چرا حقوق معلمان ۵۰۰ هزار تومان زیاد نشد؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایلنا
  4. فرهنگ

چرا حقوق معلمان ۵۰۰ هزار تومان زیاد نشد؟

ایلناخبرگزاری ایلنا |
معلمان از انتظار طولانی برای اجرای طرح رتبه‌بندی انتقاد دارند و می‌گویند اگر بودجه نیست، چرا وعده می‌دهند؟! وعده‌هایی که هر ماه تکرار می‌شود و هر بار، زمان را یک ماه به تعویق می‌اندازد!

چرا حقوق معلمان ۵۰۰ هزار تومان زیاد نشد؟ - 1

به گزارش خبرنگار ایلنا، سیزدهم آبان ماه، سخنگوی کمیسیون عمران مجلس خطاب به وزیر آموزش و پرورش گفت: پس از پایان دولت یازدهم در شرایطی که دولت دوازدهم به نیمه راه هم رسیده است رتبه‌بندی معلمان به کلاف سردرگم تبدیل شده و پنج وزیر و سرپرستی که به نوبت وارد گردونه مدیریت عالی آموزش و پرورش شد هم در این میان گرفتار شده‌اند و وعده‌های توخالی، بدون پشتوانه و نافرجام از خود به یادگار گذاشتند.

نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس دهم یادآور شد: زمان اجرای رتبه‌بندی معلمان روزها، ماه‌ها و سال‌ها را یکی پس از دیگری درنوردید و آنچه که بر جای گذاشته سرمایه‌سوزی و سلب اعتماد فرهنگیان کشور است.

صدیف بدری خطاب به وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه بیش از این فرهنگیان کشور را آزار ندهید، گفت: آقای حاجی میرزایی به قولی که به نمایندگان مردم دادید عمل کنید؛ روابط خوب و نزدیکتان با کابینه و نفوذتان در هیات دولت که قرار بود باری از روی دوش آموزش و پرورش کشور بردارد چه شد؟ رتبه‌بندی معلمان قرار بود از اول مهر اجرا شود اما اخیرا از اجرای آن در نیمه دوم سال خبر دادید مگر در نیمه چندم سال هستیم؟ نکند قصد دارید اجرای آن را به نیمه سوم سال موکول کنید؟ کاری نکنید مجلس رای اعتمادی که به شما داد را با همان دست پس بگیرد.

گرچه معلمان معتقدند حمایت نمایندگان مجلس از مزدبگیران به طور عام و معلمان به طور خاص، محدود به دوره‌هایی‌ست که به انتخابات نزدیک می‌شویم و هدف از این نوع رویکردهای انتقادی، به دست آوردن رضایت خیل عظیم معلمان و کادر آموزشی برای انداختن رای به صندوق به نام نماینده مربوطه است، اما اظهارات صدیف بدری، چندان با واقعیات ناهمخوان نیست.

محسن حاجی میرزایی (وزیر آموزش و پرورش) در دیدار معلمان دبیرستان دخترانه دوره اول علی‌اکبر داور منطقه ۷ تهران که هم‌زمان با ۱۳ آبان برگزار شد، گفت: رتبه‌بندی معلمان در صورت تصویب آئین‌نامه مربوطه از اول مهرماه اجرایی می‌شود لذا این طرح قطعاً در نیمه دوم سال ۹۸ اجرایی می‌شود.

وزیر آموزش و پرورش درحالی اجرای طرح رتبه‌بندی معلمان از مهرماه را «مشروط» و «محتمل» توصیف کرده و آن را به «تصویب آیین‌نامه مربوطه» به عنوان پیش‌فرض منوط کرده است که پیش از این از اجرای بدون شرط رتبه‌بندی از پایان مهرماه خبر داده بودند.

وعده‌های نامشروط!

بیست و چهارم مهرماه، محسن حاجی‌میرزایی در حاشیه افتتاح ۱۰ هزار کلاس در سراسر کشور وقتی در دماوند سخنرانی می‌کرد، گفت: طرح رتبه‌بندی معلمان اکنون در دستور کار دولت است که بر این اساس معلمان متناسب با تحصیلات، تجربیات و توانمندی‌ها و صلاحیت‌های تخصصی و حرفه‌ای‌شان به ۵ رتبه تقسیم‌بندی که این آئین‌نامه به محض تصویب در دولت ابلاغ خواهد شد و هر زمانی که تصویب شود اعمال آن از اول مهرماه ۹۸ خواهد بود و براساس آن مقداری حقوق معلمان تغییر خواهد کرد.

پیش از آن نیز، معلمان را به مبلغی که بعد از اجرای رتبه‌بندی به فیش‌های حقوقی افزوده می‌شود، امیدوار کردند. دوم مرداد ماه سال جاری، سیدجواد حسینی (سرپرست وقت وزارت آموزش و پرورش) از اجرای طرح رتبه‌بندی معلمان از نیمه شهریور امسال خبر داد و افزود: با اجرای این طرح ۴۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومان به دریافتی معلمان افزوده خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه این طرح شامل همه معلمان خواهد شد، گفت: با اعتبار ۲ هزار میلیارد تومانی که برای اجرای طرح رتبه‌بندی در نظر گرفته شده است؛ افزایش حقوق معلمان در احکام حقوقی آنان از شهریور اعمال می‌شود.

چرا حقوق معلمان ۵۰۰ هزار تومان زیاد نشد؟ - 13

از این دست وعده‌ها، قبل از آن در تیرماه نیز بارها به معلمان داده شد؛ دوازدهم تیرماه سال جاری، سرپرست وزارت آموزش و پرورش گفت: «تلاش می‌کنیم طرح رتبه‌بندی معلمان تا شهریور‌ماه امسال انجام شود.» وی افزود: ۲هزار میلیارد تومان برای سنجش صلاحیت معلمان و رتبه‌بندی آنها در نظر گرفته شده که امید داریم تا مهرماه این کار صورت گیرد. رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی نیز هجدهم تیرماه گفت: «امیدواریم بررسی لایحه طرح نظام رتبه‌بندی معلمان تا ۲ ماه آینده در مجلس محقق شود.»

علیرغم همه این وعده‌ها و تضمین‌ها، معلمان در انتهای مهرماه وقتی به فیش‌های حقوقی خود نگاه کردند، نتایج حاصل از اجرای طرح رتبه‌بندی را حتی با گذاشتن عینک ذره‌بینی بر چشم، ندیدند! اینکه قرار بود بین ۴۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومان به حقوق مهرماه معلمان کشور اضافه شود – یعنی به طور متوسط برای هر معلم، ۵۰۰ هزار تومان اضافه حقوق- نه تنها تحقق نیافت، بلکه سیزده روز بعد از پایان مهرماه، وزیر آموزش و پرورش، اجرای رتبه‌بندی را مشروط به تصویب آیین‌نامه‌ی ‌آن دانست و گفت «اگر» این آیین‌نامه مصوب شود، زمان اجرای رتبه‌بندی از مهرماه خواهد بود اما «قطعا» رتبه‌بندی در نیمه دوم امسال (کدام نیمه؛ مگر به قول عضو کمیسیون عمران مجلس، همین الان در کدام نیمه از سال ۹۸ هستیم که وعده‌ی نیمه‌ی دوم سال می‌دهند؟!) اجرایی خواهد شد.

در خبری بخوانید: اخبار فرهنگی روز جهان | برترین اخبار سیاسی ایرانی و خارجی

اخطار اینکه «وعده ندهید، رتبه‌بندی با این چیدمان اقتصادی و آیین نامه‌ای، فعلا قابل اجرا نیست» قبلا توسط نمایندگان مجلس داده شده بود، اما دولتی‌ها کماکان به وعده‌پردازی ادامه دادند!

دوازدهم مرداد ماه، رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی گفت: امکان اجرای رتبه‌بندی ظرف دو ماه وجود ندارد. لایحه باید به مجلس بیاید. ممکن است دولت بخواهد خودش اجرا کند اما این امر نیاز به قانون دارد.

وی با اشاره به کسری ۱۵ هزار میلیاردی آموزش و پرورش در سال جاری گفت: اکنون کسری بودجه آموزش و پرورش ۱۰ هزار میلیارد است که اگر ۵ هزار میلیارد پاداش پایان خدمت بازنشستگان ۹۷، حق‌الزحمه امتحانات، حق‌التدریس‌ها و… را هم به آن بیافزاییم به ۱۵ هزار میلیارد تومان می‌رسد.

زاهدی ادامه داد: نظام رتبه‌بندی دو جنبه دارد. یک جنبه آن اقتصادی است. شش سال قبل طرحی به مجلس رفت و آقای انصاری، رئیس سازمان اداری استخدامی مخالفت کرد و گفت که دولت بنادارد لایحه جداگانه‌ای ظرف شش ماه بدهد ولی از آن زمان شش سال گذشته است. اخیرا سخنگوی دولت اعلام کرده رتبه‌بندی را اجرا می‌کند، کجا تصویب شده و با چه مکانیسمی؟ منزلت و کرامت معلمان چه؟ نباید با جامعه فرهنگیان اینقدر ساده برخورد کنیم. چندسال پیش هم که مبلغی به حقوق فرهنگیان اضافه و نام آن رتبه‌بندی گذاشتند گفتم که اینگونه با فرهنگیان بازی نکنید.

پارادوکس‌ها کجاست؟!

حالا در این شرایط لابد قرار است مبلغ ۴۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومان که به طور متوسط سهم هر معلم ۵۰۰ هزار تومان است، از مهرماه به عنوان مطالبات معلمان کشور در نظر گرفته شود و بعد از تصویب نهایی آیین‌نامه، مجموع این مطالبات به عنوان مابه‌التفاوت یکجا یا در چند قسط به حساب معلمان کشور واریز شود اما آیا با اعتبار ۲ هزار میلیارد تومانی رتبه‌بندی در قانون بودجه ۹۸، افزایش به میزان ۵۰۰ هزار تومان، آنهم برای همه‌ی معلمان کشور، امری شدنی‌ست؟!

در حال حاضر، ۱ میلیون و ۱۳ هزار و ۶۶۵ نیروی حقوق‌بگیر در آموزش و پرورش داریم؛ اگر همانطور که سرپرست وزارتخانه ادعا کرده به حقوق هرکدام از این نیروها، به طور میانگین ۵۰۰ هزار تومان افزوده شود، در هر ماه به ۵۰۰۸۳۲۵۰۰۰۰ تومان اعتبار نیاز است که اگر این عدد را در تعداد ماه‌های سال ضرب کنیم، درمی‌یابیم که برای افزایش ۵۰۰ هزار تومانی حقوق «تمام معلمان کشور» در سال به ۶۰۸۱۹۹۰۰۰۰۰۰۰ اعتبار نیاز است؛ این اعتبار مورد نیاز، بیش از سه برابر ۲ هزار میلیارد تومانی است که در قانون بودجه برای اجرای طرح رتبه‌بندی معلمان در نظر گرفته شده است. سوال اینجاست که چطور قرار است با یک‌سوم بودجه مورد نیاز، این کار به سرانجام برسد؟!

اسکندر لطفی (فعال صنفی معلمان مریوان) این پارادوکس‌ها میان وعده و رفتار و میان بودجه و مبلغ مورد نیاز را از یکسو تلاش برای راضی نگه داشتن معلمان در شرایط معیشتی فعلی می‌داند و از سوی دیگر عدم برآورده شدن وعده‌ها را برآمده از بی‌توجهی به مساله‌ی آموزش و معلم در کشور قلمداد می‌کند.

او می‌گوید: در صورتیکه حداقل ۶ هزار میلیارد تومان برای اجرای طرح رتبه‌بندی لازم است اما فقط ۲ هزار میلیارد تومان برای این منظور در قانون بودجه در نظر گرفته‌اند و هنوز هم همین ۲ هزار میلیارد تومان ناکافی را تخصیص نداده‌اند، مشخص است که قصدشان فقط راضی نگه داشتن معلمان و موکول کردن مساله از امروز به فرداست؛ این را هم اضافه کنم که معلمان هیچ دل خوشی از رتبه‌بندی و چیدمان آن ندارند؛ ما خواستار اجرای دقیق قانون مدیریت خدمات کشوری و تعیین حقوق ماهانه براساس خط فقر هستیم؛ خط فقری که به گفته‌ی اعضای کمیته‌ی دستمزد کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور، در شهریور ماه مرز ۸ میلیون تومان را نیز رد کرده است.

بنابراین در مقوله‌ی «طرح رتبه‌بندی معلمان» چند نکته حایز اهمیت است: اول اینکه معلمان از چنین طرح‌هایی رضایت ندارند و خواستار بهبود اصولی معیشت هستند؛ دوم اینکه بودجه‌ی این طرح بسیار ناکافی‌ست و همین بودجه ناکافی نیز تا امروز اختصاص نیافته؛ از همه مهم‌تر اینکه تکرار وعده‌ها و امروز و فردا کردن‌ها، جامعه‌ی فرهنگیان را نسبت به تمامی تریبون‌های رسمی، ناامید کرده است. در این شرایط، شاید بهتر باشد وزیر و مسئولان وزارتخانه‌ی آموزش و پرورش به جای وعده‌های مکرر، رایزنی برای بالا بردن بودجه‌های آموزشی را در دستور کار قرار دهند و تلاش کنند که هم معاش معلمان و هم سرانه دانش‌آموزی و آموزشی را افزایش دهند؛ تنها در این صورت است که «اولویت بخشی به آموزش» از یک شعار تکراری به یک ماهیت واقعی و امری اجتماعی بدل می‌شود.

گزارش: نسرین هزاره مقدم

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین4 ساعت قبل
خبرگزاری میزان- فرمانده ناحیه مقاومت بسیج اسلامشهر گفت: شهرستان اسلامشهر در حال حاضر در فضای امن و آرامی به سر می‌برد و هیچ مشکلی به لحاظ امنیتی در سطح شهر نداریم. سرهنگ «هادی ایلکا» در گفت‌‎وگو با خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری میزان، اظهار کرد: شهرستان اسلامشهر در حال حاضر در فضای امن و آرامی به سر می‌برد و هیچ مشکلی به لحاظ امنیتی در سطح شهر نداریم. وی افزود: شب گذشته (۲۷ آبان) اوضاع اسلامشهر کاملا آرام بود و امنیت در سطح شهر برقرار بود. بیشتر بخوانید: فرمانده ناحیه مقاومت بسیج اسلامشهر همچنین عنوان کرد: هیچ نیرویی از ناحیه مقاومت بسیج اسلامشهر در جریان ناامنی‌های روز‌های گذشته اسلامشهر به شهادت نرسیدند. انتهای پیام/
خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
«سید احمد میرعلایی» که مسئول پیگیری روند تولید و ساخت فیلم سینمایی «احمدبای» به کارگردانی جمال شورجه است از طی شدن مراحل نهایی ساخت این فیلم خبر داد. سیداحمد میرعلایی که این روزها مسئول پیگیری کارهای ساخت و تولید پروژه‌های سینمایی و تلویزیونی جمال شورجه بعد از بیماری وی است از ادامه ساخت این فیلم گفت. میراعلایی در ابتدا گفت: فیلمبرداری فیلم تا قبل از بیماری آقای شورجه تمام شد، حتی بخشی از تدوین کار در هنگام سلامت او نیز ادامه داشت. بعد از عارض شدن بیماری برای آقای شورجه، تدوین، صداگذاری و ساخت موسیقی نیز در حال ادامه است. میراعلایی اظهار داشت: «احمد بای» قهرمانی ملی و ضداستعمار الجزایر و برای مردم این کشور از محبوبیت و اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.
الفالف1 روز قبل
مردم حق دارند خشمگین باشند چرا که در اجرای تصمیم بنزینی شبانه مثل دزدها عمل کرده. حتی ائمه جمعه می‌توانند تریبون را به میان معترضان ببرند و مسئولان شهر را دعوت کنند به حرف مردم گوش دهند. آنچه مسلم است، معترضان تریبون می‌خواهند. جلوی مسئولان، اعتراض کنند، حتما بهتر از این است که با سنگ و چوب جلوی عابر بانکها اعتراض کنند. به معترضان تریبون بدهید تا صف معترضان از اوباش جداشود.
تسنیمتسنیم1 روز قبل
مقایسه زمان آموزش در ایران و ژاپنکارشناس ارشد سازمان مدیریت و برنامه ریزی در ادامه با اشاره به زمان آموزش در پایه‌های مختلف تحصیلی در ایران مطرح‌کرد: دانش‌آموزان در دوره ابتدایی ۸۵۰ ساعت، دوره متوسطه اول ۱۰۲۰ ساعت، متوسطه نظری ۱۱۹۰ ساعت و متوسطه فنی و حرفه‌ای و کاردانش ۱۳۶۰ ساعت آموزش دریافت می‌کنند. کارشناس ارشد سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی تصریح‌کرد: اگر فرض را بر این بگذاریم که تعداد روزهای واقعی آموزش در طول سال تحصیلی ۱۲۰ روز باشد و تعداد هفته‌های مفید آموزش نیز ۲۴ هفته، تفاوت زمان واقعی و رسمی ۵۰ روز می‌شود یعنی ۷۰ درصد زمان آموزش رسمی را خواهیم داشت، زمان واقعی آموزش رسمی ما به جای ۱۱۷۳۰ ساعت ۶۸۴۰ ساعت است. زمان آموزش در ایران ۱۲۹۰۰ ساعت نیست، این آمار اشتباه استمحسنی‌نیا ادامه داد: اینکه می‌گویند آموزش رسمی در ایران ۱۲۹۰۰ ساعت است به هیچ عنوان صحیح نیست بلکه زمان آموزش در ایران ۱۱۷۳۰ ساعت است و ۴۸۹۰ ساعت تفاوت بین زمان واقعی آموزش با زمان رسمی آموزش داریم و ۴۲ درصد زمان را اتلاف می‌کنیم. کارشناس ارشد سازمان مدیریت و برنامه ریزی عنوان کرد: هزینه نفرساعت اتلاف شده در دوره ابتدایی ۷۹۴۰ میلیارد تومان، متوسطه اول ۳۴۰۰ میلیارد تومان، متوسط دوم ۳۱۵۴ میلیارد تومان است و در مجموع ۱۵هزار میلیارد تومان اتلاف منابع را داریم. محسنی نیا افزود: زمان آموزش در دوره ابتدایی به طور میانگین ۸۵۰ ساعت است که در مقایسه با سایر کشورها یک سوم کمتر بوده و در دوره‌های بالاتر یک سوم بیشتر است.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
به گزارش مشرق، پایگاه «یدیعوت آحرونوت» در مطلبی نوشته است که «دونالد ترامپ»، رئیس جمهور آمریکا، از «بنیامین نتانیاهو»، نخست وزیر رژیم صهیونیستی، در پی ناکامی در تشکیل کابینه پس از انتخابات ماه آوریل ناامید شده است. در مقاله این رسانه صهیونیستی آمده است، «کاخ سفید و مقامات دولتی آمریکا از توقف چند ماهه» معامله قرن «ناراحت و ناامید شده‎اند.» این پایگاه با استناد به اظهارات مقامات کاخ سفید نوشت، "ترامپ از نتانیاهو ناامید، متعجب و عصبانی است. در واقع ترامپ پس از ناکامی نتانیاهو در تشکیل کابینه در پی پیروزی شکننده در انتخابات پارلمانی ماه آوریل، تصمیم گرفت دیگر از او حمایت نکند. " این مقاله در پایان به نقل از «رکس تیلرسون»، وزیر خارجه پیشین آمریکا نوشت: «نتانیاهو چند بار سعی کرد ترامپ را فریب دهد و با وجود روابط نزدیک آمریکا و اسرائیل، او اطلاعات نادرستی را با هدف اعمال فشار بر دیگر کشورها به واشنگتن داد.»

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری23 ساعت قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری23 ساعت قبل

مدارس و دانشگاه‌ها در برخی شهرها تعطیل شدند

خبری1 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

برای درآمد پایدار باید مشاغل جدید را به رسمیت بشناسیم

مهر8 دقیقه قبل

انتقاد به شیوه اجرای سهمیه‌بندی بنزین/ پیشنهادات دانشجویان برای اجرای موثر طرح

فارس9 دقیقه قبل

وینگر منچسترسیتی پردرآمدترین بازیکن بایرن مونیخ می‌شود؟

نود9 دقیقه قبل

شماره جدید «بخارا» منتشر شد

ایسنا9 دقیقه قبل

یک کشته و ۵ مصدوم حاصل برخورد پراید با ال ۹۰ در زنجان

رکنا10 دقیقه قبل

شهادت نیروی ناجا در درگیری با اشرار ماهشهر

رکنا10 دقیقه قبل