دخلمان به خانه‌دار شدن نمی‌رسد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. قدس آنلاین
  4. سیاسی

دخلمان به خانه‌دار شدن نمی‌رسد

قدس آنلاینخبرگزاری قدس آنلاین |
این روزها، برنامه‌های مسکنی ویژه اقشار متوسط و ضعیف یکی پس از دیگری از تریبون‌های مختلف اعلام می‌شود، اما این گروه‌های هدف معتقدند با توجه به وجود موانع متعدد اقتصادی و به‌ویژه کاهش شدید قدرت خرید، امکان خانه‌دار شدنشان و موفقیت برنامه‌های دولت به حداقل رسیده است.

فرزانه غلامی/

این روزها، برنامه‌های مسکنی ویژه اقشار متوسط و ضعیف یکی پس از دیگری از تریبون‌های مختلف اعلام می‌شود، اما این گروه‌های هدف معتقدند با توجه به وجود موانع متعدد اقتصادی و به‌ویژه کاهش شدید قدرت خرید، امکان خانه‌دار شدنشان و موفقیت برنامه‌های دولت به حداقل رسیده است.

اما حالا دولت به صرافت افتاده دل مستأجران دو دهک آسیب‌پذیر را به دست آورد. داغ‌ترین خبر مسکنی دولت برای مردم، طرح اقدام ملی ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسکونی شهری برای دو دهک جامعه است که دیروز اعلام شد ۱۸۰ هزار واحد در ۱۰ استان آماده ثبت‌نام است. در این طرح از طریق واگذاری زمین‌های ۹۹ساله، سپرده‌گذاری ۳۰ تا ۵۰ میلیون تومانی متقاضیان، پرداخت تسهیلات ۷۵ تا ۱۰۰ میلیونی با سود ۱۸ درصد، متقاضیان متأهل فاقد مسکن شخصی که تاکنون از امکانات دولتی از قبیل زمین، آپارتمان یا تسهیلات ویژه یارانه‌دار بهره‌مند نشده‌اند و سابقه سکونت در شهر مورد تقاضا را دارند، خانه‌دار خواهند شد.

در ماه‌های اخیر همچنین طرح‌های «تام کاد» و «تام فاز» و «تام اج» به ترتیب برای تأمین مسکن کارکنان دولت، تأمین مسکن به روش فروش اقساطی زمین و تأمین مسکن به روش اجاره اعلام شده‌اند. تکمیل پروژه مسکن مهر، ساخت و بهسازی ۲۰۰ هزار واحد مسکن روستایی، ایجاد بازار تعهدی مصالح و جمع‌آوری سرمایه‌های خرد ملی در قالب صندوق‌های تأمین مسکن برای گروه‌های درآمدی متوسط به پایین و استفاده از زمین‌های دستگاه‌های دولتی، نظامی و نهادهای عمومی غیردولتی و … برنامه‌های اعلام شده دولت برای خانه‌دار کردن متقاضیان واقعی بازار مسکن هستند.

در ۶ سال گذشته اما عملکرد مسکنی دولت تدبیر و امید با انتقادات گسترده روبه‌رو بوده و بی‌توجهی به خانه‌دار کردن متقاضیان واقعی بازار مسکن همواره مطرح شده است؛ بر همین اساس متقاضیان واقعی مسکن امید چندانی به طرح‌های در ظاهر جذاب دولت برای خانه‌دار شدن در این وضعیت پر بحران اقتصاد کشور ندارند.

امکانات در اختیار لوکس‌سازی است!

حسن‌زاده، کارمند دولت با ۱۷ سال سابقه کار به خبرنگار ما می‌گوید: در اوج تحریم‌ها مدام می‌گویند مسکن و حوزه ساختمان تأثیری از تحریم نمی‌پذیرد چرا که در داخل و توسط خود مردم تولید می‌شود. این اظهارات توقع مستأجران را بالا برده و همه امید دارند خانه‌دار شود. متأسفانه ظاهرا امکانات حمایتی از مسکن بیشتر در خدمت لوکس‌سازی و خانه‌هایی قرار گرفته که برای مصرف عامه مردم ساخته نشده‌اند و بیشتر با هدف سودجویی تولید شده‌اند. بر اساس اصل ۳۱ قانون اساسی، دولت موظف است مسکن متناسب و در شأن خانواده‌ها را تأمین کند اما در این سال‌ها فقط اسم طرح‌های دولتی را شنیده‌ایم و در اجرا توان مدیریتی دولت و توان مالی مردم برای خانه‌دار شدن لنگ می‌زند.

توان مالی مردم برای خرید کافی نیست

سعیدلو، روزنامه‌نگار هم به خبرنگار ما می‌گوید: مسکن مهر امید زیادی در جامعه ایجاد کرد. طبقات متوسط و ضعیف فکر می‌کردند خانه‌دار شدنشان قطعی است. امروز مدیران، مدعی تولید ۲ میلیون مسکن در قالب مسکن مهر هستند اما آیا توانستند گرهی از مشکل مستأجران باز کنند؟ در حال حاضر هم وقتی از تولید ۴۰۰ هزار مسکن در قالب طرح اقدام ملی حرف می‌زنند، بعید است توان مالی ضعیف مردم برای پرداخت سود ۱۸ درصد کافی باشد. متأسفانه قیمت مسکن در حاشیه‌های تهران امروز معادل قیمت دو سال پیش مسکن در مناطق اعیان‌نشین تهران است. این وضعیت یعنی دولت و مدیران حوزه مسکن فقط امید واهی در دل مستأجران ایجاد می‌کنند.

در سایت خبری بخوانید: جدیدترین اخبار سیاسی ایران و سایر نقاط دنیا

فقط اسم طرح‌ها عوض شده است

رضانژاد که خودش را صاحب شغل آزاد معرفی می‌کند هم به خبرنگار ما می‌گوید: سال ۹۲ برای مسکن مهر پردیس ثبت‌نام کردم، اما هنوز واحدم را تحویل نگرفته‌ام. به ما گفته بودن درنهایت تا ۲۰ ماه تحویل می‌دهند. پس از این همه سال مدام از ما پول و جریمه مطالبه می‌کنند. به نظر من امروز هم فقط اسم طرح‌ها عوض شده و قرار نیست متقاضی واقعی، خانه‌دار شود. آن زمان به ما گفتند سود تسهیلات مسکن مهر ۴ درصد است و بازپرداخت ۱۵ ساله و اقساط ۲۰۰ تا ۳۵۰ هزار تومانی دارد. چطور انتظار دارند در طرح مسکن ملی که سود ۱۸ درصد و بازپرداخت ۱۰ ساله دارد و هر قسطش حدود ۵/۱ میلیون تومان است و مردم باید سپرده‌گذاری ۵۰ میلیون تومانی هم انجام دهند، شهروندان معمولی با حقوق‌های حداقلی خانه‌دار شوند؟!

سود دلالان را کم کنید

اسحاقی هم که خود را منشی پزشک معرفی می‌کند، می‌گوید: خوشبختانه ظاهرا مسکن ملی در دل کوه و بیابان و بدون در نظر گرفتن زیرساخت و امکانات ساخته نمی‌شود. معتقدم دولت باید دلالی را در بازار مسکن کم کند و اگر همچنان سود دلالان در بازار، تضمینی باشد ۱۰۰ طرح دیگر هم قادر نیست مردم را خانه‌دار کند و قیمت مسکن را کاهش دهد. به‌شخصه با توجه به سود ۱۸ درصدی تسهیلات مسکن ملی، این طرح را بیشتر مناسب مرفهان می‌دانم تا طبقات ضعیف. هر چند قرار است قیمت زمین را نپردازیم اما اگر دیگر بخش‌های اقتصاد، سر و سامان نگیرد و تورم کنترل نشود، بعید می‌دانم مردم بتوانند از پس پرداخت اقساط برآیند.

مستأجران امیدوار باشند؟

گفتنی است، بر اساس طرح جامع مسکن، سالانه باید یک میلیون واحد مسکونی در کشور ساخته شود اما رکود پنج سال گذشته، تولید و عرضه مسکن را در کشور با چالش جدی مواجه کرده و تولید را به یک سوم تقاضای موجود، کاهش داده و در آخرین آمار هم در سال گذشته تنها ۳۲۰ هزار واحد مسکن در کشور تولید شده است.

نتایج آخرین سرشماری نفوس و مسکن در سال ۹۵ حکایت از آن دارد که در مقابل حدود ۲۵ میلیون خانوار ایرانی، ۲۵ میلیون و ۴۱۲ هزار واحد مسکونی در کشور وجود دارد اما تنها ۲۳ میلیون واحد در معرض انتخاب متقاضیان واقعی وجود دارد و ۵/۲ میلیون واحد خالی و ۱/۲ میلیون واحد نیمه خالی هستند و چند ماه در سال مورد استفاده قرار می‌گیرند. بر همین اساس، حدود یک سوم ایرانی‌ها، مستأجر هستند و این آمار در سال‌های اخیر رشد داشته است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

به نام اعتراض اما به کام …

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
دیروز نقاطی از تهران و برخی از شهرستان‌های آن محل تعدادی اجتماع مردمی بعد از تغییر قیمت بنزین بود، اما رفته رفته این اجتماعات نه دیگر رنگ و بوی بنزینی داشت و نه مردمی …به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ شب وقتی دخلش را شمرده، کرکره را پایین کشیده و به خانه رفته تصور نمی‌کرده است چند ساعت بعد مغازه را اینطور بی سر و سامان ببیند. به نام اعتراض، اما به کام آن‌ها که می‌خواهند آتش به جان زندگی مردم بیفتد.
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
عکس: خبرگزاری فارس۲ - فارغ از مصداق کنونی، هنوز ساز و کار مناسبی برای «بیان اعتراضات» در کشور وجود ندارد؛ گو این که اساسا چنین حقی به رسمیت شناخته نشده است! به عنوان مثال نوجوانانی که اساسا در ماجرای اعتراضات بنزینی نیستند و در عین حال، اینترنت بخشی جدایی ناپذیر از زندگی آنهاست نیز درگیر نارضایتی می‌شوند. وانگهی مگر در یکی دو روز گذشته، وقایع اعتراضی چقدر پرحجم بودند که کل اینترنت کشور را این گونه مختل کردند؟! این واکنش سنگین، چنین تداعی می‌کند که اعتراضات بسیار گسترده‌تر و خطرناک‌تر از آنی هستند که واقعا هستند. سران قوا با پشتوانه کارشناسی یک تصمیم گرفتند و باید اجرا شود. "

زخمی شدن یک خبرنگار از ناحیه چشم توسط نظامیان رژیم صهیونیستی + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، رژیم صهیونیستی در جنایتی جدید، بیش از دویست هکتار از زمین‌های فلسطینیان را در الخلیل مصادره کرد. وقتی که صاحبان این زمین‌ها در آن حضور یافتند، در معرض حملات نظامیان صهیونیست قرار گرفتند. نظامیان صهیونیست با شلیک گاز اشک آور و گلوله، مانع از آن شدند که فلسطینیان به درختان زیتون خود برسند. یک خبرنگار هم که برای خبرگزاری محلی فلسطین کار می‌کرد هنگام تلاش برای فیلمبرداری از عملیات مصادره زمین‌ها و اخراج مردم از زمین‌ها به ضرب گلوله نظامیان صهیونیست، از ناحیه چشم چپ زخمی شد. + فیلمانتهای پیام/حمله نظامیان اسرائیلی به مردم فلسطین + فیلم

آشوب رسانه‌ای …

صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
از دیشب و با جمع شدن بخش عمده‌ای از بساط آشوبگران نقاب‌دار، رسانه‌ها و ضدانقلاب مدعی بی‌طرفی، حالا نقاب خود را برداشتند؛ ادامه موضوع را در گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما ببینید …رسانه‌های لندنی و سعودی در این سه روز تلاش گسترده‌ای کردند تا چهره‌ای آشوب‌زده و جنگی از ایران ترسیم کنند و تمام قد هم به حمایت از خشونت‌طلبان و اشرار برخاستند، اما حالا که اغتشاش و ناآرامی‌ها تنها ۴۸ ساعت دوام آورد و با هوشیاری مردم به آخر خط رسیده، مثل همیشه روسیاهی برای این رسانه‌ها خواهد ماند.
الفالف12 ساعت قبل
مردم حق دارند خشمگین باشند چرا که در اجرای تصمیم بنزینی شبانه مثل دزدها عمل کرده. حتی ائمه جمعه می‌توانند تریبون را به میان معترضان ببرند و مسئولان شهر را دعوت کنند به حرف مردم گوش دهند. آنچه مسلم است، معترضان تریبون می‌خواهند. جلوی مسئولان، اعتراض کنند، حتما بهتر از این است که با سنگ و چوب جلوی عابر بانکها اعتراض کنند. به معترضان تریبون بدهید تا صف معترضان از اوباش جداشود.
الفالف1 روز قبل
به نظر می‌رسد اعتراض صادقی به فرایند تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی درباره قیمت بنزین درست باشد و جلسه سران سه قوه عملا مجلس و جمهوریت نظام را به تمسخر گرفت. امیدواریم محمود صادقی در تصمیم خود به استعفا جدی باشد و حداقل یک نماینده، توهین به مجلس را برنتابد. ***فرایند تصمیم‌گیری در جلسه سران سه قوه چگونه است؟ افزایش قیمت بنزین در شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران محترم سه قوه تصویب و اجرایی شد. پس از اجرای این مصوبه اخبار ضد و نقیضی درباره موافقت یا مخالفت یکی از سران قوا منتشر شد. لذا این گمان که تصمیمات بر اساس رای اکثریت دو از سه نفر سران قوا اخذ می‌شود، چندان قابل اعتنا نیست.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری8 ساعت قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری8 ساعت قبل

مدارس و دانشگاه‌ها در برخی شهرها تعطیل شدند

خبری8 ساعت قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

ترامپ: پلوسی هیچ کاری نخواهد کرد

اقتصاد آنلاین4 دقیقه قبل

امنیت در شهرهای اسلامشهر، چهاردانگه و شهریار برقرار است

اقتصادنیوز5 دقیقه قبل

زائری: هم سیاه‌نمایی و هم سفیدنمایی غیرواقعی ظلم به انقلاب است

خبرآنلاین7 دقیقه قبل

تاکید پادشاه اردن بر راهکار سیاسی در سوریه

اقتصادنیوز8 دقیقه قبل

ذخایر کالایی کشور در بهترین شرایط ممکن است/ رصد مستمر بازار و کنترل قیمت‌کالاها

اقتصاد آنلاین13 دقیقه قبل

زیرساخت‌های حوزه استفاده معلولان باید استاندارد شود

ایسنا16 دقیقه قبل