پژوهش دانشمندان درباره افزایش سطح آب دریاها حاوی نتایجی هراسناک است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. زومیت
  4. تکنولوژی
پژوهش دانشمندان درباره افزایش سطح آب دریاها حاوی نتایجی هراسناک است

پژوهش دانشمندان درباره افزایش سطح آب دریاها حاوی نتایجی هراسناک است

زومیتخبرگزاری زومیت |
در آخرین دوره‌ی بین‌یخبندان زمین، سطح آب دریا ۱۰ متر افزایش پیدا کرد؛ ولی پژوهشگران می‌گویند میزان افزایش سطح آب دریا در آینده بیش‌از‌این خواهد بود.

براساس پژوهشی جدید که با هدف درک وقوع رخدادهای احتمالی در مسیر تغییرات اقلیمی فعلی انجام شد، در آخرین دوره‌ی گرمایش زمین که ۱۲۵ هزار سال پیش رخ داد، سطح آب دریا ۱۰ متر افزایش پیدا کرد.

نتایج این پژوهش به‌تازگی در مجله‌ی Nature Communications منتشر شده است و نشان می‌دهد ذوب یخ‌های جنوبگان دلیل اصلی افزایش سطح آب دریا در آخرین دوره‌ی بین‌یخبندان (دوره میان‌یخچالی) بود که حدود ۱۰ هزار سال طول کشید. افزایش سطح آب دریا یکی از بزرگ‌ترین مشکلاتی است که دراثر تغییرات اقلیمی رخ می‌دهد و اگر بخواهیم دربرابر آن اقداماتی انجام دهیم، باید آن را به‌درستی پیش‌بینی‌ کنیم.

نتایج این پژوهش حاکی از آن است جنوبگان که مدت‌ها تصور می‌شد در فرایند افزایش سطح آب دریا غول خفته‌ای باشد، درواقع نقش مهمی در این فرایند ایفا می‌کند. صفحه‌های یخی به‌سرعت ذوب می‌شوند و پیامدهای عظیمی برای جوامع ساحلی و زیرساخت‌ها خواهند داشت.

پژوهش دانشمندان درباره افزایش سطح آب دریاها حاوی نتایجی هراسناک است - 4

تصاویر هوایی نشان‌دهنده‌ی ویرانی ناشی از طوفان‌های شدید کولاروی در سواحل شمالی سیدنی در ژوئن ۲۰۱۶

هشداری از گذشته

چرخه‌های زمین شامل دوره‌های یخبندان سرد و دوره‌ی بین‌یخبندان است. در دوره‌های یخبندان، بخش‌های بزرگی از جهان با صفحات یخی پوشانده می‌شود و در دوره‌های بین‌یخبندان، هوا گرم‌تر و یخ‌ها ذوب می‌شود و سطح آب دریا افزایش پیدا می‌کند.

در‌حال‌حاضر، زمین در دوره‌ی بین‌یخبندان قرار دارد که حدود ۱۰ هزار سال پیش آغاز شده است. بااین‌حال، انتشار گازهای گلخانه‌ای در ۲۰۰ سال گذشته موجب شده است تغییرات اقلیمی درمقایسه‌با آنچه در آخرین دوره‌ی بین‌یخبندان رخ داده، سریع‌تر و شدیدتر باشد. این بدان‌معنا است که میزان افزایش سطح آب دریا در گذشته فقط پیش‌بینی‌ حداقلی از اتفاقی است که در آینده ممکن است رخ دهد.

پژوهشگران داده‌های آخرین عصر بین‌یخبندان را بررسی کردند که حدود ۱۲۵ هزار تا ۱۱۸ هزار سال پیش رخ داده است. در آن زمان، دمای زمین یک درجه بیشتر از درجه‌ی حرارت فعلی زمین بود؛ یعنی شبیه آنچه برای آینده‌ی نزدیک پیش‌بینی می‌شود. نتایج این پژوهش نشان می‌دهد ذوب یخ در آخرین دوره‌ی بین‌یخبندان موجب شد سطح آب دریا به ۱۰ متر بالاتر از سطح کنونی برسد. یخ ابتدا در جنوبگان و چندهزار سال بعد در گرینلند ذوب شد. سطح آب دریا حدود سه متر در قرن افزایش پیدا کرد که بسیار بیشتر از ۰/۳ متر افزایشی است که در ۱۵۰ سال گذشته رخ داده است.

وقتی در آغاز دوره‌ی بین‌یخبندان دمای اقیانوس جنوبگان افزایش پیدا کرد، یخ‌ها نیز شروع به ذوب‌شدن کردند. این امر روی جریان‌های اقیانوسی تأثیر گذاشت و موجب گرم‌شدن شمالگان و آغاز ذوب یخ‌های گرینلند شد.

پژوهش دانشمندان درباره افزایش سطح آب دریاها حاوی نتایجی هراسناک است - 11

سگ‌ها در حال کشیدن سورتمه‌ای روی آب‌های حاصل از ذوب صفحه‌ی یخی در سواحل شمال غربی گرینلند حین سفر اکتشافی (ژوئن ۲۰۱۹)

درک داده‌ها

تخمین زده می‌شود درحال‌حاضر میانگین جهانی افزایش سطح آب دریا بیش از سه میلی‌متر در سال باشد. طبق پیش‌بینی‌ها، این نرخ افزایش پیدا می‌کند و بسته به استراتژی ما ازنظر انتشار گازهای گلخانه‌ای، افزایش سطح آب دریا تا سال ۲۱۰۰ درمقایسه‌با سال ۲۰۰۰ به ۷۰ تا ۱۰۰ سانتی‌متر می‌رسد. چنین پیش‌بینی‌هایی معمولا متکی بر داده‌هایی است که در قرن جاری، از روی میزان جزرومد و از دهه‌ی ۱۹۹۰، از اطلاعات ماهواره‌ای جمع‌آوری شده است. بسیاری از این پیش‌بینی‌ها فرایند طبیعی مهمی، یعنی ناپایداری صخره‌های یخی را در نظر نمی‌گیرند. این عامل در داده‌های کوتاه‌مدت دیده نمی‌شود؛ به‌همین‌دلیل، برای چنین پیش‌بینی‌هایی مشاهده‌های زمین‌شناسی بسیار حیاتی هستند. وقتی یخ به اقیانوس می‌رسد، به صفحه‌ای شناور تبدیل و درنهایت، به صخره‌ای یخی ختم می‌شود. این صخره‌ها با بزرگ‌شدن، ناپایدار می‌شوند و می‌توانند به‌سرعت فروبریزند. این فروپاشی موجب می‌شود یخ بیشتری در اقیانوس تخلیه شود و نتیجه‌ی نهایی آن، افزایش سطح آب دریا در سطح جهانی است.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار حوزه تکنولوژی و فناوری

در مدل‌های متعددی سعی شده است بی‌ثباتی صخره‌های یخی در نظر گرفته شود؛ اما نتایج بحث‌برانگیز بوده است. با‌این‌حال، به‌طور کلی طبق پیش‌بینی‌ حاصل از چنین مدل‌هایی، افزایش در سطح آب دریا شبیه چیزی است که در پژوهش حاضر درباره‌ی دوره‌ی بین‌یخبندان اخیر به‌دست آمده است.

پژوهش دانشمندان درباره افزایش سطح آب دریاها حاوی نتایجی هراسناک است - 17

برخلاف تصور قبلی، جنوبگان نقش اصلی در افزایش سطح آب دریا ایفا خواهد کرد.

پژوهشگران در پژوهش جدید خود میزان تغییر در سطح آب دریا را با بررسی موارد مختلفی مانند تغییرات شیمیایی در پوسته‌ی پلانکتون‌های فسیل‌شده در رسوبات دریا بررسی کردند. این اطلاعات همراه‌با شواهدی از میزان ورودی آب ذوب‌شده در اطراف جنوبگان و گرینلند نشان می‌دهد سطح آب دریا با چه سرعتی افزایش می‌یابد و بین صفحات یخی مختلف ازنظر میزان مشارکت آن‌ها در افزایش سطح آب دریا تمایز قائل می‌شود.

نگاهی به آینده

موضوع مهم درباره‌ی آخرین دوره‌ی بین‌یخبندان این است که افزایش در سطح آب دریا با چه سرعتی و چه میزان اتفاق افتاد. دمای هوا در جریان آخرین دوره‌ی بین‌یخبندان شبیه چیزی بود که برای آینده‌ی نزدیک پیش‌بینی شده است. معنای این امر آن است که ذوب‌شدن صفحات یخ قطبی احتمالا درمقایسه‌با پیش‌بینی‌های گذشته تأثیر بسیار بیشتری روی افزایش سطح آب دریا می‌گذارد. البته آخرین عصر بین‌یخبندان سناریو کاملی برای آینده‌ی زمین نیست. در آن زمان موقعیت زمین نسبت‌به خورشید متفاوت بود و زمین درمعرض تابش بیشتری قرار داشت. همچنین، سطوح کربن‌دی‌اکسید فقط ۲۸۰ پی‌پی‌ام بود؛ در‌حالی‌که امروزه سطح این گاز در اتمسفر ۴۱۰ پی‌پی‌ام است.

دراین‌میان، نکته‌ی مهم‌تر این است که گرم‌شدن دو قطب در آخرین دوره‌ی بین‌یخبندان به‌طور هم‌زمان اتفاق نیفتاد؛ اما در شرایط تغییرات اقلیمی ناشی از گازهای گلخانه‌ای امروزی، گرمایش و کاهش یخ‌های دریا به‌طور هم‌زمان در دو منطقه درحال وقوع است. این بدان‌معنا است که اگر روند کنونی تغییرات اقلیمی ادامه داشته باشد، افزایش چشمگیر سطح آب دریا در گذشته، تنها گوشه‌ای از اتفاقی است که در آینده رخ می‌دهد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

تابناکتابناک18 ساعت قبل
گام بعدی گوگل، ارائه امکان گزارش‌گیری از کاربران بود، به گونه‌ای که گزارش‌های دریافتی توسط دیگر کاربران صحت سنجی و تصحیح شود. نرم افزاری رایگان که وقتی برای اولین بار اجرایش می‌کنید، اخطار می‌دهد که دانلود نقشه‌های مورد نیازتان برای استفاده به صورت آفلاین ضروری است، چراکه این نرم افزار فعالیت آنلاین ندارد. Maps Meبی شک یکی از بهترین نرم افزار‌های مسیریابی آفلاین، نرم افزار Maps Me است؛ نرم افزاری که تقریبا رابط کاربری مناسبی دارد اگرچه گرافیکش در قیاس با امثال ویز تعریف چندانی ندارد. این نرم افزار هم در شروع از کاربر می‌خواهد که نقشه‌های مورد نیازش را برای استفاده به صورت آفلاین دانلود نماید. از جمله ویژگی‌های دیگر سایجیک، کیفیت خوب نقشه‌های آن، آسان بودن کار با این نرم افزار و قابلیت‌های خوبش در اشتراک گذاری مسیر‌ها با دیگران است.
مهرمهر4 ساعت قبل
چرا که هم اکنون شبکه ملی اطلاعات با مدیریت مستقل کاملا داخلی در حال فعالیت است و خدمات بومی آنلاین نیز توانسته‌اند تا حد زیادی نیازهای اولیه کاربران را پاسخگو باشند. هم اکنون نیز با توجه به نبود اینترنت، این سرویس‌های بومی به راحتی کاربران را به سمت مسیر مورد نظر هدایت می‌کنند. اپلیکیشن‌های بومی «بلد» و «نشان» که در حوزه مسیریابی و نقشه فعال هستند می‌توانند در بستر شبکه ملی اطلاعات، جایگزینی برای اپلیکیشن خارجی «ویز» و گوگل مپس باشند. قطع وابستگی به موتور جستجوی گوگل با سرویس‌های بومی مانند «پارسی جو» و «یوز» قابل تحقق است. در کنار این خدمات، مرورگر بومی «ساینا» نیز می‌تواند مرورگری برای جایگزینی با اینترنت اکسپلورر، موزیلا و کروم باشد.
دنیای خودرودنیای خودرو22 ساعت قبل
به گزارش «اخبار خودرو»، در این طرح خودروهای «پژو پارس TU۵» و «پژو ۲۰۶ صندوقدار» به صورت اقساطی به فروش می‌رسد. کلیه مشتریانی که در ۱۸ ماه گذشته نسبت به ثبت نام خودرو اقدام نموده‌اند، قادر به ثبت نام از این بخشنامه نیستند. در این بخشنامه امکان ثبت نام برای افراد بالای ۱۸ سال مقدور می‌باشد. امکان ثبت نام صرفا" برای مشتریان حقیقی فراهم می‌باشد و امکان ثبت نام برای مشتریان حقوقی و کاردکس و ثبت نام با شماره مشتری دوم نمایندگی امکان پذیر نمی‌باشد. امکان انتخاب کد نمایندگی در زمان ثبت نام فعال می‌باشد.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین22 ساعت قبل
به گزارش گروه اقتصاد خبرگزاری میزان به نقل از شانا، امیر وکیل‌زاده مدیرعاملدر نشست خبری سخنگوی دولت، در پاسخ به سوالی در مورد اختصاص سوخت به خودرو‌های فرسوده اظهار کرد: برخی قوانین از جمله قانون هوای پاک محدودیت‌هایی را برای این خودرو‌ها ایجاد کرده است، اما درصددیم کارت سوخت برای این خودرو‌ها نیز صادر شود. وی تاکید کرد: هم‌اکنون حدود ۵۰۰ هزار خودروی فرسوده در کشور وجود داد که اختصاص سوخت به این خودرو‌ها در کارگروهی در حال بررسی است. وکیل‌زاده درباره تعداد ثبت‌نام‌های انجام‌شده برای دریافت کارت هوشمند سوخت گفت: با وجود اطلاع‌رسانی شرکت ملی پخش از مدت‌ها قبل در این باره، ثبت‌نام در روز‌های اخیر افزایش یافته است و اگر ثبت‌نام‌های قبلی را نیز به این تعداد اضافه کنیم، هم‌اکنون ۴ میلیون و ۱۵۰ هزار ثبت‌نام کارت سوخت انجام شده که از این تعداد، برای ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر کارت صادر شده و صدور کارت‌های باقی‌مانده نیز در دست اجراست. مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی تاکید کرد: سهمیه افرادی که کارت سوخت ندارند برای ۶ ماه قابل ذخیره است و این افراد به محض دریافت کارت سوخت، می‌توانند از سهمیه خود استفاده کنند.
عصر ایرانعصر ایران2 ساعت قبل
مرحله جدید پیش فروش محصولات ایران خودرو از ۲۹ آبان آغاز می‌شود. کد کلاس و رنگ خودرو بر اساس شرایط تولید از سوی شرکت ایران خودرو قابل تغییر خواهد بود. در این بخشنامه، پس از فرا رسیدن موعد تحویل خودرو، در صورت اعلام شرکت ایران خودرو و تمایل مشتری امکان تغییر شرایط ثبت نام (تمدید موعد تحویل) با همان شرایط وجود خواهد داشت. امکان ثبت نام در این بخشنامه برای مشتری دوم نمایندگی مجاز نمی‌باشد. زمان فعال سازی این بخشنامه ساعت ۱۱ صبح روز ۲۹ آبانجدول‌های فروش به شرح زیر است / برای مشاهده در ابعاد بزرگ بر روی آن کلیک نمایید.
مهرمهر2 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دیلی میل، کاربران در شرق آمریکا و انگلیس از قطعی گسترده فیس بوک و اپلیکیشن‌های مرتبط با آن خبر داده‌اند. حدود ۴ هزار گزارش دیگر حاکی از آن بود که اپلیکیشن فیس بوک در موبایل باز نمی‌شده است. به نظر می‌رسد روند قطع شدن فیس بوک و اپلیکیشن‌های مرتبط با آن در این اواخر افزایش یافته است. در ماه مارس قطعی فیس بوک، اینستاگرام و واتس آپ بیش از ۱۴ ساعت طول کشید. فیس بوک دلیل این امر را افزایش بار اطلاعات اعلام کرده بود.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری23 ساعت قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری1 روز قبل

مدارس و دانشگاه‌ها در برخی شهرها تعطیل شدند

خبری1 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

اسرای طالبان و دو استاد دانشگاه آمریکایی کابل تبادل شدند

تسنیم8 دقیقه قبل

اتمام حجت رئیس کل دادگستری گلستان با ‌آشوبگران / قاطعانه و به دور از هرگونه رأفتی برخورد می‌کنیم‌

تسنیم9 دقیقه قبل

سه‌شنبه ۲۸ آبان | دلار در مرز ورود به کانال ۱۱ هزار تومان

همشهری9 دقیقه قبل

دستگیری همه عوامل اصلی اغتشاشات ‌تبریز / مردم بلافاصله مسیرشان‌ را از آشوبگران جدا کردند

تسنیم9 دقیقه قبل

بازدید استاندار قزوین از بزرگترین مرکز پرورش بز مورسیا در ایران

مهر10 دقیقه قبل

جدیدترین نرخ طلا و انواع سکه در بازار | کاهش ۵۰ هزار تومانی سکه طرح جدید

همشهری10 دقیقه قبل