موج‌سواری رسانه‌های بیگانه بر اعتراضات عراق؛ تحریف به سبک سعودی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. بین‌المللی
موج‌سواری رسانه‌های بیگانه بر اعتراضات عراق؛ تحریف به سبک سعودی

موج‌سواری رسانه‌های بیگانه بر اعتراضات عراق؛ تحریف به سبک سعودی

مهرخبرگزاری مهر |
درحالی که گام‌های اصلاحی دولت بغداد نظر مساعد احزاب و جریان های سیاسی در عراق را به خود جلب کرده است، رسانه های «غربی ـ عربی» تلاش می کنند تا این اصلاحات را ابتر و محکوم به شکست جلوه دهند.

خبرگزاری مهر، گروه بین المللرامین حسین آبادیان: در اواخر هفته گذشته بود که کابینه عراق بسته اصلاحی جدیدی را به منظور جامه عمل پوشاندن به خواسته‌های معترضان به تصویب رساند. «عادل عبدالمهدی» نخست‌وزیر عراق درخصوص جدیدترین بسته اصلاحی دولت تأکید کرد که دولت تمام تلاش خود را برای برآورده ساختن مطالبات مردمی به کار خواهد بست.

گام‌های اصلاحی جدید دولت عراق با واکنش احزاب و جریان‌های سیاسی نیز مواجه شد و مورد استقبال آن‌ها نیز قرار گرفت. درهمین ارتباط، ائتلاف «الفتح» دومین فراکسیون پارلمانی عراق اعلام کرد که از دولت و آغاز اصلاحات قانون اساسی حمایت به عمل می‌آورد. «احمد الاسدی» سخنگوی ائتلاف الفتح اعلام کرد: «الفتح از تصویب قانون بیمه اجتماعی و توزیع زمین بین شهروندان حمایت می‌کند». وی در عین حال از حمایت ائتلاف الفتح از دستگاه قضاء عراق برای محاکمه تمامی افراد فاسد از سال ۲۰۰۳ تا کنون خبر داد.

درهمین حال، روز گذشته نیز «عادل عبدالمهدی» نخست وزیر عراق در جریان یک نشست اقتصادی بر تلاش برای اصلاحات و حل و فصل مشکلات اقتصادی مردم عراق تأکید کرد. در جریان نشست اقتصادی مذکور، عادل عبدالمهدی بر اهمیت بودجه در زندگی مردم و اقتصاد کشور تاکید کرد. وی همچنین افزود: «ما در راستای تدوین بودجه‌ای که قادر به اداره کشور به صورت علمی و صحیح و افزایش منابع غیرنفتی باشد و نیز انجام اصلاحات جدی و راهکارهای لازم برای تمام مشکلات مالی تلاش می‌کنیم».

نخست وزیر عراق همچنین از کمیسیون بودجه خواست جلسات خود را برای حصول نتیجه و ارائه آن به پارلمان در نزدیکترین زمان ممکن ادامه دهد. این تحولات درحالی است که سخنگوی دولت عراق نیز در جدیدترین موضع خود تأکید کرده است: «استعفای دولت، خواسته‌های معترضان عراقی را محقق نخواهد کرد». الحدیثی تصریح کرد: «دولت کنونی عراق در حال تدوین لوایح قوانین مربوط به انتخابات و مبارزه با فساد و بررسی اموال مسئولین کنونی و سابق کشور است».

موج‌سواری رسانه‌های بیگانه بر اعتراضات عراق؛ تحریف به سبک سعودی - 5

وی افزود: «استعفای دولت باعث پیچیده‌تر شدن بحران و اوضاع کشور می‌شود و دولت با برگزاری انتخابات زود هنگام مخالف نیست اما برگزاری انتخابات در سایه قوانین کنونی ممکن است خواسته‌های معترضان را محقق نکند». این موضع دفتر نخست وزیر عراق حاکی از آن است که دولت بغداد برخلاف خواسته محور غربی و عربی، اجرای اصلاحات را در دستور کار قرار داده و قصد ندارد با استعفای خود زمینه برای شکل گیری خلأ قدرت در کشور را فراهم آورد.

در این میان اما موج سواری رسانه‌های بیگانه و در رأس آن‌ها رسانه‌های سعودی و اماراتی بر اعتراضات عراق به خوبی به چشم می‌خورد. این رسانه‌ها ازجمله شبکه‌های «العربیه»، «الحدث»، «اسکای نیوز عربی» و … با پوشش مغرضانه اخبار و تحولات مربوط به اعتراضات عراق، اینگونه وانمود می‌کنند که اصلاحات در این کشور عملا ابتر بوده و سرنوشتی جز شکست در انتظار آن نیست.

از سوی دیگر، رسانه‌های آمریکایی نظیر «رویترز»، «سی ان ان» و «الحره» نیز با پوشش مغرضانه اخبار و تحولات مربوط به اعتراضات عراق مسیر موج سواری بر تظاهرات مردمی را در پیش گرفته‌اند و با انعکاس وارونه واقعیت‌ها تلاش می‌کنند آنطور که خود تمایل دارند، حوادث و رویدادها در عراق را به افکار عمومی در منطقه و جهان منتقل سازند. تأکید بر سناریوی شوم «کشته سازی»، «نا امن جلوه دادن مناطق مختلف عراق»، «القاء محکوم به شکست بودن اصلاحات»، «تحت الشعاع قرار دادن رهنمودهای مرجعیت» و «قرار دادن نیروهای امنیتی در مقابل مردم» تنها بخشی از تلاش‌های مذبوحانه رسانه‌های مذکور در موج سواری بر اعتراضات عراق محسوب می‌شود.

به عنوان نمونه، چندی پیش خبرگزاری آمریکایی آسوشیتد پرس به نقل از منابع آگاه مدعی کشته شدن ۴ تظاهرکننده در بغداد شد. این درحالی است که وزارت کشور عراق به شدت این خبر را تکذیب کرده و گفته است که تظاهرات میدان الخلانی بغداد هیچ‌گونه تلفاتی نداشته است. لذا این مسأله نشان می‌دهد که با وجود اینکه مردم خواسته‌های مشروع خود را در تظاهرات پی‌می‌گیرند برخی طرف‌های خارجی تمام تلاش خود را برای تقابل مردم با نیروهای امنیتی به‌کار گرفته‌اند.

این درحالی است که برخی طرف‌های داخلی در عراق نیز مسیری مشابه شبکه‌های غربی و عربی مذکور را در پیش گرفته‌اند و تلاش می‌کنند تا از رهگذر اعتراضات برای خود دستاوردی کسب کنند. این احزاب و جریان‌های سیاسی با بکارگیری حربه هشدار درباره وقوع جنگ داخلی در عراق، در واقع دوگانه «جنگ و صلح» را به راه انداخته‌اند و در کمال تعجب از احتمال تبدیل شدن عراق به سوریه یا یمنی دیگر سخن می‌گویند! این حربه درحالی توسط سران برخی جریان‌های سیاسی بکارگرفته شده است که مرجعیت عراق بارها و در مناسبت‌های مختلف صراحتا بر لزوم اجتناب از آشوب در کشور تأکید کرده است.

درهمین راستا، «شیخ عبدالمهدی الکربلائی» نماینده مرجعیت عراق در جریان خطبه‌های نماز جمعه اخیر در کربلاء در سخنانی تأکید کرد: «معترضان باید نسبت به خدعه‌های داخلی و خارجی که هدف آن‌ها منحرف ساختن مطالبات مشروع از مسیر اصلی و مسالمت آمیز خود است، هوشیار باشند. نیروهای مسلح عراق به دلیل مبارزه با تروریست‌های تکفیری داعش و جانفشانی در این مسیر حق بزرگی بر گردن مردم دارند و نباید این جانفشانی‌ها فراموش شود».

موج‌سواری رسانه‌های بیگانه بر اعتراضات عراق؛ تحریف به سبک سعودی - 13

پیشتر نیز «محمد البلداوی» نماینده پارلمان عراق از تلاش برخی گروه‌های سیاسی در این کشور برای دامن‌زدن به اعتراضات و موج‌سواری بر اعتراضات خبر داده بود. درهمین ارتباط، وی گفته بود: «برخی گروه‌های سیاسی در عراق پس از افزایش تنش‌ها تلاش می‌کنند از طریق طرح مطالبات توجیه‌ناپذیر از جمله درخواست انتقام خون شهداء به اعتراضات دامن زده و بر موج تظاهرات سوار شوند».

این موج سواری‌ها برای تشدید تنش‌ها درحالی است که احزاب و جریان‌های سیاسی مختلف عراق بر لزوم مسالمت آمیز بودن اعتراضات تأکید دارند. «قیس الخزعلی» دبیرکل جنبش «عصائب اهل الحق» عراق تأکید کرده است: «این یک ضرورت است که هرگونه اعتراضی مسالمت آمیز باشد». «سید عمار حکیم» رهبر جریان حکمت ملی نیز تصریح کرده است: «از دولت و دستگاه‌های امنیتی می‌خواهیم که با قاطعیت و جدیت با قانون‌شکنان و گروه‌های مخرب برخورد کند و برای حفظ ابهت قانون و حفاظت از ملت وارد عمل شود».

افزون بر این، موج سواری‌های مذکور همزمان با فرافکنی‌های رسانه‌های وابسته به بیگانگان، حتی صدای «عادل عبدالمهدی» نخست وزیر عراق را نیز درآورد. وی چندی پیش در سخنانی در این خصوص گفت: «برخی افراد، از مردم به عنوان سپری انسانی برای تخریب استفاده کردند». همچنین دفتر نخست وزیری عراق نیز با صدور بیانیه‌ای تأکید کرد که با رفتارهای مجرمانه در جریان تظاهرات برخورد قاطعانه می‌کند.

بدون شک و تردید این موضع قاطعانه دولت بغداد که مورد حمایت احزاب و جریان‌های سیاسی و همچنین مرجعیت عراق نیز هست، موجب ناکام ماندن پروژه آشوب در این کشور خواهد بود و اجازه نخواهد داد تا بوق‌های تبلیغاتی و بنگاه‌های رسانه‌ای وابسته به محور غربی و عربی، اهداف خود را محقق سازند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فارسفارس1 روز قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، هیأت وزیران سعودی در جلسه هفتگی خود که با حضور شاه این کشور برگزار می‌شود، این هفته، ‌ ایران را به فریب‌کاری در برنامه هسته‌ای متهم کرد. به نوشته خبرگزاری رسمی سعودی (واس) در جلسه این هفته، ضمن بررسی گزارش‌هایی از آخرین تحولات منطقه و جهان، اعلام شد که دولت سعودی از تلاش‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تقدیر و «تقلب و فریب‌کاری ایران در برنامه‌ هسته‌ای خویش و تأخیر در ارائه اطلاعات لازم به آژانس را محکوم می‌کند». دولت سعودی همچنین همکاری کامل ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و احترام به مصونیت و امتیازات کارشناسان آژانس را خواستار شد. هیأت وزیران سعودی در ادامه از آژانس خواست تا تدابیر راستی‌آزمایی و نظارتی را در ایران تشدید کند. «عبدالله بن خالد بن سلطان عبدالعزیز» نماینده دولت سعودی در سازمان ملل نیز روز پنجشنبه هفته گذشته (۱۸ آبان) در بیانیه‌ای ایران را به «فریبکاری» و مخفی کردن بخش‌های حساس برنامه هسته‌ای خود متهم و ادعا کرد که تهران به دنبال دستیابی به سلاح‌ هسته‌ای است.
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از فلسطین الیوم، مقاومت فلسطین در پاسخ به حملات جنایتکارانه امروز به باریکه غزه که منجر به شهادت ۴ نفر و زخمی شدن ۲۵ نفر دیگر منجر شده، بیش از ۱۰۰ موشک و راکت به سمت اراضی اشغالی شلیک کرده است. بر اساس این گزارش، رسانه‌های صهیونیست به خسارت‌های وارده به این رژیم در این حملات اذعان کرده‌اند. این رسانه‌ها اذعان کردند که تا این لحظه ۲۹ صهیونیست مجروح در نتیجه این حملات به بیمارستان برزلای ر عسقلان انتقال داده شده‌اند.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، آقای سعید رسولی در مراسم اختتامیه هفتمین همایش بین المللی ایستگاه‌های آینده افزود: بسته‌های حمایتی واقعی برای تشویق سرمایه‌گذاری در راه‌ آهن طراحی شده و برای توسعه ایستگاه‌های راه آهن و تطبیق آنها با نسل جدید ایستگاه‌های راه آهن از همین فردا اقدامات عملی خود را آغاز می‌کنیم. وی افزود: برای توسعه ایستگاه‌های راه آهن از اجرای طرحهای عمرانی کوچک آغاز می‌کنیم و بدنبال اجرای طرحهای بزرگ عمرانی خواهیم بود. وی توسعه صنعت ریلی در هر کشور را یک نیاز اساسی توصیف کرد و افزود: همانگونه که ساخته آسمان خراش بدون آسانسور امری غیر ممکن است تصور شهرنشینی بدون سیستم حمل و نقل ریلی نیز غیرممکن است. وی گفت: اتحادیه بین‌المللی راه آهن‌ها ۱۲۰ گروه کاری فعال در موضوعات مختلف دارد و ما نیز باید بیش از گذشته از این تجربیات استفاده کنیم. در این همایش بین المللی، ۵۰ مقاله پذیرفته شده داخلی و خارجی از مجموع ۱۱۲ مقاله رسیده به دبیرخانه در جلسات و پنل‌های تخصصی ارائه شد.
الفالف12 ساعت قبل
همزمان با ادامه ناآرامی‌ها در مناطق مرکزی و جنوبی عراق، از استان صلاح الدین خبر می‌رسد، درگیری میان نیروهای بسیج مردمی و هسته‌های خاموش گروهک تروریستی داعش در محورهای مختلف جریان دارد. به گفته منابع میدانی، نیروهای تیپ ۸۸ بسیج مردمی مستقر در منطقه متوجه تحرکات تروریست‌های داعش شدند و تحرکات آنان را در محور منطقه «الفتحه» در حدفاصل کوه‌های «مکحول و حمرین» رصد کردند. رشته کوه‌های مکحول در شمال استان صلاح الدین از محور شرقی با استان کرکوک، از شمال با جنوب استان نینوا و از محور جنوب غرب با شهر و پالایشگاه بیجی در ارتباط است. براساس اطلاعات به دست آمده، تحرکات عناصر مخفی داعش در هفته‌های گذشته در مناطق آلوده شمال استان صلاح الدین با ادامه ناآرامی‌ها در مناطق مرکزی و جنوبی افزایش یافته و این مسئله در جنوب غرب منطقه «الشرقاط» مشهود‌تر بوده است. مناطق بیابانی در محور غربی و جنوبی غربی «الشرقاط» نیز به هسته‌های خاموش داعش آلوده هستند.
نامه‌نیورنامه‌نیور15 ساعت قبل
این بار، مسقط وزیر نفت خود، محمد بن حمد الرمحی را فرستاده است، تا به دور از هیاهوی اخبار، از نظر دولتهای خلیج فارس آگاه شود و سفر این مقام عمانی، در چارچوب شرکت در کنفرانس نفت، به میزبانی ابوظبی، انجام می‌شود. وزیر نفت عمان، روز دوشنبه، به مذاکره با ایران دعوت کرده و گفته است که کشورش تمام تلاش خود را برای انجام مذاکره می‌کند و در قبال تنش‌های منطقه‌ای، بی طرف می‌ماند. پادشاهی عمان، روی این مساله حساب کرده است که دولتهای خلیج فارس، مواضع متفاوتی در قبال ایران دارند؛ برای مثال، قطر، ارتباط نزدیکی با ایران دارد؛ در حالی که عربستان، ایران را دشمن خود می‌داند. در این میان، کویت، نه موضع دوستی در مورد ایران اتخاذ کرده است و نه دشمنی. مسئولان ایرانی شروع به برقراری ارتباط نزدیک با دولتهای خلیج فارس و از جمله امارات کرده‌اند و در انتظار رابطه نزدیک با عربستان هستند.
نامه‌نیورنامه‌نیور17 ساعت قبل
در مقابل، وزیر خارجه امارات، انور قرقاش، تصریح کرد که حوثی‌ها باید در آینده یمن نقشی داشته باشند. ضمن اینکه روابط با ایران، نیازمند یک دیپلماسی قدرتمند است، تا به توافقی ختم شود که به نفع منافع منطقه باشد. با اینکه ایالات متحده و عربستان علنا مسئولیت این حملات را متوجه ایران کردند، اما امارات با حمایت از روایت تهران در این باره، مسئولیت حملات را از ایران سلب کرد. وی افزود: عربستان هم تمایلی برای مقابله با ایران ندارد و علت آن، موضع مبهم آمریکاست. این در حالی است که در ماجرای تحریمهای آمریکا علیه ایران، امارات، چاره‌ای جز تسلیم ندارد.

نظرها

اخبار بیشتر