روایت خانواده معروف‌ترین جانباخته زلزله آذربایجان شرقی | لالایی اصغر برای دختر ۱۰ ساله
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. همشهری
  4. اجتماعی
روایت خانواده معروف‌ترین جانباخته زلزله آذربایجان شرقی | لالایی اصغر برای دختر ۱۰ ساله

روایت خانواده معروف‌ترین جانباخته زلزله آذربایجان شرقی | لالایی اصغر برای دختر ۱۰ ساله

همشهریخبرگزاری همشهری |
سرش را روی تلی از آوار گذاشته و آرام لالایی می‌خواند هرازگاهی زیر لب چند جمله‌ای را به زبان می‌آورد و دوباره بغض امانش نمی‌دهد و می‌زند زیر گریه. باشویادولانیم«گوزل قیزیم آللاهین یانیندادی»، «گوزل قیزیم مدرسه ددی، ایندی گلجک». مردی که آن طرف‌تر ایستاده می‌گوید او پدر زهرا است. همان دختر بچه‌ بلبل زبان معروف.

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، تمام پنج کشته زلزله بامداد جمعه در آذربایجان شرقی در یک روستا جان خود را از دست دادند. روستایی به نام «ورنکش» در ۱۳۰ کیلومتری تبریز؛ روستایی که کمتر از ۴۰۰ خانوار در آن زندگی می‌کنند و زمین لرزه اکثر ساختمانهای قدیمی و غیر مقاومش را با خاک یکسان کرده است.

کوچکترین جان باخته زمین لرزه روز جمعه نیز در یکی از همین خانه‌ها جان خود را از دست داد؛ زهرا عابدی دختر ۱۰ ساله‌ای که از دیروز ویدیویی از بلبل زبانی‌هایش در مصاحبه با خبرنگار صدا و سیما در فضای مجازی در حال چرخیدن است. دختری که از وضعیت بد امکانات آموزشی در مدرسه‌شان گله می‌کند و در آخر هم اگر روزی در این کشور کاره‌ای شود، بتواند مشکلات را حل کند.

اصغر عابدی پدر زهرا روی ویرانه‌های خانه‌اش نشسته پسر دیگرش سرش را روی شانه پدر گذاشته و در حالی که پدر با دستانش جسم خیالی دخترش را در آغوش کشیده با یکدیگر گریه می‌کنند. اصغر برای دختر ۱۰ ساله‌اش لالایی می‌خواند و بعد طوری که انگار طاقت دیدن اشک‌های پسرش را ندارد او را دلداری می‌دهد و به زبان آذری می‌گوید: زهرای ما هیچ جا نرفته، مدرسه است و حالا برمی‌گردد. پدر و پسر اما خودشان بهتر می‌دانند که نه خبری از زهرا است و نه دیگر او را خواهند دید. چرا که با این جملات پدر اشک‌ و مویه‌شان به هق هق و گریه‌ای بلند بدل می‌شود. مردی که همسایه‌ی دیوار به دیوار آنهاست می‌گوید: اصغر آقا از صبح امروز همین جا نشسته و هیچ جا نمی‌رود چند بار همسایه‌ها خواستند او را به جای دیگری ببرند تا در این محل نباشند اما قبول نمی‌کند و می‌گوید می‌خواهد پیش دخترش باشد.

اهالی روستا هر چند دقیقه با دیدن اصغر پیش او می‌روند و برای دقایقی هم که شده او را دلداری می‌دهند.

به سراغ پدر داغدار می‌روم؛ مردی میانسال که چندان توان صحبت ندارد و به زبان آذری می‌گوید: «قیزیم گدیپ آللاهین یانینا، آلله اوزی اونی وردی منه اوزیده توتدی» بعد دوباره اشک‌هایش جاری می‌شود.

مادر زهرا نیز حال و روزی بهتر از همسر و پسرش ندارد. دو نفر از زنان روستا بازوهایش را گرفته و او را به خانه‌اش آورده‌اند. این اولین بازگشت او به خانه ویران‌شده پس از زلزله است.

در خبری بخوانید: اخبار کوتاه اجتماعی در ایران و جهان

اشک تمام صورت زن میانسال را پوشانده و برای دخترش مرثیه می‌خواند سرش را بالا می‌رود و به زنانی که دورش حلقه زده‌اند می‌گوید هر روز بعد از مدرسه در همین حیاط بازی می‌کرد. و هنوز صدایش در گوشم مانده. حالا اعضای خانواده هر سه در حال عزاداری بر روی آواری هستند که کمتر از دو روز پیش جان جگر گوشه‌هایشان را گرفته بود. دختری که اهالی روستا او را به بلبل زبانی و حاضر جوابی می‌شناسند.

مردی دیگر با پیراهن مشکی وارد حیاط خانه‌ای که آوار احاطه‌اش کرده می‌شود. نوه عموی اصغر است و می‌گوید زهرا دختر بانمکی بود. که همه حرف زدنش را دوست داشتیم. خیلی هم باهوش بود و جزء شاگرد اول‌های مدرسه بود. آرزویش این بود که بزرگ شود و برای روستا و کشورش کاری کند و همیشه هم این را به معلمان و دوستانش می‌گفت.

مرد جوان ادامه می‌دهد شب زلزله آوار روی سر زهرا ریخت و بیهوش شد. فکر می‌کنم مرگ مغزی شده باشد پدرش او را از زیر آوار خارج کرد و به درمانگاه ترکمانچای برد. اما آنجا هم برق رفته بود و نمی‌دانیم زهرا در خانه تمام کرد یا به دلیل کمبود امکانات در بیمارستان ترکمانچای جانش را از دست داد.

هنوز حرف‌های مرد جوان تمام نشده که پیرمردی با ریش‌های پرپشت خودش را به اصغر می‌رساند پیشانی‌اش را می‌بوسد و همراه با ضجه‌های اصغر گریه می‌کند. مرد از او می‌خواهد که بر سر خاک دخترش برود اما اصغر می‌گوید که اینجا خانه‌ی دخترش است. و خانه را به مزارش ترجیح می‌دهد. دوباره به زبان آذری و با بغضی در صدایش می‌گوید: «خودم دخترم را از زیر آوار خارج کردم. خودم به بیمارستان بردم و خودم جسدش را به روستا برگرداندم. خودم هم غسلش دادم و به جای لباس عروس کفن بر بدنش پیچاندم و در قبرستان روستا دفنش کردم.»

از خانه‌ خانواده عابدی که حالا تلی آوار از آن باقی مانده دور می‌شویم. پدر و پسر هنوز مشغول عزاداری بر روی آوارها هستند، فضای غمگینی در روستا حاکم است و انگار تمام اهالی عزادار دختری هستند که تا همین چند روز پیش آرزویش ساختن روستا و کشورش بود. کد خبر ۴۶۲۳۳۷

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | حقیقت پمپ‌بنزینی که می‌گفتند نیه‌شب در خمینی‌شهر آتش گرفته، به روایت ایسنا

خبرآنلاینخبرآنلاین21 ساعت قبل
همیشه این‌طور نیست که میکروب‌ها، باکتری‌ها و مواد بیماری‌زا، باعث بیماری انسان شوند. بعضی اوقات مواد آنتی‌باکتریال، آنتی‌بیوتیک‌ها و مواد شیمیایی که برای ایجاد بهداشت بیشتر در زندگی ما مورد استفاده قرار می‌گیرند، خود باعث بروز انواع بیماری‌ها در بدن انسان هستند. یکی از این مشکلات، بیماری‌های مربوط به روده است که در اثر وارد شدن تدریجی مایع ظرفشویی به بدن انسان بروز می‌کند. شاید برایتان عجیب باشد، اما درست فهمیدید؛ همه‌ی ما انسان‌ها در طول زندگی، مقدار متغیری مایع ظرفشویی می‌خوریم و شاید خیلی از ما، از این مسئله بی‌خبر باشیم!

گاز ریه‌های شما چنده؟!

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
اداره کل هواشناسی استان تهران با صدور اطلاعیه‌ای هشدار دارد: با بارش باران و گاهی برف در سطح شهر تهران در روز شنبه ۲۵ آبان امکان آبگرفتی معابر، مسیل‌ها و اختلال در آمد و شد و به ویژه در نواحی کوهستانی به دلیل رخداد مه و لغزندگی وجود دارد. روز پنجشنبه این اداره کل، در این اطلاعیه آمده است: طی جمعه و شنبه در بخش‌های شمالی استان (بخصوص ارتفاعات شرقی) به تناوب بارش باران، برف و کاهش محسوس دما پیش بینی می‌شود و در روز شنبه ۲۵ آبان در سطح شهر بارش باران و گاهی بارش برف خواهیم داشد از این رو توصیه می‌شود: از تردد با اطراق در حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها خودداری شود. به علت کاهش محسوس دما، تمهیدات لازم صورت پذیرد. بدلیل احتمال ریزش سنگ و لغزندگی، در جاده‌های کوهستانی موارد ایمنی مدنظر قرار گیرد.
فارسفارس1 روز قبل
افرادی که دچار اضافه وزن هستند می‌توانند آب را قبل از غذا استفاده کنند تا حجم معده گرفته شود، اما مصرف آب همراه غذا مناسب نیست زیرا آنزیم‌های معده را رقیق کرده و هضم غذا را دشوار می‌کند. به گزارش خبرنگار سلامت خبرگزاری فارس، آب به عنوان بهترین نوشیدنی، همواره در سلامت بدن نقش بسزایی دارد؛ به شکلی که ۷۰ درصد وزن بدن را آب تشکیل می‌دهد و مصرف به اندازه آن در پیشگیری از بیماری‌های کلیوی و برخی از بیماری‌های گوارشی مؤثر است. مریم محمودی متخصص تغذیه و عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در گفت‌وگو با خبرنگار سلامت خبرگزاری فارس، ‌ در پاسخ به این پرسش که «آیا مصرف آب همراه با غذا مفید یا مضراست؟»، اظهار داشت: در افرادی که دچار اضافه وزن هستند می‌توانیم توصیه کنیم آب یا یک بشقاب سالاد را قبل از غذا استفاده کنند تا حجم معده گرفته شود، اما مصرف آب همراه غذا مناسب نیست؛ چراکه آنزیم‌های معده را رقیق کرده و هضم غذا را دشوار می‌کند. وی در پاسخ به این پرسش که «آیا مصرف آب در صبح و به صورت ناشتا مفید است؟»، بیان داشت: بله، مصرف آن مشکل خاصی ندارد؛ چراکه دریافت مایعات ما کم‌تر از نیاز بدن است؛ در نتیجه برای ما مهم است مایعات غیرمدر را به میزان کافی مصرف کنیم که آب از جمله آن است. انتهای پیام/

فیلم | توضیحات نوبخت درباره افزایش نرخ بنزین و یارانه جدید به ۶۰ میلیون نفر در ماه

همشهریهمشهری1 روز قبل

داغ‌های مجازی و خبرهای جعلی …

صدا و سیماصدا و سیما8 ساعت قبل
بسته خبری داغ‌های مجازی امشب، با توجه به اجرای طرح مدیریت مصرف سوخت و درپی آن بروز برخی اخبار جعلی در فضای مجازی، این خبرها را بررسی کرده است. خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما در بسته خبری داغ‌های مجازی امشب، با توجه به اجرای طرح مدیریت مصرف سوخت و درپی آن بروز برخی اخبار جعلی در فضای مجازی، این خبرها را بررسی کرده است.

نظرها

اخبار بیشتر

پربازدیدترین خبرها

همه

قدرت خرید مردم محدود شده؛ دولت بازار را کنترل کند

فارس15 ساعت قبل

پروین: ایراد از ویلموتس است که شجاعی را تعویض نکرد | مقابل عراق سر حال نبودیم

همشهری13 ساعت قبل

گزارش عملکرد خزانه‌داری در مهرماه/ سازمان مالیاتی، گمرک و سازمان برنامه بالاترین دریافتی را داشتند

اقتصاد آنلاین1 روز قبل

تحلیل فارین پالیسی از نقاشی‌های جدید بر دیوار سفارت آمریکا

جام نیوز1 روز قبل

تیم بسکتبال شهرکرد راهی مسابقات لیگ دسته یک بانوان کشور شد

مهر1 روز قبل

از سالوادور دالی‌های قرمزپوش خبر دارید؟

فرارو1 روز قبل

والدین برای تربیت جنسی فرزندان خود، نیازمند آموزش‌دیدن هستند

ایسنا1 روز قبل

رشد ۱۷درصدی صادرات پتروشیمی از پارس جنوبی

اقتصاد آنلاین1 روز قبل

پیروزی سپاهان مقابل فولاد در دیداری تدارکاتی

ایسنا1 روز قبل

اختصاصی|پیش‌بینی درآمد سالانه ۴۰هزار میلیارد تومانی با افزایش قیمت بنزین/ واریز ۵۵هزار تومان احتمالا به حساب یارانه نقدی

تسنیم15 ساعت قبل