بازی فرانسه با مهره سوخته منافقین
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. افکارنیوز
  4. سیاسی
بازی فرانسه با مهره سوخته منافقین

بازی فرانسه با مهره سوخته منافقین

افکارنیوزخبرگزاری افکارنیوز |
برخی معتقدند ایران باید اخراج منافقین از فرانسه را به‌عنوان یک گام مثبت از سوی پاریس قلمداد کند، اما عده‌ای دیگر نگاهی متفاوت دارند.

به گزارش افکارنیوز،

مهرداد سیناپور کارشناس مسائل سیاسی طی یادداشتی به موضوع اخراج منافقین از خاک فرانسه پرداخته است.

اخبار سیاسی-متن این یادداشت به این شرح است:

در روزهای اخیر، خبر اخراج منافقین از کشور فرانسه به عنوان کشوری که قریب به چهل سال پذیرای آنها بوده، به عنوان یکی از خبرهای حاشیه ساز در حوزه سیاست خارجی مطرح شد که فارغ از صحت یا عدم درستی آن نکاتی در این خصوص قابل ذکر است.

برخی معتقدند این خبر می‌تواند نشانه دیگری از عزم و اراده طرف فرانسوی برای برقراری ارتباط با ایران باشد و مسئولین باید این رفتار پاریس را به عنوان یک گام مثبت از سوی آنها جهت حفظ و گسترش همکاری‌های دوجانبه و حتی فراتر از آن روابط میان ایران و اروپا قلمداد کنند.

در طرف مقابل اما، عده‌ای هم هستند که نگاهی متفاوت به این موضوع دارند، آنها معتقدند فرانسوی‌ها درصدد تامین منافع خود با کمترین هزینه ممکن هستند.

در واقع طیف دوم و منتقد رویکرد اخیر پاریس مبنی بر اخراج اعضای کهن سال سازمان تروریستی منافقین، معتقد به این مطلب هستند که طرف فرانسوی جهت تامین منافعش می‌خواهد با مهره‌ای سوخته با ایران بازی کند که ارزش و جایگاهی در سیاست خارجی ایران ندارد.

در این باره می‌توان به این موارد اشاره کرد:

فرانسوی‌ها سال‌های زیادی را پذیرای گروهی معاند با نظام جمهوری اسلامی ایران بودند و این موضوع سبب شد تا آن گروه تروریستی طی مدت حضورش در پناه مقامات پاریس، با جسارت و وقاحت دست به اقدامات تروریستی علیه ایرانی‌های داخل و خارج از مرز ایران بزند.

اما، امروز که دیگر آن گروه نه توان و قدرت لازم را دارد و نه دیگر از سوی حامیان غربی و آمریکایی خود به عنوان مهره‌ای علیه نظام ایران مطرح نیست، قصد بهره برداری از مهره‌ای سوخته را دارند.

اگر به واقع اراده پاریس برای اخراج منافقین صحت داشته باشد و می‌خواهند چنین کاری را برای نشان دادن حسن نیت خود در قبال جمهوری اسلامی ایران انجام دهند، باید متوجه این موضوع باشند که بازی با کارت منافقینی که گروهی فرتوت و از کار افتاده با هزاران مشکل درون سازمانی هستند، نمی‌تواند نظر ایران را جلب کند و قطعا این اقدام آنها برای تهران کافی نخواهد بود.

سازمان منافقین که کارنامه سیاهی در ترور و جنایت دارد، سال‌ها در فرانسه پناه داده شدند، بنابراین حداقل انتظاری که از مقامات فرانسوی در این ارتباط می‌رود این است که امروز خیلی شفاف و صریح در خصوص چرایی میزبانی از آنها توضیح داده و از ملت ایران به دلیل حمایت از گروه تروریستی که جان هزاران ایرانی را طی سال‌های پس از انقلاب تا کنون به شیوه‌های ناجوانمردانه‌ای گرفته است، عذر خواهی کنند.

خبری: جدیدترین اخبار سیاسی بین المللی

فرانسه باید این نکته را لحاظ کند که موضوع منافقین به عنوان یک موضوع اصلی در سیاست خارجی ایران هرگز مطرح نیست، بنابراین توقع اینکه بخواهند در برابر چنین اقدامی (اخراج آنها از خاک فرانسه) که هنوز صحت و سقم آن مشخص نشده است، از ایران امتیازی طلب کنند، توقع زایدی است.

شاید فرانسه بخواهد با معامله بیماری که در کما فرورفته از ایران امتیازاتی را دریافت کند، اما بهتر است که این نکته را سیاستمداران غربی و به خصوص فرانسوی‌ها متوجه باشند که دستگاه دیپلماسی ایران هم تمایلی به انجام مذاکره پیرامون چنین موضوعی ندارد و نمی‌توانند با آن، به دنبال امتیاز گیری از ایران باشند.

اگر اروپایی‌ها به واقع عزم و اراده جدی در جهت حفظ و گسترش همکاری‌های خود با ایران دارند، در عوض بازی با کارت سوخت گروهی تروریست از کارافتاده، باید به تعهدات برجامی خود که بارها وعده انجام آن را دادند جامه عمل پوشانند.

قطعا رهبران اروپایی از انتظارات به حق ایران در قالب برجام آگاه هستند و می‌دانند که تا زمانی که ایران از برجام منتفع نشود و آنها آمادگی این را نداشته باشند که در برابر سیاست‌های ظالمانه و زورگویانه آمریکا علیه ایران، هزنیه‌ای پرداخت کنند، تهران هم همچنان به سیاست خود در کاهش تعهدات برجامی در قالب‌های گام‌های چهارگانه‌ای که تا کنون برداشته است ادامه می‌دهد.

در نهایت آنکه، راهکار برون رفت از این وضعیت مشخص است و به کرات دیپلمات‌های ایرانی در مذاکرات خود با طرف‌های اروپایی آن را مورد تاکید قرار دادند، ایستادگی در برابر زیاده خواهی‌های آمریکا، حفظ برجام به عنوان تنها دستاورد دیپلماتیک اروپایی‌ها و البته تامین امنیتشان از قبل آن، تداوم همکاری‌های مالی و تجاری با ایران از طریق کانال‌های ایجاد شده خارج از سیستم دلار و کنترل آمریکا و البته آمادگی جهت پرداخت هزینه‌های تقابل با آمریکا از سوی کشورهای اروپایی ها.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

مهارت دختران و پسران روسی در باز و بسته کردن سلاح‌های جنگی (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
الفالف1 روز قبل
کنایه فرمانده سابق سپاه به روحانیگروه سیاسی الف، ۲۰ آبان ۱۳۹۸، ۱۵:۳۹ ۳۹۸۰۸۲۰۱۲۶۰ نظر، ۴ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشارسرلشکر جعفری طی توئیتی درباره اظهارات اخیر روحانی نوشت: جناب رئیس‌جمهور اگر در مسیر مبارزه با بی‌عدالتی‌ها کاری نمی‌کنند، لااقل کارهایی که دیگران انجام می‌دهند را تخریب نکنند!
الفالف23 ساعت قبل
گروه سیاسی الف، ۲۰ آبان ۱۳۹۸، ۲۰:۳۰ ۳۹۸۰۸۲۰۱۳۹دو واکنش نسبت به سخنان دیروز روحانیسخنان روحانی در یزد درباره مفاسد اقتصادی با واکنش عموما منفی سیاستمداران روبه‌رو شد. نکته دیگر این است که رییس‌جمهوری یک خطیب عادی نیست، بلکه رییس دولت و رییس‌جمهوری قانونی کشور است. پس از این اتفاق ذوالنوری در مصاحبه‌ای با اعتمادآنلاین از این اقدام خود دفاع کرد و سخنان عجیبی بیان کرد. مقایسه روحانی با بنی‌صدر و ادعای تقابل روحانی با رهبری در حقیقت بازی در زمین دشمنان این کشور و مخالف نقشه رهبری درباره دولت است. نقشه رهبری، ادامه کار روحانی و دولتش تا پایان دوره قانونی است و این اقدامات با هدف تخریب حداکثری دولت و روحانی است.
الفالف1 روز قبل
ویدئویی از آقای روحانی دیدم (۱) که مربوط به سخنانشان در جشنواره شهید رجایی بود. او اعداد و ارقامی را اعلام کرد که خوشبختانه به سرعت توسط سخنگوی دستگاه قضایی پاسخ داده شد. هر چند او نامی از این نهاد نبرد اما ریشه و سابقه عصبانیت ایشان نسبت به این مجموعه‌ بر کسی پوشیده نیست. متاسفانه سخنان آقای روحانی در یزد نه در قامت رئیس‌جمهور که بیشتر در هیبت یک رقیب انتخاباتی بیان شد شاید ایشان آقای رئیسی (رئیس فعلی قوه قضاییه و رقیب سال ۹۶) را هنوز رقیب انتخاباتی خود می‌داند که اینگونه سخن می‌گوید. برخی معتقدند تغییر لحن آقای روحانی و عصبانیت و شبهه افکنی در مسیر مبارزه با فساد اقتصادی بی ارتباط با پرونده برادر ایشان آقای حسین فریدون و محکومیت و زندانی شدنش نیست.
ایلناایلنا42 دقیقه قبل
سخنگوی وزارت‌خارجه ایران ترور یکی از فرماندهان جهاد اسلامی را به‌شدت محکوم و بر ضرورت تعقیب و مجازات اشغالگران فلسطین تاکید کرد. به گزارش ایلنا به نقل از اداره کل اطلاع‌رسانی و امور سخنگوی وزارت امور خارجه، سید عباس موسوی با تجلیل از مبارزات مشروع و مقاومت قهرمانانه مردم فلسطین، وحدت و مقاومت را تنها گزینه مردم در مبارزه با غاصبان فلسطین توصیف کرد. موسوی با اشاره به سکوت و انفعال سازمان‌ها و مجامع بین‌المللی برابر تجاوزات و اقدامات تروریستی رژیم صهیونیستی گفت: متاسفانه در پرتو حمایت از این رژیم سفاک و کودک‌کش، جنایات و ترور مردم و مبارزان فلسطینی در داخل و خارج از اراضی اشغالی ادامه داشته است. وی از سازمان‌ها و مجامع منطقه‌ای و بین‌المللی خواست به وظیفه و مسئولیت انسانی و قانونی خود در توقف اقدامات تروریستی اشغالگران قدس و حمایت از مردم بی‌دفاع و مظلوم فلسطین عمل کنند. منابع فلسطینی از جنایت رژیم صهیونیستی در ترور یکی از فرماندهان ارشد جهاد اسلامی در غزه خبر دادند که واکنش قاطعانه گروه‌های مقاومت را به دنبال داشته و شهرک‌های صهیونیست‌نشین و تل‌آویو هدف شلیک موشک قرار گرفته‌اند.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
معاون آموزشی وزیر بهداشت: موضوع صندلی فروشی در دانشگاه‌ها مربوط به دانشجویان متقاضی انتقال به داخل کشور است که بعد از مشکلات ارزی تعدادشان افزایش پیدا کرده؛ ما این پرونده‌ها را با دقت بررسی می‌کنیم. وی افزود: امیدواریم در ماه‌های آتی و در زمان بودجه مجلس به دانشگاه‌های علوم پزشکی کمک کنند تا بتوانند در موضوع پرورش نیروی مورد نیاز در رشته پزشکی با مشکل مواجه نشوند. معاون آموزشی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درباره موضوع صندلی فروشی در برخی از دانشگاه‌ها افزود: سازمان سنجش کشور مسئول پذیرش دانشجویان است، دانشگاه‌ها هم پذیرفته شدگان را ثبت نام می‌کنند و وزارت بهداشت، بعد از ثبت نام لیست ورودی و خروجی دانشگاه‌ها را کنترل می‌کنند. آقای محمد باقر لاریجانی با بیان اینکه آن چیزی که در این زمینه در رسانه‌ها داغ شده موضوع تقاضای ورود دانشجویان از خارج به داخل کشور است، افزود: قبلا حدود ۲ تا ۳ هزار نفر برای انتقال از دانشگاه‌های خارج از کشور به داخل متقاضی داشتیم که بعد از جریانات مرتبط با ارز این رقم به حدود ۱۰ هزار نفر رسیده است. معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به اینکه تعدادی از پرونده‌های دانشجویان متقاضی انتقال به داخل کشور ناقص است، افزود: این پرونده‌ها به دستگاه‌های نظارتی ارجاع شده و هر گونه تخلفی مشاهده شود، برخورد می‌کنیم.

نظرها

اخبار بیشتر