اعلام مهم‌ترین ماموریت فرهنگی شهرداری تهران
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. صدا و سیما
  4. فرهنگ

اعلام مهم‌ترین ماموریت فرهنگی شهرداری تهران

صدا و سیماخبرگزاری صدا و سیما |
شهردار تهران جذب سرمایه‌های اجتماعی را مهم‌ترین ماموریت فرهنگی مدیریت شهری دانست.
اعلام مهم‌ترین ماموریت فرهنگی شهرداری تهران - 0

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، پیروز حناچی در مراسم تکریم و معارفه رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران گفت: ایده آل این نشست‌ها این است که بر مبنای عدل و احسان عمل کنیم و کار را به اهل آن بسپاریم، سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران مسئولیت پرچم داری و جهت گیری عمومی فرهنگی پایتخت و حتی کشور را بر عهده دارد.

شهردار تهران با تشکر و قدردانی از زحمات سعید اوحدی رئیس پیشین این سازمان توضیح داد: استعفای آقای اوحدی را به اصرار خودشان پذیرفتیم و هیئت امنا هم بر خلاف میل باطنی موافقت کردند. تصمیم گیری برای اینکه به فردی برسیم که هم هیئت امنا، هم شورا و هم بدنه سازمان درباره آن به اجماع برسند، راحت نبود.

آقای حناچی سابقه و تجربه کار فرهنگی، حضور در بدنه شهرداری و داشتن تجربه و دنیادیدگی را از مهم‌ترین مواری دانست که برای انتخاب رئیس سازمان فرهنگی هنری مدنظر بوده است و گفت: رئیس سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران تمام این ویژگی‌ها را دارد و به همین دلیل اعضای هیئت امنا نظرشان بر انتخاب این فرد بود.

شهردار تهران در ادامه با بیان اینکه توصیه‌های زیادی در آیین و دین ما وجود دارد و در برخی از مواقع که این توصیه‌ها فراموش می‌شوند، مشکلاتی پیش می‌آید، توضیح داد: در دین ما توصیه شده است که از ظن و گمان و به اصطلاح سناریوپردازی پرهیز کنیم و قرآن هم تصریح می‌کند که برخی از این‌ها حکم گناه را دارند. توصیه بعدی درباره برائت است، اینکه گفته شده اصل بر برائت است مگر اینکه خلافش ثابت شود. آقای حناچی یکی از مهم‌ترین ماموریت‌های سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران را تلاش برای تامین سرمایه‌های اجتماعی عنوان کرد و گفت: بدون سرمایه‌های اجتماعی، کار زیادی در شهر نمی‌توانیم انجام دهیم. دوران جنگ و انقلاب را با همین سرمایه‌ها سپری کردیم.

شهردار تهران با بیان اینکه اصلی‌ترین ماموریتمان در اردوگاه فرهنگی این است که بر اصل جذب سرمایه اجتماعی تمرکز کنیم، افزود: آقای امرودی با توجه به سابقه و تجربه‌ای که دارد حتما در این راه موفق خواهد بود.

وی با اشاره به تجربه دیگر کشور‌ها در کار‌های فرهنگی و اجتماعی توضیح داد: باید بهانه‌ای برای شاد کردن مردم و ایجاد نشاط و امید در شهرمان پیدا کنیم، به خصوص با توجه به شرایط اقتصادی کنونی و وضعی که تحریم‌های ظالمانه ایجاد کرده است، باید از همه توان و سرمایه‌هایی که داریم، استفاده کنیم.

به گفته حناچی؛ کیفی سازی جریان‌های فرهنگی و هنری کاری نیست که به راحتی انجام شود؛ بنابراین انتظاری که از سازمان فرهنگی هنری می‌رود، این است که خروجی‌های فاخر و جریان ساز فراهم کند.

شهردار تهران با اشاره به کتب بوستان و گلستان سعدی گفت: بیت آخر این اشعار همگی بخشی از زندگی ماست. در دلم احسنت گفتم به کسی در قرن هفتم زندگی می‌کرده و به گونه‌ای نگارش کرده که الان هم اشعار و داستان هایش لذت بخش است و آن جملات را در زندگی به کار می‌بریم، بدون اینکه از سعدی یادی کنیم، ما هم باید اینگونه جریان سازی کنیم.

حناچی در ادامه به توصیه حضرت علی (ع) به مالک اشتر اشاره کرد و گفت: بنابر توصیه حضرت یادمان باشد با وجود تمام اختلاف و تمایزها، همه مردم در خلقت، اخوت و برادری دینی باما برابرند؛ بنابراین گزارش شهردار تهران در حکمی میثم امرودی را به سمت ریاست سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران منصوب کرده است. پیش از این سعید اوحدی رییس پیشین این سازمان بود.سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران خود را سرباز نظام و رهبری می‌داند

مراسم تکریم و معارفه رییس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران با حضور پیروز حناچی شهردار تهران و اعضای هیئت امنای این سازمان برگزار شد.

شهردار تهران در حکمی میثم امرودی را به سمت رییس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران منصوب کرد. پیش از این، سعید اوحدی ریاست این سازمان را برعهده داشت که از سمت خود استعفا کرده بود.

در وبسایت خبری بخوانید: بهترین اخبار فرهنگی ادبی ایران و جهان

سعید اوحدی در ابتدای این مراسم، سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران را سرمایه بزرگی توصیف کرد و گفت: بیش از یکسال و نیم در این سازمان فعالیت کردم که شاید این دوران یک نقطه عطف در رویکرد‌های فرهنگی و در سابقه کاری من بود.

وی با بیان اینکه باید قدر انسجام، همدلی و ظرفیت عظیمی را که در سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران وجود دارد، بدانیم، افزود: این سازمان به عنوان قرارگاه فرهنگی نظام محسوب می‌شود. حضرت علی (ع) می‌فرمایند برای یک انسان همین جهل کفایت می‌کند که قدر و جایگاه خود را نداند.

به گفته اوحدی؛ ناشکری است اگر انسان بخواهد این سرمایه بزرگ انسانی و کار‌های بزرگی را که انجام شده است، نادیده بگیرد.

رئیس پیشین سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، این سازمان و نیرو‌های انسانی‌اش را گنجینه‌ای گرانبها خواند و گفت: هم اکنون انتخابی که برای ریاست سازمان از سوی هیئت امنا صورت گرفت، در کنار معاونان و مدیران، می‌تواند در مجموع سرمایه عظیمی باشد. آقای امرودی هم نعمت است و هم‌حضورشان موجب آرامش می‌شود.

وی تاکید کرد: ما سعی کردیم از سرمایه نیروی انسانی سازمان استفاده کنیم و به جز یک نفر که از خارج از سازمان آوردیم همگی نیرو‌های داخلی سازمان هستند که در مجموعه فعال اند.

اوحدی با بیان اینکه وزن هیئت مدیره سازمان هم وزن هیئت مدیره وزارت ارشاد است، افزود: برای نخستین بار اساسنامه سازمان با پشتیبانی دفتر مقام معظم رهبری و با امضای همه اعضای هیئت مدیره، به اصل خود بازگشت.

اوحدی با اشاره به عملکرد مالی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران توضیح داد: درآمد سازمان در ۶ ماه نخست امسال نسبت به سال گذشته ۵۲ درصد و نسبت به سال ۹۶ بیش از ۸۰ درصد رشد داشته و هزینه‌ها نسبت به سال ۹۷، ۳۶ درصد کاهش یافته است.

میثم امرودی، رئیس جدید سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران نیز در ادامه این مراسم با اشاره به این گفته مرحوم امام موسی صدر که «ای کاش حکومت اسلامی شود و ما جاروکش این حکومت باشیم»، گفت: باید قدردان شهدا، امام شهدا و مقام معظم رهبری باشیم و بدانیم، هیچ سرزمین و هیچ پایتختی این چنین منحصر به فرد نیست.

وی با اشاره به فرموده حضرت علی (ع) مبنی بر اینکه «مسئولیت، امانت» است، اظهار کرد: برخی تصور می‌کنند مسئولیت، طعمه است در صورتی که چنین نیست. ما برای هر صندلی مدیریتی در کشور ۷۲ شهید دادیم و باید از امانت به خوبی محافظت کنیم.

آقای امرودی با بیان اینکه شهردار تهران را مردم انتخاب کردند، گفت: سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران زیرمجموعه سازمانی است که خود را سرباز نظام و رهبری می‌داند. همه ما، جان، جسم و روحمان مرهون اسلام، قرآن و ولایت است. بالای همه دست‌های ما مقام معظم رهبری است که فردی فقیه، شجاع و بی نظیر هستند و بنده بیش از ۲ دهه است که شاگردی ایشان را می‌کنم.

وی درباره رئیس پیشین سازمان فرهنگی هنری شهرداری هم گفت: صداقت، صفا و مقاومت از مهم‌ترین ویژگی‌های اوست. صداقت و صفا هر دو همدیگر را پوشش می‌دهند و مقاومت او هم از حضورش در جبهه جنگ و اسارت نشات می‌گیرد. البته تا قیام قیامت مدیون شهدا و خانواده‌هایشان هستیم.

آقای امرودی در ادامه به فلسفه وجودی و دلیل راه اندازی سایر فرهنگسرا‌ها هم اشاره کرد و گفت: هر چه تاسیس کردیم باید پای آن بایستیم. اساسنامه سازمان بسیار غنی و قوی است و همه موارد در آن دیده شده است اگرچه برخی تصور می‌کنند نیاز به نوشتن جدید دارد.

وی با اشاره به ضرورت پا نهادن در گام دوم انقلاب و بیانیه رهبر معظم انقلاب در این رابطه، بر سه اصلی که ایشان درباره خودسازی، جامعه پردازی و تمدن سازی مطرح کرده بودند، تاکید کرد. همانطور که برای تحقق عدالت، به امنیت نیاز است برای کار فرهنگی هم آرامش لازم است. باید کاری کنیم که بماند نه اینکه بمانیم.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

مکانیک‌هایی با ناخن‌های فرنچ شده | ویدئوی حرف‌های کیانا و نیلوفر را ببینید

همشهریهمشهری1 روز قبل
علی آقا صاحبکار آنهاست؛ صاحبکار کیانا یاراحمدی و نیلوفر فرهمند، شاگردان مکانیکی. اعضای خانواده‌ام نزدیک ۱۵سال است که ماشین‌هایشان را پیش علی آقا می‌آورند و به او اطمینان داشتم. ما هم سعی می‌کردیم در مغازه علی آقا باشیم و جای دیگری نرویم. علی آقا را کیانا به من معرفی کرده بود. از وقتی شما آمده‌اید مشتری‌های علی آقا بیشتر شده یا کمتر؟ کیانا: علی آقا خیلی مشتری دارد.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
اولین نکته‌ای که به چشم آمد شباهت بی‌چون و چرای اعجوبه‌ها به برنامه little big shots (خفن‌های کوچولو / کله گنده‌های کوچک) با اجرای کمدین معروف «استیو هاروی» است. از آن زمان تا کنون ۳ فصل از این برنامه پخش شده و یک قسمت ویژه هم داشت که در دسامبر ۲۰۱۸ به صورت تک قسمت عرضه شد. جدیدترین اتفاق هم این است که در فصل جدید این برنامه خانم ملیسا مک‌کارتی (بازیگر و کمدین) به جای استیو هاروی مجری برنامه خواهد شد. حال اینکه برنامه «اعجوبه‌ها» از این برنامه معروف آمریکایی کپی شده است و اساسا این کار درست است یا خیر بحث مفصلی را می‌طلبد که در این نوشتار مجال آن نیست. دوستی به شوخی می‌گفت حتی سبیل مهران غفوریان برای این است که شبیه استیو هاروی شود!
صدا و سیماصدا و سیما7 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صداوسیما مهدی صفاری نیا در استودیو گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما افزود: با اینکه جایزه مصطفی (ص) عمر طولانی ندارد، اما با جستجوی در وب، درمی یابیم که چه میزان اخبار در شبکه‌های خبری خارجی در مورد آن درج شده است. او ادامه داد: اگر چه این جایزه از حیث مبلغ، جایگاه متوسطی دارد، اما از نظر اعتبار، ارزشی جهانی دارد و دانشمندان جوان از ۵۰ کشور دنیا بدنبال کسب آن هستند. آقای صفاری نیا تصریح کرد: این جایزه فقط ۲ سالانه نیست و هر ساله برای دانش آموزان، دانشجویان و دانشمندان جوان جهانی در قالب بنیاد و علم و فناوری مصطفی برنامه دارد. او گفت: تاکنون در ۳ دوره مسابقات جایزه نور بیش از ۵۰۰۰ دانش آموز در بخش دانش آموزی این مسابقات شرکت کرده‌اند. در بخش دانش دانشمندان جوان نیز رقابت علمی «کنز» را داریم که از سال قبل شروع شده و نزدیک به ۱۱۰ نفر از ۱۲ کشور در آن شرکت کرده‌اند. در کنار آن هم نشست‌های تبادلی تجربیات علمی و فناوری در ششمین دوره برگزار می‌شود. آقای صفاری نیا افزود: همه این مسابقات و گردهم آیی‌ها به منظور شبکه سازی میان دانشمندان جهان اسلام است، زیرا قصد توسعه ارتباط و آشنایی ساکنان جهان اسلام با یکدیگر است. البته این مسابقات میان همه دانشمندان ساکن کشور‌های جهان اسلام فارغ از هر مذهب و همینطور دانشمندان مسلمان برگزار می‌گردد. ادامه دارد
صدا و سیماصدا و سیما11 ساعت قبل
محسن حاجی میرزایی در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: تغییری در پرداخت حقوق معلمان خارج از کشور انجام شده که به دلیل تغییر نرخ ارز و تخصیص نیافتن بودجه این مشکل با هماهنگی‌های لازم حل شده است. وی گفت: تلاش می‌کنیم امسال با تخصیص ۱۱۰ درصدی مجموعه مطالبات فرهنگیان خارج از کشور را تسویه کنیم. آقای حاجی میرزایی خاطرنشان کرد: بخشی از این مطالبات مربوط به سال‌های ۹۵ تا ۹۷ بود که احکامی در آن زمان باید اجرا می‌شد و اجرا نشد و با حکم دیوان عدالت اداری مجموعه این مطالبات محاسبه شده و تلاش ما بر این است که به سرعت پرداخت شود. وی از اختصاص ۳۰۰ میلیارد تومان برای توزیع شیر در مدارس خبر داد و افزود: شیر دانش آموزی به دلیل نبود اعتبارات سه سال توزیع نشد و امسال نیز در صورت دریافت اعتبار، شیر در مدارس توزیع خواهد شد. وزیر آموزش و پرورش درباره حذف اشعار برخی مشاهیر از کتاب‌های درسی نیز گفت: برخی کتاب‌های درسی تغییراتی کرده‌اند و عبارت حذف مطالب از کتاب‌های درسی عبارت دقیقی نیست. آقای حاجی میرزایی تأکید کرد: حذف اشعار از برخی کتاب‌ها مربوط به سال ۹۵ و قبل از آن است، ولی به دلیل اخباری که در برخی شبکه‌های اجتماعی منتشر شد، دستور بررسی موضوع را دادم تا دقیقا مشخص شود چه مواردی حذف شده است. وی گفت: گزارشی که به بنده داده‌اند حاکی از آن است که بسیاری از مطالب و اشعار مشاهیر معاصر و اشخاص برجسته حوزه فرهنگ و ادب ایران در کتاب‌های درسی مورد استفاده قرار گرفته است. آقای حاجی میرزایی تأکید کرد: ممکن است شعری از یک شخصیت حذف شده باشد، ولی از همان شخص، شعر دیگری در کتاب گنجانده شده است. وی درباره کمبود معلم و کتاب درسی که تذکر برخی نمایندگان هم در صحن علنی امروز مجلس بود گفت: با قاطعیت می‌گویم که همه کلاس‌های درس با معلم تشکیل می‌شود، ولی برخی خانواده‌ها معاونانی را که با ابلاغ تدریس سر کلاس حاضر می‌شوند، به عنوان معلم تلقی نمی‌کنند. وزیر آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: یکی از پیش نیاز‌های اصلی معاونان مدارس، حضور در کلاس‌های درس است و کمبود معلم در کلاس‌های درس هم اکنون با معلمان بازنشسته، مربیان پیش دبستانی با صلاحیت و معاونان مدارس تأمین شده است. آقای حاجی میرزایی همچنین درباره کمبود کتاب‌های درسی گفت: ما امسال ۱۴۲ میلیون جلد کتاب درسی چاپ کردیم که بیش از نیاز ما نیز بوده است و دانش آموزانی که مدرسه خود را تغییر داده و یا در سامانه خرید کتاب ثبت نام نکرده‌اند با تأخیر کتاب‌های درسی خود را تحویل گرفته‌اند.
الفالف1 روز قبل
گروه فرهنگی الف، ۱۹ آبان ۱۳۹۸، ۲۳:۲۷ ۳۹۸۰۸۱۹۲۰۴عکس‌های منتشر شده حاکی از دیوارنویسی و حمله وندال‌ها به بنای دژ اژدها پیکر در لارستان استان فارس است. دژ اژدها پیکر که به مقبره مادر نادرشاه هم معروف است، یکی از بناهای تاریخی و ثبت ملی استان فارس به حساب می‌آید که در دو سال اخیر ۱۸۰ میلیون تومان برای آن هزینه شده‌ است اما به دلیل فقر فرهنگی گردشگران و نبود نگهبان دائم دیوارهای این اثر به صورت بسیار گسترده مورد دیوارنویسی قرار گرفته‌ است. سیما علویه رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لارستان به ایرنا گفته است که سیم‌ها و تجهیزات نورپردازی این بنا به سرقت رفته است و گذاشتن تجهیزات بیشتر مانند دوربین مدار بسته هم نیازمند بودجه کلانی است. او یکی از دلایل این مشکل را کمبود نیروهای یگان حفاظت از میراث فرهنگی می‌داند.

دردسرهای مرض شیرین

صدا و سیماصدا و سیما10 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما؛ بیماری دیابت در اکثر موارد علامت خاصی ندارد و برای تشخیص آن باید قند خون را اندازه گرفت و بعد از آن آزمایش و چکاپ خون انجام داد.

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها