«شور شب‌های قلاویزان» نقد و بررسی شد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. فرهنگ
«شور شب‌های قلاویزان» نقد و بررسی شد

«شور شب‌های قلاویزان» نقد و بررسی شد

ایسناخبرگزاری ایسنا |
ایسنا/ایلام کتاب «شور شب‌های قلاویزان» نوشته «سالم پوراحمد» و دربردارنده خاطرات رزمنده سال‌های دفاع مقدس «خدارحم سحری» نقد و بررسی شد.

«محمدعلی قاسمی» نویسنده دفاع مقدس و شاعر در این نشست اظهار کرد: شور شب‌های قلاویزان اولین اثری است که با بهره‌گیری از مولفه‌های تاریخ شفاهی به معنای آکادمیک یعنی پرسنده‌ی دانا و مرجع روایت، نوشته شده و به بخشی از روایت‌های ناگفته دفاع مقدس در استان ایلام اختصاص دارد.

وی ادامه داد: بعد از پایان جنگ تحمیلی، کتاب‌هایی که در این زمینه نگاشته شد، با عنوان کلی تاریخ دفاع مقدس یا تاریخ جنگ چاپ و منتشر می‌شد، از دهه هفتاد به بعد، یک هسته اصلی در مرکز پژوهش‌های کتابخانه ملی و در پژوهشکده حوزه هنری با موضوع تاریخ شفاهی شکل گرفت، بنابراین آثاری که از این تاریخ به بعد منتشر می‌شد، در بردارنده روایت‌های بازماندگان جنگ بود.

وی در خصوص کتاب «شور شب‌های قلاویزان» گفت: بخش‌هایی از سوالاتی که در این کتاب توسط پژوهشگر پرسیده شده است، ضرورت طرح ندارد و اطلاعاتی را که در اختیار مخاطب قرار می‌دهد، از اهمیت چندانی برخوردار نیست، یکی از این موارد پیشینه و خاستگاه زیست بوم راوی است، در صورتی که آنچه که در تاریخ شفاهی جنگ تحمیلی اهمیت دارد، روایت سال‌های انقلاب اسلامی و نقش راوی در حوادث صورت گرفته در دوران دفاع مقدس است.

قاسمی افزود: در فصل هایی از کتاب مرجع روایت به سوالات به صورت کلی پاسخ داده و از بیان جزییات خودداری کرده است، در حالی که یکی از مولفه‌های تاریخ شفاهی بیان دقیق جزییات است، به نظر می‌رسد که محقق آگاهانه از این جزییات گذشته و اهمیت مطالب را دست کم گرفته است، برای مثال یکی از این موارد گذر از بیان جزییات تشکیلاتی است که راوی در آن حضور داشته و مسئولیت‌های مختلفی را عهده دار بوده است.

در سایت خبری بخوانید: مهم ترین اخبار فرهنگی و هنری جهان

«عمران خودآموز» مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام نیز، اظهار کرد: سلسله جلسات نقد و بررسی کتاب با هدف تحلیل کتاب‌های فرهنگی، تاریخی، ادبی و … و با رسم الخط‌های گوناگون که از سوی مولفان ایلامی چاپ و منتشر شده است، برگزار می‌شود، کتاب شور شب‌های قلاویزان هم حاصل تلاش‌های پژوهشگری است که توانسته است از زبان یک راوی دوران دفاع مقدس بخشی از تاریخ و خاطرات آن دوران را در دسترس قرار دهد.

وی تاکید کرد: این کتاب حرفی از هزاران است و بسیاری از خاطرات و روایت‌های آن دوران هنوز گفته و نوشته نشده‌اند، در حقیقت نه تنها خاطرات دفاع مقدس بلکه روایت زندگی مردم این سامان -چه زندگی روستایی و چه زندگی عشایری ما-، نیازمند تحقیق و پژوهش و ورود ادیبان به این حوزه هست تا این روایت‌ها مکتوب شود و در دسترس همگان قرار بگیرد.

کتاب «شور شب‌های قلاویزان» در ۳۴۱ صفحه و شمارگان ۱۰۰۰ نسخه با قیمت ۲۰ هزار تومان در سال ۱۳۹۵ توسط بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش­‌های دفاع مقدس و سازمان اسناد و مدارک دفاع مقدس منتشر و روانه بازار شده است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

جریان فناوری کشور در مسیر خدمت رسانی

صدا و سیماصدا و سیما8 ساعت قبل
جریان فناورانه در فضای علمی کشور روان است و با شتاب فراوان در مسیر خودکفایی و خود اتکایی ادامه دارد. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما؛ استفاده از شبکه ملی اطلاعات و اجرای ساختارهای کسب و کارهای نوپا در بسته‌های بومی و داخلی راهبردی است که فناوران کشور پیش گرفتند تا از خروج اطلاعات به شبکه‌های خارجی جلوگیری کنند.
صدا و سیماصدا و سیما3 ساعت قبل
وی با اشاره به کتابخانه‌های فاطمه‌ها که در منطقه‌ای محروم با تعداد معدودی کتاب حالا کتابخانه عظیمی ساخته‌اند افزود: اگر امروز ویلدورانت اینجا بود و این موفقیت را می‌دید پاسخ خود را می‌گرفت که فقر علت جهل نیست! و از درون جامعه فقیر و مستمند، مغز‌های متفکری بیرون می‌آید که قافله جهل را در هم می‌پیچد. آیت الله محقق داماد گفت: آنچه موجب جهل است توجه نداشتن است، بازگشت به خویشتن، جهل را از بین می‌برد مجدد در خویش بیندیشید و نگویید این هست و جز این نیست، فکر و مطالعه کنید کتاب بنویسید گاهی یک جزوه یک مقاله، یک جامعه را دگرگون می‌کند. آیت الله محقق داماد با تاکید بر اینکه من یقین ندارم به حقیقت رسیده‌ام، اما یقین دارم که در مسیر پیدا کردن حقیقت هستم افزود: این کار را من نویسنده، شمادانشجو، اساتید و رسانه‌ها وظیفه داریم انجام دهیم و جامعه را به جستجوی حقیقت ببریم. وی گفت: ما در جامعه متحرک و پویایی زندگی می‌کنیم که خون شهیدان آن را ساخته و ما این خون‌ها را گرامی می‌داریم و دستشان را می‌بوسیم و در راه حقیقت قدم به پیش بر می‌داریم.

تولد نوزادان نارس

صدا و سیماصدا و سیما3 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ این مراسم با هدف شناسایی علل و عوامل بروز تولد زودرس ترتیب داده شده است تا نوزدان خاصی که زودتر از ۴۰ هفتگی به دنیا می‌آیند تحت مراقبت‌های ویژه قرار گیرند.
صدا و سیماصدا و سیما6 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صداوسیما به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس؛ جلسه تعامل و همکاری موزه سینما و سینمای دفاع مقدس موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس با حضور عباسی رئیس موزه سینما، علی اصغر جعفری مدیر عامل، نرگس معدنی پور معاون فرهنگی و هنری، امیر محمد خانی معاون موزه داری و امیر مسعود احمدی مدیر روابط عمومی و امور بین الملل موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس برگزار شد. در این جلسه مقرر شد، موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس در زمینه به روز رسانی بخش سینمای دفاع مقدس در موزه سینما تعامل و همکاری داشته باشد و در به روز رسانی بخش سینمای دفاع مقدس به موزه سینما کمک کند. همچنین مقرر شد این دو نهاد، در زمینه تولید فرهنگی و تولیدات سینمایی با یکدیگر تعامل و همکاری داشته باشند.
صدا و سیماصدا و سیما4 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، هجدهمین جشنواره کتاب و رسانه با معرفی برگزیدگان تندیس درخت معرفت و تقدیر شوندگان به کار خود پایان داد. در بخش دیداری هجدهمین جشنواره کتاب و رسانه تندیس درخت معرفت به آقای علی رئیسی از صدا و سیمای مرکز اصفهان برای پویانمایی‌ها و خانم محبوبه معافی از صدا و سیمای مرکز کرمان برای گزارش خبری «مردی که غریبه نیست» رسید. همچنین در این مراسم از خانم زهرا شفیعی خبرنگار حوزه کتاب خبرگزاری صدا و سیما در تهران برای گزارش‌های خبری «بحران کاغذ» و «نمایشگاه کتاب» قدردانی شد. از آقای امین طرفی جلالی بعنوان صاحب تندیس درخت معرفت برای برنامه‌های ترکیبی صدا و سیمای مرکز خوزستان تجلیل شد. در بخش گزارش رسانه‌های نوشتاری از آقای سیدمهدی موسوی تبار از روزنامه فرهیختگان و خانم‌ها مهسا کلانکی از خبرگزاری کتاب ایران و زهرا جعفری از روزنامه فرهیختگان و آقای شهاب دارابیان از خبرگزاری کتاب ایران تقدیر شد.

دستان بخشنده

صدا و سیماصدا و سیما5 ساعت قبل

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری1 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری1 روز قبل

مدارس و دانشگاه‌ها در برخی شهرها تعطیل شدند

خبری1 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

آخرین وضعیت طرفداری در روزهای اختلال اینترنت: سرویس نتایج زنده و جدول‌ها در اپلیکیشن و سایت قابل دسترسی شد (بهبودها انجام خواهد شد)، وضعیت پوشش اخبار بهبود یافت، بخش گفتگو (در فهرست قابل دسترسی است) در سایت راه اندازی شد. ادامه در مشروح: …

طرفداریچند ثانیه قبل

بررسی تمام معادلات گروه مرگ انتخابی جام جهانی/ ایران چطور صدرنشین می‌شود؟

ایسنا5 دقیقه قبل

۵ قاب از ۶۰ سالگی بن‌هور

همشهری8 دقیقه قبل

کپچر ۲۰۲۰ معرفی شد/ خودرویی با امکانات متنوع و قیمت رقابتی (+تصاویر)

عصر ایران10 دقیقه قبل

یک رکورد و یک سقوط برای قهرمانان لیگ برتر انگلیس/ آیا آرسنال به پله‌های پایین‌تر باز می‌گردد؟! +آمار

میزان‌آنلاین12 دقیقه قبل

تخصیص کارت بلیت ۳۰۰ هزار تومانی به سربازان در صورت تصویب شورای شهر

ایسنا13 دقیقه قبل