دست نفوذی‌ها را باید از ایجاد اختلاف در امت اسلام کوتاه کرد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. قدس آنلاین
  4. فرهنگ

دست نفوذی‌ها را باید از ایجاد اختلاف در امت اسلام کوتاه کرد

قدس آنلاینخبرگزاری قدس آنلاین |
نسبش با ۲۳ واسطه به شیخ احمد جام، عارف بزرگ قرن پنجم و ششم می‌رسد. او، پدرش و پدرانش، پشت در پشت، امامِ جمعه و جماعت شهری بوده‌اند که همیشه تاریخ، مصداق همزیستی مذهبی بوده است.

حسین رسول‌زاده/

نسبش با ۲۳ واسطه به شیخ احمد جام، عارف بزرگ قرن پنجم و ششم می‌رسد. او، پدرش و پدرانش، پشت در پشت، امام جمعه و جماعت شهری بوده‌اند که همیشه تاریخ، مصداق همزیستی مذهبی بوده است. تربت‌جام شهر زندگی است؛ بی‌اعتنا به تعصباتی که هیچ دستاوردی جز کینه و نفرت ندارد … و دین، آمده تا آدم‌ها را مهربان کند.

شرف‌الدین جامی‌الاحمدی ۷۹ سال دارد. او امام جمعه اهل ‌سنت تربت‌جام، مدیر حوزه علمیه احمدیه و نیز عضو شورای برنامه‌ریزی مدارس علوم دینی اهل‌سنت است.

گفت‌وگوی من با مولوی جامی‌الاحمدی به بهانه سالروز میلاد باسعادت نبی مکرم اسلام (ص) به روایت اهل سنت و هفته وحدت انجام شد. در این گفت‌وگو، کوشیدم از الگویی اجتماعی بپرسم که قرن‌هاست اهل سنت و شیعه را در این منطقه کنار هم نگه‌ داشته است.

تربت‌جام شهر وحدت شیعه و سنی است؛ این وحدت، چه ریشه و پیشینه‌ای دارد؟

همزیستی مذهبی مردم تربت‌جام قدمتی به اندازه تاریخ این شهر دارد. اینجا سرزمینی است که به دست «شیخ احمد جام» و اولاد ایشان و مریدانشان آباد شد. می‌دانید که شیخ احمد جام زاده ۴۴۰ قمری است و از حدود ۴۰ سالگی یعنی حوالی ۴۸۰ قمری در خانقاهش در روستای «معدآباد» جام به ارشاد خلق مشغول شده. شیخ در سال ۵۳۶ قمری از دنیا می‌رود و در محل خانقاهش به خاک سپرده می‌شود …

بعدها اقوامی از شیعه‌ها هم در تربت‌جام ساکن شده‌اند. این، آغاز همزیستی شیعه و سنی در منطقه جام است. «دوربین» ‌ها از اولین اقوام شیعه هستند که در این سرزمین ساکن شده‌اند. این‌ها امروز فامیل‌هایی را در تربت‌جام تشکیل می‌دهند. برخی از آن‌ها نام خانوادگی‌شان «جامی» است و برخی «عسکری» و … بعدها البته مهاجرانی از سراسر ایران اعم از شیعه و سنی به تربت‌جام آمدند. ما در تربت‌جام، ترک، بلوچ، ترکمن و کرد داریم. با وجود این، به گواهی تاریخ تاکنون در منطقه تربت‌جام تنش مذهبی نداشته‌ایم. جنگ‌های طایفه‌ای بوده اما هیچ‌گاه به خاطر مذهب، فتنه‌ای بین اقوام مختلف ساکن در تربت‌جام رخ نداده است.

میزان مشارکت اهل سنت در برنامه‌های ملی چگونه است؟

آمار نشان می‌دهد در برنامه‌های ملی، اهل سنت همیشه مشارکت بالایی دارند. در این برنامه‌ها همیشه نخستین قدم را اهل سنت برمی‌دارند. در همه انتخابات‌ها مشارکت‌ اهل سنت، مشارکت بالایی است.

جنگ تحمیلی، نمونه‌ای دیگر از مشارکت اجتماعی اهل سنت بود. در جنگ، کیان یک ملت مورد تعرض قرار گرفته بود. آنجا دیگر مجالی برای دعوای مذهبی باقی نمانده بود. در همین شهر تربت‌جام ۱۰۷ شهید اهل سنت داریم که بخشی‌ از آن‌ها در همین مجموعه مزار شیخ ‌احمد جام به خاک سپرده شده‌اند. زمان جمع‌آوری کمک‌ها برای جبهه‌های جنگ، منطقه ما یکی از فعال‌ترین مناطق بود. پدر بنده که در آن سال‌ها مقام امامت جمعه شهر را بر عهده داشت، برای جمع‌آوری کمک، پیشاپیش مردم حضور داشت. بسیاری از صنوف مثل جوشکار و بنا و … در همین شهر سازمان‌دهی شدند و برای کمک در امری که در آن تخصص داشتند راهی جبهه‌ها شدند. بنده هم در خدمت پدرم راهی جبهه‌های جنگ شدم و در تمام جبهه‌ها حضور داشتم؛ از غرب تا جنوب.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار فرهنگی هنری جهان

خاطره‌ای هم از آن سفرها دارید؟

بله. خاطره که بسیار است. یادم هست در یکی از سفرها رفته بودیم آبادان. از آبادان هم راهی جزیره مجنون شدیم. من بودم و مرحوم پدرم و شماری از ائمه جمعه شهرهای دیگر. آنجا پل بلندی بود که دشمن روی آن دید داشت. پاسدارها و نیروهایی که آنجا بودند، می‌گفتند خطرناک است و مانع شدند که جلوتر برویم. ما هم اصرار کردیم که نه هر طور شده باید در جمع برادرانی که در خط مقدم هستند حاضر شویم. یادم می‌آید چند تا از علمای پا به سن گذاشته که همراه ما بودند، عبا را زیر بغل زدند و چنان تند و چالاک از پل رد شدند که مایه تعجب نیروها شده بود. از پل رد شدیم و تا خط مقدم جلو رفتیم. آنجا چند تا از نیروها دعوت کردند تا پدرم چند دقیقه‌ای در سنگر برایشان صحبت کند؛ آن هم زیر آتش گلوله‌ها. ما در سنگر بودیم که با بی‌سیم اعلام کردند همراهان ما در بیرون سنگر ترکش خورده‌اند …

در همین سفر تا هورالعظیم هم رفتیم. آنجا دیگر حجم آتش دشمن آن قدر بود که من چندین بار کلمه (شهادتین) ام را گفتم …

در روزگار معاصر چه آسیبی وحدت فرق اسلامی را تهدید می‌کند؟

آسیبی اگر هست از سمت نفوذی‌هاست. نفوذی‌ها از بیرون منطقه به منطقه وارد می‌شوند. این نفوذی‌ها در هر دو طرف هستند. آن‌ها ثروت دارند اما پایگاه اجتماعی ندارند، برای همین هم همیشه در پی فراهم کردن دسته و گروه هستند. آن‌ها به روش‌های مختلف سعی می‌کنند با هزینه کردن، عده‌ای را دور و بر خودشان نگه دارند. بعد هم افکار افراطی را ترویج و آدم‌ها را تحریص می‌کنند تا از مذهب، بهانه‌ای برای تفرقه و جدایی بسازند. دو طرف باید نفوذی‌ها را بشناسند و دستشان را از ایجاد اختلاف در امت اسلام کوتاه کنند. به فرموده رهبر معظم انقلاب نفوذی‌ها نه دلشان برای اهل سنت می‌سوزد و نه برای شیعه. آن‌ها دنبال منافع خودشان هستند که این منافع هم فقط در اختلاف‌های مذهبی تأمین می‌شود.

خوشبختانه دو امام جمعه شهر هم در حفظ وحدت، همکاری تام و تمامی دارند. این همکاری دو مقام مذهبی هم جلوه‌ای از همان همزیستی است. حجت‌الاسلام دکتر طاهری (امام جمعه تربت‌جام) شخصی فهیم و دوراندیش و مردمدار است. ما دو امام جمعه تعامل خوبی با هم داریم و همین تعامل به حفظ وحدت اجتماعی مردم در روزگار معاصر کمک کرده است. مردم، نگاهشان به ما طلبه‌هاست؛ اگر ما در عمل از شعله‌ور شدن آتش اختلاف مذهبی جلوگیری کنیم، آن‌ها هم زمینه‌ای برای این قبیل جدایی‌ها نمی‌یابند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فارسفارس1 روز قبل
در شرایطی که بعد از برخی اعتراضات و ایجاد انسدادهای ترافیکی عصر و شب گذشته در تهران، صبح امروز شرایط در پایتخت به حالت کاملا عادی بازگشته، خدمات نقشه گوگل کماکان کل تهران را در وضعیت قفل شده نمایش می‌دهد. به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس، کاربرانی که از طریق اپلیکیشن همراه گوگل مپس یا از طریق سایت اینترنتی آن به نشانی maps. google. com نقشه تهران را مشاهده می‌کنند، شاهد هستند که تقریبا بر روی تمامی خیابان‌ها و بزرگراه‌های شهر تهران، علامتی مشابه با علامت ورود ممنوع اضافه شده که به معنای انسداد کامل ترافیکی است. شبکه‌های اجتماعی و شرکت‌های فناوری مشهور در آمریکا بارها و بارها با دروغ پردازی، انتشار اخبار جعلی یا ارائه خدمات فنی ویژه به معترضان، همدستی خود با کاخ سفید، رژیم صهیونیستی و رژیم سعودی را اثبات کرده‌اند. این بار بعد از گذشت ده سال گوگل به کمک دیگر شرکت‌های فناوری آمریکایی آمده تا ضدیت خود با ایران را یک بار دیگر به اثبات برساند. انتهای پیام/

عنصر ناشناخته جدول مندلیوف از زبان نابغه ۷ ساله + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، آرش آمرزش کودک هفت ساله در برنامه اعجوبه‌ها تسلط خود به جدول مندلیوف را نشان داد و گفت: به نظرش یک عنصر ناشناخته در این جدول وجود دارد. وی در بخشی دیگر از صحبت‌هایش به تشریح آناتومی بدن پرداخت. بیشتر بخوانید: مکالمه جالب مهران غفوریان با یک اسب در برنامه تلویزیونی! + فیلمانتهای پیام/برنامه اعجوبه‌ها با اجرای مهران غفوریان + فیلم
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی وزارت میراث فرهنگی؛ خانم فریبا فرزام، مدیر مرکز اسناد و کتابخانه مرکزی پژوهشگاه میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی درباره این نمایشگاه گفت: «در این نمایشگاه کتاب‌های تازه‌ای که در طول سال ۹۸ در کتابخانه میراث‌فرهنگی گردآوری شده را به نمایش گذاشته‌ایم. این آثار از طریق خرید از نمایشگاه‌های بین‌المللی و اهدا به این کتابخانه گردآوری شده‌اند.» او افزود: «این کتاب‌ها به صورت دو مجموعه فارسی و غیرفارسی هستند و زبان بسیاری از آن‌ها روسی است. بخش عمده‌ای از این مجموعه را کتابخانه تخصصی وزارت امور خارجه به پژوهشگاه اهدا کرده است.» مدیر مرکز اسناد و کتابخانه مرکزی پژوهشگاه وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی تصریح کرد: «نمایشگاه تازه‌های آثار کتابخانه پژوهشگاه میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی برای پژوهشگران این حوزه و آشنایی آن‌ها با تازه‌های نشر در این حوزه می‌تواند بسیار مفید باشد.» نمایشگاه تازه‌های آثار کتابخانه پژوهشگاه میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی به مناسبت هفته کتاب از امروز ۲۶ آبان تا چهارشنبه ۲۹ آبان میزبان علاقه‌مندان است.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی استانداری تهران، شکرالله حسن بیگی در جلسه شورای آموزش و پرورش شهرستان پردیس به اولویت به کارگیری معلمان بومی در آموزش و پرورش شهرستان پردیس به شرط داشتن شرایط لازم و کسب امتیاز کافی در آزمون متمرکز اشاره کرد و گفت: شورای آموزش و پرورش محلی برای تصمیم گیری پیرامون مسائل تربیتی و فرهنگی شهرستان است. وی ادامه داد: افزایش ناگهانی و پرشمار جمعیت در پردیس به گونه‌ای است که به جای پرداختن به مسائل زیربنایی، تربیتی و فرهنگی در آموزش و پرورش باید، به دنبال رفع مشکل کمبود کلاس درس، معلم و تامین تجهیزات آموزشی باشیم. معاون سیاسی واجتماعی استاندار تهران بیان کرد: تعویق پرداخت حق سرویس همکاران فرهنگی، کمبود فضای آموزشی و تردد معلمان از سایر نقاط به شهرستان مشکلاتی را برای آموزش و پرورش ایجاد کرده است و اگر همه مسئولان با پیگیری مصوبات به وظایف خود عمل کنند، بخشی از مشکلات آموزش و پرورش این شهرستان برطرف می‌شود. حسن‌بیگی تاکید کرد: برخی معلمان از غرب تهران به پردیس می‌آیند و با وجود خستگی راه ناشی از ترافیک و همچنین دغدغه مالی به دانش آموزان درس می‌دهند، از این رو به کارگیری معلمان بومی که شرایط لازم را داشته باشند و امتیاز کافی را در آزمون متمرکز کسب کرده باشند در اولویت شهرستان پردیس قرار دارد. وی در مورد سرویس معلمان گفت: آموزش و پرورش الزامی برای تامین سرویس معلمان ندارد ولی در چند سال گذشته این مورد به یک رویه تبدیل شده اما با توجه به وضعیت فرهنگی باید در این مسیر به آموزش و پرورش کمک شود. معاون سیاسی واجتماعی استاندار تهران گفت: در مدارس برخی کشورها، اقدامات فرهنگی قبل از ورود دانش آموز به مدرسه آغاز می‌شود و در زمان فارغ‌التحصیلی علاوه بر آموزش دروس، حرفه آموزی و آموزه‌های اخلاقی مانند احترام به خانواده نیز در میان دانش آموزان فراگیر است اما دانش آموزان ما با وجود آموزه‌های دینی بسیار پرمحتوا پس از فارغ التحصیلی نیاز به کمک و برنامه ریزی دارند.
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، در مراسمی با حضور آقای سورنا ستاری رئیس بنیاد نخبگان، آقای حسینی معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و جمعی از هنرمندان و مهندسین از شکل نوسازی شده و بهسازی شده سال اصلی تئاتر شهر رونمایی شد. سورنا ستاری در این مراسم گفت: زمانیکه چند ماه پیش به من گفتند که قرار است تئاتر شهر را مرمت کنند فکر نمی‌کردم یک استاد دانشگاه شریف این کار را به دست بگیرد. آقای حسینی معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز گفت: این عمارت مدور نماد تئاتر ایران است امیدواریم با این روندی که پیش گرفته می‌شود زیرساخت‌ها و هنر نمایش ما روز به روز توسعه و بهبود یابد. وی ادامه داد: این پروژه نزدیک به ۳۰ میلیارد تومان هزینه برد اما استفاده از ظرفیت‌های شرکت‌های دانش بنیان وجه خوشحال کننده آن به حساب می‌آیند. در پایان این مراسم حضار با تشویق هایشان از نخبگان دانشگاه شریف که این کار را به سر انجام رساندند تشکر کردند.
فارسفارس4 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، برگزیدگان اولین دوره کتاب مدافعان حرم جایزه سردار شهید حسین همدانی عصر امروز در تالار سوره موزه هنری معرفی شدند. * شعرداوران این جشنواره در بخش شعر مجموعه «ما را مدافعان حرم آفریده‌اند» سروده مجید سعدآبادی و کاظم رستمی و کتاب «حبیب حرم» سروده جواد محقق و محمد صارمی شهاب، همچنین کتاب «سلام سردار» سروده سعید حدادیان و فاطمه نانی‌زاد را به عنوان منتخب معرفی کردند. * خاطرههیأت داوران نخستین دوره کتاب مدافعان حرم در بخش خاطره کتاب‌هایی چون «قرار بی‌قرار» نوشته فاطمه سادات افقه و «شام برفی» نوشته محمد محمودی نورآبادی و «از ام‌الرصاص تا خان‌طومان» نوشته مصیب معصومیان را به عنوان برگزیده معرفی کرد. در این بخش فاطمه سادات افقه نویسنده کتاب قرار بی‌قرار جایزه خود را به فرزندان شهید صدرزاده اهدا کرد. این گزارش در پایان می‌افزاید: نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور هزار جلد از کتاب‌های برگزیده و ۷۰۰ جلد از کتاب‌های تقدیر شده را خریداری کرد.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری7 ساعت قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری8 ساعت قبل

مدارس و دانشگاه‌ها در برخی شهرها تعطیل شدند

خبری8 ساعت قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

منچستر به دنبال دو خرید رویایی در زمستان

مشرق‌نیوز10 دقیقه قبل

کدام دانشگاه‌ها فردا تعطیل هستند؟

خبر فوری11 دقیقه قبل

مدارس البرز در روز سه‌شنبه تعطیل نیست

ساعت ۲۴15 دقیقه قبل

شهادت سه بسیجی در اغتشاشات غرب استان تهران

مشرق‌نیوز15 دقیقه قبل

عادل عبدالمهدی: مدافع حقوق همه ملت هستیم

الف15 دقیقه قبل

آخرین جزئیات فعالیت مدارس چهارمحال و بختیاری در روز سه‌شنبه

ایسنا16 دقیقه قبل