پساب کارخانه کاغذسازی، تنها چندبار در سال به زاینده‌رود می‌ریزد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. اجتماعی
پساب کارخانه کاغذسازی، تنها چندبار در سال به زاینده‌رود می‌ریزد

پساب کارخانه کاغذسازی، تنها چندبار در سال به زاینده‌رود می‌ریزد

ایسناخبرگزاری ایسنا |
ایسنا/اصفهان چندی پیش شرکت آب منطقه‌ای اصفهان از ورود آلودگی یک کارخانه کاغذسازی در محدوده لنجان به زاینده رود و به طور غیرمستقیم به آب شرب خبر داد، اما رئیس اداره محیط زیست شهرستان لنجان معتقد است که پساب این کارخانه، به طور مداوم به رودخانه نمی‌ریزد.

به گزارش ایسنا، چندی پیش خبر انتقال پساب یک کارخانه تولید کاغذ در شهرستان لنجان استان اصفهان، به آب زاینده رود، رسانه ها و شبکه های مختلف اجتماعی منتشر شد. رئیس گروه کیفیت منابع آب شرکت آب منطقه‌ای اصفهان اواخر شهریور امسال در این باره، به ایسنا گفت که «آلودگی این کارخانه به صورت غیرمستقیم بر آب شرب اثر می‌گذارد، چراکه چاه‌های فلمن در پایین دست قرار دارند و زمانی که آلودگی وارد آب زاینده رود می‌شود به صورت غیرمستقیم از طریق چاه‌های فلمن بر آب شرب اصفهان اثر می‌گذارد.

نیاز وحدت پور در خصوص آلودگی این کارخانه کاغذسازی از طریق انتقال پساب این کارخانه به زاینده رود و آب شرب، تاکید کرد که سازمان محیط زیست متولی برخورد قانونی با این کارخانه است و اداره کل محیط زیست در خصوص آلایندگی این کارخانه کاغذسازی در منطقه لنجانات، به مراجع قضایی شکایت کرده است.

رئیس اداره محیط زیست شهرستان لنجان نیز در این باره به ایسنا، گفت: این کارخانه کاغذسازی، یک سری مشکلات زیست محیطی داشت و طبق روال و دستورالعمل‌های سازمانی، اخطاریه لازم به واحدهای تولیدی داده می‌شود که در صورت بی توجهی به اخطاریه‌ها و رفع نکردن آلودگی، پیگیری قضایی انجام خواهد ‌شد، این روند نیز در خصوص کارخانه کاغذسازی اترک نیز انجام شده است.

فاطمه محمدی با بیان اینکه پساب این کارخانه، به طور مداوم به رودخانه نمی‌ریزد، تصریح کرد: در حال حاضر پساب این کارخانه وارد رودخانه نمی‌شود و وقتی حجم فاضلاب یا تولید کاغذ بالا باشد، به میزان محدود در سال وارد زاینده رود می‌شود. البته تصفیه اولیه بر روی پساب خروجی این کارخانه انجام می‌شود و به محیطی با حفره‌های نیزاری وارد می‌شود، البته اغلب مواقع این پساب اصلا به زاینده رود نمی‌رسد.

وی با تاکید بر اینکه در حال حاضر فاضلاب کارخانه اترک در چند محیط خاکی در ضلع شمال و شمال غربی این مجموعه صنعتی تخلیه می‌شود، اظهار کرد: نیزاری که در این محیط وجود دارند، تا حدودی تصفیه فاضلاب کارخانه را انجام می‌دهد، اما محیط زیست معتقد است که پسابی که وارد محیط می‌شود، نباید هیچ مشکلی داشته باشد و به این دلیل از سال ۱۳۹۵ پیگیر امور این کارخانه برای رفع آلایندگی آن هستیم.

در خبری بخوانید: اخبار اجتماعی این هفته در ایران و سایر نقاط جهان

رئیس اداره محیط زیست شهرستان لنجان، گفت: مطابق با ضوابط موجود، برخورد قانونی با این کارخانه انجام شده و طی چند جلسه خواستار بازچرخانی آب در مجموعه اترک هستیم.

وی با بیان اینکه در سال رونق تولید، برخوردهای قضایی، از طریق سازمان، زیاد مد نظر نیست و سعی می‌کنیم به واحدها تا رفع آلودگی کمک کنیم، تاکید کرد: هدف ما تعطیل کردن واحدهای تولیدی نیست، چون تعطیلی آنها نه تنها مشکلات زیست محیطی را که حل نمی‌کند بلکه موجب مشکلات اجتماعی می‌شود.

محمدی با بیان اینکه در پی پیگیری‌های اداره محیط زیست، کارخانه اترک، در طرح «مپسا» شرکت کرد، افزود: این طرح به صنایعی که تمایل به رفع آلودگی دارند، اما علم و توان لازم را ندارند، مشاوره‌های علمی از طریق شرکت‌های دانش‌بنیان ارائه می‌کند، به همین منظور با برپایی جلسات متعدد و نظارت محیط زیست قرار شد طرح‌هایی برای رفع کامل آلودگی این کارخانه معرفی و تا رفع نهایی مشکل به طور صحیح اجرا شود.

به گفته این مقام مسئول، «طرح مپسا»، یک طرح کمکی به واحدهای تولیدی است تا این واحدها بتوانند، به طور علمی و تحت نظر شرکت‌های علمی دانشگاهی، مشکل زیست محیطی صنایع را مرتفع کنند و در حال حاضر کارخانه اترک و یک کارخانه دیگر از شرکت‌های دانش بنیان کمک فکری می‌گیرند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

غافلگیری قاچاقچیان در طرح «ظفر ۲»

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
پلیس پایتخت در طرح «ظفر ۲»، ۲۷۰ خرده فروش را به همراه ۹۰۰ معتاد متجاهر جمع آوری کرد. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، رئیس پلیس پایتخت در حاشیه اجرای طرح «ظفر ۲» گفت: از ابتدای سال تاکنون ۱۵ تن مواد مخدر کشف کردیم که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۴۲ درصد افزایش کشفیات داشتیم.

مداح ۲۵ میلیون تومانی نمی‌خواهیم/ تبلیغ ساعت توسط مداحان در هیأت!

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
برای آشنایی با چند و، چون ماجرا و نحوه اعتراض این مدیر هیأت در قم، ابتدا فیلم، زیرا را تماشا کنید: برای بررسی جزییات قضیه و چرایی این اعتراض، سراغ سید مجید رضوی، مداح و مدیر هیأت انصارالمحسن قم رفتیم. تبلیغ ساعت توسط مداحان در هیأت! وی با اشاره به اینکه کمپین تحریم مداحان میلیونی را ایجاد کردیم تا نهاد نظارتی مسئول به خودش بیاید، گفت: این نهاد نظارتی را امروز نه هیأتی‌ها و نه مردم نمی‌شناسند. مداحانی که برای مجلس خود پاکت طلب نمی‌کنندمدیر هیأت انصارالمحسن قم گفت: مرحوم کوثری زمانی که برای امام حسین (ع) می‌خواند پاکت طلب نمی‌کرد. این‌که افراد با چه لباس‌هایی حضور پیدا می‌کنند، چه رقم‌هایی می‌خواهند و یا چه اشعار و سبک‌هایی در مجالس می‌خوانند.

آلودگی هوای کلان شهر‌ها تا روز جمعه

صدا و سیماصدا و سیما16 ساعت قبل
آقای امیر سرکرده در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما گفت: امروز در اغلب نقاط کشور جوی آرام و پایدار خواهیم داشت که این به معنای افزایش انباشت آلاینده‌های جوی بر روی شهر‌های صنعتی و پرجمعیت مثل تهران، کرج، قزوین، اراک و تا حدی اصفهان است. وی افزود: فردا عصر پیش بینی می‌شود در مناطقی از استان‌های گیلان، مازندران و گلستان بارندگی رخ دهد که شدت این بارندگی‌ها در روز جمعه خواهد بود. آقای سرکرده در ادامه گفت: همچنین از پنجشنبه عصر در نواحی جنوبی و جنوب غرب کشور در استان‌های خوزستان، کهگیلویه و بویر احمد و شمال استان فارس باید منتظر بارش باران باشیم که در روز‌های جمعه و شنبه هم ادامه می‌یابد. کارشناس سازمان هواشناسی افزود: سامانه بارشی جدیدی از روز جمعه وارد کشور می‌شود و نواحی غربی و پس از آن نواحی مرکزی را در بر می‌گیرد. وی گفت: دمای هوای تهران نیز امروز در گرمترین زمان به ۱۸ درجه سانتی گراد می‌رسد.

ماجرای زنگ ورزش و هوای آلوده

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، زهره عبادتی با اشاره به اینکه با توجه به سردی هوا و افزایش غلظت آلاینده‌های جوی و وارونگی هوا، این اداره طرح ضربتی پایش واحدهای آلاینده هوا را در دستور کار خود قرار داده، گفت: در هفته جاری بیش از ۲۰ واحد بزرگ صنعتی، تولیدی و خدماتی آلاینده هوا پایش شده و به واحدهایی که الزامات محیط زیستی را رعایت نکنند اخطاریه، ابلاغ و اقدامات قانونی لازم، اجرا خواهد شد. وی با بیان اینکه شهروندان در صورت برخورد با هرگونه آلایندگی هوا می‌توانند موضوع را به اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ری اطلاع داده و کارشناسان این اداره در اسرع وقت به موضوع رسیدگی می‌کنند، تصریح کرد: با توجه به تمرکز واحد‌های صنعتی در شهرستان ری و مشکلات محیط زیستی شهرستان در بخش آلودگی هوا، این پایش‌ها به صورت مستمر تا پایان فصول سرد سال ادامه خواهد داشت. بر اساس اطلاعات ایستگاه‌های سنجش آلودگی هوا و انباشت آلاینده و همچنین تداوم آلودگی هوا در چند روز گذشته، امروز مدارس ابتدایی و پیش دبستانی ناحیه یک و دو شهر ری و کهریزک به همراه مدارس ابتدایی شهرستان‌های ورامین، پیشوا، پاکدشت و قرچک با اعلام کارگروه مواقع اضطرار آلودگی هوای استان در دو شیفت صبح و عصر تعطیل بود.

افتتاح ستاد انتخابات فرمانداری تهران

صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل
ستاد انتخابات فرمانداری تهران با حضور معاون سیاسی، اجتماعی استاندار و رئیس ستاد انتخابات استان و همچنین فرماندار تهران افتتاح شد. رئیس ستاد انتخابات استان تهران در این مراسم در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری صداوسیما گفت: قبل از این مراسم جلسه‌ای باحضور روسای ستاد انتخابات و فرمانداران تهران در خصوص آمادگی برای انتخابات و همچنین اقدامات پشتیبانی و هماهنگی تشکیل شد. حسن بیگی افزود: داوطلبان می‌توانند از دهم تا شانزدهم آذر از ساعت ۸ تا ۱۸ برای نام نویسی در حوزه انتخابیه تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر به فرمانداری تهران، ستاد انتخابات کشور مراجعه کنند و کسانی که در خارج از کشور قصد داوطلبی دارند، باید در سفارتخانه‌ها و نمایندگی‌های سیاسی جمهوری اسلامی ایران نام نویسی کنند. معاون سیاسی، اجتماعی استاندار تهران در پاسخ به این پرسش که آیا احتمال تغییر فرماندار یا مسئولی در استان تهران در ماه‌های منتهی به انتخابات وجود دارد؟ گفت: خوشبختانه در استان تهران هیچ تغییری نداریم و مدیران مربوطه نیز از قبل منصوب شده بودند و فقط یک فرمانداری که اکنون جایگاه سرپرستی دارد، در آینده نزدیک حکم فرمانداری اش در صورت رفع مشکل صادر خواهد شد. عیسی فرهادی فرماندار تهران گفت: تهران به دلیل انتخاب ۳۰ نماینده و همچنین ۴ نماینده از اقلیت‌های دینی؛ جایگاه ویژه‌ای در انتخابات دارد و تجارب گذشته به ما برای انتخابات امن و آرام کمک خواهد کرد.

نظرها

اخبار بیشتر