صادرات شلتوک برنج در محاصره اما و اگرهای مسوولان خوزستانی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خوزستان آنلاین
  4. اقتصادی

صادرات شلتوک برنج در محاصره اما و اگرهای مسوولان خوزستانی

خوزستان آنلاینخبرگزاری خوزستان آنلاین |
صادرات شلتوک برنج در محاصره اما و اگرهای مسوولان خوزستانی - 0

بزرگنمایی:

پیام خوزستان - اهواز- هفته گذشته مجوز صادرات شلتوک برنج خوزستان از مرزهای این استان صادر شد؛ با این وجود اما و اگرهایی برای اجرایی شدن آن وجود دارد که شفاف نبودن نحوه صادرات این محصول کشاورزی استان برای نخستین بار، دلیل سرگردانی تجار و مسولان محلی در این رابطه است.

به گزارش ایرنا کشاورزان خوزستانی از دو هفته گذشته به مرور زمان شروع به برداشت شلتوک برنج از ۲۰۶ هزارهکتار از مزارع خود کرده‌اند و کار برداشت تا حدود یک‌ماه آینده، ادامه خواهد داشت. پیش‌بینی‌ها از برداشت ۹۰۰ هزار تن شلتوک حکایت دارد که این میزان سه برابر کشت هرساله در خوزستان اعلام شده و آن یکی راهکارها برای جلوگیری از خراب شدن مازاد تولید انجام شده، صادرات به عراق است که در همین رابطه شامگاه شنبه تعیین سرنوشت این محصول کشاورزی در نشست شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

آزمون و خطا در صادرات شلتوک خوزستان

دبیر شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان با اشاره به اینکه هنوز برای تجار موضوع صادرات برنج در هاله‌ای از ابهام قرار دارد، اظهارداشت: به دلیل اینکه صادرات این محصول با برداشت برنج در کشور عراق همزمان است، این کشور هنوز مجوزی در این رابطه صادر نکرده است.

شهلا عموری ادامه داد: اینکه برخی مسئولان از تجار انتظار دارند که ریسک صادرات شلتوک را در شرایطی که هیچ هماهنگی با کشور عراق نشده را بپذیرند، نوعی آزمون خطا است.

وی ادامه داد: با این وجود نیاز است طی تعاملات لازم با عراق، وضعیت صادرات محصول شلتوک خوزستان، از شفافیت بیشتری برخوردار باشد ولی با این وجود سعی داریم این خواسته استان را عملی کنیم.

دبیر شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی استان با تاکید بر اینکه ممکن است صادرات شلتوک به دلیل نبود هماهنگی‌ها با عراق دچار مشکل شود، گفت: پیشنهاد می‌شود به‌منظور جلوگیری از هرگونه خسارت به کشاورزان استان، سازمان جهادکشاورزی اقدام به خرید تضمینی شلتوک کند.

عموری یادآور شد: اقدام دیگری که می‌تواند در این زمینه کارساز باشد، فرخوان تامین نیاز دیگر استان‌های کشور به شلتوک است که این اقدام پیش از این انجام شده و در حال پیگیری آن هستیم.

هنوز هیچ محموله شلتوکی از خوزستان به عراق صادر نشده است

ناظر گمرکات خوزستان در بخش دیگری از این نشست با تاکید بر اینکه گمرکات استان آمادگی همکاری با تجار را برای انجام صادرات شلتوک دارد، گفت: از روز چهارشنبه هفته گذشته که مجوزهای لازم برای انجام صادرات این محصول کشاورزی به گمرک به صورت رسمی ابلاغ شد، تاکنون هیچ محموله شلتوک تولیدی استان به کشور عراق صادر نشده است.

غلامرضا بلوطی تصریح کرد: گمرک آمادگی هرگونه همکاری با صادرکنندگان و تجار را برای انجام صادرات این محصول را دارد و گمرکات استان در این زمینه هیچ محدودیتی قائل نیست.

نیاز عراق به شلتوک بیش ازمیزان تولید است

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان خوزستان همچنین در این نشست با تاکید بر اینکه برداشت شلتوک در عراق با صادرات این محصول تولیدی استان خوزستان منافاتی نخواهد داشت، گفت: نیاز سالانه این کشور بیش از حد میزان تولیدی است و به همین دلیل بر اساس شنیده‌ها و اعلام برخی فعالان اقتصادی مرتبط با تجار عراقی، این کشور محدودیتی در زمینه واردات این محصول نداشته و نخواهد داشت.

خبری: اخبار اقتصادی دلار و بورس

کیخسرو چنگلوایی تصریح کرد: در حال حاضر تعدادی از تجار عراقی در حال نمونه برداری و بررسی محصول تولیدی مزارع استان هستند.

وی با تاکید بر اینکه تامین نیاز دیگر استان‌های کشور از محصول تولید شده می‌تواند راهکاری مناسب باشد، گفت: در این رابطه مکاتبات لازم انجام شده تا در صورت نیاز شلتوک تولیدی خوزستان به استان‌های دیگر ارسال شود.

رئیس سازمان جهادکشاورزی خاطرنشان کرد: این موضوع نباید باعث شود تا از بحث صادرات شلتوک به عراق غافل شویم.

واردات شلتوک و برنج به عراق ممنوع نیست اما محدودیت‌های فصلی وجود دارد

مشاور استاندار و مدیر هماهنگی روابط تجاری با کشور عراق همچنین به پیگیری‌های خود با کنسولگری ایران در استان بصره اشاره‌کرد و گفت: در پاسخ به این پیگیری‌ها اعلام شد (غیر مکتوب) که ورود شلتوک و یا برنج به عراق آزاد بوده اما با محدودیت‌های فصلی همراه است و در صورت نیاز واردات این محصول کشاورزی ممنوع نیست.

فاضل سلامات تاکید کرد: در این زمینه وزارت کشاورزی عراق تصمیم گیری می‌کند و بر همین اساس میزان نیاز اعلام می‌شود تا تجار نسبت به واردات اقدام کنند.

وی ادامه داد: در هر صورت عراق قرار است تا روز دوشنبه در این باره نظر قطعی خود را اعلام کند.

بکارگیری همه توان استان برای تسهیل در صادرات شلتوک

معاون اقتصادی استانداری خوزستان نیز در بخش دیگری از نشست شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان، اظهارداشت: گمرک در آمادگی کامل برای انجام همکاری با تجار را دارد و این امر در حالی پیش خواهد رفت که فعالان اقتصادی استان برای صادرات پیشقدم شوند.

سید نوراله حسن زاده با تاکید بر اینکه همه توان استان برای تسهیل در صادرات شلتوک بکارگیری شده، گفت: اخذ مجوز صادرات شلتوک برنج خوزستان برای اولین بار است که انجام شده اما لازم است تا در انجام آن شاهد تسریع هرچه بیشتر باشیم.

وی از فعالان خصوصی استان خواست تا با پذیرفتن ریسک صادرات این محصول کشاورزی، در این مسیر پیش قدم شوند.

معاون اقتصادی استانداری خوزستان تصریح کرد: در صورتی که اولین محموله‌های شلتوک با رضایتمندی کامل وارد خاک عراق شد، صادرات آن موج‌های بعدی را به همراه دارد که می‌تواند سود کشاورز و تاجر را درپی داشته باشد.

یکشنبه ۱۲ آبان‌ماه برای نخستین بار، مجوز صادرات شلتوک تولیدی در استان خوزستان به دلیل کشت مازاد برنیاز داخلی صادر و درنهایت روز گذشته هماهنگی‌های نهایی آن با گمرک مرزهای استان انجام شد و زمینه قطعی خروج این محصول کشاورزی از استان به کشور عراق فراهم شد.

پس از سیل استان خوزستان و آسیب‌های سنگین ناشی از آن به‌ویژه بخش کشاورزی خوزستان، شلتوک‌کاری در خوزستان که پیش از این تنها در استان‌های شمالی کشور آزاد بود، با هدف جبران بخشی از خسارت‌ها از سوی دولت آزاد اعلام شد.

براساس اعلام سازمان جهادکشاورزی خوزستان، کشاورزان خوزستانی در تابستان امسال، رتبه نخست کشور در کشت این محصول را به خود اختصاص دادند.

۱۳۵ هزار هکتار از این میزان مربوط به زمین‌های کشاورزی خسارت دیده از سیل فروردین گذشته است.

براساس نامه مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت «صمت» تقاضای سایر استان‌ها برای صادرات شلتوک برنج تولید داخل، منوط به بررسی در مراجع مربوطه است.

برچسب‌ها

صادرات ایرنا استانداری خوزستان برنج عراق

صادرات شلتوک برنج در محاصره اما و اگرهای مسوولان خوزستانی - 38

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

الفالف1 روز قبل
گروه اجتماعی الف، ۲۳ آبان ۱۳۹۸، ۰۶:۳۰ ۳۹۸۰۸۲۳۰۱۳به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، ثریا پاروکی مدیر درمان تامین اجتماعی استان مرکزی طی گفت‌وگویی با اشاره به ثبت سوژه‌های مردمی «پرداخت هزینه توسط بیمه شدگان خویش‌فرما تامین اجتماعی در بیمارستان تامین اجتماعی اراک» در سامانه فارس من اظهار کرد: خدمات درمانی سازمان تامین اجتماعی در مراکز درمانی این سازمان به بیمه‌شدگان تامین اجتماعی کاملا رایگان است. وی افزود: هم‌اکنون ۲۵۶ پزشک در مراکز درمانی تامین اجتماعی استان مشغول فعالیت هستند که ۷۰ مورد از آن‌ها در زمینه‌های مختلف تخصص دارند، درصورتی که پزشکی متقاضی کار در مراکز درمانی باشد می‌توانیم برای مرکز درمانی تامین اجتماعی محلات نیروی متخصص تامین کنیم. مدیر درمان تامین اجتماعی استان مرکزی ادامه داد: هم‌اکنون ۳ بیمارستان تامین اجتماعی در شهرستان اراک، ساوه و شازند و ۵ درمانگاه تامین اجتماعی در ساوه، دلیجان، محلات، خمین، تفرش و ۳ درمانگاه هم در اراک وجود دارد. پازوکی افزود: هم‌اکنون یک درمانگاه تامین اجتماعی دیگر نیز با پیشرفت ۵۰ درصدی در شهرستان زرندیه در حال ساخت است که پاییز سال آینده افتتاح خواهد شد. مدیر درمان تامین اجتماعی استان مرکزی بیان کرد: داروخانه‌های طرف قرارداد با سازمان تامین اجتماعی استان طلب خود را تا اردیبهشت ماه امسال دریافت کردند، مراکز درمانی و پزشکان نیز طلب ۴-۵ ماه از سال گذشته را دارند، براساس تفاهم نامه سازمان تامین اجتماعی و وزارت بهداشت از ابتدای سال ۶۰ درصد از هزینه‌ها و طلب یک ماهه آن‌ها در همان ماه پرداخت می‌شود.

فیلم| هجوم مردم به پمپ بنزین‌ها

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز8 ساعت قبل

اجرای طرح اقدام ملی مسکن‎‎؛ محرکی برای خروج از رکود

صدا و سیماصدا و سیما9 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، محمود محمودزاده با حضور در برنامه گفت و گوی ویژه خبری پنجشنه شب شبکه دو سیما افزود: در اقدام ملی مسکن بنا بر تاکید و سیاستگذاری وزارت راه وشهرسازی، عملیات اجرایی ۴۰۰ هزار واحد مسکونی، امسال باید آغاز شود. وی، تولید مستمر مسکن را از سیاست‌های وزارت راه و شهرسازی برشمرد و تاکید کرد: ساخت واحد‌های مسکونی به این ۴۰۰ هزار واحد، محدود نمی‌شود و ادامه خواهد داشت. آقای محمودزاده افزود: بر اساس پیش بینی‌های برنامه ششم توسعه و طرح جامع مسکن، کشور در سال، بین ۹۰۰ هزار تا یک میلیون واحد مسکونی نیاز دارد، اما به این معنی نیست که دولت این میزان مسکن را تولید کند، زیرا چنین توانی ندارد و همچنین برخی دهک‌ها نیاز به کمک دولت ندارند. او ادامه داد: این ۴۰۰ هزار واحد بیش از ۴۰ میلیون مترمربع زیربنا دارد و بین ۸۰ تا ۱۰۰ هزار میلیارد تومان گردش اقتصادی این طرح است به جز زمینی که برای آن تخصیص داده شده است و امیدواریم نقش ویژه‌ای را در رونق تولید در حوزه صنعت ساختمان بر عهده بگیرد. معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی با بیان اینکه در ۴ استانی که ثبت نام کردیم از سه روز پیش از آن اطلاع رسانی نمودیم، گفت: ثبت نام در هر استان فقط یک بار نیست بلکه هر استانی که بتواند پیش نیاز‌های ساخت واحد‌های مسکونی از جمله زمین را تامین کند، در چند مرحله ممکن است نام نویسی انجام شود بنابراین کسانی که در این مرحله به آن‌ها نوبت نرسیده است در صورتی که استان‌ها زمین تامین کنند در مراحل بعدی نام نویسی می‌شوند. آقای محمودزاده افزود: در مرحله اول نام نویسی، ظرفیت استان قم پر شد و ظرفیت برخی شهر‌های استان خراسان شمالی هنوز باقیمانده است. خراسان جنوبی تا روز بعد ادامه داشت و در استان سیستان و بلوچستان هم ظرفیت برخی شهر‌ها تا دیروز پر نشده بود. او اضافه کرد: مشکل فقط در استان قم بود به علت حجم تقاضا و زمین کمی که تامین شده بود. امیدواریم با تلاش مسئولان این استان برای تامین زمین و ظرفیت ساخت، بتوانیم دفعات مکرری برای طرح اقدام ملی مسکن نام نویسی کنیم. معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی گفت: تا کنون در استان قم ۴۴۰۰ نفر، در استان سیستان و بلوچستان حدود ۱۰ هزار نفر، در خراسان جنوبی حدود ۲۵۰۰ و در استان خراسان شمالی نیز حدود ۲۴۰۰ نفر در طرح اقدام ملی مسکن، نام نویسی کرده‌اند. وی گفت: نام نویسی در این مرحله طرح اقدام ملی مسکن به اینترنت پرسرعت نیاز نداشت، زیرا فقط کد ملی افراد گرفته می‌شد و بارگذاری مدارک دیگر را به مرحله بعد واگذار کردیم. او ادامه داد: البته هر کسی که موفق به نام نویسی شد به این مفهوم نیست که ثبت نام نهایی شده است بلکه بعدا باید مدارک آن‌ها بررسی شود و از سامانه ثبت احوال، سامانه ثبت اسناد و سامانه بانک باید استعلام‌های مربوط را انجام دهیم. آقای محمودزاده با اشاره به اینکه در برخی از استان‌ها مانند استان‌های شمالی زمین دولتی وجود ندارد، گفت: تاکنون حدود ۷ هزار هکتار زمین برای اجرای طرح اقدام ملی مسکن تامین شده است. عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی هم با حضور در این برنامه گفت: هر طرح که به خانه دار شدن مردم و تعادل عرضه و تقاضا و تعادل بخشی به بازار مسکن کمک می‌کند به کاهش رکورد مسکن هم کمک می‌کند. آقای مجید کیانپور افزود: از حدود یک سال و نیم پیش تا کنون صحبت از ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسکونی در قالب طرح اقدام ملی مسکن است. این کار قطعا برای تاثیر در بازار مسکن، محرک است، اما نحوه توزیع این واحد‌ها میان اقشار و دهک‌های مختلف جامعه، نامشخص است و بسیاری از مردم از نحوه ثبت نام این طرح هم ناراضی هستند و برخی به اینترنت پرسرعت دسترسی ندارند. وی ادامه داد: برای ایجاد عدالت و اینکه همه اقشار جامعه هدف این طرح موفق به ثبت نام شوند باید زمان مناسبی در نظر گرفته شود و خانه اولی‌ها و زوج‌های جوان در اولویت باشند.
الفالف1 روز قبل
)، ٦٫٩ درصد افزایش داشته است. در این فصل بیشترین نرخ تورم فصلی مربوط به استان لرستان با ٢٣٫٦ درصد افزایش و کمترین آن مربوط به استان آذربایجان شرقی با ٢٫٧ درصد افزایش می‌باشد. بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه مربوط به استان لرستان با ٣٧٫٢ درصد افزایش و کمترین آن مربوط به استان آذربایجان غربی با ١١. درصد افزایش است. در جدول زیر شاخص اجاره بها واحدهای مسکونی خانوارهای شهری و درصد تغییر ان قابل مشاهده است.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین22 ساعت قبل
کرد آنلاینکرد آنلاین1 روز قبل
عصر کرد - سنندج- معاون وزیر جهادکشاورزی گفت: اگر سه طرح پیشران کشاورزی در کردستان اجرا شود ۵۶ هزار شغل جدید در این استان ایجاد می‌شود. وی اعلام کرد: سه طرح پیشران بخش کشاورزی در سال‌های گذشته برای کردستان تصویب و تمام کارهای مربوط له اجرای آن انجام شد و حتی مورد تایید و موافقت رهبر معظم انقلاب، رئیس جمهور وقت و وزاری جهاد کشاورزی قرار گرفت. معاون وزیر جهادکشاورزی اظهار داشت: سه طرح پیشران شامل آبی کردن۱۰۰ هزار هکتار، ۵۰ هزار هکتار گیاهان دارویی و تولید ۱۳ هزارتن گوشت قرمز ارگانیک در این استان است. طهماسبی اعلام کرد: با اجرای این طرح‌ها ۵۶ هزار شغل جدید ایجاد و سالانه یک میلیون تن به تولیدات استان اضافه می‌شود. وی اضافه کرد: اختصاص اعتبار لازم برای بیمه یارانه‌ای کشاورزان از جمله درخواست‌ها و مطالبات این قشر در استان کردستان است که امیدواریم مسئولان کشوری توجه ویژه‌ای به آن داشته باشند.

نظرها

اخبار بیشتر