خرج کردن از کیسه خدا
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. قدس آنلاین
  4. اجتماعی

خرج کردن از کیسه خدا

قدس آنلاینخبرگزاری قدس آنلاین |
من به عنوان شاعر بارها پیش آمده است که در معرض محبت‌های مردم قرار گرفته‌ام. بیشتر اوقات این محبت‌ها به همان سلام و علیک و عکس گرفتن محدود می‌شود، ولی گاهی کسی آدم را دعوت می‌کند و برای آدم هزینه می‌کند.

علی محمد مؤدب/

من به عنوان شاعر بارها پیش آمده است که در معرض محبت‌های مردم قرار گرفته‌ام. بیشتر اوقات این محبت‌ها به همان سلام و علیک و عکس گرفتن محدود می‌شود، ولی گاهی کسی آدم را دعوت می‌کند و برای آدم هزینه می‌کند. اصولا هر سطحی از آشنایی موجب برخورداری‌هایی می‌شود. مثلا وقتی ما به عنوان یک راننده وارد تعمیرگاه یک آشنا می‌شویم ممکن است او برای ما تخفیف‌هایی در نظر بگیرد و محبت ویژه‌ای به ما داشته باشد. آشنایی قدرت می‌آورد اما منشأ این قدرت چیست و استفاده از این قدرت چقدر درست است؟

اینکه بگوییم به طور کلی استفاده از اقتدار ناشی از آشنایی نادرست است، خیلی معقول به نظر نمی‌رسد. خدا آدم‌ها را اجتماعی آفریده است و اجتماع مهم‌ترین شاخصه‌اش انس است. انس قدرت می‌آورد. اگر ما به کسی دلبسته باشیم مقهور او هستیم، صرف‌نظر از اینکه او هم به ما دلبستگی دارد یا نه، اراده او را به طور طبیعی در بخشی از حیات خود اعمال می‌کنیم. مهربانی یکسویه همان مورد سوءاستفاده قرار گرفتن است. به نظر می‌رسد آن‌که با کسی آشنا می‌شود و به این آشنایی ادامه می‌دهد در وجود او خیر را دیده است. خیر سرچشمه خدایی دارد و ما به میزانی که از کسی خیر می‌بینیم به آشنایی خودمان با او تداوم می‌دهیم و عمق می‌بخشیم. برخوردار شدن از مواهب ناشی از آشنایی، برخورداری از کارت اعتباری خیر است و به تعبیری می‌توان گفت خرج کردن از کیسه خداست. ما به قدر خدایی بودنمان می‌توانیم در دل‌های دیگران راه پیدا کنیم و آن‌ها در برابر ما خاضع می‌شوند، به ما امکانات می‌دهند و برای ما وقت می‌گذارند. در مقابل ما هم خیر را در وجود دیگران می‌بینیم و برای آن‌ها وقت می‌گذاریم. طاهره صفارزاده، شاعر ارجمند ما گفته است: «سلام نام پاک خداوند است». سال‌هاست فکر می‌کنم ما در بازی آشنایی و شناخته شدن و شهرت و محبت، داریم اسم رمزهایی را به کار می‌بریم که خدا به ما داده است؛ حالا هر قدر سطح آشنایی با ما بالا برود به طور طبیعی اعتبار بیشتری پیدا می‌کنیم. حتی اگر این آشنایی به واسطه زیبایی چهره یا صدای ما باشد، این زیبایی اعتباری است که خدا به ما داده است. در مقابل این اعتبار وظیفه ما چیست؟ ما به‌طبع می‌توانیم به شرط شکرگزار بودن و انجام مسئولیت‌هایی که به این نعمت مربوط است، از مواهب نعمت‌هایی که خدا به ما داده است برخوردار باشیم، ولی هر نوع غفلت ما در این بازی، خیانت و ناسپاسی به صاحب اصلی نعمت است. اخلاق شهرت و فلسفه شهرت از آن گمشده‌های ما در مسائل اجتماعی است که باید اهل خرد در این باره بیندیشند و ما را نسبت به مسئولیت‌های ابدی‌مان در این حوزه روشن کنند.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار اجتماعی ایران

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ایسناایسنا9 ساعت قبل
معاون حمل ونقل ترافیک شهرداری تهران اعلام کرد که اگر جایی احساس کنیم سهمیه خودروها کم است وزارت کشور آمادگی افزایش را دارد. به گزارش ایسنا، پورسید آقایی معاون حمل ونقل ترافیک شهرداری تهران گفت: در مورد حمل و نقل بررسی‌های خوبی انجام شده است. برای تاکسی‌ها، وانت بارها، تاکسی‌های اینترنتی و سایر وسایل حمل و نقل سهمیه‌ها در نظر گرفته شده است. وی ادامه داد: اگر جایی احساس کنیم سهمیه کم است وزارت کشور آمادگی دارد آن را افزایش بدهد. تنها جایی که برایش سهمیه در نظر گرفته نشده است تاکسی‌های شخصی است که چون ساماندهی ندارد کاری نتوانستیم بکنیم.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز12 ساعت قبل
زمان اتصال اینترنت نامعلوم استخبرگزاری ایلنا نیز به نقل از یک منبع آگاه نوشته است: تصمیم برای قطع اینترنت توسط دستگاه‌های امنیتی گرفته شده است. ناامنی‌های اخیر موجب شده شورای امنیت تصمیم به قطع اینترنت بگیرد. وی قطع خطوط اینترنت تلفن همراه را در تمام اپراتورها همراه اول، ایرانسل و رایتل عنوان کرد و زمان اتصال اینترنت را نامعلوم دانست. البته در حالی گفته شده که رسانه‌ها محدودیت دسترسی به اینترنت ندارند که اینترنت دفتر رسانه‌هایی همچون «آفتاب‌نیوز» نیز همزمان با قطع اینترنت در سراسر کشور، قطع شده است. قطع دسترسی کاربران ایرانی به اینترنت جهانی انتقادهایی را در پی داشته است.

بارش دومین برف پاییزی

صدا و سیماصدا و سیما4 ساعت قبل
گزارش اختصاصیبارش دومین برف پاییزیامروز آسمان شمال پایتخت و شهرستان‌های ملارد، دماوند، پردیس و بومهن برفی بود و شهروندان در این هوای پاک نفسی تازه کردند.
خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
معاون امنیتی استاندار آذربایجان شرقی با تاکید بر این‌که برای حفظ آرامش جامعه، تمامی نقاط شهر مجهز به دوربین مداربسته است، گفت: «عوامل اصلی» در این ناآرامی‌ها، توسط دوربین‌ها ثبت شده و همه شناسایی شده‌اند. علیار راستگو معاون امنیتی و اجتماعی استاندار آذربایجان شرقی اظهار کرد: در حال حاضر در هیچ شهری از استان مشکل خاصی نداریم و وضعیت استان کاملا عادی است. معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار آذربایجان شرقی تشریح کرد: در شهر تبریز نیز عمدتا کانون اصلی اعتراضات در سه الی چهار نقطه شروع شد و سپس همین کانون‌ها به نقاط دیگر منتقل شد. آرامش جامعه بسیار مهم بوده و نظام برای آرامش جامعه هزینه بسیاری داده و شهدای بسیاری در این رابطه تقدیم کرده است. باید در راستای حفظ آرامش در جامعه بکوشیم و تاکید ما بر حفظ آرامش در جامعه است.

شورای شهر

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، حالا باید منتظر ماند و دید آیا دولت نظرات شورای شهری‌ها را درخصوص تامین منابع مالی برای توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی بویژه اتوبوس جدی خواهد گرفت یا همچنان در بر پاشنه بی توجهی به این خواهد چرخید.
خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
سردار حسین اشتری، فرمانده ناجا درباره اتفاقات دو روز گذشته و اعتراضات صورت گرفته به گران شدن بنزین در شهرهای مختلف گفت: در دو روز گذشته خسارت‌هایی به اموال عمومی وارد شده است که مصداق آشوب است و پلیس براساس وظیفه ذاتی و قانونی خود وظیفه دارد با این موضوعات برخورد کند. وی ادامه داد: پلیس حافظ جان، مال، آبرو و ناموس مردم است نیروی انتظامی در کنار مردم است و خط قرمز ما تعدی به حقوق مردم است. فرمانده ناجا با اشاره به ناآرامی‌های دو روز گذشته تاکید کرد: مردم همانطور که با هوشیاری صف خود را از صف افراد فرصت طلب جدا کردند، ادامه دهند و اگر مواردی را مشاهده کردند به پلیس اطلاع رسانی کنند تا اجازه ندهیم روند آرامش و امنیت بسیاری خوبی که کشور وجود دارد، دچار اخلال شود و کسانی بتوانند از آن سوءاستفاده کنند.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری8 ساعت قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری8 ساعت قبل

مدارس و دانشگاه‌ها در برخی شهرها تعطیل شدند

خبری8 ساعت قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

درخواست کمک عربستان از آمریکا و انگلیس برای مقابله با پهپادها

الف5 دقیقه قبل

فیلم | سقوط کلانتری والفجر شیراز حقیقت دارد؟

همشهری5 دقیقه قبل

واکنش ظریف به اظهارات مداخله‌جویانه دولت‌های غربی به اغتشاشات در ایران

تسنیم6 دقیقه قبل

افزایش قیمت بنزین توقف پرداخت یارانه به ثروتمندان است

مهر6 دقیقه قبل

تصاویر | لحظاتی متفاوت در جلسه امروز مجلس

۳۰ اغتشاشگر در زنجان دستگیر شدند

مهر7 دقیقه قبل