وقتی درد سینه با عضلات پیوند می‌خورد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. عصر ایران
  4. سلامت

وقتی درد سینه با عضلات پیوند می‌خورد

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران |
اصطلاح کشیدگی عضله به آسیب دیدگی ناشی از کشیدگی بیش از حد یا پارگی عضله گفته می شود.

با احساس درد در ناحیه سینه، نخستین دلیلی که در ذهن بسیاری از ما نقش می‌بندد بروز مشکلی در قلب، مانند یک حمله قلبی است. بی تردید، درد سینه مساله‌ای نیست که نادیده گرفته شود اما باید به این نکته توجه داشت که دلایل دیگری به جز مشکلات قلبی نیز می‌توانند موجب احساس درد در سینه شوند.

وقتی درد سینه با عضلات پیوند می‌خورد - 2

به گزارش گروه سلامت عصر ایران، افزون بر دردهای مرتبط با قلب، مسائل دیگری مانند مشکلات ریوی، گوارشی، استخوانی، عضلانی یا عصبی نیز می‌توانند منجر به شکل گیری درد در ناحیه سینه شوند. در ادامه این مطلب با کشیدگی عضلانی که می‌تواند به ایجاد التهاب، اسپاسم و درد در سینه منجر شود، بیشتر آشنا می‌شویم.

کشیدگی عضله

اصطلاح کشیدگی عضله به آسیب دیدگی ناشی از کشیدگی بیش از حد یا پارگی عضله گفته می‌شود. فرد مبتلا به کشیدگی عضله در ناحیه سینه ممکن است درد ناگهانی و تیزی را در این بخش از بدن تجربه کند. اگرچه شرایطی ناراحت کننده است، اما کشیدگی عضله سینه معمولا یک آسیب دیدگی جزئی بوده و طی چند روز یا چند هفته بهبود می‌یابد.

دلایل

کشیدگی ماهیچه بین دنده‌ای شایع‌ترین دلیل درد سینه اسکلتی‌عضلانی است که اغلب به عنوان یک کشیدگی عضله شناخته می‌شود.

عضلات بین دنده‌ای گروهی از عضلات هستند که بین دنده‌ها قرار گرفته و دیواره سینه را شکل می‌دهند.

این گروه عضلانی شامل سه لایه عضلات بیرونی، درونی، و درونی‌ترین عضلات بین دنده‌ای می‌شود. به همراه هم، آنها قفسه سینه را تثبیت کرده و به تنفس کمک می‌کنند.

از دلایل کشیدگی عضلات بین دنده‌ای می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

- آسیب دیدگی‌های ورزشی ناشی از کشیدگی بیش از حد، خستگی عضلانی یا انجام حرکات تکراری و اجباری

- آسیب دیدگی‌های ناشی از برخورد

- گرم نکردن ناکافی بدن پیش از ورزش

- بلند کردن اجسام سنگین

- انعطاف پذیری ضعیف

- پیچش بیش از حد بالا تنه

- بالا نگه داشتن دست‌ها برای مدت طولانی

- استفاده بیش از حد از عضلات

- وضع اندامی ضعیف

- زمین خوردن

- سرفه شدید

علائم

افرادی که به عضلات دیواره سینه آسیب می‌رسانند ممکن است علائم زیر را تجربه کنند:

- دردی که به واسطه حرکت سینه یا قسمت بالایی ستون فقرات تشدید می‌شود

- دردی که هنگام تنفس عمیق، عطسه، یا سرفه تشدید می‌شود

- منطقه‌ای دردناک یا حساس به لمس در دیواره سینه

- درد قسمت بالایی پشت بدن

- اسپاسم‌های عضلات بین دنده‌ای

- کبودی

تشخیص

افرادی که نگران ابتلا به کشیدگی عضله در سینه خود یا دیگر دردهای سینه هستند باید به پزشک مراجعه کنند، به ویژه اگر درباره دلیل بروز درد مطمئن نیستند.

پزشک پرسش هایی درباره علائم و سابقه پزشکی و همچنین فعالیت هایی که ممکن است موجب درد شده یا در شکل گیری آن نقش داشته‌اند، مطرح می‌کند.

کشیدگی عضلانی به دو دسته حاد و مزمن تقسیم می‌شود:

کشیدگی‌های حاد در نتیجه آسیب دیدگی هایی که بلافاصله پس از ضربه مستقیم، مانند زمین خوردن یا تصادف خودرو، شکل می‌گیرند، رخ می‌دهند.

کشیدگی‌های مزمن در نتیجه فعالیت‌های بلند مدت‌تر، مانند حرکات تکراری در ورزش‌ها یا برخی مشاغل رخ می‌دهند.

اگر یک کشیدگی عضله دلیل بروز درد در سینه است، پزشک آسیب دیدگی را بر اساس سه درجه‌ای که در ادامه ارائه شده و به شدت آن بستگی دارد، دسته بندی می‌کند:

درجه 1 (آسیب خفیف): آسیب دیدگی به کمتر از پنج درصد از فیبرهای عضلانی فرد وارد شده است. قدرت و دامنه حرکت با کمترین اختلال مواجه هستند. ریکاوری به طور کلی بین دو تا سه هفته طول می‌کشد.

در وبسایت خبری بخوانید: بهترین اخبار کوتاه سلامت

درجه 2 (آسیب گسترده‌تر): آسیب دیدگی میزان بیشتری از فیبرهای عضلانی فرد را تحت تاثیر قرار داده است اما عضله به طور کامل پاره نشده است. افت چشمگیر قدرت و حرکت رخ داده است. بهبود آسیب دیدگی ممکن است بین دو تا سه ماه طول بکشد.

درجه 3 (پارگی کامل عضله): پزشک ممکن است طی یک معاینه بدنی قادر به احساس نقص درون عضله باشد. در برخی موارد، فرد ممکن است به انجام عمل جراحی برای اتصال مجدد عضله آسیب دیده نیاز داشته باشد.

در برخی موارد، پزشک شما ممکن است برای حذف دلایل دیگر مانند حمله قلبی، شکستگی‌های استخوان و مشکلات دیگر انجام آزمایش‌های زیر را توصیه کند:

- تصویربرداری پرتو اکس

- تصویربرداری ام ‌آر ‌آی

- الکتروکاردیوگرام

از دیگر دلایل احتمالی درد سینه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

- کبودی ناشی از آسیب دیدگی

- حملات اضطراب

- زخم‌های دستگاه گوارش

- ناراحتی گوارشی مانند بازگشت اسید معده به مری

- پریکاردیت

از احتمالات جدی‌تر می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

کاهش جریان خون به قلب (آنژین)

لخته خون در سرخرگ ریوی ریه (آمبولی ریوی)

پارگی در سرخرگ آئورت

درمان و ریکاوری

درمان یک کشیدگی عضله سینه به شدت و درجه آسیب دیدگی بستگی دارد. گزینه‌های درمان شامل موارد زیر می‌شوند:

رایس

روش رایس (RICE) - استراحت، یخ، فشرده سازی، بالا بردن - درمان معمول برای کشیدگی عضله سینه به منظور کاهش درد و تورم است:

استراحت: از فعالیت‌های شدید به ویژه آنهایی که موجب یا منجر به کشیدگی عضله شده‌اند، پرهیز کنید.

یخ: یک بسته یخ را در یک حوله پیچیده و آن را برای ۲۰ دقیقه روی ناحیه تحت تاثیر قرار گرفته بگذارید. این کار را چند بار در روز تکرار کنید.

فشرده سازی: یک باند فشرده سازی را دور بالا تنه ببندید. برای پیشگیری از آسیب دیدگی بیشتر، چگونگی بستن باند را از پزشک یا پزشک داروخانه پرسش کنید.

بالا بردن: سعی کنید صاف بنشینید. همچنین، از چند بالش اضافه هنگام خواب استفاده کنید تا سینه بالاتر از بخش‌های دیگر بدن قرار بگیرد.

پزشک ممکن است روش رایس را برای ۲۴ تا ۴۸ ساعت نخست پس از آسیب دیدگی توصیه کند.

دارو

داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی، مانند ایبوپروفن، می‌توانند به تسکین درد و التهاب کمک کنند.

برای درد شدید یا پایدار، پزشک ممکن است داروهای مسکن قوی‌تر، شل کننده‌های عضلات، یا هر دو را برای کاهش اسپاسم‌های عضلانی دردناک تجویز کند.

گاهی اوقات، کشیدگی عضله در سینه ممکن است به واسطه سرفه پایدار رخ دهد. مصرف داروهای ضد سرفه می‌تواند به توقف سرفه و به حداقل رساندن فشار بر عضلات بین دنده‌ای کمک کند.

عمل جراحی

در مواردی که عضلات به طور کامل دچار پارگی می‌شوند، پزشک ممکن است انجام عمل جراحی برای ترمیم پارگی توصیه کند.

توانبخشی

پزشک ممکن است یک برنامه ورزشی را برای کمک به بازسازی و حفظ عملکرد، قدرت و انعطاف پذیری عضلانی تجویز کند.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

افراد اگر بر این باورند که درد سینه آنها به واسطه یک بیماری شکل گرفته است یا در صورت تجربه موارد زیر باید به پزشک مراجعه کنند:

- تنفس سریع یا دشواری در تنفس

- دردی که با گذشت زمان تشدید می‌شود یا به داروی مسکن واکنش نشان نمی‌دهد

- درد شدید یا بی حسی که بیش از یک ساعت ادامه دارد

- دشواری در حرکت

- ضعف یا بی حالی

- قرمزی یا التهاب بخش تحت تاثیر قرار گرفته

- یک صدای ترکیدن هنگام وقوع آسیب دیدگی

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

علت کمبود انسولین دولتی در کشور چیست؟

مهرمهر1 روز قبل
دکتر جهانپور درباره علت کمبود انسولین دولتی گفت: به علت سود کم در انسولین قلمی بسیاری از داروخانه‌ها آن را نمی‌فروشند. یک سری داروخانه‌ها مشخص شده‌اند که همه می‌توانند از آن‌ها بگیرند.
افکارنیوزافکارنیوز1 روز قبل
افکارنیوز، به گزارشدانشمندان می‌گویند بعضی از مواد شوینده خانگی، ضد عفونی‌کننده‌ها و حشره کش‌ها از جمله عواملی است که می‌تواند به شکل گیری سرطان تهاجمی سینه در زنان منجر شود. اخبار اجتماعی- یافته‌های پژوهشگران نشان می‌دهد قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی موجود در برخی مواد شوینده خانگی، ضد عفونی کننده‌ها و حشره کش‌ها خطر شکل گیری سرطان سینه را در زنان افزایش می‌دهد. نکته مهم این است که سرطان سینه‌ای که بدین علت ایجاد می‌شود، بدخیم بوده و درمان آن نیز مشکل است. پژوهشگران انگلیسی می‌گویند این نوع مواد شیمیایی عامل شکل گیری ۱۰ تا ۲۰ درصد از کل موارد سرطان سینه در این کشور محسوب می‌شود. البته برای درمان موثرتر این نوع سرطان سینه هنوز باید روش‌های درمانی موثرتری ابداع شود.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی وزارت بهداشت؛ در مراسم رونمایی از این کتاب که در وزارت بهداشت برگزار شد، آقای دکتر کریم همتی، معاون حقوقی و امور مجلس وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی با اشاره به اهمیت پژوهش‌های حقوق سلامت تأکید کرد: این پژوهش‌ها باید بر مشکلات مبتلابه و موجود نظام سلامت تمرکز کند و جنبه عملیاتی داشته باشد. وی کتاب «مجموعه قوانین تنقیحی وظایف و اختیارات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی» را مصداق مناسبی از چنین پژوهش‌هایی عنوان کرد که نمونه آن از ابتدای تاریخ قانون‌گذاری در کشور تاکنون، در وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی کمتر انجام‌گرفته است. در ادامه این مراسم آقای دکتر محسن نجفی‌خواه رییس مرکز ملی تحقیقات حقوق سلامت وزارت بهداشت، با بیان تاریخچه‌ای از قانون‌گذاری در خصوص وظایف و اختیارات وزارت بهداشت گفت: شناسایی وظایف و اختیارات معتبر و لازم‌الاجرای وزارت بهداشت از میان حجم انبوه قوانین مرتبط با نظام سلامت و درج آن‌ها در این کتاب، پس از گردآوری و تنقیح مورد به مورد احکام قانونی مرتبط با نظام سلامت انجام گرفته است. گفتنی است، کتاب «مجموعه قوانین تنقیحی وظایف و اختیارات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی» در ۵۰۰ نسخه توسط «مرکز ملی تحقیقات حقوق سلامت» تدوین و منتشر شده است. در این مجموعه، احکام قانونی لازم‌الاجرا در رابطه با وظایف و اختیارات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از ابتدای تاریخ قانون‌گذاری (۱۲۸۵) تا مهر ۱۳۹۸ گردآوری‌شده است.
همشهریهمشهری1 روز قبل
نویسندگان این گزارش می‌گویند چندین کشور از هم‌اکنون در حال بررسی تجویز فعالیت‌های هنری و اجتماعی برای بهبود سلامت افراد هستند. یک بررسی دیگر نشان می‌دهد که آواز خواندن ازجمله فعالیت‌های هنری است که می‌تواند میزان توجه و تمرکز و توانایی‌های ذهنی را افزایش دهد. موسیقی در بیماران دچار آلزایمر می‌تواند حافظه را بهبود بخشد. نویسندگان این گزارش می‌گویند بسیاری از فعالیت‌های هنری اثرات مثبت سلامت‌بخش دارند و ضمنا نسبت به درمان‌های استاندارد مقرون به‌صرفه‌تر هستند. به گفته این نویسندگان فعالیت‌های هنری می‌توانند نقشی مکمل در مراقبت‌های بهداشتی به‌خصوص در بیماری‌های مزمنی و دردسرسازی مانند دیابت داشته باشند.
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
سکته مغزی چیست؟ پزشکان سکته‌های مغزی را به دو دسته ایسکمیک و هموراژیک تقسیم می‌کنند. سکته مغزی ایسکمیک شایع‌ترین نوع سکته مغزی است و زمانی رخ می‌دهد که یک رگ خونی در گردن یا مغز دچار انسداد می‌شود. علائم سکته مغزی چه چیزهای هستند؟ همه افراد تمام علائم سکته مغزی را تجربه نمی‌کنند، اما آشنایی با آنها و آگاهی از اقداماتی که می‌توانید در این شرایط انجام دهید، اهمیت دارد. دلایل بروز سکته مغزی چه چیزهایی هستند؟ دلایل مختلفی برای وقوع سکته مغزی وجود دارند و بیشتر آنها با سبک زندگی مرتبط هستند. غذاهایی که برای پیشگیری از سکته مغزی باید از آنها پرهیز کرددر شرایطی که برخی مواد غذایی می‌توانند به تقویت سلامت مغز و پیشگیری از سکته مغزی کمک کنند، برخی خوراکی‌ها نیز می‌توانند به سلامت مغز آسیب رسانده و خطر سکته را افزایش دهند.
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
چای رزماری حاوی اسید کارنوسیک و اسید رزمارینیک است که این ترکیبات توانایی خود در کاهش قند خون در بیماران مبتلا به دیابت را نشان داده‌اند. چای رزماری از عطری فوق العاده برخوردار است که به تنهایی یا در ترکیب با مواد غذایی دیگر مانند عسل، نعناع، لیمو و بابونه فواید سلامت شگفت انگیزی را ارائه می‌کند. خواص ضد التهاب و ضد میکروبیرزماری حاوی ترکیبات پلی‌فنولیک مانند اسید رزمارینیک و اسید کارنوسیک است. اسید رزمارینیک برای حفظ غذاهایی که کیفیت آنها به راحتی از بین می‌رفت و فاسد می‌شدند، استفاده می‌شد. کاهش قند خونچای رزماری حاوی اسید کارنوسیک و اسید رزمارینیک است که این ترکیبات توانایی خود در کاهش قند خون در بیماران مبتلا به دیابت را نشان داده‌اند.

نظرها

اخبار بیشتر