ناسا نمونه‌ای از خاک ماه را پس از چهار دهه می‌گشاید
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. همشهری
  4. تکنولوژی
ناسا نمونه‌ای از خاک ماه را پس از چهار دهه می‌گشاید

ناسا نمونه‌ای از خاک ماه را پس از چهار دهه می‌گشاید

همشهریخبرگزاری همشهری |
سازمان فضایی آمریکا (ناسا) برای نخستین بار پس از ۴ دهه یک نمونه دست‌نخورده از خاک و سنگ کره ماه را که در زمان ماموریت آپولو گردآوری شده بود، گشوده است.

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از گیگ‌وایر دانشمندان امیدوارند با آنالیز دقیق مواد به دست آمده از این نمونه که ۶۱ سانتی‌متر درازا و پنج سانتی‌متر پهنا دارد، بتواند به فضانوردان برای آماده شدن برای ماموریت جدید ناسا برای فرستادن فضانوردان به کره ماه - برنامه آرتمیس- در دهه ۲۰۲۰ کمک کنند.

هنگامی که فضانوردان آمریکایی در ماموریت آپولو نمونه‌هایی را از خاک سطحی کره ماه که «رگولیت» هم نامیده می‌شوند، گردآوری کردند، برخی از نمونه‌ها در مرکز فضایی جانسون ناسا دخیره شدند با این امید که ابزارهای آنالیز در طول دهه‌های آینده بهبود می‌یابند و در آن هنگام بررسی دقیق‌تری روی آنها می‌توان انجام داد. نظر دانشمندان در آن زمان این بود که این نمونه‌ها باید تا زمان مناسب دست‌نخورده نگهداشته شوند.

ناسا می‌گوید زمان مناسب اکنون فرا رسیده است.

نخستین نمونه ذخیره‌شده از خاک و سنگ ماه با عنوان ۷۳۰۰۲ از محفظه‌اش در «لابراتوار نگهداری نمونه‌های ماه» در مرکز فضایی جانسون خارج شد.

این نمونه رگولیت که با یک لوله نمونه‌برداری از رسوبات ریخته‌شده در نزدیک چاله «لارا» در محل فرد سفینه آپولوی ۱۷ در سال ۱۹۷۲ گردآوری شده است. این نمونه توالی لایه‌هایی از خاک ماه را در یک ستون بلند نگهداری می‌کند.

گروهی از دانشممندان چند ماه آینده را به پردازش این نمونه و توزیع بخش‌های آن در میان دانشمندانی دخیل در «برنامه آنالیز نمونه نسل آینده آپولو» یا ANGSA خواهند گذراند.پنجاهمین سالگرد قدم گذاشتن انسان روی ماه

ناسا نمونه‌ای از خاک ماه را پس از چهار دهه می‌گشاید - 7

این عکس‌ها از نمونه‌ ۷۳۰۰۲ وضعیت اسکن اشعه ایکس را در دوران ماموریت آپولو در مقایسه با زمان حاضر نشان می‌دهد. اسکن بالایی با استفاده از میکروتوموگرافی کامپیوتری پیچیده اشعه ایکس گرفته شده است. اسکن پایینی با استفاده تکنولوژی رادیوگرافی در سال ۱۹۷۴ گرفته شده است.این نمونه به دانشمندان چه می‌گوید

در سایت خبری بخوانید: اخبار و تازه های علم و تکنولوژی

اعضای این گروه حتی پیش از اینکه نمونه خاک و سنگ از لوله خارج شود، با استفاده از اسکن اشعه ایکس در دانشگاه تگزاس در آستین تصاویر با وضوح بالایی از آن به دست آورده بودند. این تصاویر سه‌بعدی به افرادی که نمونه را پردازش می‌کنند، یاری می‌رساند تا این ستون خاک و سنگ را بررسی دقیق‌تر به قطعات با ارتفاع شش دهم سانتی‌متر تقسیم کنند.

بخش دیگر از نمونه اصلی با عنوان ۷۳۰۰۱ برای بیش از چهار دهه در شرایط خلاء و با مهروموم مضاعف نگهداری شده است. این نمونه قرار است در اوائل ۲۰۲۰ زمانی که دانشمندان طرح‌هایشان برای گرفتن گازهای به دام‌افتاده در این محفظه خاک آماده کرده باشند.

آنالیز دقیق این نمونه‌ها به دانشمندان امکان می‌دهد درک بهتری از رگولیت (خاک سطحی) ماه و نیز روند تکامل قشر ماه و تجمع یخ روی آن پیدا کنند. ناسا بر توانایی استفاده از این یخ و اجزای شیمیایی آن، هیدروژن و اکسیژن برای تهیه آب آشامیدنی، هوا برای تنفس و سوخت برای سوخت‌گیری مجدد موشک‌ها در پایگاهی که قرار است روی ماه ساخته شود، حساب می‌کند. سفینه فضایی اوریون برای سفر به دور ماه در ۲۰۲۰ آماده است کد خبر ۴۶۲۳۱۴

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

مشکلی برای عرضه سوخت در جایگاهها وجود ندارد

صدا و سیماصدا و سیما16 ساعت قبل
وی اضافه کرد: پس از اتمام سهمیه، خودرو‌های شخصی می‌توانند تا ۲۵۰ لیتر از طریق کارت خود بنزین با نرخ آزاد دریافت کنند و پس از آن باید از کارت جایگاهدار استفاده کنند. مدیر برنامه ریزی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی افزود: قیمت بنزین سوپر ۳۵۰۰ تومان است و شامل سهمیه بندی نمی‌شود، تک نرخی است و فقط با کارت جایگاهدار قابل ارائه است. مدیر برنامه ریزی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی گفت: کسانی که کارت سوخت در اختیار ندارند سهمیه به مدت شش ماه در کارتشان محفوظ است. وی ادامه داد: پروسه صدور کارت سوخت بیش از سه هفته زمان نمی‌برد و تاخیر‌های صورت گرفته به دلیل حجم بالای مراجعات است، ما هم قول می‌دهیم که این روند تسریع شود. مدیر برنامه ریزی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی گفت: در خصوص خودرو‌های فرسوده، ​قانون اجازه صدور مجوز نمی‌دهد و تنها از کارت جایگاه‌‎دار می‌توانند استفاده کنند.
خبر فوریخبر فوری21 ساعت قبل
شرکت هیوندای موفق به ساخت یک فناوری جدید شده است که صدای ورودی محیط به خودرو را با استفاده از فناوری رفع سروصدا تا ۵۰ درصد کاهش می‌دهد. هیوندای ادعا می‌کند اولین سیستم کنترل صدا سر و صدای جاده در جهان را که از بلندگوهای خودرو برای مقابله با صدای سطح جاده و همچنین سر و صدای موتور خودرو استفاده می‌کند، ساخته است. این سیستم با تولید صدای معکوس محیط و موتور، موجب می‌شود کابین خودرو آرام و ساکت‌تر باشد و سرنشینان آرامش بیشتری داشته باشند. هیوندای با آزمایش این سیستم در جاده‌ها، سرعت‌ها و صندلی‌های مختلف می‌گوید: سر و صدای داخل کابین سه دسی‌بل کاهش یافت که تقریبا از کاهش حدود ۵۰ درصدی سر و صدا حکایت دارد. چرا که در این خودروها که صدای موتور در مقایسه با موتورهای احتراقی تقریبا هیچ است، صدای جاده و باد بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرد و می‌تواند موجب آزار سرنشینان شود.
صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
آقای مهدی مقصودی در مصاحبه تلفنی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ گفت: با توجه به اطلاعیه شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی درباره سهمیه بندی بنزین همه باجه‌های پستی سراسر کشور امروز تا ساعت ۱۶ آماده تحویل کارت‌های معطله سوخت هستند و آمادگی اضافه کردن این ساعت کاری را نیز داریم. وی افزود: روز‌های غیر تعطیل نیز تا ساعت ۱۸ این کارت‌ها ارائه می‌شود. آقای مقصودی از مالکان کارت‌های سوخت خواست برای دریافت کارت سوخت خود کارت شناسایی خودرو و مالک کارت را به همراه داشته باشند. آقای مقصودی گفت: صاحبان کارت سوخت برای اطلاع از باجه‌ای که کارتشان نگهداری می‌شود باید به سایت شرکت ملی پست ایران مراجعه کنند و پس از وارد کردن شماره خودرو و دریافت شماره مرسوله از باجه محل نگهداری کارت خود مطلع شوند. آقای مقصودی گفت: ۱۰ هزار تومان هم برای دریافت کارت سوخت باید پرداخت شود که البته این مبلغ متعلق به شرکت پخش فرآورده‌های نفتی است.
انتخابانتخاب12 ساعت قبل
گوشی ریلمی X۲ را می‌توان یکی از محبوب‌ترین گوشی‌های چینی در بازار اروپا دانست که اخیرا یک به روز رسانی شامل حالت تاریک و تغییرات نرم افزاری ارائه کرده است. به گزارش سرویس آی تی و فناوری انتخاب، تعداد کلی تلفن‌های هوشمند ریلمی که دارای حالت تاریک هستند به ۱۱ گوشی می‌رسد که شامل گوشی ریلمی۱، U۱، ۲ Pro، ۵، ۵ Pro، ۳، ۳i، ۳ Pro، X و XT است. سیستم عامل جدید سطح امنیتی امنیتی اندروید را در ریلمیX۲ تا اکتبر سال ۲۰۱۹ وارد می‌کند، اما مهمتر از همه ویژگی‌ها، ویژگی Nightscape Mode است که برای دوربین سلفی به ارمغان می‌آید. افزون بر این، نسخه جدید گوشی ریلمی X۲ با شماره RMX۱۹۹۳EX_۱۱. A.۱۵ به روز شده و ارائه می‌شود و اکنون به شما امکان می‌دهد تا مرکز هشدارها را با یک حرکت به پایین در هر نقطه از صفحه اصلی گسترش دهید. فهرست کامل به روزرسانی‌ها در اینجا آمده است: امنیت_پچ امنیتی اندروید؛ اکتبر ۲۰۱۹تنظیمات_حالت تاریک اضافه شده است_لابراتوار ریلمی اضافه شده است_سوئیچ کش رفتن به صفحه اصلی برای جستجوی جهانی یا مرکز اطلاع رسانی اضافه شده است_برای به روزرسانی سوئیچ نقطه اعلان اضافه شده است_انیمیشن شارژ به روز شده و جزئیات بیشتری را نشان می‌دهددوربین_حالت شب به دوربین جلو اضافه شده استپیش بینی می‌شود این به روزرسانی طی چند هفته به تمام واحدهای «ریلمی X۲» در اروپا برسد و اگر نمی‌توانید منتظر رسیدن آن به دستگاه خود باشید، می‌توانید با بارگیری بسته از لینک منبع زیر آن را به صورت دستی نصب کنید.
ایلناایلنا19 ساعت قبل
رئیس اورژانس استان فارس گفت: بر اثر برخورد زنجیره‌ای چندین دستگاه خودرو سواری با یکدیگر در کمربندی حسینی الهاشمی شیراز ۹ نفر مصدوم شدند. به گزارش ایلنا، محمد جواد مرادیان رئیس اورژانس استان فارس با اشاره به تصادف یک دستگاه مینی‌بوس، خاور، ۴ دستگاه پراید و یک دستگاه خودرو ۴۰۵ در کمربندی حسینی الهاشمی شیراز، اظهار داشت: این تصادف خوشبختانه فوتی نداشت، اما ۹ مصدوم برجای گذاشت که توسط عوامل اورژانس به مراکز درمانی انتقال پیدا کردند.

نگاهی به تکامل خودروهای عضلانی!

5+
چرخانچرخان21 ساعت قبل

نظرها

اخبار بیشتر