«منطقه پرواز ممنوع» الگوی مناسب تربیتی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. سینماپرس
  4. فرهنگ
«منطقه پرواز ممنوع» الگوی مناسب تربیتی

«منطقه پرواز ممنوع» الگوی مناسب تربیتی

سینماپرسخبرگزاری سینماپرس |
سینماپرس: حین تماشای «منطقه پرواز ممنوع» سعی کنید بیشتر از پرداختن به نکات حرفه‌ای سینمایی، به درس‌هایی که فرزندتان از این فیلم می‌گیرد بپردازید و با او در مورد علایق، اهداف و آرمان‌هایش صحبت کنید.

به گزارش سینماپرس، نفیسه السادات امامی مربی و دانشجوی کارشناسی ارشد مدیرت آموزشی طی یادداشتی بر فیلم «منطقه پرواز ممنوع» به کارگردانی امیر داسارگر از ویژگی‌های تربیتی و نکات قوت این فیلم گفت.

متن این یادداشت به شرح ذیل است:

بسیاری می‌پرسند مگر در مجموعه‌های تربیتی کودکان و نوجوانان چه اتفاقی می‌افتد که تا این حد رضایت‌مندی فردی و اجتماعی از آن‌ها وجود دارد. در یک جمله پیشنهاد می‌کنم فیلم سینمایی «منطقه پرواز ممنوع» را ببینید تا به جواب بخشی از سوال خود برسید.

استقلال، مسئولیت‌پذیری، انگیزش درونی، خودسازی، استفاده بهینه از نیروی جوانی، تفریح و نشاط، رفاقت ناب، هیجان، آشنایی با ارزش‌ها، کسب مهارت و تجربه‌های جذاب تنها بخشی از دستاوردهای حضور در یک مرکز تربیتی زیر نظر یک مربی کارکشته است که در سینمایی «منطقه پرواز ممنوع» به خوبی به تصویر کشیده شده است. به قول «آقا مصطفی» یکی از شخصیت‌های این فیلم، روح همگی‌شان شاد!

از آن جایی که دانش و تخصص سینما ندارم از شما دعوت می‌کنم چند دقیقه‌ای از منظری دیگر به این فیلم بپردازیم، بنابراین در این نوشتار نگاهم به فیلم فقط معطوف به حوزه تخصصی خودم یعنی تربیت‌پژوهی است. در ادامه چند نکته از نکات تربیتی فیلم را مرور خواهیم کرد.

اجازه دهید نوجوانان با پذیرفتن حد متعادلی از اغراق و تخیل موجود در فیلم‌ها و کتاب‌های ایرانی، انجام غیرممکن‌ها را فقط به خارج از مرزهای ایران ندانند؛ تا باور کنند که آن‌ها هم می‌توانند در این‌جا کارهای بزرگ کنندمتاسفانه فرهنگ سینمای نوجوان در کشور ما از جایگاه مطلوبی برخوردار نیست و بنابراین برخی دیدگاه‌ها و رفتارها نسبت به هر ظهوری تازه طبیعی است. برای تماشای این فیلم ابتدا باید پذیرفت مخاطب فیلم نوجوان است و به بسیاری از موارد در سطح درک و فهم میانگین نوجوانان کشور پرداخته شده است؛ بنابراین جنس ارتباطی که مخاطب نوجوان با فیلم برقرار می‌کند با من بزرگسال و والد متفاوت است.

دومین نکته موضوعی به نام جایگاه خیال و واقع‌نگری در عرصه‌ سینمای نوجوان است. اجازه بدهید با یک مثال پیش برویم. کمتر کسی است که فیلم‌های «مرد عنکبوتی»، «لاک پشت‌های نینجا»، «۴ شگفت‌انگیز»، «جنگ ستارگان» را ندیده باشد. در این فیلم‌ها محور فیلم قهرمان است و عملا دیگر مسئولان جامعه نقشی در پیروزی بر موانع ندارند. جالب است هنگام تماشای این فیلم‌ها هرگز از خود نمی‌پرسیم پس پلیس کجاست؟ چرا همه کاره‌ شهر و دنیا فقط همین چند قهرمان و نقش اصلی فیلم هستند. جالب‌تر آن‌جاست که هنگام مشاهده فیلم‌های ماجراجویانه و هیجانی ایرانی، اولین برخورد ما با فیلم پرسش در مورد نقش پلیس و مسئولان جامعه است! این عبارات قطعا برای شما هم آشناست: «یعنی این جامعه اینقدر عقب افتاده است که ۴ نفر شهروند همه کاره شده‌اند؟ یعنی این آدم‌ها نمی‌فهمند الان نباید فلان کار را کنند و …!؟»

جملات به گوش شما هم آشنا بود، این طور نیست؟ عجیب است چطور در آن فیلم‌های ساخت خارج، همه چیز ممکن بود ولی در فیلم‌های ایرانی نه؟ مگر نه اینکه در هر ۲ تخیل و اغراق است که حکم فرمایی می‌کند؟ قصدم از بیان این مقدمه این است که اجازه دهید نوجوانان با پذیرفتن حد متعادلی از اغراق و تخیل موجود در فیلم‌ها و کتاب‌های ایرانی، انجام غیرممکن‌ها را فقط به خارج از مرزهای ایران ندانند؛ تا باور کنند که آن‌ها هم می‌توانند در این‌جا کارهای بزرگ کنند؛ همان‌طور که در این فیلم ۳ نوجوان باور داشتند می‌توانند کمک کنند تا جلوی جاسوس‌های صنعت هوافضای کشور گرفته شود. به یاد داشته باشیم که با واقع نگری بیش از حد و بعضا ناامیدی خودمان فرصت پرواز خیال و امیدواری را از نوجوانانمان نگیریم.

در خبری بخوانید: مهم ترین اخبار فرهنگی و هنری جهان

سومین نکته قابل توجه در فیلم استفاده بهینه از نیروی جوانی است. نوجوانانی که می‌توانند وقت خود را به رمان‌خوانی مجازی، وب‌گردی بیهوده و بازی‌های رایانه‌ای بگذرانند در این فیلم به ساخت پهباد، کنجکاوی، کاوش اینترنتی مفید و آزمون و خطای دست‌ساخته‌های خود می‌پردازند.

آخرین نکته‌ نیز نقش مربی در تربیت نوجوان و دست‌یابی به موفقیت‌های فردی و اجتماعی است؛ امری که سعی می‌شود در مراکز تربیتی بدان پرداخته شود. البته قصد بنده در اینجا مربی تربیتی غریبه نیست، بلکه پدر و مادر پرمشغله‌ای است که بهترین نقش را در تربیت فرزندان خود دارند. در این فیلم با مادری آشنا می‌شویم که در کنار همه‌ دل مشغولی‌ها و گرفتاری‌هایش نه تنها مانع فرزندش نیست بلکه برای او و هم‌گروهی‌هایش لباس فرمی ارزشی می‌دوزد، پدری را می‌بینیم که روش تربیتی‌اش گفتگو و به فکر واداشتن فرزندش است؛ به نیروی نوجوانی‌اش فرصت پروبال زدن داده و هم‌زمان هم به پرورش قوای جسمی و بدنی او می‌پردازد و هم به فکر رشد اخلاقی، علمی و معنوی اوست.

مخلص کلام اینکه در روزگاری که غالب فیلم‌های حرفه‌ای و غیرحرفه‌ای روی پرده سینما و فروشگاه‌ها یا به طور خودجوش اعلام کرده‌اند که ۱۲+ هستند یا درنهایت وقاحت پر از شوخی‌های جنسی و جو ناامیدی هستند تا آن‌جا که نه تنها نمی‌توان با خانواده به تماشای آن‌ها نشست، بلکه وقت و روح و روان خودمان را هم نابود می‌کنند؛ پیشنهاد می‌کنم با فرزند خود به سینما رفته و با لذت این فیلم غیرقابل پیش‌بینی را مشاهده کنید. تماشای فیلم را فرصتی بدانید تا در مورد علایق، اهداف و آرمان‌های فرزندتان با او صحبت کنید. در این راستا به او کمک کنید تا با شخصیت‌های اصلی فیلم هم‌زادپنداری کرده و سعی کنید بیشتر از پرداختن به نکات حرفه‌ای سینمایی به درس‌هایی که فرزندتان از این فیلم می‌گیرد بپردازید. البته از خودتان غافل نشوید چراکه نکات تربیتی‌ای که والدین در این فیلم به کار می‌برند گرچه کامل نیست ولی به نسبت دیگر فیلم‌ها در حد قابل قبول و مطلوبی رعایت شده است، پس بدون نگرانی به‌عنوان الگویی خوب از آن ایده بگیرید.

*مهر

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

پروژه رازی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ مجموعه رازی شامل دو بخش تجاری و فرهنگی است که به‌علت همجواری با برج طغرل از مصالح خنثی برای نمای آن استفاده شده است و بهره‌برداری از این مجموعه به تقویت زیرساخت‌های فرهنگی در منطقه تاریخی شهر ری کمک می‌کند.

جریان فناوری کشور در مسیر خدمت رسانی

صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل
جریان فناورانه در فضای علمی کشور روان است و با شتاب فراوان در مسیر خودکفایی و خود اتکایی ادامه دارد. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما؛ استفاده از شبکه ملی اطلاعات و اجرای ساختارهای کسب و کارهای نوپا در بسته‌های بومی و داخلی راهبردی است که فناوران کشور پیش گرفتند تا از خروج اطلاعات به شبکه‌های خارجی جلوگیری کنند.
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی وزارت ارشاد، آقای محسن جوادی با تشکر از شهرداری تهران و مشهد در حمایت از طرح پاییزه کتاب ۱۳۹۸، از تمدید این طرح تا ۵ آذر خبر داد و گفت: با توجه به مشکلات سراسری اینترنت و تغییرات ناگهانی جوی در کشور تصمیم به تمدید این طرح گرفته شد. طرح پاییزه کتاب ۱۳۹۸، در راستای ترویج کتاب و کتابخوانی و حمایت از کتاب‌فروشان به عنوان پاتوق فرهنگی، با حمایت معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از سوی مؤسسه خانه کتاب همزمان با بیست و هفتمین هفته کتاب در تهران و شهرستان‌ها آغاز شده است. بر اساس آمار به‌دست آمده تا عصر دوشنبه (۲۷ آبان)، تعداد ۱۰۴هزار و ۳۲۳ نسخه کتاب به ارزش ۳۳ میلیارد و ۳۹۹ میلیون و ۷۳۵ هزار و ۴۶۹ ریال در سراسر کشور به فروش رسیده است. در طرح پاییزه، ۶۰۶ کتابفروشی عضو طرح شده‌اند که ۱۳۱ کتابفروشی در شهرستان‌ها و ۴۷۵ کتابفروشی در مراکز استان مشغول فعالیت هستند. پرفروش‌ترین استان‌ها نیز بر اساس مبلغ فروش، سه استان تهران، خراسان رضوی و اصفهان، قم، گیلان، مازندران، فارس و آذربایجان‌شرقی در جایگاه اول تا هشتم قرار گرفته‌اند.
صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی وزارت ارشاد؛ آقای رسول رجایی گفت: دومین دوره‌ی جشنواره‌ی کتاب در فضای مجازی با عنوان «صفحه خیال» به دلیل استقبال علاقه‌مندان تمدید شد و نظر به اهمیت کتاب و فضای مجازی در توسعه‌ی کمی و کیفی پژوهش‌های مؤثر، اختتامیه‌ی این جشنواره در هفته‌ی آخر آذر همزمان با هفته پژوهش برگزار می‌شود. وی مهلت ارسال آثار را تا ۱۵ آذر اعلام کرد و افزود: دومین دوره جشنواره خیال با رویکردی نوین و جامع، برای نخستین بار در تمامی محور‌های اقتصادی، فرهنگی، پژوهشی و مردمی پذیرای آثار فعالان و مخاطبان این حوزه خواهد بود. دومین دوره جشنواره ملی کتاب در فضای مجازی با عنوان «صفحه خیال» با محور‌های اقتصاد کتاب مجازی با تاأکید بر کسب و کار‌های نوپا، فرهنگ کتاب مجازی و کنشگران فرهنگی، فناوری‌های نوین و صنایع خلاق، پژوهش کتاب مجازی، بخش ویژه‌ی مردمی (مهارتی)، روایتگری دیجیتال کتاب (storytelling) و تصویرگری کتاب مجازی (cover art) برگزار می‌شود. بیست و هفتمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران با شعار «حال خوش خواندن» از تاریخ ۲۳ آبان در سراسر کشور آغاز شده است و تا ۳۰ آبان ادامه دارد. همچنین فایل پوستر و آگهی تبلیغاتی (تیزر) بیست و هفتمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران بر روی سایت هفته کتاب به نشانی اینترنتی hafteyeketab. ketab. ir بارگذاری شده است.
صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
به‌گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی وزارت میراث فرهنگی؛ در دومین جلسه شورای سیاست‌گذاری جشنواره ملی معماری ایران، مدیرکل دفتر ثبت آثار وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی و صاحب‌نظران معماری معاصر ایران همچون آقایان سید محمد بهشتی، ایرج اعتصام، محسن حبیبی، مصطفی کیانی، محمدرضا حائری حضور داشتند. در این جلسه معیار‌های انتخاب آثار مورد بررسی قرار گرفت و مقرر شد ساز و کار اجرایی این جشنواره متناسب با اهداف تعیین شده از جمله ارج نهادن به معمارانی که مبتنی بر ارزش‌های معماری ایران به خلق آثار معاصر معماری می‌پردازند، تشویق و معرفی آثاری از معماری معاصر که در تداوم تاریخ ارزشمند معماری ایران و با بهره‌گیری الگو‌های معماری بومی و مبتنی بر مفاهیم بنیادی این معماری خلق شده‌اند و … به شکل دقیق در جلسه بعدی مطرح و بررسی شود. بر اساس این معیارها، آثار انتخاب شده باید نمایانگر نوآوری در کاربست الگو‌های کالبدی، فضایی و معنایی معماری ایران باشد، مشروط به این‌که توجه مناسبی به ویژگی‌های بستر فرهنگی استقرار اثر داشته باشد، نمایانگر نبوغ و نوآوری در فناوری و شیوه‌های ساخت معماری ایران، نماینده جریانی از تلاش‌ها برای تداوم ارزش‌های معماری و سنت فرهنگی ایران، نمایانگر ایده‌های نو برای شکوفایی و باروری معماری معاصر ایران و زمینه ساز دوره‌ای از تحول معماری ایران باشد.
صدا و سیماصدا و سیما3 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، آقای آرمان زرگران در نشست خبری دومین همایش بین المللی تاریخ پزشکی در ایران و اسلام گفت: این همایش از پنجم تا هشتم آذر در تهران برگزار می‌شود. دبیر علمی دومین همایش بین الملی تاریخ پزشکی در ایران و اسلام گفت: رویدادی نیز پس از این همایش به مدت دو روز به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی شیراز برگزار خواهد شد که رویکرد آن برپایی کارگاه‌های تخصصی با موضوع روش شناسی تحقیق در تاریخ پزشکی و داروسازی است. وی اضافه کرد: دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، واحد بین الملل وزارت علوم، تحقیقات و فناروی و فرهنگستان علوم پزشکی دانشگاه علوم پزشکی ایران در برگزاری این همایش مشارکت داشته‌اند. زرگران با بیان اینکه ضرورت برگزاری همایش تاریخ پزشکی در ایران به سبب جایگاه کشورمان در توسعه علوم پزشکی از سال گذشته مورد توجه قرار گرفته است، گفت: با موسسات مرتبط با تاریخ علوم پزشکی درخارج از کشور، هماهنگی‌های لازم صورت گرفته است. رزگران اضافه کرد: موسسه توسعه دانش و پژوهش ایران، آکادمی جهانی تاریخ داروسازی، کرسی تاریخ طب یونسکو، دفتر مطالعات تاریخ پزشکی ایران در دانشگاه علوم پزشکی شیراز و شعبه ایرانی انجمن جهانی تاریخ داروسازی از جمله موسساتی هستند که در برگزاری این همایش مشارکت کرده‌اند.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

حسن روحانی در مورد اعتراض مردم به گرانی بنزین چه گفت؟

خبری1 ساعت قبل

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری1 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری1 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

آخرین وضعیت طرفداری در روزهای اختلال اینترنت: سرویس نتایج زنده و جدول‌ها در اپلیکیشن و سایت قابل دسترسی شد (بهبودها انجام خواهد شد)، وضعیت پوشش اخبار بهبود یافت، بخش گفتگو (در فهرست قابل دسترسی است) در سایت راه اندازی شد. ادامه در مشروح: …

طرفداریچند ثانیه قبل

اغتشاش اقتصاد را درست نمی‌کند

ایسنا5 دقیقه قبل

میهمانان ایرانی جوایز آسیاپاسیفیک چه کسانی هستند؟

ایسنا5 دقیقه قبل

مسئله مواد مخدر در حال تبدیل شدن به معضل امنیتی است

ایسنا5 دقیقه قبل

«ایرانیش» در شبکه دو ساخته می‌شود

ایسنا5 دقیقه قبل

دانیال عبادی در خونه مادربزرگه+عکس

پارس نیوز7 دقیقه قبل