گپی خودمانی با سازندگان کمدی محبوب «ممیزی»
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. برترین‌ها
  4. فرهنگ

گپی خودمانی با سازندگان کمدی محبوب «ممیزی»

برترین‌هاخبرگزاری برترین‌ها |
ممیزی شعر و ترانه در دفتر موسیقی تراژدی‌ای تمام‌عیار است. از یک‌سو، ترانه‌هایی بی‌کیفیت از صافی شورای شعر و ترانه می‌گذرد و به تکیه‌کلام مردم کوچه و بازار تبدیل می‌شود و از سوی دیگر، گاهی ترانه‌های فاخر حتی فرصت خوانش پیدا نمی‌کنند.

روزنامه شهروند - نیره خادمی: ممیزی شعر و ترانه در دفتر موسیقی تراژدی‌ای تمام‌عیار است. از یک‌سو، ترانه‌هایی بی‌کیفیت از صافی شورای شعر و ترانه می‌گذرد و به تکیه‌کلام مردم کوچه و بازار تبدیل می‌شود و از سوی دیگر، گاهی ترانه‌های فاخر حتی فرصت خوانش پیدا نمی‌کنند.

حالا این موقعیت تراژیک به یک مجموعه طنز با عنوان ممیزی شعر و ترانه راه پیدا کرده است که ١٠ روز یک‌بار از طریق رسانه وی. او. دی فیلیمو پخش می‌شود و طرفداران بسیاری دارد. حامد جوادزاده، تهیه‌کننده و کارگردان این اثر به همراه چند تن از همکاران ازجمله وحید آقاپور، سوژه‌های این برنامه را پرورش می‌دهند.

گپی خودمانی با سازندگان کمدی محبوب «ممیزی» - 3

آقاپور نقش ممیز لجوج شعر و ترانه را دارد و جوادزاده هم به‌صورت ماسکه در نقش خواننده حضور دارد. تا به‌حال حدود ٢٧ آیتم از ممیزی شعر و ترانه منتشر شده است که از میان آن‌ها «شب به گلستان تنها» به خوانندگی داریوش رفیعی، «مرغ سحر» از محمدرضا شجریان، «پیش‌درآمد» علی عظیمی و «حیک» از مهدی یراحی پربازدیدتر بوده‌اند.

«شهروند» برای بررسی موضوع ممیزی، فرصت‌هایی که طنز برای اصلاح ایجاد می‌کند و دلایل پرداختن به این سوژه سراغ عوامل این برنامه رفته است. وحید آقاپور که در این آیتم‌ها نقش ممیز را دارد، می‌گوید که کاراکتر ممیز یک اندیشه محوری دارد و آن اندیشه، اندیشه‌ای محدود، سختگیر، کج‌سلیقه، توأم با سوء‌ظن و سوء‌تفاهم است.

جای ممیز نشستن در برنامه «ممیزی شعر و ترانه» چه حال و هوایی دارد؟

حال و هوای خوبی ندارد.

به هرحال ممیز ویژگی‌های چندگانه‌ای دارد. شما برای رسیدن به آن ویژگی‌ها چه مواردی را مدنظر قرار دادید؟

پیشینه این برنامه به چهار‌سال قبل برمی‌گردد. این آیتم‌ها در برنامه شهرآورد از شبکه یک پخش شد و بازخورد‌های خوبی هم داشت، اما بعد از مدتی متوقف شد. دنبال فرصتی برای تولید دوباره برنامه بودیم تا این‌که در چهار‌سال گذشته فضای مجازی عرصه‌ای شد برای عرضه فرآورده‌های نمایشی و محتوا‌های گوناگون؛ بنابراین این فضا را برای تولید دوباره این برنامه مناسب دیدیم.

کاراکتر ممیز یک اندیشه محوری دارد و آن اندیشه، اندیشه‌ای محدود، سختگیر، کج‌سلیقه، توأم با سوء‌ظن و سوء‌تفاهم است. وقتی این موارد در یک کاراکتر جمع شود، چیز جذابی نمی‌شود. تجربه سالیان گذشته و درواقع شناختی که از ژانر کمدی دارم، کمک کرد تا این صفات را در کنار نمک ذاتی و جذابیت توضیح‌ناپذیر ادغام کنم و این کاراکتر خلق شود؛ کاراکتری که هم حرص درآور و هم دوست‌داشتنی است.

چقدر از ایده این اجرا و قرار گرفتن به جای چنین شخصیتی که همه چیز را از بالا نگاه می‌کند، برای خودتان بود؟

ایده کلی البته متعلق به حامد جوادزاده است، ولی برای نوشتن هر قسمت، کار گروهی روی متن انجام می‌شود که من و حامد جواد‌زاده در آن نقش بیشتری داریم و درواقع درباره این‌که شخصیت و سوژه چطور جذابیت پیدا می‌کند و چطور قابل انتقاد است بحث و تبادل‌نظر می‌کنیم. به‌هرحال پروسه کار روی متن، تأثیر زیادی در قابل دفاع بودن محصول دارد و همه این مراحل با همفکری انجام می‌شود تا به نتیجه برسیم.

احتمالا خودتان هم تجربه قرار گرفتن در چنین فضایی را دارید.

بله، اصولا همین ممیز‌ها وظیفه صدور مجوز برای تئاتر را دارند و من به دلیل فعالیتم در این عرصه برخورد زیادی با آن‌ها داشته‌ام. بخشی از تجربیاتم را در این راه به کار بسته‌ام و درواقع راهنمای من بوده است.

از همان ابتدا چطور این کار را قبول کردید؟

ما به‌واسطه همکاری در رادیو گفتگو از گذشته آشنایی داشتیم بنابراین همکاری دوباره در پس همان آشنایی‌ها شکل گرفت. به‌هرحال اغلب پدیدآورندگان هنری در کشور ما اعم از شاعر، نویسنده، سینماگر، هنرمند تئاتر و سایر شاخه‌های هنری در عرصه کاری خود با مقوله نظارت آشنا هستند و گاهی ذهنیتی هم در این‌باره دارند.

مخاطبان هنر هم تا حدودی از مقوله ممیزی به درکی نسبی رسیده‌اند. به‌هرحال این برنامه درباره ممیزی و معایبش طرح موضوع می‌کند و به آن نگاه طنازانه و مفرحی دارد و این دو مقوله به من انگیزه قبول و ادامه همکاری را در این زمینه داد.

گپی خودمانی با سازندگان کمدی محبوب «ممیزی» - 18

هر محصول فرهنگی به دنبال اصلاح روند موجود و تأثیر بر رویه‌های غلط است. در این مورد فکر می‌کنید «ممیزی شعر و ترانه» تا چه میزان تاثیرگذار است؟

اگر متولیان امر انتقادپذیر و تأثیرپذیر باشند قطعا این قبیل کار‌ها تاثیرگذار است، اما اگر این‌گونه نباشند، این برنامه یا هر برنامه دیگری تاثیری نخواهد داشت. البته از مدیران دولتی بازخورد‌های خوبی گرفته‌ایم، اما این‌که نهایتا محصول ما در بازه زمانی طولانی چقدر تاثیرگذار است و تا چه میزان توان هموار کردن مسیر را برای هنرمندان خواهد داشت به روحیه متولیان امر برمی‌گردد.

متولیان را تا حدی می‌شناسید و با این پیش‌زمینه، رویه‌های غلط چقدر اصلاح‌پذیر است؟

خیلی بدبین نیستم. با قطعیت نمی‌توان گفت تصمیم‌گیران اهل پذیرش انتقاد نیستند، اما به نظر من یکسری چارچوب و روال اداری فرسایشی از گذشته به دستگاه فرهنگ و هنر تحمیل شده که کار را سخت کرده است. در این شرایط حتی اگر بعضی از مدیران اراده‌ای برای تغییر داشته باشند، سیستم سخت مانع آنهاست و تا زمانی که اراده‌ای برای اصلاح نباشد، نمی‌توان منتظر تغییر خاصی بود.

تا جایی که می‌دانم بازتاب‌های «ممیزی شعر و ترانه» خوب بوده است، اما می‌خواهم بدانم در این مدت بازخورد بد یا نقدی هم داشته‌اید؟

عمده بازخورد‌های منفی از طرف هواداران برخی از خوانندگان بوده است که البته رده سنی آن‌ها خیلی پایین است. آن‌ها هم شاید با مقوله کمدی و طنز آشنایی زیادی نداشته باشند، بنابراین متوجه کارکرد برنامه‌ای اجتماعی و کمدی نیستند.

جامعه ما نیاز فراوان به طنز دارد؛ یک دلیل آن ایجاد فضای شاد و دلیل دیگر جنبه انتقادی طنز است که قابلیت تاثیرگذاری بر روند‌ها دارد. با این تفاسیر فکر می‌کنید فضای طنز این روز‌های تلویزیون و سینما چگونه است؟

دنبال‌کننده جدی طنز در تلویزیون نیستم، اما چیزی که جسته و گریخته در تلویزیون، سینما یا شبکه نمایش خانگی می‌بینم، کمدی سطح بالا، ارزشمند و فرهنگی نیست و در بسیاری از مواقع با سهل‌الوصول‌ترین راه‌ها سعی در خنداندن مردم دارند. نگاه کیفیت‌محور به ما می‌گوید خنداندن درست تماشاگر، اتفاقا مقوله دشواری است که نیاز به دانش و تجربه دارد.

در خبری بخوانید: اخبار فرهنگی هنری جهان

از این نگاه وضع آثار کمدی مطلوب نیست و شاید اگر به گذشته‌های دور یعنی دهه ٧٠ برگردیم، حرکت‌های نوآورانه بیشتری ببینیم. به‌عنوان مثال اجاره‌نشین‌های داریوش مهرجویی همچنان یکی از قله‌های مثال‌زدنی سینمای کمدی است که هرگز تکرار آن را ندیدیم. فکر می‌کنم در سینماگر‌های عرصه کمدی نیاز به پالایش و پاکسازی جدی داریم.

گپی خودمانی با سازندگان کمدی محبوب «ممیزی» - 29

چطور کسی سراغ طنز می‌رود و دیگری سراغ هزل یا همان طنز‌های غیراخلاقی؟

کار ارزشمند زمان‌بر است و زحمت می‌طلبد و این‌ها با قاعده‌های تجاری و سرمایه‌سالارانه هماهنگ نیست. سینمایی که منتظر رسیدن به سود و بازگشت سرمایه است، مجالی برای آفرینش طنز فاخر پیدا نمی‌کند؛ مگر این‌که صاحب سرمایه‌ای پیدا شود که بازگشت سرمایه برایش مهم نباشد و بخواهد اثری فرهنگی و فاخر تولید کند.

قطعا چنین افرادی کم پیدا می‌شوند، چون اصولا گرایش به راحت‌طلبی و سطحی‌نگری گرایش نیرومندی است که در همه جوامع ازجمله جامعه ما وجود دارد.

برای شما کدام فضا جالب‌تر و راحت‌تر است؛ طنز یا جدی؟

آنچه برای من مهم است، کاری است که بتوان از کیفیت آن دفاع کرد. از نظر سختی و آسانی هم نمی‌توان آن را رتبه‌بندی کرد، اما در هر صورت کار اثرگذار دشوار است.

تهیه‌کننده و کارگردان «ممیزی شعر و ترانه» در گفتگو با «شهروند»: «ممیزی شعر و ترانه» نقد کژ اندیشی است

نورا بیگ: حامد جواد‌زاده که تهیه‌کننده و کارگردان «ممیزی شعر و ترانه» است، می‌گوید که این ایده برای دیروز و امروز نیست، در سال ٨٥ آن را در رادیو اجرا کرده و سپس ایده را به تلویزیون برده است: «حالا هم که آن را برای فضای مجازی تولید می‌کنیم.» او معتقد است که ماجرای ممیزی نقد کژ اندیشی است نه نقد ممیزی: «البته ما به‌شدت به ممیزی نیاز داریم، اما چیزی که من را ناراحت می‌کند، کژ اندیشی است.

می‌گویند تراژدی از حد بگذرد، تبدیل به کمدی می‌شود؛ مثلا به آدم‌ها می‌گویند کلاه بیاورید، سر می‌آورند. البته گاهی با ممیزی‌های درست هم مواجه شده‌ام، اما خیلی کم. بیشتر اوقات با مواردی مواجه شده‌ایم که حرص ما را درآورده است. مطمئنا اگر یک نفر بخواهد برخی اشعار ایرج‌میرزا را بخواند، کسی باید جلوی او را بگیرد، اما واقعا چه کسی باید جلوی انتشار آن را بگیرد؟ بنابراین فردی که به‌عنوان ممیز انتخاب می‌شود مهم است.»

سوژه از کجا آمد؟

جرقه شکل‌گیری این سوژه برای او و همکارانش از ماه رمضان سال ٨٥ ایجاد شد که تلویزیون چند سریال موفق با ترانه تیتراژ خوب داشت: «گفتیم شاید بد نباشد به ترانه‌های تیتراژ بپردازیم و مثلا تصور کنیم خواننده این اثر برای دریافت مجوز رفته است. این‌گونه سوژه خلق شد.»

همه می‌دانیم طنز همیشه در دل خود پیام و انتقادی دارد و شاید به دنبال اصلاح وضع موجود است، اما آیا «ممیزی شعر و ترانه» تاثیرگذار بوده است؟ جوادزاده در پاسخ به این سوال می‌گوید: «قطعا بی‌اثر نخواهد بود. تأثیر گذاشته است، اما بیشتر وقت‌ها تصور ما اتفاق نمی‌افتد.

بازخوردی در این سطح که کسی بگوید ترانه‌مان به واسطه این انتقاد‌ها تصویب شد، نداشتیم، اما برخی از ترانه‌سرایان توقع تولید چنین طنزی را برای خودشان داشتند و مثلا می‌گفتند به داد ما برسید. خب! چه می‌توانستم بگویم؟ ظاهرا «ممیزی شعر و ترانه» را برای وزیر ارشاد پخش کرده‌اند و کلا مخاطبان بسیاری در وزارت ارشاد و سازمان صداوسیما دارد. حتی از سوی سازمان صداوسیما، چندین شبکه و حتی وی. او. دی‌ها سفارش ساخت چنین برنامه‌ای را داشتم.»

از مهاجرت به شبکه مجازی پشیمان نیستیم

او خود را در زمینه ممیزی صاحب تجربه می‌داند و می‌گوید: «گاهی شعرای خودمان گفته‌اند شاهد اتفاقات مشابهی بوده‌اند. درباره سوژه هم همین که ترانه‌اش شنیده شده باشد، می‌شود برای آن طنز ساخت.» این گروه البته ابتدا در تلویزیون کار را ارائه و بعد به شبکه‌های مجازی و فیلیمو مهاجرت کردند در حالی‌که ممکن است تلویزیون رسانه فراگیرتری باشد: «از کاری که می‌کنم پشیمان نمی‌شوم.

گپی خودمانی با سازندگان کمدی محبوب «ممیزی» - 44

همه‌اش تجربه است. البته در فضای مجازی مخاطب خوبی داریم، تعامل بهتری شکل می‌گیرد و دست‌مان هم بازتر است. سال ٩٣ که این برنامه را برای تلویزیون خلق کردم، فضای تلویزیون کمی بازتر بود، اما حالا خیلی سخت‌تر شده است. البته اخیرا کار نکرده‌ام، اما احساسم این است.»

طنز‌های ممیزی بعد از پخش بیشتر مورد استقبال گرفته‌اند البته به گفته جوادزاده فقط فن‌پیج‌های حامد همایون با آن‌ها بد برخورد کردند: «به حامد همایون پیام دادم که فن‌پیج‌هایت را مدیریت کن، وگرنه آبرویت را می‌برند، اما اگر موضع خودت هم این است که وای به حال ما.

اگر هم موضع تو این نیست، موضع رسمی بگیر تا فن‌پیج‌هایت بفهمند با چه چیزی باید مخالفت یا موافقت کنند. تا همین حالا بیشتر اهالی ادب و هنر مخاطب ما بوده‌اند، چون بیشتر آن‌ها رفقای خودمان هستند. به گوش‌مان می‌رسد. حتی وزیر ارشاد هم پیگیر کار است. کلا در ارشاد دست به دست می‌چرخد و مثل سریال آن را دنبال می‌کنند.»

این گروه فعلا «ممیزی شعر و ترانه» را سوژه برنامه‌سازی کرده‌اند، اما هیچ بعید نیست که در فرصت‌های دیگر سراغ ایده‌های دیگر هم بروند: «اگر فراغت پیدا کنم، ممیزی را به حوزه فیلم و سریال و کتاب هم می‌برم. البته، چون خوانندگی برای عموم جذاب است خیلی خوب جواب داده است، درحالی‌که ممکن است در کتاب آنقدر مخاطب نداشته باشد.»

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فرصت‌ها و تهدید‌های شبکه‌های اجتماعی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
وقتی از حوزه گسترده و جذاب شبکه‌های اجتماعی حرف می‌زنیم؛ فرصت‌ها و تهدید‌ها برای همه کشور‌ها اهمیت پیدا می‌کند. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ وقتی از حوزه گسترده و جذاب شبکه‌های اجتماعی حرف می‌زنیم فرصت‌ها و تهدید‌ها برای همه کشور‌ها اهمیت پیدا می‌کند که اگر ساده از کنار بعضی از آن‌ها عبور کنیم ممکن است آینده فرهنگی سختی در انتظار نسل‌های آینده باشد.

چرا مداحان، بازیگران و ورزشکاران فکر می‌کنند تافته جدا بافته هستند؟

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
حرف زدن در مورد اقتصاد، سیاست، فرهنگ و مسائل اجتماعی را به اهالی فن بسپاریم تا حداقل مردمانی که پای تلویزیون نشسته‌اند، حرف‌های خوب و درست بشنوند. درد دل از کسانی که به نام دین و امام حسین، به آلاف و الوف خود می‌رسند. کسانی که آنقدر جدی گرفته شده‌اند که فکر می‌کنند علامه دهر هستند. ما با بازیگران، خوانندگان و ورزشکاران هم همین رفتار را داشتیم. از بازیگر در مورد نقشی که بازی کرده است و از ورزشکار در مورد جامی که گرفته است.

نماهنگ جدید مهدی یغمایی و علیرضا قرائی‌منش+فیلم

ایلناایلنا1 روز قبل
گروه موسیقی «ژوان» متشکل از مهدی یغمایی و علیرضا قرائی‌منش تک‌آهنگ «تو رسیدی» را منتشر کرد. به گزارش ایلنا، گروه موسیقی «ژوان» با خوانندگی مهدی یغمایی و علیرضا قرائی‌منش به تازگی نماهنگی را با عنوان «تو رسیدی» منتشر کرده است. ترانه آهنگ «تو رسیدی» را عرفان سلیمی سروده و آهنگساز ‌آن علیرضا قرائی‌منش بوده و یاسر ساکی‌مهر تنظیم آن را به عهده داشته است. گروه موسیقی «ژوان» در سال ۱۳۷۶ تشکیل شده و «احساس»، «یه حالی دارم این روزا»، «دیروز»، «با تو خوشحالم»، «بهت قول میدم»، «از دور زیبایی» تک‌آهنگ‌هایی هستند که توسط اعضای آن منتشر شده‌ است. نماهنگ «تو رسیدی» با حضور و صدای مهدی یغمایی و علیرضا قرائی‌منش را اینجا بشنوید و دانلود کنید؛

آزادی کاخ شورا و تچر از زندان آهنین/ ایتالیایی‌ها هزینه‌ها را پرداخت کردند/ مرمتگران به دنبال درمانی برای گلسنگ‌های تخت جمشید هستند

ایلناایلنا1 روز قبل
با اتمام فعالیت فصل دوم مرمتگران بدون مرز در تخت جمشید، داربست‌های کاخ شورا باز شد. حمید فدایی (مدیر پایگاه جهانی تخت جمشید) با اعلام این خبر گفت: بخشی از مرمت‌ در کاخ شورا و کاخ تچر در نخستین فصل فعالیت مرمتگران بدون مرز انجام و دومین فصل این مرمت‌ها طی چند روز گذشته به پایان رسید. ضمن آنکه هزینه‌های لازم برای این فصل از مرمت، مواد، تجهیزات مورد نیاز و … توسط گروه ایتالیایی پرداخت شد و آنچه باقی ماند برای سایر فصل‌های مرمت تخت جمشید مورد استفاده قرار خواهد گرفت. او خاطرنشان کرد: گلسنگ‌ها بخشی‌ از آسیب‌های بیولوژیکی هستند که در تخت جمشید وجود دارد. تاکنون مطالعات زیادی درخصوص گلسنگ‌های تخت جمشید انجام و انواع آن شناسایی شده است.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
رییس گروه پژوهشی هنر‌های سنتی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، طرح ستاره دریایی را یکی از شاخص‌ترین طرح‌های بهادری عنوان کرد که در آن رخدادی واقعی از آفرینش دریا را تصویر کرده و به نمایش در آورده است. او با اشاره به نمونه سازی فرش ستاره دریایی اثر استاد بهادری افزود: نقش مرکزی ترنج، تصویر ستاره دریایی با تجسم ماهی و اسب دریایی با ترکیب بندی طبیعت گرایانه و حاشیه‌های پهن و دو حاشیه باریک این قالی نیز به تبعیت از موضوع دریا با کهن الگو‌های (موتیف) مرتبط طبیعت ترسیم شده است. وی ادامه داد: طرح یاد شده در ابعاد ۱۲۰ در ۱۸۰ با رج شمار ۷۸ در کارگاه قالی و گلیم گروه پژوهشی هنر‌های سنتی در دست اجراست. گفتنی است، آثار بر جای مانده از استاد عیسی بهادری در رشته‌های مختلف هنر‌های سنتی، از خلاقیت و توانایی منحصر به فرد این هنرمند معاصر، به خصوص در زمینه طراحی نقشه فرش، حکایت می‌کند که فرش ستاره دریایی، یکی از این جمله آثار است. طرح‌ها و نقوش این فرش، ارتباط تنگاتنگی با عناصر طبیعت داشته و اغلب شامل انواع جانوران دریایی مانند ماهی، جلبک، حلزون، ستاره دریایی، عروس دریایی، شقایق دریایی و … هستند که در قالب عناصر و ترکیب‌بندی‌هایی متنوع، به شیوه‌ای نوگرایانه و انتزاعی، متناسب با اصول حاکم بر طراحی سنتی و نقشه فرش، به زیبایی هر چه تمام‌تر به اجرا درآمده و فرش ستاره دریایی را به نمونه منحصر به فرد و خلاقانه‌ای در زمینه طراحی نقشه فرش تبدیل کرده است.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی وزارت بهداشت؛ در مراسم رونمایی از این کتاب که در وزارت بهداشت برگزار شد، آقای دکتر کریم همتی، معاون حقوقی و امور مجلس وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی با اشاره به اهمیت پژوهش‌های حقوق سلامت تأکید کرد: این پژوهش‌ها باید بر مشکلات مبتلابه و موجود نظام سلامت تمرکز کند و جنبه عملیاتی داشته باشد. وی کتاب «مجموعه قوانین تنقیحی وظایف و اختیارات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی» را مصداق مناسبی از چنین پژوهش‌هایی عنوان کرد که نمونه آن از ابتدای تاریخ قانون‌گذاری در کشور تاکنون، در وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی کمتر انجام‌گرفته است. در ادامه این مراسم آقای دکتر محسن نجفی‌خواه رییس مرکز ملی تحقیقات حقوق سلامت وزارت بهداشت، با بیان تاریخچه‌ای از قانون‌گذاری در خصوص وظایف و اختیارات وزارت بهداشت گفت: شناسایی وظایف و اختیارات معتبر و لازم‌الاجرای وزارت بهداشت از میان حجم انبوه قوانین مرتبط با نظام سلامت و درج آن‌ها در این کتاب، پس از گردآوری و تنقیح مورد به مورد احکام قانونی مرتبط با نظام سلامت انجام گرفته است. گفتنی است، کتاب «مجموعه قوانین تنقیحی وظایف و اختیارات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی» در ۵۰۰ نسخه توسط «مرکز ملی تحقیقات حقوق سلامت» تدوین و منتشر شده است. در این مجموعه، احکام قانونی لازم‌الاجرا در رابطه با وظایف و اختیارات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از ابتدای تاریخ قانون‌گذاری (۱۲۸۵) تا مهر ۱۳۹۸ گردآوری‌شده است.

نظرها

اخبار بیشتر