حاشیه خطرناک اعتراضات عراق
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. افکارنیوز
  4. بین‌المللی
حاشیه خطرناک اعتراضات عراق

حاشیه خطرناک اعتراضات عراق

افکارنیوزخبرگزاری افکارنیوز |
آرامش نسبی بر آسمان اعتراضات در بغداد خیمه زده‌است، اما این آرامشی است با دوام یا آرامشی است قبل از توفان؟ سرنوشت عراق چه خواهد شد ؟ عراقی که با درآمد ۸۹ میلیارد دلاری، حدود ۲۳ میلیارد دلار کسری بودجه دارد.

به گزارش افکارنیوز،

آرامش نسبی بر آسمان اعتراضات در بغداد خیمه زده‌است، اما این آرامشی است با دوام یا آرامشی است قبل از توفان؟ سرنوشت عراق چه خواهد شد؟ عراقی که با درآمد ۸۹ میلیارد دلاری، حدود ۲۳ میلیارد دلار کسری بودجه دارد. تحقق نیافتن چندین دهه مطالبات معیشتی و خدمات عمومی متراکم در کنار فساد گسترده در اختصاص بودجه‌ها به پروژه‌های عمرانی، این کشور را به وضعیت نامناسبی رسانده است.

اخبار سیاسی-به‌رغم درآمدهای نفتی بالا، بسیاری از پروژه‌های آب رسانی و برق‌رسانی از جمله در بصره، با وجود اختصاص بودجه پس از گذشت سال‌ها همچنان اجرا نشده است. اقتصاد عراق، وارداتی است و بسیاری از شرکت‌ها و پیمانکاران خارجی نیز حاضر به استفاده از نیروهای عراقی برای اجرای پروژه‌های داخلی نیستند. جلوگیری از واردات و افزایش تعرفه‌ها هم، افزایش قیمت ارزاق و نارضایتی عمومی را به دنبال داشته است نارضایتی هایی که اگر چه ریشه داخلی دارد و بعضا از خواسته‌های به جای مردم نشئت گرفته، اما برخی حرکات ازجمله تعرض به مقرها و افراد منتسب به محور مقاومت ازجمله شهادت «وسام العلیاوی»، یکی از فرماندهان نبرد با داعش - از سوی نفوذی هاست و نه معترضان.

برهمین اساس برای درک بهتری از اوضاع عراق باید طرح و ساختار تصمیم گیری آمریکایی‌ها و دولت عبدالمهدی به عنوان دو بازیگر عمده کنونی در عراق مورد ارزیابی قرار گیرد، اما طرح آمریکایی‌ها به عنوان مهم‌ترین بازیگر خارجی چیست؟ در پاسخ به این سوال باید گفت، طرح آمریکا در عراق تغییر ساختار سیاسی این کشور و در نهایت حذف اقتدار شیعیان است. این تصمیم قطعی و حتمی است. در حقیقت آمریکایی‌ها بعد از سال ۲۰۰۳ به این سو و پس از آشوب‌های به وجود آمده، نظام پارلمانی را سازمان دهی کردند که تصورشان نبود. از این نظام پارلمانی به دلیل نگاه‌های متفاوت و بعضا مبنایی میان گروه‌های شیعه، دولتی سر برآورد که اساسا ساختاری شیعی و به مراتب ضد آمریکایی دارد.

بر همین اساس با سناریوهای مختلف از جمله حضور داعش در این کشور بر آن شدند تا این کشور را در شرایطی قرار دهند که «دولت شیعی» به هر نحوی سرنگون شود و در نهایت یک دولت سکولار و غیر وابسته به جریان شیعه و بدون در نظر گرفتن اکثریت شیعیان در عراق تشکیل شود. البته داعش تنها سناریوی آمریکایی‌ها نبود. پیشتر با نفوذ عناصر وابسته به حزب بعث در ارتش، طرح کودتایی را دنبال می‌کردند که با کشف و شناسایی آن توسط نهادهای امنیتی عراق، خنثی شد. پایگاه عربی ۲۱ همین چند روز قبل به نقل از منابع امنیتی قطر نوشته است که امارات در عراق در چند ماه گذشته طرح کودتایی اجرا کرد که دولت مرکزی از آن مطلع شد و آن را خنثی کرد. طرحی که بدون اطلاع آمریکایی‌ها برنامه ریزی و هدایتش ممکن نیست.

در حقیقت آمریکایی‌ها در عراق جبهه‌ای با حضور عربستان، امارات و رژیم صهیونیستی تشکیل دادند که در آن افول جریان شیعی و در نهایت مرجعیت و محور مقاومت هدف اصلی است. در این جبهه هر یک از اعضا وظیفه‌ای را برعهده دارد. حمایت از عناصر داعش و تکفیری‌های القاعده و دیگر گروه‌های تروریستی به دلیل ارتباط منسجم «الاستخبارات» عربستان با آنان، به ریاض سپرده شده است. هدف قرار دادن مراکز نظامی، ترور فرماندهان و شخصیت‌های مهم حشدالشعبی به رژیم صهیونیستی و موساد واگذار شده و طراحی و هدایت شبکه حزب بعث و موج سواری روی اعتراضات خیابانی با اتاق عملیات در ابوظبی است. در طرف دیگر پایگاه عین الاسد عراق قرار دارد که به نوعی مرکز فرماندهی نیروهای نظامی آمریکا در این کشور است و وظیفه اصلی آن تشکیل اتاق مشترک عملیاتی با این سه کشور و در نهایت تشکیل مرکز هدایت ناآرامی‌ها و فعالیت‌های ضد دولت عراق در ماه‌های گذشته و روز‌های آینده است.

نکته قابل تامل حضور عناصری است که پروژه آیلپ را در تگزاس گذراندند و به عراق برگشتند و حالا نقش فعالی در آشوب‌های خیابانی در عراق دارند. عناصری که با حمایت سفارت آمریکا در بغداد و با همکاری وزارت خارجه آمریکا و دانشگاه تگزاس به این کشور اعزام شده و در ماه‌های گذشته به عراق برگشته و شبکه سازی قوی برای براندازی تشکیل داده‌اند. پرداختن به چیستی و نفوذ این شبکه خود یادداشتی مستقل می‌خواهد اما می‌توان گفت پس از ناامیدی کاخ سفید از براندازی سخت در قالب جنگ، حذف عناصر اصلی محور مقاومت در سال‌های ۲۰۰۳و ۲۰۰۴، ایجاد فتنه طایفه‌ای در سال‌های ۲۰۰۵ به بعد، حمایت از داعش و تشکیل حشدالعشایری برای مقابله با دولت مرکزی، کودتای نظامی و در نهایت سرنگونی به وسیله احزاب نفوذی، این بار کاخ سفید به سراغ انقلاب نرم رفته تا بتواند با یک شوک بزرگ برای همیشه پرونده عراق را به نفع خود تمام کند یا در نهایت عراق یکپارچه‌ای وجود نداشته باشد. در طرف مقابل اما دولت مرکزی عراق تصمیم جدی گرفته که علاوه بر پایان دادن به مشکلات موجود و حل خواسته‌های اجتماعی برای براندازی حکومت پیش دستانه اقداماتی انجام دهد که می‌تواند به نفع بغداد و شهروندان عراقی باشد.

اولین موضوعی که عبدالمهدی مطرح ساخت و احزاب عراقی نیز از آن حمایت کامل داشتند، طرح اصلاح قانون اساسی و حرکت عراق به سمت نظام ریاستی است. نظامی که ضمن تقویت جایگاه نظارتی پارلمان، اقتدار ریاستی را بیشتر کرده و امکان حذف پست نخست وزیری در آن ممکن است. در حقیقت نه تنها بدین وسیله اقتدار جریان شیعه کاهش نمی‌یابد، بلکه به دلیل جمعیت بالای شیعیان، امکان حضور شخصیت کاریزماتیک شیعی در راس حکومت افزایش خواهد داشت و این دقیقا عکس خواسته‌ای است که آمریکایی‌ها به دنبال آن هستند. در طرف دیگر به خاطر قدرت بالای احزاب همسو با محور مقاومت در عراق، کابینه تشکیل شده نیز بسیار مقتدر‌تر و قوی‌تر عمل خواهد کرد. از سویی گروه هایی چون حشدالشعبی و نیروهای مقاومت با درج عنوان شان در قانون اساسی به یک نیروی رسمی و البته دایمی تبدیل خواهند شد و این نیز برای آمریکایی‌ها بسیار سنگین است. حتی زمزمه‌های افزودن بندی به قانون اساسی عراق برای پایان حضور آمریکایی‌ها نیز به گوش می‌رسد. در چنین شرایطی باید اذعان کرد هر دو طرف به طور جدی وارد فضای رقابتی شده‌اند و همه تلاش خود را برای پیروزی به کار می‌گیرند. باید منتظر ماند و دید در این فضای پر از ابهام، کدام طرف پیروز خواهد شد.

نویسنده: امیرمسروری

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ایسناایسنا7 ساعت قبل
وزیر خارجه عربستان در جریان تماس تلفنی با همتای عراقی خود به بررسی تحولات این کشور پرداخت. به گزارش ایسنا، به نقل از سومریه نیوز، وزارت خارجه عراق با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: فیصل بن فرحان، وزیر خارجه عربستان با محمد علی الحکیم، همتای عراقی خود تماس تلفنی برقرار کرد. در جریان این تماس تلفنی دو طرف به بررسی راه‌های تقویت روابط عراق و عربستان که در برآورده ساختن آمال و آرزوهای هر دو کشور نقش «بسزایی» دارند، پرداختند. وزرای خارجه عربستان و عراق در جریان این گفت‌وگوی تلفنی درخصوص تحولات عراق و بسته‌های اصلاحی دولت در پاسخ به خواسته‌های معترضان به بحث و تبادل‌نظر پرداختند. فرحان و الحکیم همچنین در جریان این تماس تلفنی به بررسی شماری از مسائل مهم منطقه‌ای، موضوعات ‌مهم و مورد توجه دو طرف و نیز لزوم دستیابی به راهکاری سیاسی برای بحران‌هایی که منطقه از آن رنج می‌برد، پرداختند.
ورزش۳ورزش۳1 روز قبل
به گزارش «ورزش سه»، فدراسیون فوتبال عربستان مدتی است که با سرمایه گذاری در بخش آموزش، سعی در استفاده از دانش مربیان بزرگ فوتبال دنیا دارد. همین چند وقت پیش بود که کاپلو مربی نام آشنای دنیای فوتبال به همین منظور راهی عربستان شده بود و سپس مورینیو نیز با دعوت فدراسیون عربستانی راهی این کشور شد. حالا نیز کونته به این کشور سفر کرده است. کونته در فاصله تعطیلات رقابت‌های باشگاهی که برای برگزاری بازی‌های ملی است، به عربستان سفر کرده و قرار است در سفری که به این کشور و شهر دمام دارد، کلاس هایی برای مربیان عربستانی و آنهایی که علاقمند به دانش روز فوتبال هستند، برگزار کند. تیم فوتبال اینترمیلان با مربیگری کونته توانسته پس از مدت‌ها و با استفاده از سیستم ۲-۵-۳ در قامت مدعی و رقیب یوونتوس در کسب اسکودتو ظاهر شود.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین5 ساعت قبل
روسیه در اولین واکنش به ترور یک فرمانده جهاد اسلامی فلسطین و حمله تلافی‌جویانه فلسطینی‌ها به اراضی اشغالی، خواستار «خویشتنداری» طرف‌های درگیر شد. اعتمادآنلاین| در واکنش به شدت گرفتن روند تحولات در نوار غزه و فلسطین اشغالی به دنبال ترور فرمانده جهاد اسلامی فلسطین توسط رژیم صهیونیستی، وزارت خارجه روسیه درباره تشدید تنش‌ها در منطقه ابراز نگرانی کرده و خواستار خویشتنداری طرف‌های درگیر شده است. بنا بر گزارش اسپوتنیک، روسیه درباره تحولات جاری در منطقه نوار غزه و فلسطین اشغالی اظهارنظر کرده است؛ تحولاتی که با حملات بامداد امروز رژیم صهیونیستی برای ترور دو نفر از سران جنبش جهاد اسلامی فلسطین و پاسخ تلافی‌جویانه نیروهای مقاومت به این عملیات تروریستی آغاز شده است. مسکو در واکنش به این تحولات، ضمن ابراز نگرانی از اوضاع جاری در منطقه، از طرف‌های درگیری‌ خواسته از خودشان خویشتنداری نشان دهند.
ایلناایلنا11 ساعت قبل
نیروهای مقاومت در پی به شهادت رسیدن یکی از فرماندهان جنبش جهاد اسلامی، چندین موشک به سمت شهرک‌های صهیونیست‌نشین اطراف غزه شلیک کردند. به گزارش ایلنا به نقل از رویترز، در پی به شهادت رسیدن «بهاء سلیم ابوعطا» یکی از فرماندهان جنبش جهاد اسلامی، نیروهای مقاومت چندین موشک به سمت شهرک‌های صهیونیست‌نشین اطراف غزه شلیک کردند. به دنبال شلیک این موشک‌‌ها صدای آژیر خطر در شهرک‌های صهیونیست‌نشین شنیده است. رسانه‌های صهیونیستی اعلام کردند که کلاس‌های درس در شهرک‌های صهیونیست نشین در اطراف نوار غزه امروز -سه‌شنبه- تعطیل خواهد بود.
تسنیمتسنیم5 ساعت قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری «اینترفکس»، «الکساندر شرین» نائب رئیس کمیته امور دفاعی دومای دولتی روسیه معتقد است که اظهارات «مایک پامپئو» وزیر امور خارجه آمریکا درباره تحویل سلاح‌های آمریکایی به اوکراین برای «مبارزه با روس‌ها»، گویای آن است که واشنگتن به خود اجازه می‌دهد هر کاری که مایل است انجام دهد. به گفته وی، سخنان پامپئو بار دیگر این مسئله را تایید می‌کند که هیچ توافقی و هیچ ابزار بین المللی نمی‌تواند ایالات متحده را از اجرای سیاست‌هایش متوقف سازد. در اوکراین از سال ۲۰۱۴ درگیری‌های مسلحانه‌ای بین نیروهای دولتی و شبه نظامیان داوطلب دو جمهوری خودخوانده دونتسک و لوهانسک در شرق و جنوب این کشور ادامه دارد. مقامات کی‌یف روسیه را مسئول این وضعیت معرفی می‌کنند. انتهای پیام/
افکارنیوزافکارنیوز20 ساعت قبل
سیدحسین نقوی حسینی سخنگویمجلس با اشاره به اجرای گام چهارم کاهش تعهدات برجامیگفت: مطابق با مواد ۲۶ و ۳۶ برجام، جمهوریگام‌های کاهش تعهدات خود را برنامه‌ریزی کرده و برای هر گام هم دو ماه به طرف مقابل مهلت داده بود. نقوی حسینی سایت فردو را دارای اهمیتی استراتژیک دانست و گفت: با تمامی اقدامات صورت گرفته از جانب ایران، اما بازهم اگر جمهوری اسلامی ایران این اطمینان را حاصل کند که اروپا می‌خواهد به تعهدات خود را عملی کند، تمامی گام‌های خود را مورد تجدید نظر قرار خواهد داد؛ اما این اراده را در طرف غربی ندیده‌ایم به همین دلیل هم جمهوری اسلامی ایران گام چهارم خود را برداشته است. سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به واکنش طرف اروپایی در برابر اجرای گام چهارم ایران تاکید کرد: بهتر است که اتحادیه اروپا در برابر اقدامات ایران عاقلانه برخورد کرده و با زبان منطق و قانون با جمهوری اسلامی ایران صحبت کند، زیرا در هیچ منطقی نمی‌گنجد که طرف مقابل دو سال و نیم به هیچ یک از تعهدات خود عمل نکند، اما در مقابل همواره از ایران طلبکار باشد که چرا تعهدات خود را کاهش می‌دهد. نماینده مردم ورامین اظهار کرد: امروز اکثر مجامع بین‌المللی و کشور‌های مستقل جهان این حق را به ایران می‌دهند که وقتی غربی‌ها به تعهد خود عمل نمی‌کنند دلیلی ندارد که ایران بر سر تعهدات خود باقی بماند. نقوی حسینی در پایان تاکید کرد: فعال‌سازی سایت فردو به این معناست که جمهوری اسلامی ایران می‌خواهد اقدامات اساسی خود را در حوزه هسته‌ای انجام دهد و در این راستا حتی از سایت فردو که برای غربی‌ها بسیار مهم و تأثیر گذار است، هم نخواهد گذشت.

نظرها

اخبار بیشتر