قولنامه، عامل اصلی ۵۵۰هزار هکتار زمین‌خواری
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اقتصاد آنلاین
  4. اقتصادی
قولنامه، عامل اصلی ۵۵۰هزار هکتار زمین‌خواری

قولنامه، عامل اصلی ۵۵۰هزار هکتار زمین‌خواری

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین |
دلیل اصلی زمین‌خواری‌های گسترده و نجومی در کشور وجود فضای غیرشفاف در بازار معاملات اموال غیرمنقول ازجمله زمین به دلیل اعتبار معاملات قولنامه‌ای در نزد دستگاه قضائی است؛ زیرا برخلاف اسناد رسمی، این اسناد در نظام ثبتی کشور به ثبت نمی‌رسند و ازاین‌رو قابلیت نظارت و استعلام برخط را ندارند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از شرق، اراضی ملی به‌عنوان یکی از ارزشمندترین دارایی‌های دولت، سال‌ها است که مورد تاخت‌وتاز عده‌ای سودجو قرار گرفته است. چنانچه از مناطق خوش‌آب‌وهوا گرفته تا مناطق گران‌قیمت پایتخت، از گزند و طمع این افراد در امان نمانده‌اند. برای مثال زمین‌خواری ۸۵‌ هزار‌مترمربعی در شهرک غرب یکی از همین موارد است. از طرفی ارزش ریالی این زمین‌خواری، ۵۰ هزار میلیارد ریال عنوان ‌شده است. این رقم اما در برابر آمارهایی که از سوی مسئولان و نهادهای متولی اعلام ‌می‌شود، بسیار اندک است.

۵۵۰ هزار هکتار زمین‌خواری در ۱۰ سال

مطابق گزارش کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی از سال ۸۴ تا ۹۵، ۵۵۰ هزار هکتار از اراضی ملی طعمه زمین‌خواران شده است؛ یعنی به‌طور متوسط سالانه ۵۵ هزار هکتار از اراضی ملی به تاراج رفته است. در گزارش کمیسیون اصل ۹۰ آمده است: «طی سال‌های ۸۴ تا ۹۵، ۱۷۷ هزار و ۴۱۶ فقره پرونده در حوزه تصرفات غیرقانونی در اراضی ملی با مساحتی بالغ‌بر ۵۵۰ هزار و ۹۳۲ هکتار تشکیل‌شده است». قابل‌ذکر است که این میزان صرفا درباره زمین‌خواری‌هایی است که در دستگاه‌های متولی مانند سازمان بازرسی کل کشور، شناسایی ‌شده است.

از سوی دیگر، مطابق اظهارات غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی دستگاه قضائی، تنها در شش‌ماهه اول سال جاری، ۱۷۸ هزار هکتار از اراضی ملی رفع تصرف ‌شده است: «در حوزه بازگشت اراضی به بخش‌های مختلف، نهاد‌های متولی زمین و مسکن (منابع طبیعی، راه‌و‌شهرسازی، شهرداری، محیط‌زیست، اوقاف و …) موفق شدیم در سال ۹۸ مساحتی بالغ‌بر ۱۷۸ هزار هکتار از اراضی تصرف ‌شده توسط زمین‌خواران را در مورد ۲۰ استان به سازمان‌های متولی زمین و مسکن اعاده کنیم که رقم تقریبی آن بالغ‌بر ۱۱ هزار میلیارد برآورد می‌شود، گزارش ۱۰ استان دیگر هنوز واصل نشده است». سؤال مهمی که بعد از این گزارش‌ها و اظهارنظرها مطرح می‌شود، این است که چگونه اجازه چنین فسادهای کلانی داده می‌شود؟

اعتبار قولنامه، عامل اصلی زمین‌خواری‌های کلان در کشور

دلیل اصلی زمین‌خواری‌های نجومی که آمارشان در بالا ذکر شد، فضای تاریک و غیرشفاف موجود در بازار اموال غیرمنقول است. مطابق استانداردهای رایج در دنیا، حاکمیت با ایجاد گلوگاه ثبتی و صدور سند رسمی برای تمامی معاملات، می‌تواند امکان نظارت و استعلام برخط درباره اموال غیرمنقول ازجمله زمین را فراهم کند. درواقع مالکیت افراد بر اموال غیرمنقول مانند زمین و مسکن در صورتی قابل‌تأیید و نیز قابل‌استناد در قبال افراد دیگر است که سند رسمی صادرشده از سوی حاکمیت داشته باشند.

در سایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

در کشور ما به دلیل وجود اعتبار اسناد غیررسمی (قولنامه‌ای) برای احراز مالکیت اموال غیرمنقول، دیگر ثبت رسمی و صدور سند رسمی به‌عنوان گلوگاه کارایی ندارد؛ زیرا خریدار و فروشنده می‌توانند با نوشتن یک برگ کاغذ بین خودشان، یک ملک را معامله کنند. از آنجا که این اسناد در هیچ سیستمی در نزد حاکمیت به ثبت نمی‌رسند، معاملات انجام‌شده با این اسناد نیز قابل نظارت و استعلام نیستند. همین مسئله باعث می‌شود افراد سودجو بتوانند به‌راحتی اراضی ملی را که حاکمیت نیز به دلیل ثبت نبودن در سیستم ثبتی، تقریبا اطلاعی از آنها ندارد، تصرف کرده و حتی به فروش برسانند.

در همین راستا، حسین معصوم، نماینده تام‌الاختیار سابق وزیر راه‌و‌شهرسازی در شورای حفظ حقوق بیت‌المال، اظهار کرد: «شیوه زمین‌خواری به این صورت است که در ابتدا زمین تصرف می‌شود. سپس دور زمین دیوار می‌کشند و پس‌ازآن شروع به ساخت‌وساز می‌کنند. در پایان نیز با اسناد قول‌نامه‌ای و عادی ملک به فروش می‌رسد».

از سوی دیگر، ذبیح‌الله خداییان، رئیس سازمان ثبت‌اسناد و املاک کشور معتقد است: «یکی از علل تجاوز به اراضی ملی و منابع طبیعی و تفکیک و قطعه‌بندی اراضی کشاورزی و فروش آنها که تبدیل به ویلاهای غیرمجاز می‌شود، سند عادی (قولنامه‌ای) است. معمولا افراد سودجو زمین‌ها را قطعه‌بندی کرده و با سند عادی مالکیت آن را منتقل می‌کنند و بعد هم دور از چشم متولیان یا براثر بی‌توجهی متولیان ساخت‌وساز شروع می‌شود».

بی‌اعتباری اسناد قولنامه‌ای، راه رهایی از زمین‌خواری

با توجه به تأکید صاحب‌نظران بر وجود ریشه زمین‌خواری در معاملات قولنامه‌ای، به نظر می‌رسد تنها راه مبارزه با این فساد گسترده، بی‌اعتباری اسناد قولنامه‌ای و نیز مشروط‌کردن احراز مالکیت اموال غیرمنقول مانند زمین و مسکن، ثبت رسمی و دریافت سند رسمی از حاکمیت است. راه‌حلی که مورد تأیید و تأکید دستگاه قضائی به‌عنوان متولی اصلی مبارزه با فساد و نیز ثبت‌اسناد و املاک نیز است. آیت‌الله رئیسی، ریاست دستگاه قضائی در جواب انتقادات مطرح‌شده درباره زمین‌خواری، گفت: «من معتقدم که تنها راه نجات از این وضعیت، سند رسمی است و تلاش می‌کنم این مسئله را در سخنرانی‌های خود مطرح و تبیین کنم». این امر نیز جز از طریق اصلاح قانون ثبت کشور میسر نخواهد شد؛ موضوعی که بار اصلی آن بر دوش خود دستگاه قضائی است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

چقدر از اموال بابک زنجانی مصادره شد؟ +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
اولین نکته‌ای که به چشم آمد شباهت بی‌چون و چرای اعجوبه‌ها به برنامه little big shots (خفن‌های کوچولو / کله گنده‌های کوچک) با اجرای کمدین معروف «استیو هاروی» است. از آن زمان تا کنون ۳ فصل از این برنامه پخش شده و یک قسمت ویژه هم داشت که در دسامبر ۲۰۱۸ به صورت تک قسمت عرضه شد. جدیدترین اتفاق هم این است که در فصل جدید این برنامه خانم ملیسا مک‌کارتی (بازیگر و کمدین) به جای استیو هاروی مجری برنامه خواهد شد. حال اینکه برنامه «اعجوبه‌ها» از این برنامه معروف آمریکایی کپی شده است و اساسا این کار درست است یا خیر بحث مفصلی را می‌طلبد که در این نوشتار مجال آن نیست. دوستی به شوخی می‌گفت حتی سبیل مهران غفوریان برای این است که شبیه استیو هاروی شود!
صدا و سیماصدا و سیما11 ساعت قبل
عباس تابش در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: قیمت نهایی و مورد اجماع همه برای محصول رب ۱۲ هزار و ۹۹۰ تومان است و اگر شرکت‌ها یا افرادی بخواهند بیشتر از این قیمت در اختیار مصرف کنندگان قرار دهند پرونده آن‌ها به تعزیرات ارسال می‌شود و تا کنون نیز اقداماتی در این زمینه صورت گرفته است. وی اضافه کرد: بالأخره مبنای اصلی قیمت رب را قیمت گوجه مشخص می‌کند که نسبت به ماه‌های قبل ارزان شده است و به طور طبیعی باید قیمت رب هم کاهش یابد و بر همین اساس بود که ما حتی عرضه کنندگان را مجبور کردیم که قیمت را از ۲۳ هزار تومان به ۱۲ هزار و ۹۹۰ تومان برسانند. آقای تابش همچنین از سازمان تعزیرات نیز خواست تا تلاش‌های خود را برای به سرانجام رساندن پرونده‌های گران فروشی بیشتر کنند به ویژه این که درباره گران فروشی به شرکت‌ها هشدار داده بودیم. وی همچنین گفت: البته برخی مسئولان با اظهار نظر‌هایی استنباط و تحلیل‌های خود را به مردم ارائه می‌کنند و مسائلی که درباره قیمت رب مطرح شده مبنای کارشناسی ندارد. رئیس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان در بخش دیگری از سخنانش در پاسخ به پرسشی در خصوص افزایش چند روز اخیر قیمت خودرو نیز گفت: ما تولید و عرضه خودرو‌ها را رصد می‌کنیم به گونه‌ای که تا کنون در مدت اخیر مشکلی در عرضه وجود نداشته و قیمتی هم در کارخانه‌ها افزایش پیدا نکرده است. آقای تابش تصریح کرد: ممکن است برخی در بازار با تحلیل هایشان به این موضوع دامن بزنند البته بخشی از این موضوع هم به افزایش تقاضای منتهی به دهه فجر و شب عید مرتبط است. وی همچنین در خصوص وضعیت تأمین قطعات خودرو‌ها پس از بازگشت تحریم‌های ظالمانه آمریکا گفت: اکنون با توجه به همکاری گسترده میان بخش‌ها و تولید کنندگان می‌توان گفت: تعمیق داخلی سازی قطعات به یک نهضت تبدیل شده است. آقای تابش افزود: به عنوان نمونه؛ کارخانه تراکتورسازی به طور متوسط در ۳۰ درصد قطعات خود به خارج وابسته است و، اما با تجمیع برخی واحد‌ها و تمرکز بر تولید قطعات؛ این وابستگی در آینده به ۱۰ درصد خواهد رسید.

سایه روشن لایحه جدید قانون تجارت

صدا و سیماصدا و سیما5 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صداوسیما: ملکشاهی در برنامه تیتر امشب شبکه خبر با اشاره با تاریخچه قانون تجارت و سرگذشت لایحه جدید قانون تجارت گفت: ما هم قبول داریم که این قانون اهمیت و پیچیدگی خاص دارد و لایحه جدید هم ممکن است ایراداتی داشته باشد برای همین از نظرات بخش خصوصی برای بهبود و تکمیل آن استفاده می‌کنیم. او در خصوص مزایای لایحه جدید توضیح داد: احمد آتش هوش رئیس کمیسیون حقوقی اتاق بازرگانی ایران نیز با اشاره به ضرورت به روزرسانی قوانین گفت: قانون تجارت قانونی مادر و بالادستی است و مفهوم این آن است که در اصلاح و تنظیم آن باید وسواس بیشتر و دقت و با احتیاط بسیار عمل کرد. ما به روند رسیدگی به این لایحه انتقاد داریم

بازتاب یک گزارش!

صدا و سیماصدا و سیما10 ساعت قبل
شرایط نابرابر برای تولید مواد ریز مغذی دامی برخی از کارخانه‌ها را به تعطیلی کشانده است. به گزارش خبرگزاری صدا وسیما؛ شرایط نابرابر برای تولید مواد ریز مغذی دامی برخی از کارخانه‌ها را به تعطیلی کشانده است و رقابت در این حوزه تولیدی را با مشکل مواجه کرده است برای اطلاع بیشتر گزارش همکارمان آذری بقا را پیگیری نمایید.

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها