ایرانی‌ها هنگام تماشای فوتبال فریاد نمی‌زنند!
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. روزنو
  4. فرهنگ

ایرانی‌ها هنگام تماشای فوتبال فریاد نمی‌زنند!

روزنوخبرگزاری روزنو |

از ساعت‌ها قبل در ورزشگاه‌ حاضر می‌شویم و با شور و انرژی فراوان تیم محبوب خود را تشویق می‌کنیم، اما مشخص نیست که به چه علت در زمان برگزاری مسابقه و درست جایی که تیم‌مان به حمایت نیاز دارد، مات و مبهوت صرفا به تماشای بازی زل می‌زنیم و به اتفاقات درون زمین خیره می‌مانیم!

به گزارش ایسنا، فرهنگ هواداری، نهادهای متولی و طرفدارانی که برای تماشای دیدارهای تیم محبوب خود در ورزشگاه‌ها حاضر می‌شوند سه ضلع مثلث «هواداری» هستند، بنابراین آنچه به عنوان نقطه ضعف از زمان ورود تماشاچیان تا زمان خروج آن‌ها از ورزشگاه‌ها مطرح است را بایدبه صورت جداگانه و یا همزمان در این اضلاع جست‌وجو کنیم و با برنامه‌ریزی ضعف‌های موجود را رفع کنیم.

به طور حتم تشویق تیم مورد علاقه هوادران در ورزشگاه آن‌هم قبل از سوت آغاز بازی مسئله‌ای نیست که بتوان به آن خرده گرفت، اما آن‌چه باید در مورد آن تحقیق کرد این است که آیا این تشویق‌ها قبل از آغاز یک رقابت‌ ورزشی در میزان و نحوه تشویق‌ها در حین انجام مسابقه اثر گذار است؟ در صورت مثبت بودن جواب آیا نباید تشویق‌ها را به گونه‌ای ساماندهی کرد که بتوان از حضور تماشاچیان و ظرفیت تشویق‌ها توسط آن‌ها در زمان برگزاری مسابقه بهره برد؟

اگر قرار بر سکوت تماشاچیان در زمان برگزاری مسابقه باشد پس چه تفاوتی بین آن‌هایی که بلیت می‌خرند و به ورزشگاه می‌روند با هوادارانی است که در منزل یا خارج از محیط ورزشگاه به تماشای یک مسابقه می‌نشینند؟ چرا یک تیم باید از ظرفیت بی‌نظیر هوادارانش که در ورزشگاه حاضر شده‌اند در حین برگزاری یک رقابت غافل شود و از وجود یار دوازدهم آن‌گونه که باید و شاید بهره نبرد؟

جایگاه ناملموس کانون‌های هواداری در ایران!

سالیان سال است که همان شعارهای تاریخ مصرف گذشته در ورزشگاه‌های کشور سر داده می‌شود، سالیان سال است که تماشاچیان ساعت‌ها قبل از مسابقه هر آنچه انرژی دارند مصرف می‌کنند و در زمان برگزاری یک رقابت فرقی بین آن‌ها و هوادارانی که در منزل به تماشای آن دیدار می‌نشینند نیست، سالیان متمادی است که گویا قرار نیست خلاقیتی به خرج داده و نحوه تشویق‌ها در ورزشگاه‌های ایران تغییر کند و یا از کشورهای توسعه یافته و فرهنگ هواداری درست آن‌ها الگو برداری کنیم، گویا نمی‌خواهیم از وضع موجود خلاص شویم و گویی ما را به تکرار مکررات زنجیر کرده‌اند!

یکی از اضلاع بسیار مهم هواداری در ورزش، کانون‌ها هواداری هستند؛ جایی که باید با برنامه‌ریزی درست نسبت به مدیریت تماشاچیان حاضر در ورزشگاه‌ها اقدام کرد. جذب هوادار، فرهنگ سازی مناسب، ایجاد نظم روی سکوها، انجام فعالیت‌ها فرهنگ و آموزشی و … از جمله وظایفی است که اتحادیه فوتبال ایران برای کانون هواداران مشخص کرده است. باید خاطرنشان کرد که وظیفه آموزش صحیح و انسجام کانون‌های هوادرای نیز به صورت مستقیم بر عهده معاونت‌های فرهنگی باشگاه‌های فوتبال است، موضوعی که به صراحت می‌توان گفت در خصوص آن ضعف شدید در حوزه عملکرد وجود دارد.

تاکنون از خود پرسیده‌ایم وظیفه معاونت‌ فرهنگی وزرات ورزش و جوانان، معاونت فرهنگی فدراسیون‌ها، معاون فرهنگی باشگاه‌ها و کانون هوادران که به صورت یک دومینو در امتداد یکدیگر قرار دارند چیست؟ چقدر برای مدیریت رفتار تماشاچیان در ورزشگاه‌ها، اصول صحیح تشویق کردن، سر دادن شعارها، جلوگیری از فحاشی روی سکوها، تشویق و حمایت از تیم مورد علاقه در زمان شکست و نتیجه نگرفتن و …برنامه‌ریزی و آموزش‌های لازم در دستور کار قرار گرفته است؟ تغییر الگوی رفتاری در این حوزه نیازمند برنامه‌ریزی در سطوح بالاتر و اجرا در سطوح پایین‌تر است و تا زمانی که آموزش‌های لازم در این بخش ارائه نشود شاهد تغییری ملموس نخواهیم بود.

در خبری بخوانید: آخرین اخبار فرهنگ و هنر

فرهنگ‌سازی؛ حلقه مفقوده آموزش هواداران

فرهنگ؛ مجموعه پیچیده‌ای از دانش‌ها، باورها، هنرها، قوانین، اخلاقیات، عادات و هرچه که فرد به عنوان عضوی از جامعه خویش فرامی‌گیرد تعریف است. فرهنگ به وسیله آموزش به نسل بعدی منتقل می‌شود و راه مشترک زندگی، اندیشه و کنش انسان‌ها در یک جامعه است. فرهنگ‌سازی اما فرایندی زمان‌بر است، جایگزین شدن رفتارهای درست به جای آنچه غلط می‌نماید. باید فرد و افراد بتوانند رفتارهای بهنجار را جایگزین رفتارهای نابهنجار کنند، این اتفاق اما به یک باره و با استفاده از دانش فردی ممکن نیست و نیازمند آموزش در سطوح مختلف از جمله خانواده به عنوان کانون تربیت، محیط دوستان، وزارت آموزش و پرورش، وزارت علوم، وزارت ورزش و جوانان، فدراسیون‌ها، باشگاه‌ها، کانون‌های هواداری، رسانه‌ها و سایر نهادهای متولی است. باید به این باور برسیم که اگر رفتار نادرست و نابهنجاری در سطح جامعه رخ می‌دهد، نیازی نیست صرفا دیگران را اصلاح کنیم بلکه باید از خودمان شروع کرده و زمینه ساز این تغییر بزرگ شویم. مردم از یک سو و متولیان از سوی دیگر دو خط موازی برای بهبود وضعیت ممکن هستند، آنچه باید رخ دهد برنامه‌ریزی مدون از سوی دستگاه‌های متولی و تغییر الگوی رفتاری از سوی تماشاچیان است، لازم و ملزومی که بدون یکدیگر معنا نمی‌کنند و برای چنین تحولی نیازمند گذر زمان هستیم.

عجیب و قابل تغییر

شاید اگر جایی عنوان کنیم، هوادارانی که در ایران برای تماشای یک مسابقه به ورزشگاه‌ می‌روند قبل از آغاز رقابت به تشویق تیم محبوب خود می‌پردازند و در زمان انجام مسابقه سکوت می‌کنند و محو بازی می‌شوند کمی خنده‌دار به نظر برسد‍! اما اگر چنین پدیده نادری را هم اکنون، با ورزشگاه‌های مختلف دنیا از جمله ورزشگاه‌های کشورهای توسعه یافته در حوزه ورزش مقایسه کنیم، این الگوی رفتاری تماشاچیان و کانون‌های هواداری در کشور ما حتی خنده‌دار‌تر هم می‌شود.

اما این حقیقتی انکارناپذیر است؛ فعالیت هوادرای تماشاچیان در ورزشگاه‌های ایران سینوسی است و به هیچ‌وجه مدیریت صحیحی در ارتباط با آن وجود ندارد. تماشاچیان به صورت جزیره‌ای و در برهه‌های زمانی متفاوت اقدام به تشویق تیم محبوب خود می‌کنند، در صورتی که در ورزشگاه‌های بزرگ دنیا شاهد یکپارچگی تشویق‌ها در طول زمان برگزاری یک رقابت‌ هستیم و به خوبی از ظرفیت حضور تماشاچیان حاضر در ورزشگاه برای بالا بردن بازدهی و عملکرد یک تیم استفاده می‌شود، رکنی جدایی ناپذیر که در بسیاری از موارد تاثیر بسزایی در روحیه دادن به بازیکنان، کادر فنی و حتی تغییر نتیجه یک مسابقه داشته‌ است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

همایش بین المللی زخم و ترمیم بافت

صدا و سیماصدا و سیما11 ساعت قبل
صدا و سیماصدا و سیما12 ساعت قبل
بزرگان هنر این سرزمین در کنار بزرگان هنر جهان باید شناخته شوند. دوم آن که هنر باید آینه تمام نمای زمانه خود باشد و با زبان و بیان مردم سخن بگوید. برای مثال حافظ به زبانی سخن گفته که هم برای مردم کوچه و بازار و هم فرهیختگان قابل فهم است. همچنین هنر باید آمیخته با صداقت، اخلاص، اخلاق باشد. هنر دور از اخلاق هنر جادوانی نیست.
صدا و سیماصدا و سیما12 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، در آیین پایانی دهمین جشنواره بین المللی سیمرغ برگزیدگان پنج بخش مختلف از جمله فیلم کوتاه، ادبیات، تئاتر و هنر‌های تجسمی معرفی شدند. وزیر بهداشت در این مراسم گفت: جشنواره بین المللی سیمرغ توانسته است جایگاه خوبی بین دانشجویان رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی پیدا کند. تعداد کشور‌های حاضر در این دوره هم نشان می‌دهد این جشنواره در بعد بین الملل هم عملکرد خوبی داشته است. وی افزود: جشنواره سیمرغ جشنواره‌ای است که فعالیت‌های آن در طول سال انجام می‌شود و به همین دلیل توانسته است جایگاه خوبی بین هنردوستان و جامعه پزشکی پیدا کند. جشنواره بین المللی سیمرغ به همت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و با حضور آثاری از دانشجویان رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی از ۲۵ تا ۲۹ آبان در پردیس تئاتر تهران برگزار شد.
صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی دانشگاه تهران؛ پروفسور فضل‌الله رضا که از چهره‌های علمی و فرهنگی کشور و از برجسته‌ترین دانش‌‌آموختگان دانشگاه تهران با جایگاه جهانی بود، در سال ۱۲۹۴ در شهرستان رشت به دنیا آمد. پروفسور فضل‌الله رضا، علاوه بر فعالیت‌های علمی در رشته خود، فعالیت‌های اجرایی برجسته‌ای نیز داشت که از جمله می‌‌توان به ریاست دانشگاه‌های تهران و شریف و ریاست نمایندگی ایران در سازمان یونسکو اشاره کرد. دانشگاه تهران، درگذشت این دانش‌آموخته فرهیخته و ارجمند خود را به کلیه دوستداران ایشان، جامعه دانشگاهی و فرهنگی کشور و اعضای خانواده بزرگ دانشگاه تهران تسلیت می‌گوید. تسلیت هیأت رئیسه دانشگاه تهران به مناسبت درگذشت پروفسور رضاهیأت رئیسه دانشگاه تهران به مناسبت درگذشت پروفسور فضل الله رضا پیام تسلیت داد. متن پیام تسلیت هیأت رئیسه دانشگاه تهران به این شرح است: از شمار دو چشم یک تن کموز شمار خرد هزاران بیشخبر درگذشت پروفسور فضل‌الله رضا، دانشمند برجسته ایرانی، چهره پرافتخار فرهنگ و زبان فارسی و دانش‌آموخته موفق و نامدار و رئیس پیشین دانشگاه تهران، اندوه و تأسف فراوان به همراه آورد.
صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ آقای حسین مقدم‌کیا درباره طرح ملی «تلاوت» که از امسال با عنوان «شباب الرضا (ع)» اجرا می‌شود گفت: این طرح به منظور کشف و پرورش استعداد‌های قرآنی در بازده ۶ ساله اجرا می‌شود که در این دوره برای نخستین بار دختران نیز امکان حضور دارند. وی با اشاره به اینکه هشتمین دوره طرح ملی تلاوت با عنوان «شباب الرضا (ع)» در ۲۷ استان کشور اجرا می‌شود، گفت: این طرح ویژه پسران ۸ تا ۱۴ سال بود که در دوره جدید دختران بین ۱۰ تا ۱۵ سال نیز امکان شرکت در طرح کشف و پرورش استعداد‌های قرآنی را دارند. آقای مقدم‌کیا افزود: ​ ما کار را از ۵ استان و با ۵۰۰ نفر آغاز کردیم و اجباری در تسریع و گسترش روند نداشتیم تا نقاط ضعف احتمالی برطرف شود. تا دوره هفتم ۱۵ استان و نزدیک به ۴ هزار نفر در این طرح شرکت داشتند که بسیاری از آن‌ها چهره‌های درخشان در سطوح استانی و ملی شده‌اند و در محافل و کرسی‌ها و شبکه‌های رسانه‌ای حضور می‌یابند. طرح ملی تلاوت از سال ۹۱ با هدف کشف و پرورش استعداد‌های قرآنی و همکاری معاونت قرآن و عترت (ع) وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی طراحی شد و تا کنون ۷ دوره آن برگزار شده است.
صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی سازمان اوقاف و امور خیریه، آقای رضا معممی مقدم گفت: در راستای اجرای امینانه نیات واقفان، هفتمین دوره طرح «زائران حرم رضوی» از محل عواید موقوفات مرتبط دارای درآمد، در آبان و آذر و در دو دوره در مشهد مقدس برگزار شد. وی با بیان اینکه طرح «زائران حرم رضوی» به منظور اجرای صحیح و امینانه نیات واقفان در موضوعات کمک به زوار امام رضا (ع) و با رویکرد شفاف‌سازی و اطلاع‌رسانی از آثار و برکات وقف اجرا می‌شود، تصریح کرد: شناسایی افراد واجد شرایط مطابق نیات واقفان، ایجاد وحدت رویه در سراسر کشور در حوزه اجرای نیات، شفاف‌سازی در خصوص مصرف عواید موقوفات مرتبط، زمینه‌سازی، ترغیب و جذب خیران در امر ایجاد وقف جدید در موضوعات مرتبط و نیاز‌های روز جامعه از دیگر اهداف این طرح محسوب می‌شود. آقای معممی مقدم بابیان اینکه طرح «زائران حرم رضوی» برای هفتمین سال متوالی در سراسر کشور اجرا می‌شود، افزود: بیش از ۳۲۱ موقوفه دارای درآمد مرتبط با طرح و ۷۳۰ نیت در خصوص کمک به زوار امام رضا (ع) در کشور وجود دارد که عواید آن صرف حمایت از افرادی می‌شود که قادر به تأمین هزینه سفر به مشهد مقدس نیستند. وی با اشاره به تقویت برنامه‌های فرهنگی در طول اجرای این طرح، تصریح کرد: حضور مستمر روحانی کاروان از مبدأ حرکت تا مقصد، اجرای مراسم بدرقه در بقاع متبرکه (چاووش خوانی، اسپندگردانی و..)، زیارت دسته‌جمعی، تجمع زائران در دارالهدایه و بهره‌مندی از موعظه وعاظ مطرح کشوری، برپایی خیمه معرفت و پاسخ به سؤالات شرعی زائران، برگزاری مسابقه کتاب‌خوانی، توزیع بسته‌های فرهنگی و اهداء توشه و سوغات به زائران از دیگر برنامه‌های فرهنگی‌ی این طرح است. مدیرکل امور اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه در پایان با اشاره به اجرای این طرح در سال‌های گذشته، افزود: پارسال نیز تعداد ۷۲۰ زائر از محل اجرای نیات واقفان در این طرح بهره‌مند شدند.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

حسن روحانی در مورد اعتراض مردم به گرانی بنزین چه گفت؟

خبری19 ساعت قبل

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری2 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری2 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

آخرین وضعیت طرفداری در روزهای اختلال اینترنت: سرویس نتایج زنده و جدول‌ها در اپلیکیشن و سایت قابل دسترسی شد (بهبودها انجام خواهد شد)، وضعیت پوشش اخبار بهبود یافت، بخش گفتگو (در فهرست قابل دسترسی است) در سایت راه اندازی شد. ادامه در مشروح: …

طرفداریچند ثانیه قبل

خورشید چه زمانی از بین می‌رود؟

خبر فوری27 دقیقه قبل

فیلم | روایت عشقی که خود زندگی است

خبرآنلاین27 دقیقه قبل

پاسخ پروفسور رضا به سوالی درباره مهاجرت بیش از ۵۰ ساله خود از ایران

ایسنا28 دقیقه قبل

راهکار‌های مؤثر برای کاهش وزن

خبر فوری29 دقیقه قبل

روایت سخنگوی سپاه از ردپای سلطنت‌طلبان و منافقین در اغتشاشات اخیر و دستگیری چند سرتیم

خبرآنلاین34 دقیقه قبل