مخدوش شدن بخش تعاون با تعاونی‌های غیررسمی/ مشارکت در بخش تعاون اعتمادسازی می‌خواهد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایلنا
  4. اقتصادی

مخدوش شدن بخش تعاون با تعاونی‌های غیررسمی/ مشارکت در بخش تعاون اعتمادسازی می‌خواهد

ایلناخبرگزاری ایلنا |
مدت‌هاست عنوان می‌شود باید سهم بخش تعاون از اقتصاد به ۲۰ تا ۲۵ درصد برسد، اما همچنان رسیدن به این هدف دور از دسترس به نظر می‌آید. در همین حال خدشه‌دار شدن چهره بخش تعاون با فعالیت تعاونی‌های غیررسمی مشکلات را دوچندان می‌کند.

مخدوش شدن بخش تعاون با تعاونی‌های غیررسمی/ مشارکت در بخش تعاون اعتمادسازی می‌خواهد - 1

به گزارش خبرنگار ایلنا، بر اساس قانون اساسی اقتصاد ایران متشکل از سه بخش دولتی، خصوصی و تعاونی است. در بیش از ۴۰ سالی که از انقلاب سال ۱۳۵۷ می‌گذرد توجه بیشتر یا کمتر به یکی از این بخش‌ها باعث شده سیاست‌های متفاوت اقتصادی اتخاذ شود. توجه به هر کدام از این بخش‌ها بسته به شرایط خاص زمانی و همچنین سیاست‌گذاران و مجریان قانون متفاوت بوده است. در سال‌های اول بعد از انقلاب نوعی مخالفت در مواردی احساسی با بخش خصوصی وجود داشت. در این دوره شاهد دولتی‌سازی و توجه به تعاونی‌هایی بودیم که البته بیشتر در حوزه مصرف فعالیت داشتند. در سال‌های ابتدایی دهه ۷۰ و با اجرای سیاست‌های تعدیل اقتصادی توجه بیشتری به بخش خصوصی نشان داده شد. با ابلاغ سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی عنوان شد که باید هر چه بیشتر در راستای واگذاری سازمان‌های دولتی عمل شود. در اصل ۴۴ بر این نکته تاکید شده است که واگذاری‌ها باید به بخش خصوصی و بخش تعاون باشد.

سال‌هاست که در برنامه‌های مختلف توسعه بر این امر تاکید می‌شود که سهم بخش تعاون از اقتصاد باید به ۲۵ درصد برسد؛ الزامی که در برنامه ششم توسعه نیز بر آن تاکید شده، اما نه تنها هنوز این اتفاق نیفتاده که چشم‌انداز روشنی نیز در این زمینه وجود ندارد. واگذاری بخش دولتی می‌توانست فرصت مناسبی برای افزایش سهم تعاون از اقتصاد باشد، اما در عمل شاهد بوده‌ایم که در سال‌های اخیر در مقوله واگذاری‌ها بیشتر به بخش خصوصی توجه شده که البته در این زمینه هم مشکلات ویژه‌ای وجود داشته است. مهم‌ترین نقدی که به خصوصی‌سازی مطرح است واگذاری بدون سنجش اهلیت بوده است. نتیجه کار این شده که بسیاری از شرکت‌ها و واحد‌های واگذار شده به مشکل برخورده و حتی شاهد این بوده‌ایم که بار دیگر اداره این واحد‌ها به دولت واگذار شده است. عمدتا عنوان می‌شود که اعتقادی به تعاونی‌سازی اقتصاد نیست، اما برخی نیز از ضعف‌هایی حرف می‌زنند که تعاونی‌ها دارند. وجود تعاونی‌های صوری یکی از مشکلات عمده در این زمینه که اعتماد به این بخش را از بین برده است.

فعالیت تعاونی‌های غیررسمی

اگر قرار باشد بخشی را به عنوان پیشران اقتصاد تقویت کنیم، لازم است این بخش شفاف بوده و چهره مخدوشی نداشته باشد. در سال‌های اخیر هر گاه بحث واگذاری‌ها به عنوان یک اولویت مطرح شده، حرف بخش تعاون هم به میان کشیده شده است.

نهم شهریور امسال محمد شریعتمداری (وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی) در مراسم افتتاح ۶۴٣ طرح تعاونی گفت: مردمی‌سازی اقتصاد دولتی بهتر از خصوصی‌سازی اقتصاد دولتی است و نگاه مردمی‌سازی اقتصاد دولتی با اعتماد به تعاونی‌ها مقدور می‌شود.

یقینا هر گونه تخلفی در یک بخش باعث می‌شود اعتماد از دست برود و مشکلاتی ایجاد شود. به ویژه در بخش تعاون با توجه به اینکه ارتباط مستقیم با مردم وجود دارد و اصلا بناست که مشارکت مردمی جلب شود تا منابع مالی به دست آید، لازم است اعتماد‌سازی شود

ناگفته پیداست که اگر قرار باشد توجه به بخش تعاون در جریان خصوصی‌سازی اصل قرار گیرد باید تصویری خوب از این بخش وجود داشته باشد، حال آنکه برخی اتفاقات منجر شده که با پدیده‌ای به نام تعاونی‌های غیر رسمی مواجه باشیم.

اخیرا محمد کبیری (معاون امور تعاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی) عنوان کرده است: در جلسه رسمی هیات مقررات‌زدایی در خردادماه مدیرکل ثبت شرکت‌های سازمان ثبت اعلام کرد در مدتی که مصوبه هیات مقررات‌زدایی بدون اجازه هیأت دولت ابلاغ شده تغییرات ثبتی تعاونی‌ها کم شده است. این به معنای این است که فعالیت رسمی تعاونی‌ها کاهش پیدا کرده؛ به عبارتی فعالیت غیررسمی افزایش یافته و هیأت مدیره تعاونی‌ها بعضا تخلفاتی دارند که اعضا در جریان آنها نیستند.

بخش تعاون بخشی است که ارتباط مستقیم با مشارکت اجتماعی دارد. در واقع یک شرکت تعاونی شرکتی است که با جمع‌آوری سرمایه‌های خرد درصدد این است که سرمایه لازم برای یک فعالیت را تهیه کند. بهبود بخش تعاون تنها زمانی امکان‌پذیر است که اعتماد کامل وجود داشته باشد. در صورتی که این نگرانی وجود دارد که در قالب تعاونی فعالیت‌های دیگر صورت گیرد نمی‌توان امیدوار به جلب مشارکت بود.

در خبری بخوانید: بروز ترین اخبار اقتصادی و بازرگانی از سراسر وب

ظرفیت خوبی برای توسعه بخش تعاون وجود دارد

هادی حق‌شناس (کارشناس مسائل اقتصادی) با اشاره به اینکه طبق قانون قرار بود سهم بخش تعاون از اقتصاد به ۲۵ درصد برسد، به ایلنا می‌گوید: از نظر قانونی و شرایط اقتصادی چنین امکانی وجود دارد.

او توضیح می‌دهد: طبق قانون اقتصاد ایران از سه بخش دولتی، خصوصی و تعاونی تشکیل شده است. با ابلاغ اصل ۴۴ قانون اساسی بنا بر این بود که در واگذاری‌ها بخش تعاون مورد توجه قرار گیرد. بر این اساس بستر قانونی مناسبی برای توسعه بخش تعاون وجود دارد.

این کارشناس اقتصادی ادامه می‌دهد: یکی از مشکلاتی که اقتصاد ما با آن مواجه است نبود سرمایه برای سرمایه‌گذاری است. بخش تعاون این ظرفیت را ایجاد می‌کند که سرمایه‌های خرد جمع شوند و با انباشت این سرمایه‌ها بتوانیم منابع لازم برای ایجاد یک کسب و کار یا فعالیت اقتصادی را به دست آوریم.

او با بیان اینکه آگاهی‌رسانی و شفاف‌سازی در مورد این ظرفیت‌ها خود می‌تواند منجر به توسعه بخش تعاون شود، می‌گوید: در واقع ما اگر قصد داریم بخش تعاون را توسعه دهیم و از قبال این توسعه تحولی اقتصادی ایجاد کنیم لازم است ظرفیت‌های موجود را به افراد و جامعه بشناسانیم. به این ترتیب زمینه مشارکت‌پذیری به وجود می‌آید.

به گفته حق‌شناس در مناطق مختلف کشور به ویژه در روستا‌ها با فعال کردن بخش تعاون می‌توان وضعیتی ایجاد کرد که توسعه اقتصادی و اجتماعی به وجود آید.

او درباره اینکه با فعالیت تعاونی‌های غیررسمی مواجه هستیم و این فعالیت چهره بخش تعاون را مخدوش می‌کند، می‌گوید: یقینا هر گونه تخلفی در یک بخش باعث می‌شود اعتماد از دست برود و مشکلاتی ایجاد شود. به ویژه در بخش تعاون با توجه به اینکه ارتباط مستقیم با مردم وجود دارد و اصلا بناست که مشارکت مردمی جلب شود تا منابع مالی به دست آید، لازم است اعتماد‌سازی شود.

در جلسه رسمی هیات مقررات زدایی در خردادماه مدیرکل ثبت شرکت‌های سازمان ثبت اعلام کرد در مدتی که مصوبه هیات مقررات زدایی بدون اجازه هیأت دولت ابلاغ شده تغییرات ثبتی تعاونی‌ها کم شده است. این به معنای این است که فعالیت رسمی تعاونی‌ها کاهش پیدا کرده؛ به عبارتی فعالیت غیررسمی افزایش یافته و هیأت مدیره تعاونی‌ها بعضا تخلفاتی دارند که اعضا در جریان آنها نیستند

این کارشناس مسائل اقتصادی تصریح می‌کند: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به عنوان وزارتخانه‌ای که مسئولیت بخش تعاون را دارد باید نظارت‌ها و ارزیابی‌های لازم را صورت دهد. لازم است تعاونی‌های غیر رسمی، صوری و متخلف شناسایی شوند. در چنین صورتی است که می‌توان امیدوار بود بخش تعاون فعالیت مثبتی داشته باشد.

تطهیر تعاونی‌های متخلف

هر چند به صورت بنیادین در بخش تعاون مشکلاتی وجود دارد، اما یکی از اتفاقاتی که اخیرا رخ داده و زنگ هشدار را در مورد بی‌اعتمادی به بخش تعاون به صدا درآورده است، امکان تغییر اطلاعات ثبتی تعاونی‌هاست. بر اساس تصمیم سال گذشته هیات مقررات‌زدایی، بخشنامه استقلال تعاونی‌ها تصویب شد که بر اساس این مصوبه، شرکت‌های تعاونی بدون مراجعه به وزارت تعاون، می‌توانند تغییرات ثبتی خود را در اداره کل ثبت شرکت‌ها به ثبت برسانند.

کبیری، معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این باره می‌گوید: نکته قابل توجه این است که اطلاعات تعاونی‌های متخلف که رای دادگاه علیه آن‌ها صادر شده یا تخلفات مربوط به هیات مدیره تعاونی‌ها، صرفا در اختیار وزارت تعاون است و سازمان ثبت از این تخلفات اطلاعی ندارد. بنابراین با ابلاغ بخشنامه مذکور، یعنی تعاونی‌هایی که هیات مدیره آن‌ها متخلف هستند هم امکان ثبت تغییرات ثبتی در ثبت شرکت‌ها را خواهند داشت.

به نظر می‌رسد رویکرد‌های جزیره‌ای به بخش تعاون مشکلات در این زمینه را تشدید کرده است. اگر بناست تحولی بنیادین به واسطه توسعه تعاونی‌ها اتفاق بیفتد لازم است سیاست‌گذاری مشخص و واحدی وجود داشته باشد. باید به گونه‌ای عمل کرد که زمینه تخلف و فعالیت غیر رسمی را گرفت، وگرنه ممکن است با تخلفاتی که صورت می‌گیرد افرادی که در بخش تعاون حضور دارند متضرر شوند و به این صورت اعتماد به بخش تعاون از بین می‌رود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
زمان اتصال اینترنت نامعلوم استخبرگزاری ایلنا نیز به نقل از یک منبع آگاه نوشته است: تصمیم برای قطع اینترنت توسط دستگاه‌های امنیتی گرفته شده است. ناامنی‌های اخیر موجب شده شورای امنیت تصمیم به قطع اینترنت بگیرد. وی قطع خطوط اینترنت تلفن همراه را در تمام اپراتورها همراه اول، ایرانسل و رایتل عنوان کرد و زمان اتصال اینترنت را نامعلوم دانست. البته در حالی گفته شده که رسانه‌ها محدودیت دسترسی به اینترنت ندارند که اینترنت دفتر رسانه‌هایی همچون «آفتاب‌نیوز» نیز همزمان با قطع اینترنت در سراسر کشور، قطع شده است. قطع دسترسی کاربران ایرانی به اینترنت جهانی انتقادهایی را در پی داشته است.

ویدئو / تهران در محاصره بیابان

ایسناایسنا1 روز قبل
تهران شلوغ مدت‌هاست به دوره‌ای از بیابانی شدن وارد شده است. جمعیت این شهر روزبه‌روز نیاز به منابع آبی بیشتری دارد. آیا تهران و شهرهای اقماری آن می‌توانند به حفظ یا تامین منابع آبی خود امیدوار باشند؟ خبرنگار: سارا سبزی / گوینده: حسین هرمزی / تدوینگر: امید ابراهیمی

تحریم‌ها علیه ایران، تروریسم اقتصادی است

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
این کار درباره جلوگیری از دستیابی ایران به مواد غذایی هم مصداق دارد اما از خوش شانسی ماست که ایران کشوری بزرگ و قوی است. تحمیل تحریم‌ها علیه ایران بهترین مثال درباره تروریسم اقتصادی است. وی درباره اتهام ایران به صدور احکام اعدام گفت: ما در ایران مجازات اعدام داریم و این امر بر کسی پوشیده نیست. ۹۰ درصد احکام اعدام در ایران درباره جرائم مرتبط به مواد مخدر است در نتیجه مواد مخدر یکی از عوامل اساسی صدور حکم اعدام است. گفتم که ۹۰ درصد اعدام‌ها در ایران به دلیل مواد مخدر است.
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، علی ربیعی در حاشیه مراسم افتتاح دوره آموزشی بین المللی مدیریت طرح‌های اشتغال روستایی و در جمع خبرنگاران افزود: بخشی از نابرابری‌هایی که در سال‌های متعدد بوجود آمده مربوط به روستائیان است و برنامه ریزی دولت نیز در جهت گسترش زیرساخت‌های روستایی برای جلو گیری از مهاجرت شکل گرفته و دولت یازدهم و دوازدهم روی جاده‌های روستایی و دسترسی ریلی کار‌های بسیار مهمی انجام داده است. وی افزود: ارتباطات اینترنتی هم از دیگر مواردی بود در این جهت بسیاری از روستا‌ها به اینترنت متصل شد و همچنین آب آشامیدنی بیش از ۹۰ درصد روستا‌ها برقرار شده است. ربیعی تصریح کرد: در جهت طرح اشتغال روستایی نیز تا کنون ۱۱۵۰۰ میلیارد تومان وام به روستائیان پرداخت شده و همچنین دو هزار میلیارد تومان برای روستائیان امداد بهزیستی اختصاص یافته است. وی ادامه داد: بیمه روستائیان عشایر نیز ارزان شده است و تا کنون ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار روستایی بیمه شده‌اند تا در دوره سالمندی، روستائیان بی درآمد نمانند. محدودیت اینترنت استان به استان برطرف می‌شودسخنگوی دولت تاکید کرد: در استان‌هایی که این اطمینان ایجاد می‌شود سوء استفاده صورت نمی‌گیرد محدودیت اینترنت برطرف می‌شود. وی تصریح کرد: همه می‌پذیریم که قطع اینترنت مردم را دچار مشکل کرده و خیلی‌ها نگران مشاغلشان هستند و ما این نگرانی را درک می‌کنیم، اما مساله مهمتر حفظ آرامش و ثبات در کشور است. ربیعی تصریح کرد: سعی کردیم مشکلات مشاغل اینترنتی و بانک‌ها را مرتفع کنیم و برخی امور دانشجویی مانده که سعی می‌کنیم آن را هم برطرف کنیم، اما باید بپذیریم که برخی از این فضا سوء استفاده کردند و به طور طبیعی شورای امنیت کشور این تصمیم را گرفت.
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
عصر ایران؛ جعفر محمدی - درباره اعتراضات روزهای اخیر که بعد از افزایش قیمت بنزین رخ داده است، ۲ نکته ارزش تأمل دارد:۱ - «اعتراض حق مردم نیست»؛ به نظر من «اعتراض وظیفه مردم است». واقعا اگر به افزایش قیمت بنزین یا هر چیز دیگری اعتراض دارند، چرا اموال مردم را غارت و تخریب می‌کنند؟ این رفتارهای بدوی، اساسا ربطی به اعتراضات ندارد و نشان دهنده فاجعه‌ای به مراتب بزرگ‌تر از ناآرامی‌های اخیر است. شاهدان عینی می‌گویند که بسیاری از همین شهروندان عادی که اساسا در اعتراضات نیز حضور نداشته‌اند، در غارت فروشگاه هایی مانند جانبو، افق کوروش، امیران و … شرکت داشتند. ۲ - بنزین بهانه‌ای برای اعتراضات و در کنار آن اغتشاشات اخیر است. بنابر این، حتی اگر همین امروز بنزین به قیمت سابق برگردد و حتی ارزان‌تر هم شود، اصل نارضایتی‌ها باقی است و مترصد فرصتی دیگری برای بروز و ظهور.
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، گفت: در حال حاضر ۲۵ میلیارد متر مکعب آب در مخازن سد‌های کشور ذخیره شده که این رقم، ۶ میلیارد مترمکعب بیشتر از مدت مشابه سال گذشته است. آقای محمد حاج رسولی‌ها با اشاره به اینکه سال گذشته در این تاریخ مخازن سد‌های کشور، ۱۹ میلیارد مترمکعب آب ذخیره داشته است افزود: خروجی سد‌های کشور در ۶۰ روز گذشته از سال آبی ۹۸-۹۹ معادل ۶ میلیارد و ۳۰۰ میلیون مترمکعب است که این رقم در مدت مشابه سال گذشته ۳ میلیارد مترمکعب بوده است. وی با بیان اینکه شرایط مناسب ذخیره سد‌های کشور، اختصاص کامل سهم آب کشت تابستانه را امکان پذیر کرده است گفت: کشاورزان می‌توانند کشت پاییزه امسال را نیز با اطمینان کامل انجام دهند و ما امیدواریم شرایط جوی به نحوی باشد که تامین آب برای کشت پاییزه بطور کامل انجام شود. مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران با اشاره به اینکه هم اکنون ۵۰ درصد ظرفیت مخازن سد‌های کشور خالی است ادامه داد: در ستاد ملی فرماندهی سیلاب، همه سد‌های کشور رصد می‌شود و ما برای مقابله با سیلاب احتمالی به لحاظ آمادگی سدها، مشکلی نداریم. آقای حاج رسولی‌ها، سال آبی گذشته را با ثبت ۳۲۴ میلی متر بارش بسیار مساعد دانست و گفت: ارتفاع بارش‌ها در ۶۰ روز گذشته از سال آبی جاری (۹۸-۹۹) معادل ۲۶ میلی متر است که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۴۷ درصد کاهش و درمقایسه با شرایط بارش‌ها در سال آبی نرمال، ۲ درصد بیشتر است. وی افزود: پراکنش بارش‌ها در کشور به نحوی است که هم اکنون ۱۵ استان نسبت به میانگین شرایط بهتری را دارند و ۱۶ استان نیز کمتر از میانگین بارندگی را تجربه کرده است. مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران با اشاره به ورود دو جبهه بارشی به کشور ادامه داد: یک جبهه از شمال و شمال غرب کشور وارد شده که بیشترین و طولانی‌ترین میزان بارش را به ویژه در استان‌های شمالی (گیلان و مازندران) خواهد داشت جبهه دیگری نیز از فردا وارد کشور خواهد شد که مرکز بارش‌های آن معادل ۳۵۰ میلی متر در دریا اتفاق می‌افتد، اما حاشیه این جبهه در جنوب غرب کشور و استان‌های خوزستان، فارس، کهکیلویه و بویراحمد و بوشهر را تحت تاثیر قرار خواهد داد. آقای حاج رسولی‌ها با اشاره به سرعت گرفتن تعیین حریم و بستر رودخانه‌های کشور گفت: در سال‌های گذشته بیش از ۵۳ هزار کیلومتر تعیین حریم و بستر رودخانه‌ها انجام شده که ۵ هزار کیلومتر آن در سال جاری عملیاتی شده است. وی با تاکید بر شناسایی ۳۲۰۰ نقطه خطرپذیر در کشور ادامه داد: این نقاط به استانداری‌های سراسر کشور اعلام شده است تا برای رفع آن برنامه ریزی شود. مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران با اشاره به اهمیت لایروبی خروجی رودخانه‌ها به دریا، ​دریاچه و تالاب‌ها گفت: امسال هزار کیلومتر از این مناطق در رودخانه‌ها کشور لایروبی شده که این رقم در سال‌های گذشته ۳۵۰ تا ۴۰۰ کیلو متر بوده است.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری23 ساعت قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری23 ساعت قبل

مدارس و دانشگاه‌ها در برخی شهرها تعطیل شدند

خبری1 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

برای درآمد پایدار باید مشاغل جدید را به رسمیت بشناسیم

مهر8 دقیقه قبل

انتقاد به شیوه اجرای سهمیه‌بندی بنزین/ پیشنهادات دانشجویان برای اجرای موثر طرح

فارس8 دقیقه قبل

وینگر منچسترسیتی پردرآمدترین بازیکن بایرن مونیخ می‌شود؟

نود9 دقیقه قبل

شماره جدید «بخارا» منتشر شد

ایسنا9 دقیقه قبل

یک کشته و ۵ مصدوم حاصل برخورد پراید با ال ۹۰ در زنجان

رکنا10 دقیقه قبل

شهادت نیروی ناجا در درگیری با اشرار ماهشهر

رکنا10 دقیقه قبل