۱۶ نشانه هشدار برای دیابت!
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. عصر ایران
  4. سلامت

۱۶ نشانه هشدار برای دیابت!

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران |
تکرر ادرار و حتی بی اختیاری ادرار در خواب یک نشانه کلاسیک از قرار داشتن در معرض خطر دیابت است.

دیابت یک بیماری جدی و مزمن است که در صورت عدم درمان می‌تواند حتی به قطع عضو یا مرگ بیمار نیز منجر شود. نشانه‌های بسیاری وجود دارند که درباره خطر ابتلا به دیابت هشدار می‌دهند و آگاهی از آنها اهمیت دارد.

۱۶ نشانه هشدار برای دیابت! - 1

به گزارش گروه سلامت عصر ایران به نقل از "مام"، اگر هر یک از نشانه‌های زیر را تجربه می‌کنید و دلیل مشخصی برای آن نمی‌یابید مراجعه به پزشک برای بررسی دقیق شرایط اهمیت دارد.

خستگی

اگر به رغم خواب خوب و کافی شبانه، روز بعد همچنان با احساس خستگی مواجه هستید، این ممکن است نشانه‌ای از پیش دیابت باشد.

تکرر ادرار

تکرر ادرار و حتی بی اختیاری ادرار در خواب یک نشانه کلاسیک از قرار داشتن در معرض خطر دیابت است. اگر بیشتر از گذشته و بیش از حد معمول مجبور به استفاده از توالت هستید، شرایط خود را برای چند روز در یک دفتر ثبت کرده و این اطلاعات را با پزشک به اشتراک بگذارید. پزشک می‌تواند نیاز به انجام آزمایش‌های بیشتر را بررسی کند.

تشنگی شدید

تشنگی شدید زمانی که فعالیت خاصی نداشته یا تعریق زیاد را تجربه نکرده‌اید، نشانه‌ای هشدار دهنده است. میزان آب مصرفی و این که چه زمانی نیاز به انجام این کار دارید را برای چند روز در یک دفتر ثبت کرده و این اطلاعات را با پزشک خود به اشتراک بگذارید. تشنگی شدید می‌تواند یک نشانه اولیه از دیابت نوع ۲ باشد که با علائم دیگری مانند تکرر ادرار همراه است. این علائم را نادیده نگیرید.

گرسنگی مداوم

تمایز بین غذا خوردن در زمان گرسنگی و غذا خوردن احساسی می‌تواند دشوار باشد. اما اگر با احساس گرسنگی مداوم حتی پس از خوردن یک وعده غذایی خوب مواجه هستید، این ممکن است نشانه‌ای از خطر ابتلا به دیابت باشد. این مساله را با پزشک خود در میان بگذارید و علائم دیگر که می‌توانند نشان دهنده خطر باشند را مد نظر قرار دهید. پزشک می‌تواند نیاز به انجام آزمایش‌های بیشتر برای تشخیص دلیل این شرایط را بررسی کند.

رژیم غذایی نامناسب

دنبال کردن یک رژیم غذایی بد و نامتعادل مانند یک رژیم غذایی سرشار از شکر، کربوهیدرات‌ها و غذاهای فرآوری شده خطری بزرگ برای ابتلا به دیابت نوع ۲ است. اگر یک رژیم غذایی ناسالم را دنبال می‌کنید و متوجه علائم دیگری شده‌اید که به خطر دیابت اشاره دارند، برای بررسی دقیق شرایط به پزشک مراجعه کنید. انتخاب‌های غذایی بهتر توصیه شده توسط پزشک می‌تواند شما را از محدوده خطر دور کند یا اگر به دیابت مبتلا شده‌اید به مدیریت این بیماری کمک کند.

تاری دید

تاری دید اغلب یکی از نخستین نشانه‌های دیابت است. اگر به طور ناگهانی در خواندن متون و تابلوهای راهنمایی و رانندگی با مشکل مواجه شده‌اید برای بررسی دقیق شرایط به پزشک مراجعه کنید.

جالب آنکه، درمان با انسولین برای دیابت نیز می‌تواند موجب تاری دید شود.

خشکی دهان

دلایل مختلفی می‌توانند برای کمبود ترشح بزاق و خشکی دهان وجود داشته باشند که سطوح بالای گلوکز در بدن یکی از آنها محسوب می‌شود. این شرایط شما را در معرض خطر دیابت قرار می‌دهد یا یکی از علائم ابتلا به این بیماری است.

برخی درمان‌های دارویی برای خشکی دهان وجود دارند، اما برای بررسی دقیق دلیل بروز آن باید به پزشک مراجعه کنید.

در هر صورت، خشکی دهان می‌تواند به پوسیدگی دندان و افزایش احتمال بروز عفونت‌های مخمری در دهان منجر شود، از این رو، نباید نادیده گرفته شود.

افزایش اندازه دور کمر

اگر متوجه کوچک شدن لباس‌های خود شده‌اید و افزایش وزن به ویژه در ناحیه دور کمر مشهود است، ممکن است با افزایش خطر ابتلا به دیابت مواجه باشید. مراجعه به پزشک و دریافت توصیه‌های لازم برای ایجاد تغییر در رژیم غذایی و یک برنامه ورزشی می‌تواند خطر را از شما دور سازد.

در سایت خبری بخوانید: اخبار جالب در حوزه سلامت و پزشکی

سردردهای مکرر

همه ما هر از گاهی سردرد را تجربه می‌کنیم اما اگر با سردردهای مکرر مواجه هستید، این ممکن است نشانه‌ای از بی تعادلی در قند خون شما باشد که ممکن است نشانه‌ای از دیابت باشد. اگر به این مساله مشکوک هستید یا متوجه شده‌اید که سردردهایتان به صورت منظم رخ می‌دهند و ارتباطی با مشکلات خواب یا کم آبی ندارند، برای بررسی دقیق شرایط به پزشک مراجعه کنید.

نوسانات خلقی

نوسانات خلقی یکی از علائم اولیه یک حمله هایپرگلیسمی (سطوح بیش از حد قند خون) و دیابت نوع ۲ است. نوسانات خلقی ممکن است در نتیجه علائم دیگر بیماری نیز شکل بگیرند. در هر صورت، آنها را نباید نادیده بگیرید زیرا نوسانات خلقی و افسردگی می‌توانند پیام‌های هشدار دهنده بدن از بروز مشکلی جدی باشند.

روند کند بهبودی زخم

بهبودی خراشیدگی‌ها و بریدگی‌ها در افراد مبتلا به دیابت اغلب کندتر از افراد سالم صورت می‌گیرد. همچنین، آنها در معرض خطر عفونت‌های مکرر قرار دارند.

هر یک از این علائم می‌توانند به در جریان بودن مساله‌ای جدی اشاره داشته باشند. برای بررسی دقیق شرایط به پزشک مراجعه کنید.

سبک زندگی کم تحرک

یک سبک زندگی کم تحرک انسان را در معرض خطر بسیاری از مشکلات سلامت از جمله دیابت قرار می‌دهد. بدون ورزش منظم و فعالیت بدنی کافی، شما هرچه بیشتر در معرض خطر مواجهه با سیستم متابولیکی که به خوبی تنظیم نشده است، قرار می‌گیرید که می‌تواند به افزایش ذخایر چربی بدن منجر شود. این شرایط شما را در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به دیابت نوع ۲ قرار می‌دهد.

مشکلات پوستی

برخی مشکلات پوستی مرتبط با دیابت وجود دارند. یکی از موارد مشهود تیره و ضخیم شدن پوست، به ویژه در بخش هایی است که پوست چین می‌خورد. این شرایط که به نام آکانتوز نیگریکانس (Acanthosis Nigricans) شناخته می‌شود بیشتر در افرادی که اضافه وزن بسیار دارند، دیده می‌شود.

گاهی اوقات، پوست کمی بالا امده و مخملی به نظر می‌رسد. در موارد دیگر، زگیل‌های کوچکی در طرفین یا پشت گردن، زیربغل، روی پستان یا کشاله ران شکل می‌گیرند.

کاهش وزن ناگهانی

اگر کاهش وزن ناگهانی و بدون دلیلی مشخص را تجربه می‌کنید ممکن است در معرض خطر دیابت قرار داشته باشید. کاهش وزن در این موارد به واسطه قند خون بالا، کم آبی بدن، تخریب عضلانی و مشکلات تیروئید رخ می‌دهد که همگی مواردی جدی هستند و باید برای دریافت درمان مناسب به پزشک مراجعه کنید.

کاهش وزن ناگهانی نشانه‌ای است که نباید هرگز نادیده گرفته شود.

احساس سوزن سوزن شدن در دست‌ها و پاها

قند خون بالا می‌تواند موجب نوروپاتی دیابتی شود که به مسیرهای عصبی انتقال دهنده سیگنال‌ها به دست‌ها و پاها آسیب می‌رساند. احساس سوزن سوزن شدن در دست‌ها و پاها ممکن است نشانه اولیه از این آسیب باشد و شاید علامتی از ابتلا به دیابت باشد.

این شرایط را نادیده نگرفته و برای بررسی دقیق دلیل بروز آن به پزشک مراجعه کنید.

عفونت‌های دستگاه ادراری و عفونت‌های مخمری مکرر

قند خون بالا تعادل در جریان خون و بدن ما را تغییر داده و می‌تواند توانایی انسان برای مبارزه با عفونت‌ها را کاهش دهد. در نتیجه، افراد مبتلا به دیابت اغلب عفونت‌های دستگاه ادراری و عفونت‌های مخمری را با تکرر بیشتر تجربه می‌کنند.

حتی اگر به دیابت مبتلا نیستید، اما این علائم را تجربه می‌کنید برای بررسی دقیق شرایط به پزشک مراجعه کنید. عفونت‌های دستگاه ادراری و عفونت‌های مخمری می‌توانند با دیابت نوع ۲ در ارتباط باشند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
سکته مغزی چیست؟ پزشکان سکته‌های مغزی را به دو دسته ایسکمیک و هموراژیک تقسیم می‌کنند. سکته مغزی ایسکمیک شایع‌ترین نوع سکته مغزی است و زمانی رخ می‌دهد که یک رگ خونی در گردن یا مغز دچار انسداد می‌شود. علائم سکته مغزی چه چیزهای هستند؟ همه افراد تمام علائم سکته مغزی را تجربه نمی‌کنند، اما آشنایی با آنها و آگاهی از اقداماتی که می‌توانید در این شرایط انجام دهید، اهمیت دارد. دلایل بروز سکته مغزی چه چیزهایی هستند؟ دلایل مختلفی برای وقوع سکته مغزی وجود دارند و بیشتر آنها با سبک زندگی مرتبط هستند. غذاهایی که برای پیشگیری از سکته مغزی باید از آنها پرهیز کرددر شرایطی که برخی مواد غذایی می‌توانند به تقویت سلامت مغز و پیشگیری از سکته مغزی کمک کنند، برخی خوراکی‌ها نیز می‌توانند به سلامت مغز آسیب رسانده و خطر سکته را افزایش دهند.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی وزارت بهداشت؛ در مراسم رونمایی از این کتاب که در وزارت بهداشت برگزار شد، آقای دکتر کریم همتی، معاون حقوقی و امور مجلس وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی با اشاره به اهمیت پژوهش‌های حقوق سلامت تأکید کرد: این پژوهش‌ها باید بر مشکلات مبتلابه و موجود نظام سلامت تمرکز کند و جنبه عملیاتی داشته باشد. وی کتاب «مجموعه قوانین تنقیحی وظایف و اختیارات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی» را مصداق مناسبی از چنین پژوهش‌هایی عنوان کرد که نمونه آن از ابتدای تاریخ قانون‌گذاری در کشور تاکنون، در وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی کمتر انجام‌گرفته است. در ادامه این مراسم آقای دکتر محسن نجفی‌خواه رییس مرکز ملی تحقیقات حقوق سلامت وزارت بهداشت، با بیان تاریخچه‌ای از قانون‌گذاری در خصوص وظایف و اختیارات وزارت بهداشت گفت: شناسایی وظایف و اختیارات معتبر و لازم‌الاجرای وزارت بهداشت از میان حجم انبوه قوانین مرتبط با نظام سلامت و درج آن‌ها در این کتاب، پس از گردآوری و تنقیح مورد به مورد احکام قانونی مرتبط با نظام سلامت انجام گرفته است. گفتنی است، کتاب «مجموعه قوانین تنقیحی وظایف و اختیارات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی» در ۵۰۰ نسخه توسط «مرکز ملی تحقیقات حقوق سلامت» تدوین و منتشر شده است. در این مجموعه، احکام قانونی لازم‌الاجرا در رابطه با وظایف و اختیارات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از ابتدای تاریخ قانون‌گذاری (۱۲۸۵) تا مهر ۱۳۹۸ گردآوری‌شده است.
همشهریهمشهری1 روز قبل
نویسندگان این گزارش می‌گویند چندین کشور از هم‌اکنون در حال بررسی تجویز فعالیت‌های هنری و اجتماعی برای بهبود سلامت افراد هستند. یک بررسی دیگر نشان می‌دهد که آواز خواندن ازجمله فعالیت‌های هنری است که می‌تواند میزان توجه و تمرکز و توانایی‌های ذهنی را افزایش دهد. موسیقی در بیماران دچار آلزایمر می‌تواند حافظه را بهبود بخشد. نویسندگان این گزارش می‌گویند بسیاری از فعالیت‌های هنری اثرات مثبت سلامت‌بخش دارند و ضمنا نسبت به درمان‌های استاندارد مقرون به‌صرفه‌تر هستند. به گفته این نویسندگان فعالیت‌های هنری می‌توانند نقشی مکمل در مراقبت‌های بهداشتی به‌خصوص در بیماری‌های مزمنی و دردسرسازی مانند دیابت داشته باشند.
انتخابانتخاب1 ساعت قبل
اگر به زیبایی و سلامت موهایتان اهمیت می‌دهد و کابوس ریزش مو آزارتان می‌دهد، این مطلب را دنبال کنید. شما نمی‌توانید ژن‌های خود را تغییر دهید، اما ممکن است بتوانید ریزش مو را کاهش دهید. اگر بدن شما ویتامین‌های مهم و ترکیبات دیگر را از دست بدهد، ممکن است دچار ریزش مو شوید، بنابراین ایجاد تغییر در رژیم غذایی می‌تواند به شما کمک کند تا از ریزش مو با علت غیر ژنتیکی جلوگیری کنید. در ادامه با برخی از مواد غذایی که حاوی ویتامین‌ها و مواد معدنی مورد نیاز برای جلوگیری از ریزش مو‌ها هستند، آشنا می‌شوید. شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد اسید‌های چرب برای جلوگیری از ریزش مو هم موثر عمل می‌کنند و ممکن است به رشد مجدد مو منجر شوند.
انتخابانتخاب23 ساعت قبل
خواص رزماری برای زیبایی و سلامت مو از هزاران سال پیش مورد توجه بوده است. به همین دلیل هم اغلب برندهای معتبر آرایشی مو از عصاره و روغن گیاه رزماری در تهیه محصولات زیبایی پوست و مو استفاده می‌کنند. در این مطلب با چند روش استفاده از رزماری برای تقویت مو آشنا می‌شوید. تقویت و جلوگیری از ریزش موپنج قطره روغن رزماری را کف دست بریزید و موها را با آن ماساژ دهید. می‌توانید روغن رزماری را با روغن نارگیل خالص یا روغن جوجوبا مخلوط کنید. حالا روغن رزماری آماده است. از این روغن برای درمان شوره، افزایش درخشندگی مو و ماساژ پوست سر استفاده کنید.
ایسناایسنا1 روز قبل
ایسنا/خراسان رضوی یک دکتر داروساز گفت: طبق گزارش سازمان غذا و دارو، سالانه حدود ۵۶۰۰ نفر در کشور جان خود را در اثر مسمومیت دارویی از دست می‌دهند. وی با بیان اینکه «بیشترین موارد مسمومیت افراد مراجعه‌کننده به بیمارستان به علت مسمومیت دارویی است»، اظهار کرد: داروهای اعصاب به خصوص، بنزودیازپین‌ها بالاترین شیوع مسمومیت دارویی را دارا هستند و داروهای ضدافسردگی و ضدجنون درجات بعدی مسمومیت دارویی را به خود اختصاص داده است. کاخکی افزود: مسمومیت با سموم به خصوص قرص برنج، سموم کشاورزی، سیانور و سرب از شایع‌ترین سموم در جامعه هستند که از این موارد ۵۰ درصد مرگ با قرص برنج گزارش شده است. این دکتر دارو ساز در پایان توصیه کرد: جهت کاهش مسمومیت و پیشگیری از خسارات جبران‌ناپذیر مسمومیت‌ها در جهت افزایش آگاهی مردم از طریق رسانه‌های عمومی و فرهنگ‌سازی در راستای عدم مصرف خودسرانه دارو و کاهش دسترسی راحت مردم به دارو، اقدامات اساسی صورت پذیرد. انتهای پیام

نظرها

اخبار بیشتر