مسئله امروز جامعه ما چندهمسری نیست
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. اجتماعی
مسئله امروز جامعه ما چندهمسری نیست

مسئله امروز جامعه ما چندهمسری نیست

ایسناخبرگزاری ایسنا |
ایسنا/اصفهان یک استاد جامعه‌شناسی بابیان اینکه نگاه ما در حوزه مسائل اجتماعی و دینی از نگاه انسانی خارج و نگاه ابزاری شده است، گفت: در این نگاه زن ابزاری برای تأمین نیازهای جنسی در اختیار مرد است و یک حالت تنوع‌طلبی برای مرد تعریف می‌کند که چندان در نظام اجتماعی ما جایگاهی ندارد و نگرش مردم هم نسبت به آن مثبت نیست.

مرتضی پدریان در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه هر کنش اجتماعی در جامعه یا بر اساس قانون و شرع و یا عرف است، گفت: برخی موضوعات در حوزه نگرشی مردم در راستای مسائل شرع نیست و جزء عرف است که اسلام هم با آن مشکلی ندارد، از سوی دیگر برخی موضوعات را نیز شرع مجوز داده اما عرف جامعه به آن رفتار نمی‌کند که به معنای نهی و تقابل عرف و شرع نیست.

وی افزود: جامعه ما به لحاظ رفتاری کنش‌هایی تعریف کرده که گاهی باعث می‌شود عده‌ای فکر کنند این کنش‌ها در تقابل با شرع است، مثلا بحث صیغه در شرع جایز است اما در عرف جامعه خیلی قابل‌قبول نیست، یعنی ازلحاظ کنش اجتماعی مورد پذیرش عموم نیست. بحث چندهمسری هم به همین صورت است که شرع مجوز آن را داده، ولی به لحاظ عرف و شرایط اجتماعی برای اعضای جامعه، نه مردان و نه زنان قابل‌قبول نیست.

وی توضیح داد: وقتی نسبت جنسی جامعه به‌هم‌خورده باشد و تعداد زنان بیشتر از تعداد مردان و یا برعکس باشد، جامعه خودبه‌خود برای تنظیم رفتارهای جنسی اعضاء راهکاری را تحت عنوان چندهمسری تعریف کرده است.

پدریان با تأکید براینکه نظام اجتماعی ما به لحاظ نسبت جنسی مشکلی ندارد، گفت: نسبت جنسی جامعه ما ۱۰۳ است؛ در مقابل ۱۰۳ مرد، ۱۰۰ زن‌ وجود دارد. در چنین شرایطی پدیده چندهمسری به لحاظ جامعه‌شناختی چندان قابل‌قبول نیست.

وی اظهار کرد: چندهمسری در نظام جامعه‌شناختی دارای تبعاتی است، به این معنا که چندهمسری در اصل نوعی نگاه ابزاری به زن است، یعنی زن ابزاری برای تأمین نیازهای جنسی در اختیار مرد است و یک حالت تنوع‌طلبی برای مرد تعریف می‌کند که چندان در نظام اجتماعی ما جایگاهی ندارد و نگرش مردم هم نسبت به چندهمسری مثبت نیست.

طرح مسئله چندهمسری، انحراف افکار عمومی جامعه

این جامعه‌شناس با تأکید براینکه مطرح کردن مسائلی همچون چندهمسری دردی از جامعه را درمان نمی‌کند، توضیح داد: طرح این مسئله نوعی انحراف افکار عمومی جامعه است، یعنی مسائلی در جامعه وجود دارد که می‌خواهید جامعه نسبت به آن موضوعات فکر نکند، در این شرایط یک موضوع بسیار جنجالی مانند چندهمسری را مطرح می‌کنید تا ذهن جامعه به سمت این موضوع منحرف شود. رسانه‌ها هم بجای اینکه مسائل و آسیب‌های اجتماعی را پیگیری کنند راجع به چندهمسری خبر و گزارش منتشر می‌کنند و البته فضای مجازی هم از این موضوع اشباع می‌شود.

در خبری بخوانید: اخبار کوتاه اجتماعی در ایران و جهان

چندهمسری در حال حاضر سرگرمی برای افراد جامعه شده است

وی ادامه داد: طرح موضوع چندهمسری در حال حاضر سرگرمی برای عموم افراد جامعه شده، این در حالی است که عده‌ای با ساختارهای جهت دهنده به افکار عمومی روی این موضوع مانور می‌دهند، مثلا صداوسیما در خصوص این موضوع برنامه تهیه می‌کند و یا رسانه‌ها به خاطر پاسخگویی به افکار عمومی به این موضوع می‌پردازند.

پدریان با اعتقاد براینکه طرح موضوع چندهمسری یک موج مقطعی است که حداکثر یک ماه دیگر از اذهان مردم پاک می‌شود، گفت: چندهمسری موضوع مهم و پایه‌ای برای جامعه نیست و مردم ما خیلی این موضوعات را جدی نمی‌گیرد، چراکه در جامعه ما شرایط ازدواج برای افراد مجرد فراهم نیست چه برسد به اینکه کسی چند زن داشته باشد!

مسئله امروز مردم جامعه ما چندهمسری نیست

این استاد دانشگاه بابیان اینکه مسئله امروز مردم جامعه ما چندهمسری نیست، خاطرنشان کرد: در شرایطی که در نظام اجتماعی برخی از افراد شرط بچه‌دار نشدن برای ازدواج دارند و به این مرحله از فردیت رسیده‌اند که فرد حاضر نیست حتی بخشی از زمان خود را صرف فرزندآوری و تربیت همسر کند، بحث همسر دوم و سوم خودبه‌خود محلی از اعراب ندارد.

وی افزود: عده‌ای که موضوع چندهمسری را مطرح می‌کنند جمع قابل‌توجهی در جامعه نیستند که شاید قدرت یا رسانه در اختیار داشته باشند، اما یک تا دو درصد جامعه را تشکیل می‌دهند.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه اگر نظرسنجی از مردم جامعه انجام شود و از مردها بپرسیم که آیا حاضرند همسر دوم و سوم داشته باشند حتی به شوخی می‌گویند همان همسر اول هم برایشان زیاد است! چون مردم ما به آن سطح از رفاه اجتماعی نرسیده‌اند که برای تنوع به سراغ همسر دومی و سومی بروند.

وی ترویج پدیده چندهمسری را نگاه خطرناکی دانست که اصلاً انسانی نیست و گفت: شاید در شرایطی نادر نیاز به همسر دوم باشد که جزء استثنائات جامعه است، مانند زمانی که زن بیماری خاصی دارد یا قادر به فرزندآوری نیست، اما پرداختن به این موضوعات اشتباه است و رسانه‌هایی هم که می‌خواهند روی این موضوع مانور بدهند نتیجه‌ای نخواهند گرفت.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

آلودگی هوای کلان شهر‌ها تا روز جمعه

صدا و سیماصدا و سیما16 ساعت قبل
آقای امیر سرکرده در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما گفت: امروز در اغلب نقاط کشور جوی آرام و پایدار خواهیم داشت که این به معنای افزایش انباشت آلاینده‌های جوی بر روی شهر‌های صنعتی و پرجمعیت مثل تهران، کرج، قزوین، اراک و تا حدی اصفهان است. وی افزود: فردا عصر پیش بینی می‌شود در مناطقی از استان‌های گیلان، مازندران و گلستان بارندگی رخ دهد که شدت این بارندگی‌ها در روز جمعه خواهد بود. آقای سرکرده در ادامه گفت: همچنین از پنجشنبه عصر در نواحی جنوبی و جنوب غرب کشور در استان‌های خوزستان، کهگیلویه و بویر احمد و شمال استان فارس باید منتظر بارش باران باشیم که در روز‌های جمعه و شنبه هم ادامه می‌یابد. کارشناس سازمان هواشناسی افزود: سامانه بارشی جدیدی از روز جمعه وارد کشور می‌شود و نواحی غربی و پس از آن نواحی مرکزی را در بر می‌گیرد. وی گفت: دمای هوای تهران نیز امروز در گرمترین زمان به ۱۸ درجه سانتی گراد می‌رسد.
رکنارکنا14 ساعت قبل
به گزارش رکنا، ولی رمضانی اظهار کرد: شهرستان گچساران به دلیل داشتن آب و هوای مناسب جایگاهی برای مهاجرت پرندگان خارج از کشور است. رئیس اداره حفاظت محیط زیست گچساران با اشاره به اینکه با کاهش دمای برخی از مناطق خارج کشور، ایران جایگاهی مناسب برای زندگی پرندگان مهاجر است، گفت: شهرستان گچساران به دلیل داشتن سد و آبگیرهای مختلف پذیرای پرندگان مهاجراست. رمضانی ادامه داد: در حال حاضر هر جایی که آبگیر و برکه‌ای وجود دارد دسته‌ای از پرندگان مهاجر در آن جا سکونت دارند. رمضانی با بیان اینکه پرندگان مهاجر آسیایی از گونه‌های انواع لک‌لک، حواصیل خاکستری و سفید و مرغابی سار، چنگر، کاکانی، پرستوی دریایی، گیلانشاه و بالکان هستند، اذعان کرد: تعداد پرندگان مهاجر وارد شده به شهرستان گچساران ۲هزار قطعه در ۲۰ گونه مختلف است. این مسوول افزود: با متخلفین و کسانی که پرندگان مهاجر را شکار می‌کنند برخورد قانونی و به مراجع قانون ارجاع داده می‌شود. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

غافلگیری قاچاقچیان در طرح «ظفر ۲»

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
پلیس پایتخت در طرح «ظفر ۲»، ۲۷۰ خرده فروش را به همراه ۹۰۰ معتاد متجاهر جمع آوری کرد. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، رئیس پلیس پایتخت در حاشیه اجرای طرح «ظفر ۲» گفت: از ابتدای سال تاکنون ۱۵ تن مواد مخدر کشف کردیم که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۴۲ درصد افزایش کشفیات داشتیم.
ایسناایسنا11 ساعت قبل
ایسنا/البرز مدیرکل حفاظت محیط زیست البرز از دستگیری دو تیم حرفه‌ای از شکارچیان غیرمجاز در البرز خبر داد و گفت: این شکارچیان با تجهیزات پیشرفته، چهار کل و بز وحشی را شکار کرده بودند. فردین حکیمی در گفت و گو با ایسنا گفت: متاسفانه در دو روز گذشته تعداد دو تیم حرفه‌ای از شکارچیان غیر مجاز از طریق مرزهای مشترک استان‌های مجاور با بهره گیری از اسلحه و تجهیزات پیشرفته و با کمک راهنمای محلی با حضور در زیستگاه‌های حیات وحش اقدام به شکار چهار رأس کل و بزوحشی کرده بودند. حکیمی افزود: این شکارچیان پس از دو شبانه روز تعقیب و گریز توسط مامورین یگان حفاظت محیط زیست البرز، دستگیر و کلیه ادوات جرم توقیف و ضبط شد. وی خاطرنشان کرد: پس از تشکیل پرونده تخلف، با دستور مقام محترم قضایی، از زمان دستگیری متخلفین جهت سیر مراحل قانونی در کلانتری محل بازداشت و پرونده تخلف اکنون در حال پیگیری است. انتهای پیام
ایسناایسنا1 روز قبل
مدارس مقطع ابتدایی، پیش‌دبستانی و مهدهای کودک غرب استان تهران فردا (چهارشنبه) تعطیل است. محمد تقی‌زاده، معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری تهران در گفت‌وگو با ایسنا در تشریح تفویض اختیار به فرمانداران استان تهران برای تعطیلی مدارس در هنگام افزایش آلودگی هوا گفت: با توجه به افزایش غلظت آلاینده‌ها و ذرات معلق در سطح استان تهران با موافقت استاندار تهران درخصوص تعطیلی مدارس به فرمانداران غرب استان تفویض اختیار انجام شد. وی افزود: بر این اساس در زمانی که شاخص آلایندگی هوا در شهرستان بالاتر از عدد ۱۵۰ قرار بگیرد فرمانداران غرب استان تهران می‌توانند درخصوص تعطیلی مدارس راسا تصمیم‌گیری کنند. به گزارش ایسنا، براساس تصمیم فرماندار شهرستان رباط کریم با توجه به افزایش شاخص آلایندگی مدارس ابتدایی این شهرستان فردا چهارشنبه ۲۲ آبان‌ماه در دو شیفت صبح و عصر تعطیل خواهند بود. به گزارش ایسنا، در پی آلودگی هوا در پایتخت مدیر کل آموزش و پرورش شهرستان‌های استان تهران مقاطع تحصیلی ابتدایی، پیش‌دبستانی، مهد کودک و مدارس استثنایی شهرستان‌های استان تهران از جمله شهریار، ملارد، قدس، رباط کریم، بهارستان و اسلامشهر را فردا چهارشنبه ۲۲ آبان‌ماه در دو نوبت صبح و عصر به دلیل آلودگی هوا تعطیل اعلام کرد.

نظرها

اخبار بیشتر