ضعف حوزه شیلات عامل اصلی کاهش تولید ماهیان خاویاری
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خانه ملت
  4. اقتصادی
ضعف حوزه شیلات عامل اصلی کاهش تولید ماهیان خاویاری

ضعف حوزه شیلات عامل اصلی کاهش تولید ماهیان خاویاری

خانه ملتخبرگزاری خانه ملت |

علی ابراهیمی سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگارخبرگزاری خانه ملت، با اشاره به طرح سوال از وزیر جهاد کشاورزی گفت: سوالی که نماینده بندر عباس از وزیر جهاد کشاورزی در خصوص علت اعطای مجوز صید به صورت صنعتی به کشتی‌هایی با مالکیت چین در آب‌های خلیج فارس و عمان بود که سوال مردم در جامعه نیز هست و قبلا هم به آن پاسخ داده شده بود. فانوس ماهیان در عمق ۲۰۰ متری آب قرار دارند و ما تجهیزات مناسب برای صید آنها را در اختیار نداشتیم.

وی با بیان اینکه صید فانوس ماهیان ظرفیت بسیار خوبی برای کشور است به همین دلیل از کشتی‌های خارجی مجهز برای صید این ماهیان استفاده شده است، افزود: برخی از این کشتی‌ها توسط صیادان ایرانی خریداری شده و برخی نیز در اجاره صیادان به شرط تملیک بوده است.

تخلفات صیادان در صید ماهیان سطحی به هیچ عنوان قابل قبول نیست

ابراهیمی با اشاره به اینکه تخلفات صیادان به هیچ عنوان قابل قبول نیست، اظهار کرد: برخی از صیادان با هدف صید فانوس ماهی‌ها در عمق دریا مجوز دریافت کرده‌اند اما ماهی‌های دیگری سطحی را نیز صید کرده‌اند. بنابراین ابهاماتی ایجاد شده بود که وزیر جهاد کشاورزی نیز به آن پاسخ قانع کننده‌ای داد و به نظر چیزی نبود که نمایندگان قانع نشوند.

استفاده از کشتی‌های خارجی برای صید زیبنده کشور نیست

نماینده مردم شازند در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: سوال اساسی روند توسعه شیلات در کشور است چرا که ما کشوری با قدمت بسیار زیاد در حوزه شیلات هستیم بنابراین جالب نیست در این حوزه به اندازه کافی پیشرفته نباشیم و از تجهیزات کشور‌های دیگر استفاده کنیم.

در سایت خبری بخوانید: بروزترین اخبار اقتصادی ایران و جهان | جدیدترین اخبار سیاسی ایران و سایر نقاط دنیا

ضعف حوزه شیلات در شمال و جنوب کشور کاملا مشهود است/تولید و صید در حوزه ماهیان خاویاری به شدت کاهش پیدا کرده است

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه ضعف حوزه شیلات در شمال و جنوب کشور کاملا مشهود است و همواره به جای توسعه و پیشرفت درجا زده‌ایم، تصریح کرد: تولید و صید در حوزه ماهیان خاویاری به دلیل عدم مراقبت صحیح به شدت کاهش پیدا کرده است که البته کشور‌های دیگر نیزمقصر هستند، بنابر این انتظارت از حوزه شیلات با قدمت و تجربه‌‌ای که دارد بیشتر از این‌ها است.

سخنگوی کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی، خاطرنشان کرد: صید فانوس ماهیان به روش صید مشخص انجام می‌شود که تجهیزات و کشتی خاص خودش را می‌طلبد، همچنین استفاده از این کشتی‌ها نیازبه مهارت دارد که خوشبختانه صیادان ما در حال آموزش هستند تا در این زمینه بهتر حرکت کنیم و دیگر نیازی به کشور‌های دیگر نداشته باشیم. /

پایان پیام

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

چقدر از اموال بابک زنجانی مصادره شد؟ +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
اولین نکته‌ای که به چشم آمد شباهت بی‌چون و چرای اعجوبه‌ها به برنامه little big shots (خفن‌های کوچولو / کله گنده‌های کوچک) با اجرای کمدین معروف «استیو هاروی» است. از آن زمان تا کنون ۳ فصل از این برنامه پخش شده و یک قسمت ویژه هم داشت که در دسامبر ۲۰۱۸ به صورت تک قسمت عرضه شد. جدیدترین اتفاق هم این است که در فصل جدید این برنامه خانم ملیسا مک‌کارتی (بازیگر و کمدین) به جای استیو هاروی مجری برنامه خواهد شد. حال اینکه برنامه «اعجوبه‌ها» از این برنامه معروف آمریکایی کپی شده است و اساسا این کار درست است یا خیر بحث مفصلی را می‌طلبد که در این نوشتار مجال آن نیست. دوستی به شوخی می‌گفت حتی سبیل مهران غفوریان برای این است که شبیه استیو هاروی شود!
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
رئیس جمهور با اشاره به طرح‌ها و پروژه‌های مختلفی که در سطح استان یزد و در بخش‌های مختلف به بهره‌برداری رسید، اظهار داشت: اجرای طرح‌هایی با این وسعت به معنای حرکت در مسیر ایجاد تحول بزرگ در سطح استان یزد است. رئیس جمهور افزود: برای بخش راه و راه‌آهن استان ۵۲۵ میلیارد تومان اختصاص دادیم، ضمن اینکه با تأمین اعتبارات لازم به دنبال تکمیل طرح‌های نیمه تمام سفر قبلی هستیم. رئیس جمهور گفت: اقدامات و اعتبارات لازم برای تأمین آب آشامیدنی یزد برای ۳۰ سال آینده در نظر گرفته شده است و اجرای آن را با قوت ادامه خواهیم داد. ضمن اینکه در خصوص اجرای پروژه‌ها در استان یزد بانک‌ها اعتبارات خوبی بالغ بر ۶۰ هزار میلیارد تومان در نظر گرفتند که می‌تواند تحول بزرگی در استان ایجاد کند. رئیس جمهور در پایان خاطر نشان کرد: خوشبختانه استان یزد از ویژگی‌های بسیار خوبی در زمینه گردشگری برخوردار است و بافت تاریخی، معماری و بناهای تاریخی یزد از جمله جاذبه‌های گردشگری این استان است.
صدا و سیماصدا و سیما11 ساعت قبل
عباس تابش در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: قیمت نهایی و مورد اجماع همه برای محصول رب ۱۲ هزار و ۹۹۰ تومان است و اگر شرکت‌ها یا افرادی بخواهند بیشتر از این قیمت در اختیار مصرف کنندگان قرار دهند پرونده آن‌ها به تعزیرات ارسال می‌شود و تا کنون نیز اقداماتی در این زمینه صورت گرفته است. وی اضافه کرد: بالأخره مبنای اصلی قیمت رب را قیمت گوجه مشخص می‌کند که نسبت به ماه‌های قبل ارزان شده است و به طور طبیعی باید قیمت رب هم کاهش یابد و بر همین اساس بود که ما حتی عرضه کنندگان را مجبور کردیم که قیمت را از ۲۳ هزار تومان به ۱۲ هزار و ۹۹۰ تومان برسانند. آقای تابش همچنین از سازمان تعزیرات نیز خواست تا تلاش‌های خود را برای به سرانجام رساندن پرونده‌های گران فروشی بیشتر کنند به ویژه این که درباره گران فروشی به شرکت‌ها هشدار داده بودیم. وی همچنین گفت: البته برخی مسئولان با اظهار نظر‌هایی استنباط و تحلیل‌های خود را به مردم ارائه می‌کنند و مسائلی که درباره قیمت رب مطرح شده مبنای کارشناسی ندارد. رئیس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان در بخش دیگری از سخنانش در پاسخ به پرسشی در خصوص افزایش چند روز اخیر قیمت خودرو نیز گفت: ما تولید و عرضه خودرو‌ها را رصد می‌کنیم به گونه‌ای که تا کنون در مدت اخیر مشکلی در عرضه وجود نداشته و قیمتی هم در کارخانه‌ها افزایش پیدا نکرده است. آقای تابش تصریح کرد: ممکن است برخی در بازار با تحلیل هایشان به این موضوع دامن بزنند البته بخشی از این موضوع هم به افزایش تقاضای منتهی به دهه فجر و شب عید مرتبط است. وی همچنین در خصوص وضعیت تأمین قطعات خودرو‌ها پس از بازگشت تحریم‌های ظالمانه آمریکا گفت: اکنون با توجه به همکاری گسترده میان بخش‌ها و تولید کنندگان می‌توان گفت: تعمیق داخلی سازی قطعات به یک نهضت تبدیل شده است. آقای تابش افزود: به عنوان نمونه؛ کارخانه تراکتورسازی به طور متوسط در ۳۰ درصد قطعات خود به خارج وابسته است و، اما با تجمیع برخی واحد‌ها و تمرکز بر تولید قطعات؛ این وابستگی در آینده به ۱۰ درصد خواهد رسید.

سایه روشن لایحه جدید قانون تجارت

صدا و سیماصدا و سیما6 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صداوسیما: ملکشاهی در برنامه تیتر امشب شبکه خبر با اشاره با تاریخچه قانون تجارت و سرگذشت لایحه جدید قانون تجارت گفت: ما هم قبول داریم که این قانون اهمیت و پیچیدگی خاص دارد و لایحه جدید هم ممکن است ایراداتی داشته باشد برای همین از نظرات بخش خصوصی برای بهبود و تکمیل آن استفاده می‌کنیم. او در خصوص مزایای لایحه جدید توضیح داد: احمد آتش هوش رئیس کمیسیون حقوقی اتاق بازرگانی ایران نیز با اشاره به ضرورت به روزرسانی قوانین گفت: قانون تجارت قانونی مادر و بالادستی است و مفهوم این آن است که در اصلاح و تنظیم آن باید وسواس بیشتر و دقت و با احتیاط بسیار عمل کرد. ما به روند رسیدگی به این لایحه انتقاد داریم

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها