چرا باید با دقت تمامی صفحات عقدنامه را خواند؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. برنا
  4. اجتماعی
چرا باید با دقت تمامی صفحات عقدنامه را خواند؟

چرا باید با دقت تمامی صفحات عقدنامه را خواند؟

برناخبرگزاری برنا |

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا؛ حال و هوای حاکم بر دفترخانه‌های ازدواج وقتی زوج‌ها به همراه خانواده‌هایشان برای هرچه زودتر جاری شدن صیغه عقد هیجان‌زده شده‌اند، واقعا دیدنی است مخصوصا اگر سردفتر به چند خانواده به صورت همزمان وقت داده باشد و ازدحام جمعیت باعث کمبود وقت و سریع انجام‌شدن کارها شود.

درست در چنین مواقعی است که زوج‌ها وقتی با سند ازدواج روبه‌ رو می‌شوند و می‌فهمند باید زیر تمام صفحات آن را امضا کنند تمایل دارند هرچه زودتر کار تمام شود بدون آن‌که حتی کنجکاو شوند با این امضا‌ها زیر بار چه تعهداتی می‌روند.

بیشتر سردفترها فقط صفحات عقدنامه را ورق می‌زنند و بدون هیچ توضیحی درباره مندرجات سند با انگشت نشان می‌دهند که زوج‌ها کجاها را باید امضا کنند در حالی که سند ازدواج به خاطر مسوولیت‌آوربودنش سندی مهم است که زوج‌ها بخصوص خانم‌ها باید از بندبند آن مطلع باشند چون اگر غیر از این باشد وقتی پیچ و خم‌های زندگی شروع شود تمام امضاها دست و پاگیر می‌شوند.

یکی از بندهای عقدنامه می‌گوید: زوج ضمن عقد شرط کرد که هرگاه طلاق بنا به خواسته زوجه نباشد و طبق تشخیص دادگاه، تقاضای طلاق ناشی از تخلف زن از وظایف همسری یا سوءاخلاق و رفتار وی نباشد زوج موظف است نصف دارایی خود را که در زمان زناشویی با او به دست آورده یا معادل آن را با نظر دادگاه به صورت بلاعوض به زوجه منتقل کند پس اگر مردی این شرط را امضا کند مشمول موضوع تصنیف در دارایی‌های مشترک می‌شود و زن مطلقه می‌تواند با ارائه دادخواست این مبالغ را مطالبه کند.

شروطی برای حق طلاق

پریسا محمدی، وکیل دادگستری، در خصوص این موضوع که چرا باید عقدنامه را به صورت کامل خواند گفت: در یکی از بندهای عقدنامه آمده است که زوج به زوجه وکالت بلاعزل با حق توکیل به غیر داد که با رجوع به دادگاه و دریافت مجوز پس از انتخاب نوع طلاق خود را مطلقه کند. پیداست اگر مردی با این شرط موافقت کند زن می‌تواند در دادگاه اقامه دعوا کرده و تخلف زوج از شروط مندرج در عقدنامه را اثبات کند و با حکم دادگاه به دفترخانه رسمی طلاق مراجعه کند چون در این صورت از سوی زوج وکیل است که اصالتا (شخص خودش) یا وکالتا (با انتخاب وکیل و تفویض وکالت به وی) خود را مطلقه کند.

او ادامه داد: پس لازم است مردها بدانند اگر پای چنین شرطی در عقدنامه را امضا می‌کنند حق طلاق را در صورت تحقق این شروط به همسرشان داده‌اند:

۱. خودداری شوهر از دادن نفقه زن به مدت ۶ ماه به هر عنوان حتی با توسل به اجبار.

۲. سوءرفتار یا سوءمعاشرت زوج به حدی که ادامه زندگی را برای زوجه غیرقابل تحمل کند.

۳. ابتلای زوج به بیماری‌های خطرناک و درمان‌نشدنی به نحوی که دوام زندگی زناشویی را برای زوجه به خطر بیندازد.

۴. جنون زوج در مواردی که فسخ نکاح شرعا ممکن نباشد.

۵. بی‌توجهی به رای دادگاه در مورد منع اشتغال زوج به شغلی که طبق نظر دادگاه منافی با مصالح خانوادگی و حیثیت زوجه باشد.

۶. محکومیت شوهر به حکم قطعی به مجازات ۵ سال حبس یا بیشتر یا به جزای نقدی که بر اثر ناتوانی در پرداخت منجر به ۵ سال بازداشت شود یا به حبس و جزای نقدی منتهی به ۵ سال بازداشت یا بیشتر شود و حکم مجازات در حال اجرا باشد.

۷. ابتلای زوج به هر گونه اعتیاد مضر که به تشخیص دادگاه به زندگی خانوادگی خلل وارد کند.

۸. زوج زندگی خانوادگی را بدون عذر موجه ترک کند یا ۶ ماه متوالی بدون عذر موجه از نظر دادگاه غیبت کند.

۹. محکومیت قطعی زوج در ارتکاب به جرم و اجرای هرگونه مجازات اعم از حد و تعزیر که آبروی زوجه را به خطر بیندازد.

۱۰. باردار نشدن زوجه از زوج بعد از ۵ سال به علت عقیم بودن یا عوارض جسمی دیگر.

در خبری بخوانید: جدیدترین و بروزترین اخبار اجتماعی ایران

۱۱. مفقودالاثر شدن زوج و مراجعه نکردن به دادگاه ۶ ماه بعد از مراجعه زوجه به دادگاه و ازدواج مجدد زوج بدون رضایت زوجه یا اجرا نکردن عدالت بین همسران به تشخیص دادگاه.

پس با تحقق هر یک از این شروط و اثبات آن در دادگاه، زن می‌تواند با استفاده از وکالت ضمن عقد با مراجعه به دادگاه خانواده و پس از قطعیت حکم نسبت به اجرا و ثبت صیغه طلاق در دفتر رسمی ثبت طلاق اقدام کرده و خودش را مطلقه کند.

شروط ضمن عقد

این وکیل دادگستری در ادامه با اشاره به این موضوع که تقریبا بیشتر حقوقدان‌ها و مشاوران خانواده بر این نکته اتفاق نظر دارند که داشتن شروط ضمن عقد از داشتن مهریه‌های سنگین بهتر است، اظهار کرد: چون شروط ضمن عقد تلاشی است برای برابر شدن حقوق زن و مرد اما مهریه پولی است که زیاد هم نسبت به وصول آن نمی‌توان امیدوار بود. برای همین زوج‌ها قبل از جاری شدن صیغه عقد می‌توانند توافق کنند تا حقوقی چون حق تحصیل، اشتغال، حق انتخاب محل سکونت یا شرط تضمین پرداخت مهریه از سوی یک یا ۲ نفر از اعضای خانواده یا آشنایان زوج را در عقدنامه درج کنند.

محمدی با در پاسخ به این سوال که آیاشرط وکالت در طلاق یا همان چیزی که مردم به عنوان حق طلاق می‌شناسند هم از جمله این شروط است،بیان کرد: بله، این شرط به زن حق می‌دهد تا خود را وکالتا طلاق دهد یعنی زن وکیل مطلق از طرف شوهر خود باشد که هر زمان بخواهد یا پس از تحقق امری معین و اثبات آن در دادگاه خود را مطلقه کند.

وی با بیان اینکه البته درج این شرط در عقدنامه به این معنی نیست که دیگر مرد نمی‌تواند همسرش را طلاق دهد، تصریح کرد: در واقع مرد در شروط ضمن عقد فقط به صورت وکالتی این حق را به همسرش می‌دهد و زن هم به عنوان وکیل در طلاق این را می‌داند که این حق یا شرط ضمن عقد به معنای انتقال کامل و مطلق حق از سوی شوهرش نیست و مرد هم می‌تواند بنا بر شرایطی از این حق استفاده کند.

این وکیل دادگستری در پایان نیز خاطرنشان کرد: بد نیست زنان بدانند که شروط ضمن عقد با محتوایی چون ممنوعیت ازدواج دوم برای مرد، عدم نزدیکی یا طلاق در مدت معین مثلا ۵ سال قابلیت اجرا ندارد اما می‌تواند زن در شروط ضمن عقدش این نکته را بگنجاند که مثلا مهریه او به دخترش تعلق بگیرد (شرط صلح مهریه به فرزند) ‌.

بیشتر بخوانید:

به هم خوردن نامزدی و استرداد هدایای نامزدی خشونت علیه زنان به خشن شدن زن ها منجر شده است / گسترش خشونت مرد و زن نمی شناسد

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

مهرمهر4 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، زهره عبادتی با اشاره به اینکه با توجه به سردی هوا و افزایش غلظت آلاینده‌های جوی و وارونگی هوا، این اداره طرح ضربتی پایش واحدهای آلاینده هوا را در دستور کار خود قرار داده، گفت: در هفته جاری بیش از ۲۰ واحد بزرگ صنعتی، تولیدی و خدماتی آلاینده هوا پایش شده و به واحدهایی که الزامات محیط زیستی را رعایت نکنند اخطاریه، ابلاغ و اقدامات قانونی لازم، اجرا خواهد شد. وی با بیان اینکه شهروندان در صورت برخورد با هرگونه آلایندگی هوا می‌توانند موضوع را به اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ری اطلاع داده و کارشناسان این اداره در اسرع وقت به موضوع رسیدگی می‌کنند، تصریح کرد: با توجه به تمرکز واحد‌های صنعتی در شهرستان ری و مشکلات محیط زیستی شهرستان در بخش آلودگی هوا، این پایش‌ها به صورت مستمر تا پایان فصول سرد سال ادامه خواهد داشت. بر اساس اطلاعات ایستگاه‌های سنجش آلودگی هوا و انباشت آلاینده و همچنین تداوم آلودگی هوا در چند روز گذشته، امروز مدارس ابتدایی و پیش دبستانی ناحیه یک و دو شهر ری و کهریزک به همراه مدارس ابتدایی شهرستان‌های ورامین، پیشوا، پاکدشت و قرچک با اعلام کارگروه مواقع اضطرار آلودگی هوای استان در دو شیفت صبح و عصر تعطیل بود.

مغناطیس اربعین در مرزهای شرقی ادامه دارد

مهرمهر1 روز قبل
اما پس‌ازاینکه موج بازگشت زوار آغاز شد و بسیاری از خادمان موکب‌های خود را جمع‌آوری کردند داستان زائران پاکستانی اربعین تازه شروع می‌شود. باوجوداینکه تقریبا همه موکب‌ها در عراق و ایران حالا جمع‌آوری شده‌اند اما خدمات‌رسانی مردم سیستان و بلوچستان به زوار پاکستانی همچنان ادامه دارد. خدمات رسانی به زوار پاکستانی اربعین در مسیر بازگشت ادامه داردرضا بختیاری، دبیر ستاد مردمی اربعین سیستان و بلوچستان در گفت‌وگو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: میزبانی از این زوار عزیز افتخاری است که نصیب مردم سیستان و بلوچستان شده است. دبیر ستاد مردمی اربعین سیستان و بلوچستان با اشاره به اینکه خدمات‌رسانی به زوار پاکستانی اربعین در مسیر بازگشت ادامه دارد، افزود: زائرین پاکستانی برای بازگشت باید از خاک جمهوری اسلامی ایران بگذرند. وی با اشاره به اینکه سازمان تبلیغات اسلامی نیز در مسیر خدمت به زائران پاکستانی خدمات مختلفی ارائه کرده است، گفت: خدمات سازمان تبلیغات اسلامی در مسیر بازگشت زوار پاکستانی نیز ادامه دارد.

استقرار جوی پایدار تا پایان هفته

صدا و سیماصدا و سیما9 ساعت قبل
مرتضی ضرابی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ با اشاره به پایداری هوا و افزایش غلظت آلاینده‌ها در دو روز آینده گفت: میزان این غلظت در شهر‌های پرجمعیت و صنعتی نظیر تهران به بیش از ۱۵۰ درجه خواهد رسید که این شرایط ناسالم برای همه گروه‌ها است.
مهرمهر6 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار مهر، محمد رضا بیدهندی پیش از ظهر سه شنبه در جلسه شورای راهبری توسعه مدیریت استان مرکزی در اراک، اظهار داشت: شعب اداره کل تامین اجتماعی استان مرکزی از شعبه‌های پیشرو در بحث استفاده از سامانه دولت الکترونیک در کشور هستند. مدیرکل تامین اجتماعی استان مرکزی ادامه داد: استفاده از سامانه دولت الکترونیک علاوه بر چهار شعبه استانی تامین اجتماعی، در چهار شعبه دیگر نیز از یک ماه گذشته آغاز شده است. بیدهندی ادامه داد: در حال حاضر ۱۶ الی ۱۷ درصد خدمات الکترونیک شامل سامانه متمرکز، ارایه سوابق بیمه، نظام وظیفه و … در شعب تامین اجتماعی استان مرکزی انجام می‌پذیرد. مدیرکل تامین اجتماعی استان مرکزی خاطر نشان کرد: شعب تامین اجتماعی به سیستم‌های اداری مختلف خدمات بسیاری را ارایه می‌کند و اعتقاد داریم که در زمینه الکترونیک باید شرایط ما باید رو به پیشرفت باشد.

شهروندان در سایت تاکسیرانی، اشیای گمشده خود را پیدا کنند

صدا و سیماصدا و سیما7 ساعت قبل
علیرضا قنادان در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: یکی از مواردی که در تاکسیرانی همیشه مطرح است مبحث تاکسیرانان امانتدار است و از آنجایی که تعداد زیادی از شهروندان با تاکسی تردد می‌کنند معمولا اشیای گمشده‌ای در تاکسی‌ها باقی می‌ماند. وی ادامه داد: ما در سازمان تاکسیرانی، واحد امور اشیای گمشده داریم که همه تاکسیران‌ها در صورت پیداکردن شی‌ای در داخل خودروی خود یا آن را به صاحبش بازمی گردانند یا آن را تحویل سازمان تاکسیرانی می‌دهند که بعد از صورتجلسه و در صورت داشتن مشخصات ثبت می‌شود و اگر شیء پیدا شده نشانی داشته باشد آن را پست می‌کنیم در غیر این صورت در سازمان تاکسیرانی به صورت امانی باقی می‌ماند.
ایلناایلنا8 ساعت قبل
دریچه‌های سد زاینده‌رود برای تامین آب کشت پاییزه کشاورزان اصفهانی باز شد. به گزارش خبرنگار ایلنا، حسن محسنی (رئیس نظام صنفی کشاورزی استان اصفهان) با تایید این خبر، عنوان کرد: امیدواریم از ۲۴ آبان آب به کشاورزان اصفهانی برای کشت پاییزه برسد. او با بیان اینکه ۱۲۰ میلیون متر مکعب آب به مدت ۲۱ روز در اختیار کشاورزان از جمله کشاورزان شرق استان اصفهان قرار می‌گیرد، گفت: عمده کشت پاییزه در اصفهان غلات است و بعد از آبیاری در پاییز اگر بارندگی‌ها خوب باشد دیگر نیاز به آبیاری نداریم. رئیس نظام صنفی کشاورزی استان اصفهان همچنین از ذخیره ۴۵۰ میلیون متر مکعب آب در سد زاینده‌رود برای کشاورزی سال آینده در اصفهان خبر داد.

نظرها

اخبار بیشتر