چرا دولت برای افزایش حقوق کارمندان، پول چاپ نمی‌کند؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبرآنلاین
  4. اقتصادی
چرا دولت برای افزایش حقوق کارمندان، پول چاپ نمی‌کند؟

چرا دولت برای افزایش حقوق کارمندان، پول چاپ نمی‌کند؟

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین |
روزنامه قدس نوشت:این روزها صحبت درباره اقتصاد یکی از برنامه‌های ثابت دورهمی‌ها و مجالس است. نظرات مختلفی هم درمورد موضوعات مختلف گفته می‌شود و در نهایت هم نتیجه این می‌شود که اگر دولت فلان کار را انجام بدهد، مشکل حل می‌شود.

مثلا یکی از سؤالاتی که گاهی در میهمانی‌ها مطرح می‌شود این است که چرا دولت برای کسری بودجه یا افزایش حقوق کارمندان یا کمک به جامعه، پول بیشتری چاپ نمی‌کند و در اختیار مردم قرار نمی‌دهد تا بتوانند قدرت خریدشان را افزایش دهند؛ مثلا دولت می‌تواند با دو برابر کردن چاپ پول، حقوق کارمندانش را هم حداقل دو برابر پرداخت کند؛ یا چرا بانک مرکزی پول بیشتری چاپ نمی‌کند تا به تولیدکنندگان برای خرید تجهیزات و ماشین‌آلات خود و راه‌اندازی کسب‌وکار ارائه دهد؟ اما آیا مسئله به همین سادگی است که تصور می‌کنیم؟

برای فهم راحت ماجرا، در مثالی خیلی ساده فرض کنید موجودی کالا در کشوری هر سال 20 کیلو سیب باشد و 20 هزار تومان پول در گردش مردم، خرج خرید همین سیب‌ها شود. (فرض کنید هزینه دیگری وجود نداشته باشد) در این حالت سیب کیلویی هزار تومان خواهد بود. حالا فرض کنید دولت حجم پول در گردش را دو برابر و 20 هزار تومان پول چاپ کند. پس مردم حالا 40 هزار تومان پول دارند. در این صورت، ما هنوز همان 20 کیلو سیب را داریم، در حالی که مردم پول اضافه‌تری دارند. حالا قیمت در این وضعیت چه خواهد شد؟ طبیعی است که سیب از کیلویی هزار تومان به 2 هزار تومان افزایش خواهد داشت. به اصطلاح گفته می‌شود میزان تقاضا برای کالاها، از میزان عرضه آن‌ها بیشتر می‌شود؛ چراکه مردم پول بیشتری برای خرید دارند، ولی مقدار کالاها همان قدر مانده است. این افزایش تقاضا، سبب می‌شود به قیمت‌ها در جهت افزایش، فشار وارد شود.

در سایت خبری بخوانید: اخبار زنده اقتصاد ایران و جهان

شاید فکر کنید با واردات ۲۰ کیلو سیب می‌توان هم ۴۰ کیلو سیب داشت و هم جلو تورم را گرفت؛ اما در همین مثال ساده، واردات سیب نیازمند داشتن «ارز» است. کشور یا دولت از کجا ارز بدست می‌آورد؟ صادرات کالا یا خدمات! که این هم باز به «تولید» بستگی دارد. یعنی شما باید تولید و صادرات داشته باشید تا بتوانید ارز بدست بیاورید.

شاید تصور کنید کشور ما می‌تواند با فروش نفت، ارز بدست بیاورد و خرج کند و واردات داشته باشد. در این صورت هم هرچند تا زمانی که نفت وجود دارد، کالاهایی برای مصرف وارد می‌شوند؛ اما در واقعیت اقتصاد اتفاقی نمی‌افتد و وقتی این فروش به هردلیلی متوقف شود، دوباره فرزندان ما مشکلات اقتصادی را با شدت بیشتری تجربه خواهند کرد؛ چون آن‌ها به سطحی از کالاهای وارداتی و رفاه ناشی از آن عادت می‌کنند که دل کندن از آن بسیار سخت‌تر است.

با افزایش پول، از نظر حقیقی چیزی به اقتصاد اضافه نشده است و مقدار تولید کالاها بدون تغییر می‌ماند؛ بنابراین چیزی بهتر نمی‌شود؛ فقط قیمت‌ها به همان نسبت بالا می‌رود و تورم می‌سازد. پس حجم «نقدینگی» یا حجم پول در یک اقتصاد باید متناسب با میزان تولید کالا و خدمات باشد. در غیر این صورت بدون تردید موجب تورم یا رکود در تولید خواهد شد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ببینید | پمپ‌بنزین‌های تهران دیشب چه حالتی داشتند؟

خبرآنلاینخبرآنلاین22 ساعت قبل
همیشه این‌طور نیست که میکروب‌ها، باکتری‌ها و مواد بیماری‌زا، باعث بیماری انسان شوند. بعضی اوقات مواد آنتی‌باکتریال، آنتی‌بیوتیک‌ها و مواد شیمیایی که برای ایجاد بهداشت بیشتر در زندگی ما مورد استفاده قرار می‌گیرند، خود باعث بروز انواع بیماری‌ها در بدن انسان هستند. یکی از این مشکلات، بیماری‌های مربوط به روده است که در اثر وارد شدن تدریجی مایع ظرفشویی به بدن انسان بروز می‌کند. شاید برایتان عجیب باشد، اما درست فهمیدید؛ همه‌ی ما انسان‌ها در طول زندگی، مقدار متغیری مایع ظرفشویی می‌خوریم و شاید خیلی از ما، از این مسئله بی‌خبر باشیم!

فیلم| هجوم مردم به پمپ بنزین‌ها

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل

مشکلی برای عرضه سوخت در جایگاهها وجود ندارد

صدا و سیماصدا و سیما16 ساعت قبل
وی اضافه کرد: پس از اتمام سهمیه، خودرو‌های شخصی می‌توانند تا ۲۵۰ لیتر از طریق کارت خود بنزین با نرخ آزاد دریافت کنند و پس از آن باید از کارت جایگاهدار استفاده کنند. مدیر برنامه ریزی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی افزود: قیمت بنزین سوپر ۳۵۰۰ تومان است و شامل سهمیه بندی نمی‌شود، تک نرخی است و فقط با کارت جایگاهدار قابل ارائه است. مدیر برنامه ریزی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی گفت: کسانی که کارت سوخت در اختیار ندارند سهمیه به مدت شش ماه در کارتشان محفوظ است. وی ادامه داد: پروسه صدور کارت سوخت بیش از سه هفته زمان نمی‌برد و تاخیر‌های صورت گرفته به دلیل حجم بالای مراجعات است، ما هم قول می‌دهیم که این روند تسریع شود. مدیر برنامه ریزی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی گفت: در خصوص خودرو‌های فرسوده، ​قانون اجازه صدور مجوز نمی‌دهد و تنها از کارت جایگاه‌‎دار می‌توانند استفاده کنند.

بازارهای مالی

صدا و سیماصدا و سیما10 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ سرمایه‌گزاران می‌توانند با بررسی سود و زیان شرکت‌ها، سبدی متنوع از سهام تهییه کنند، زیرا کارشناسان معتقد هستند شرایط متعادل کنونی بهترین موقعیت برای سرمایه‌گزاری است.

(ویدئو) کسانی که کارت سوخت ندارند چه کار کنند؟

فراروفرارو1 روز قبل
بامداد امروز ۲۴ آبان ماه شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی در اطلاعیه‌ای از بازگشت سهمیه‌بندی بنزین و افزایش قیمت این فرآورده نفتی پرمصرف خبر داد. لازم به ذکر است برای تمام کسانی که ثبت نام آنها تایید شده کارت هوشمند سوخت صادر و به نشانی آنها ارسال می‌شود، همچنین امکان حذف ثبت نام وجود ندارد. ۳- نحوه درخواست المثنی کارت هوشمند سوخت چگونه است؟ پاسخ: با مراجعه به دفاتر پلیس +۱۰ اقدام به درخواست المثنی کارت سوخت کرد. ۴- اگر هنگام قراردادن کارت هوشمند سوخت در تلمبه جایگاه با پیغام (تاریخ ۱/۱۰/۹۳) مواجه شوند چه اقدامی می‌توان انجام داد؟ پاسخ: با مراجعه به یکی از نواحی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی اقدام به حذف آن کنند. در فیلم زیر پاسخ پرسش‌های متداول دربار کارت سوخت مطرح شده است:

پرداخت منابع حاصل از اصلاح قیمت بنزین به خانوارها

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، آقای نوبخت درباره اطلاعیه شرکت پخش فراورده‌های نفتی درخصوص اجرای طرح مدیریت مصرف سوخت و اصلاح قیمت بنزین گفت: این طرح در راستای مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سه قوه اجرا می‌شود. وی تصریح کرد: در سال‌های اخیر با افزایش مصرف بنزین کارشناسان اظهار نظر می‌کردند که اگر بنزین سهمیه بندی شود و در قیمت آن اصلاحی صورت گیرد می‌تواند باعث کنترل مصرف شود. آقای نوبخت افزود: دولت در شش سال گذشته فقط دو بار اصلاح قیمت انجام داد و منابعی که از آن حاصل شد بیشتر صرف پرداخت به خانواده‌های نیازمند و تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و بهزیستی شد. وی افزود: البته طوری برنامه ریزی کرده‌ایم که بلافاصله پس از اجرای طرح و حداکثر یک هفته تا ده روز آینده همه وجوه به حساب سرپرست خانوار واریز شود. اقای نوبخت افزود: امیدواریم آثار مثبت این اقدام که با مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سه قوه انجام می‌شود و در چارچوب سیاست‌های حمایتی دولت و مورد تأکید رئیس جمهور است در آینده نزدیک در جامعه مشاهده کنیم.

نظرها

اخبار بیشتر