزیران سعودی در ادامه از آژانس خواست تا تدابیر راستی‌آزمایی و نظارتی را در ایران تشدید کند. «عبدالله بن خالد بن سلطان عبدالعزیز» نماینده دولت سعودی در سازمان ملل نیز روز پنجشنبه هفته گذشته (۱۸ آبان) در بیانیه‌ای ایران را به «فریبکاری» و مخفی کردن بخش‌های حساس برنامه هسته‌ای خود متهم و ادعا کرد که تهران به دنبال دستیابی به سلاح‌ هسته‌ای است.
ایران‌جیبایران‌جیب1 روز قبل
حال در چنین شرایطی، برخی افراد مسئول و غیرمسئول، برخی نهادها و رسانه‌ها و … بدون ارائه هیچ سند و مدرکی، بدون بررسی، بی‌توجه به اصول مشخص علم اقتصاد، تنها با بیان جملاتی مخاطب‌پسند اما بی‌اساس، خودروسازان را به افزایش قیمت خودرو و نیز عدم عرضه خودرو به بازار متهم می‌کنند. از این رو، خودروسازان کشور در پاسخ به این اظهارات و فضاسازی‌های رسانه‌ای ذکر چند نکته را ضروری می‌دانند:۱- بار دیگر یادآوری می‌کنیم که قیمت فروش خودرو در شرکت‌های تولیدکننده با بازار آزاد «متفاوت» است و ایران‌خودرو و سایپا هیچ نفعی و هیچ سودی از افزایش قیمت خودرو در بنگاه‌های فروش خودرو و … نمی‌برند و مکلف‌اند خودرو را براساس قیمت مصوب به مشتری تحویل دهند. قیمت بازار و فراز و فرود آن هیچ ارتباطی با خودروسازان نداشته و حاصل هدایت نقدینگی سرگردان به بازار خودرو، صحنه‌گردانی واسطه‌ها و دلالان و نیز تقاضای کاذب ناشی از کاهش ارزش پول ملی است. ۳- تمام کارشناسان حوزه اقتصاد عقیده دارند افزایش قیمت چند محصول داخلی در روزهای اخیر ناشی از سوءاستفاده دلالان و واسطه‌ها و هیجان زده کردن جو روانی بازار خودرو و نیز فضاسازی‌های رسانه‌ای بوده است. این تصمیم‌های بزرگ در سخت‌ترین روزهای اقتصاد و صنعت کشور اتخاذ شده و جراحی بزرگ این صنعت، نیاز به حمایت همه جانبه تمام بخش‌ها، مجموعه‌ها، سازمان‌ها و نهادها و رسانه‌ها دارد.
ایبناایبنا1 روز قبل
وی با اشاره به پشتیبانی شبکه سراسری از مراکزی که برق خود را از نیروگاه‌های تجدیدپذیر دریافت می‌کنند، گفت: در شرایطی که نیروگاه‌های تجدیدپذیر امکان تامین برق مورد نیاز این مراکز را نداشته باشد شبکه سراسری برق مورد نیاز را تامین خواهد کرد. سخنگوی صنعت برق با تاکید بر ممنوعیت استفاده مراکز استخراج رمز ارز از برق شبکه سراسری در زمان اوج مصرف، گفت: طبق مصوبه هیات دولت این مراکز در زمان اوج مصرف که ۳۰۰ ساعت است نباید از برق موجود در شبکه سراسری استفاده کنند. رجبی مشهدی گفت: اگر مردم مراکز غیرقانونی استخراج رمز ارز را به شرکت‌های برق معرفی کنند ۲۰ درصد از جریمه دریافتی از متخلفان به عنوان پاداش به آن‌ها پرداخت می‌شود. سخنگوی صنعت برق گفت: برای کنترل مصرف برق در مراکز استخراج رمز ارز از راه دور، همه این مراکز به کنتور هوشمند مجهز می‌شوند. رضا اردکانیان، وزیر نیرو نیز مصوبه مقررات تامین برق مراکز استخراج رمز ارزها را به شرکت‌های برق منطقه‌ای ابلاغ کرده که تمامی دارندگان مجوز از وزارت صمت می‌توانند با هماهنگی شرکت برق منطقه‌ای و برخورداری از تجهیزات مناسب برق از تعرفه اعلام شده برای استخراج رمز ارز استفاده کنند؛ همچنین شرکت‌های برق منطقه‌ای موظف به قطع انشعاب و برخورد با استخراج کنندگان رمز ارزی هستند که به صورت غیر مجاز از شبکه برق استفاده می‌کنند یا با سایر تعرفه‌ها نسبت به دریافت برق و ماینینگ اقدام کرده‌اند.

نظرها

اخبار بیشتر