۸۵ درصد مشکلات حال حاضر مربوط به مردم است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. اقتصادی
۸۵ درصد مشکلات حال حاضر مربوط به مردم است

۸۵ درصد مشکلات حال حاضر مربوط به مردم است

ایسناخبرگزاری ایسنا |
ایسنا/همدان یک کارشناس مسائل بین الملل با تأکید بر اینکه با انتخاب فردی شایسته در انتخابات پیش رو می‌توانیم از مشکلات کشور بکاهیم، تأکید کرد: ۸۵ درصد مشکلات حال حاضر مربوط به مردم است چرا که میزان کار در ایران بسیار پایین است.

محمدحسین قدیری‌ابیانه در نشست دانشجویی با موضوع «استکبارستیزی و رابطه آن با مشکلات فعلی کشور» در دانشگاه بوعلی‌سینا، با بیان اینکه باید استکبار را شناخت، به میزان بدهی آمریکا که به صورت لحظه‌ای بر روی درگاه اینترنتی www. usdebtclock. org قرار می‌گیرد، اشاره کرد و گفت: رقم بدهی دولت فدرال آمریکا بیش از ۲۳ تریلیون دلار است که این حجم از بدهی آمریکا معادل حدود ۴۶۰ سال درآمد نفتی ایران است همچنین سرانه بدهی خارجی آمریکا حدود هفت تریلیون دلار معادل حدود ۱۳۵ سال درآمد نفت ایران است و نکته مهم این است که در دسترس بودن این اطلاعات از محاسن آمریکا در بحث شفافیت اقتصادی به شمار می‌رود.

وی با اشاره به اینکه آمریکا از لحاظ اقتصادی در وضعیت مناسبی قرار ندارد، افزود: هر ساله یک تریلیون دلار به میزان بدهی آمریکا افزوده می‌شود به علاوه هزینه مداخله جویی‌های نظامی آمریکا در منطقه خاورمیانه بیش از هفت تریلیون دلار است و نکته قابل توجه این است که جدای از این تعداد بدهی باید تمام دلارهای چاپ شده و موجود در جهان را نیز جزء بدهی‌های آمریکا حساب کنیم.

قدیری ابیانه با تأکید بر اینکه آمریکا درحال افول است و جایگاه تک ابرقدرتی خود را از دست داده است، خاطرنشان کرد: با توجه به میزان بدهی خارجی آمریکا و اضافه شدن سالانه یک تریلیون دلار بر میزان بدهی و از دست دادن جایگاه گذشته خود در جهان از قول رسانه کنگره آمریکا «دوران افول قدرت نرم آمریکا فرارسیده است» بنابراین همانطور که کمتر کسی پیش بینی می‌کرد که شوروی دچار فروپاشی شود، آمریکا نیز دیر یا زود فرو می‌پاشد.

وی با بیان اینکه سالانه سه میلیون نفر از مردم آمریکا از طبقه متوسط به طبقه فقیر جامعه سقوط می‌کنند، ادامه داد: در آمریکا حدود ۴۰ میلیون نفر زیرخط فقر هستند و حدود نیم میلیون نفر نیز کارتن خواب محسوب می‌شوند. این آمریکا است که به بهانه مداخله‌جوهای نظامی خود در منطقه خاورمیانه هشت تریلیون دلار هزینه کرده و هیچ نتیجه‌ای به دست نیاورده است.

این کارشناس مسائل بین الملل همچنین با بیان اینکه به قول آمریکایی‌ها ایران نیز در منطقه خاورمیانه هفت میلیارد دلار هزینه کرده است، یادآور شد: اگر این رقم را از آمریکا بپذیریم این بدان معناست که به ازای هر ایرانی معادل یک دلار از سوی ایران در منطقه هزینه شده و به کشورهایی همچون عراق، سوریه، لبنان، فلسطین و یمن و … کمک کرده که اگر بشود با این رقم جلوی حمله آمریکا به ایران را گرفت و نیز بتوان باعث شکست داعش در منطقه و نیز رژیم صهیونیستی مقابل حزب الله و حماس شد، این مبلغ نه تنها هزینه نیست بلکه این عمل دارای ارزش است.

وی تصریح کرد: با در نظر داشتن صحت خبر، هزینه کرد این مبلغ نه تنها دارای ارزش است بلکه اگر اسلام و انسانیت را نیز کنار بگذاریم و تنها مصالح ملی را در نظر بگیریم باید بیش از این مقدار کمک می‌کردیم. در مجموع بنا بر اطاعت از دستور اسلام، برای حمایت از مظلوم در مقابل هر ظالمی ایستادگی می‌کنیم.

سفیر پیشین ایران در مکزیک و استرالیا با تأکید بر اینکه ایران از ابزارهای گوناگون و متنوعی برای حفاظت از تمامیت ارضی خود بهره دارد، اظهار کرد: در کنار هم پیمانان منطقه‌ای، تنگه هرمز که یک نقطه استراتژیک به شمار می‌رود را در مشت داریم و همه این عوامل باعث شده است که آمریکا نتواند به ایران حمله کند. در مانوری که آمریکا در ۱۵ سال گذشته برای حمله به ایران طراحی کرد بیش از ۲۵۰ میلیون دلار هزینه و کشته شدن ۲۰ هزار آمریکایی در روز نخست روی دست آمریکا گذاشت.

وی با اشاره به اینکه ترامپ در شرایطی روی کار آمده است که هیتلر و موسولینی در زمان خود سرکار آمدند، خاطرنشان کرد: تمامی این افراد زمانی روی کار آمدند که کشور در شرایط وخیم اقتصادی قرار داشت. ترامپ به شرایط فعلی آمریکا آگاه است و به همین علت می‌گوید می‌خواهد آمریکا را به جایگاه قبلی خود بازگرداند. باید درنظر داشت که اقتصاد جهانی درحال انتقال از غرب به شرق است و قدرت‌های جدید و چندقطبی در حال شکل‌گیری هستند همچنین پشت صحنه حمایت‌های آمریکا و ترامپ از رژیم صهیونیستی دنبال کردن منافع ملی آمریکا است.

در سایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

سفیر پیشین ایران در مکزیک و استرالیا همچنین با اشاره به اینکه کشورهای دنیا در اثر تحریم‌های آمریکا درصدد جایگزینی دلار در معاملات تجاری خود با سایر کشورهای دنیا هستند، گفت: ۳۸ درصد ذخایر ارزی کشورها به یورو است و کشورهایی مانند چین، روسیه، هند، امارات، ونزوئلا و ایران در معاملات تجاری خود از یورو استفاده می‌کنند.

وی با بیان اینکه فروپاشی انحصار تجارت جهانی آمریکا از چندین بمب نیز خطرناک‌تر است، افزود: از قدرت‌های آینده جهان می‌توان به چین، روسیه، ژاپن، هند، اروپا، آفریقای‌جنوبی و برزیل اشاره کرد و ایران را باید قطب اسلامی در جمع قطب‌های برتر جهانی دید که نیمی از نقاط استراتژیک دنیا در دستان مسلمانان قرار دارد.

این کارشناس مسائل بین الملل با بیان اینکه رژیم صهیونیستی تصور سرزمینی به پهنای نیل تا فرات را در سر می‌پروراند که با پیروزی انقلاب اسلامی در ایران ورق برگشت، گفت: مساحتی که رژیم صهیونیستی در سر داشت ۲۰ کشور و حتی مکه و مدینه را نیز شامل می‌شد که به این رؤیا نرسید و در جنگ‌های خود با حزب الله و لبنان با توجه به امکانات نظامی که در اختیار حزب الله و حماس بود، شکست خورد و این نشانه آن است که کشورهای اسلامی از پرچم عرب‌گرایی به پرچم اسلام‌گرایی روی آوردند.

وی با اشاره به اینکه آمریکا تنها یک راه برای بازگشت به شرایط گذشته خود دارد، خاطرنشان کرد: آمریکا باید نفت جهان را در اختیار داشته باشد و باتوجه به اینکه بیشترین نفت نیز در خاورمیانه قرار دارد اگر بتواند نظام ایران را سرنگون کند می‌تواند بر ذخایر نفتی کشورهای عربی نیز مسلط شود بنابراین وقتی می‌بینید به کشور ونزوئلا فشار می‌آورد و کودتا راه می‌اندازد به این علت است که ونزوئلا بیشترین ذخایر نفت را داراست.

سفیر پیشین ایران در مکزیک و استرالیا همچنین با تأکید بر اینکه آمریکا برای سرنگون ساختن نظام ایران بر روی فعالسازی هسته‌های فتنه متمرکز است، یادآور شد: با سرنگون ساختن ایران با ایجاد فتنه داخلی این هدف را دنبال می‌کند که در ادامه ایران را تجزیه کند تا بتواند نفت ما را صاحب شود چرا که آمریکا ساقط شدن از تک ابرقدرتی را نمی‌پذیرد.

وی با اشاره به اینکه برجام نفعی برای کشور نداشته است، اظهار کرد: برجام زمینه جاسوسی و نیز FATF زمینه جاسوسی آنلاین را فراهم کرد تا آمریکا در دوران تحریم راه‌های دور زدن آن را خنثی سازد.

قدیری ابیانه با بیان اینکه با گذشت ۴۰ سال از پیروزی انقلاب آیا مجموع پول نفت در این سال‌ها می‌توانست مشکلات اقتصادی امروز را برطرف سازد؟ توضیح داد: اگر پولی را که از مجموع فروش نفت در مدت قبل از تحریم‌ها بدون خرج آن در کشور درنظر بگیریم به هر ایرانی ۱۰۰ هزار تومان می‌رسد در حالیکه که برخی افراد رقم‌های نجومی را در ذهن دارند.

وی با اشاره به اینکه دانشجویان باید با کسب مهارت برای خود کار ایجاد کنند، افزود: توقع ایجاد شغل از محل درآمدهای نفتی را نباید از دولت‌ها داشت، جدای از اینکه ایجاد اشتغال وظیفه دولت‌هاست اما باید در حد توان از دولت‌ها انتظار داشت و دانشجویان باید برای اینکه در دانشگاه تحصیل می‌کنند مدیون کپرنشینان باشند چرا که با پول این افراد است که هر فرد امکان تحصیل می‌یابد.

این کارشناس مسائل بین الملل در بخش پایانی سخنانش با تأکید بر اینکه با انتخاب فردی شایسته در انتخابات پیش رو می‌توانیم از مشکلات کشور بکاهیم، تأکید کرد: ۸۵ درصد مشکلات حال حاضر مربوط به مردم است چرا که میزان کار در ایران بسیار پایین است و مابقی نیز به علت تحریم و مدیریت ناصحیح است که اگر بتوانیم اسراف و کم کاری را جبران کنیم به همان میزان نیز وضعیت کشور بهبود می‌یابد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

تسنیمتسنیم1 روز قبل
افزایش قیمت بنزین در روزهای اخیر و انتشار اخباری مبنی بر بازتوزیع درآمدهای حاصل از افزایش قیمت این حامل انرژی از چند منظر قابل بحث و بررسی است. از منظر اقتصاددانان ایرانی که به‌طور نظری طرفدار لیبرالیسم اقتصادی هستند؛ اگرچه از منظر عملی و سیاسی از روش‌های شفافیت‌گریز و رانتی حمایت می‌کنند، هرگونه پرداخت نقدی به مردم، گداپروری و در حکم کفرگویی است. در این رویکرد؛ پرداخت یارانه به مصرف که بدترین نوع پرداخت یارانه و در حکم نابود کردن منابع باارزش ملی است خطرناک نیست، اما پرداخت یارانه مساوی به همه افراد باعث از بین رفتن کارآمدی و تنبل شدن مردم است. مالیات پیشرفته، از طریق تقویت تقاضای موثر، موجب رشد بیشتر هم می‌شود. نتیجه اینکه، برای برون رفت از رکود بی‌سابقه کنونی که در سال جاری میلادی اقتصاد ایران را ۹٫۵ درصد کوچکتر خواهد کرد، افزایش پرداخت نقدی به مردم می‌تواند به افزایش تقاضای موثر کمک کند و ضمن کاستن از موجودی انبار شرکت‌ها؛ از اضافه ظرفیت تولید معطل مانده تولیدکنندگان بکاهد.
ایسناایسنا15 ساعت قبل
ایسنا/اردبیل استاندار اردبیل گفت: هیچگونه بی‌نظمی و ناامنی در استان اردبیل در روزهای گذشته گزارش نشده است. استاندار اردبیل اظهار کرد: در دو سه روز گذشته نه تنها گزارشی از بی‌نظمی و یا ناامنی نداشتیم بلکه با هوشیاری مردم استان اردبیل تحرکات اولیه در نطفه خفه شده و آرامش و امنیت در استان اردبیل برقرار است و نارسائی در روند ارائه خدمات وجود ندارد. وی افزود: علاوه بر شهرهای پارس‌آباد، بیله‌سوار، گرمی و اصلاندوز محدوده ارشق نیز به منطقه آزاد الحاق می‌شود تا اهالی عمده شهرهای استان اردبیل از مزایای منطقه آزاد استفاده کنند. رئیس شورای برنامه‌ریزی استان اردبیل ادامه داد: با نهایی شدن ایجاد منطقه آزاد تجاری در این استان کار اولیه از گمرک بیله‌سوار به عنوان زیرساخت فراهم شده شروع می‌شود تا طرح جامع و تفصیلی منطقه آزاد تهیه و بسترهای آن نیز فراهم آید. بهنامجو گفت: در کنار منطقه آزاد تجاری قرار است شهرک مرزی مشترک نیز در شمال استان اردبیل احداث شود تا این فضای فراهم شده شرایط سرمایه‌گذاری و توسعه اقتصادی را رقم بزند.
صدا و سیماصدا و سیما8 ساعت قبل
محمد سولکی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما با بیان اینکه انجمن خیرین مسکن ساز در مراکز استان‌ها و ۱۲۰ شهرستان فعالیت می‌کند گفت: انجمن خیرین مسکن ساز در طی ۸ سال اقدام به ساخت ۴۰ هزار واحد مسکونی کرده است و ۳۰ هزار واحد مسکونی دیگر در حال تکمیل است. وی ادامه داد: محور فعالیت خیرین مسکن ساز تامین مسکن و خانه دار کردن خانواده‌های محروم و دارای معلول است. مدیرعامل انجمن خیرین مسکن ساز تصریح کرد: واحد‌های مسکونی که خیرین می‌سازند در مکان‌های مناسب و دارای خدمات شهری و امکانات رفاهی است. سولکی تصریح کرد: افرادی که توانایی پیش پرداخت اولیه مسکن را داشته باشند می‌توانند با ۳۰ میلیون تومان صاحب خانه شوند و اگر توانایی پرداخت نداشته باشند به ان‌ها براساس شرایط کمک خواهیم کرد. وی ادامه داد: این واحد‌ها دارای تسهیلات ۳۰ تا ۴۰ میلیون تومانی است و اگر فردی توان پرداخت اقساط را نداشته باشد برای پرداخت اقساط نیز کمک خواهیم کرد. وی ادامه داد: دولت با تسریع در واگذاری زمین به خیرین و ارائه تسهیلات ارزان قیمت خیرین را برای ساخت واحد‌های بیشتر یاری کند.
ایران‌جیبایران‌جیب13 ساعت قبل
۱۸ میلیون خانوار دریافت کننده طرح حمایتی دولت که ۶۰ میلیون نفر هستند حدود ۱۸ میلیون نفر کمتر از جمعیت ۷۸ میلیون نفری است که در حال حاضر …۱۸ میلیون خانوار دریافت کننده طرح حمایتی دولت که ۶۰ میلیون نفر هستند حدود ۱۸ میلیون نفر کمتر از جمعیت ۷۸ میلیون نفری است که در حال حاضر یارانه نقدی دریافت می‌کنند. با این وضعیت احتمالا همان سه دهک بالای درآمدی که قرار بود از دریافت یارانه نقدی حذف شوند، مشمول دریافت کمک حمایتی در افزایش قیمت بنزین نشده‌اند. این در حالی است که گزارش‌های رسمی نشان می‌دهد دهک‌های بالای درآمدی بیش از ۲۰ برابر سایر دهک‌ها از یارانه بنزین استفاده می‌کنند و اکنون در طرح اصلاح قیمت سوخت و یارانه‌های پنهان به طور طبیعی در اولویت حذف قرار دارند.
ایسناایسنا10 ساعت قبل
مدیرعامل شرکت بورس اوراق بهادار تهران گفت: در شرایط فعلی که اینترنت با اختلال مواجه است، مردم برای انجام معاملات بورسی به کارگزاری مراجعه کنند. به گزارش ایسنا، علی صحرایی امروز (سه‌شنبه) در نشست خبری که در حاشیه ششمین نمایشگاه بانک، بیمه و بورس در جزیره کیش برگزار شد، درباره وضعیت معامله‌گران در زمان اختلال این روزهای اینترنت اظهار کرد: مردم می‌توانند برای انجام معاملات خود به کارگزاری‌ها مراجعه کنند و بر این اساس، راه‌های جایگزینی پیش روی سهامداران قرار داده شده تا بتوانند از آن طریق به معاملات ادامه دهند. سود خالص ۸۲ میلیاردی بورس تهرانصحرایی در ادامه با اشاره به وضعیت سود در بازار سرمایه با بیان اینکه در شش ماه ابتدایی امسال سود خالص ۸۲ میلیارد تومان در بورس تهران بوده است، گفت: این رقم در سال گذشته معادل ۸۹ میلیارد تومان و در شش ماهه همان سال ۲۸ میلیارد تومان بوده است. وی با بیان اینکه از محل سود انباشته، ۳۳ درصد افزایش سرمایه در بورس تهران صورت گرفته است، تأکید کرد: سود هر سهم در شش ماهه منتهی به ۳۱ شهریور پارسال معادل هر سهم ۱۴۲ ریال بوده که در سال گذشته به ۴۴۶ ریال و در شش ماهه اول امسال به ۴۱۰ ریال رسیده است.

سامانه ۱۲۴؛ دریافت شکایات از قیمت کالا‌ها

صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
وی افزود: افزایش قیمت برخی کالا‌ها مانند برنج وارداتی به دلیل ممنوع شدن واردات و حمایت از برنج داخلی است. آقای مدرسی خیابانی افزود: تا کنون دو هزار پرونده تعزیراتی برای تخلفات تشکیل شده است. وی گفت: این که گرانی قیمت‌ها را به افزایش قیمت بنزین مرتبط کنیم؛ جفا در طرح افزایش قیمت بنزین است، زیرا قیمت برخی کالا‌ها مقطعی و فصلی است و ربطی به گرانی بنزین ندارد. آقای ملکی گفت: بخش حمل و نقل دام نیز از گازوئیل استفاده می‌کند که افزایش قیمت بنزین تأثیری بر آن ندارد. آقای محمدیاری با بیان اینکه قیمت نهاده‌ها ثابت است گفت: قیمت مرغ در حد قیمت مصوب است و در برخی استان‌ها نیز کاهش قیمت داشته‌ایم.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری1 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری1 روز قبل

مدارس و دانشگاه‌ها در برخی شهرها تعطیل شدند

خبری1 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

آخرین وضعیت طرفداری در روزهای اختلال اینترنت: سرویس نتایج زنده و جدول‌ها در اپلیکیشن و سایت قابل دسترسی شد (بهبودها انجام خواهد شد)، وضعیت پوشش اخبار بهبود یافت، بخش گفتگو (در فهرست قابل دسترسی است) در سایت راه اندازی شد. ادامه در مشروح: …

طرفداریچند ثانیه قبل

بررسی تمام معادلات گروه مرگ انتخابی جام جهانی/ ایران چطور صدرنشین می‌شود؟

ایسنا13 دقیقه قبل

۵ قاب از ۶۰ سالگی بن‌هور

همشهری16 دقیقه قبل

کپچر ۲۰۲۰ معرفی شد/ خودرویی با امکانات متنوع و قیمت رقابتی (+تصاویر)

عصر ایران18 دقیقه قبل

یک رکورد و یک سقوط برای قهرمانان لیگ برتر انگلیس/ آیا آرسنال به پله‌های پایین‌تر باز می‌گردد؟! +آمار

میزان‌آنلاین20 دقیقه قبل

تخصیص کارت بلیت ۳۰۰ هزار تومانی به سربازان در صورت تصویب شورای شهر

ایسنا21 دقیقه قبل