آمریکا و اروپا مقصر اصلی شکست برجام هستند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. قدس آنلاین
  4. سیاسی

آمریکا و اروپا مقصر اصلی شکست برجام هستند

قدس آنلاینخبرگزاری قدس آنلاین |
تحلیلگر و کارشناس روس ضمن حمایت از کاهش تعهدات برجامی ایران، سیاست‌های آمریکا و اروپا را علت اصلی این اقدام تهران دانست.

به گزارش گروه بین الملل قدس آنلاین، «رجب صفروف» تحلیلگر و کارشناس مسائل ایران در روسیه مواضع آمریکا و اروپا را اصلی‌ترین عامل در کاهش مرحله به مرحله تعهدات برجامی ایران دانست.

رجب صفروف که در ارزیابی هشدار روسیه درباره امکان فروپاشی برجام سخن می‌گفت، اظهار داشت مسکو از همان آغاز به صورت شفاف و با اتکا به حسن نیت، خواستار اجرایی شدن برجام بود زیرا روسیه یکی از کشورهایی است که در شکل‌گیری برجام نقش قابل توجهی داشت. چهار سال مذاکرات جدی انجام شد، اما آمریکا در پی آن برآمد تا نتیجه این مذاکرات را خنثی کند، اقدام آمریکا بی‌اعتنایی به تمامی تلاش‌ها برای حل مشکلات در حوزه امنیت بین‌الملل بود.

وی در بیان موضع مسکو در برابر گام‌های مرحله به مرحله ایران جهت کاهش پایبندی به توافقنامه هسته‌ای گفت، مسکو موضع ایران در کاهش تعهدات را درک می‌کند زیرا روندی که ایران در پیش گرفته، منطقی است، این توافقنامه امضا شد تا طرف‌های امضاکننده امتیازاتی به همدیگر بدهند، ایران چهار سال به تمامی تعهداتش عمل کرده است، اما آمریکا به هیچ یک از تعهداتش عمل نکرد. وقتی چهار کشور دیگر به تعهداتشان پایبند نیستند چگونه می‌توان انتظار داشت که ایران به تعهداتش پایبند باشد؟ البته روسیه خواستار آن نیست که ایران از توافقنامه خارج شود زیرا از نگاه مسکو برجام به شدت سبب تقویت امنیت بین‌المللی می‌شود و اگر ایران از آن خارج شود بار دیگر برنامه هسته‌ای این کشور با تنش‌هایی مواجه خواهد شد در شرایطی که این بار گفت‌وگوهای بین‌المللی به ویژه گفت‌وگو با آمریکا نیز با نوعی بی‌اعتمادی مواجه شده است.

در خبری بخوانید: جدیدترین اخبار سیاسی ایران و سایر نقاط دنیا

این کارشناس روس مسئولیت اصلی اقدامات ایران را متوجه آمریکا دانست و گفت، اقدام گستاخانه آمریکا به نوعی امنیت بین‌المللی را در عرصه یک آزمون قرار داده است، ایران کشوری است که سعی می‌کند به هر نحو ممکن این توافقنامه را نجات دهد، هر بار که این کشور بخشی از تعهداتش را کاهش می‌دهد، آمریکا را به نقض برجام متهم می‌کند و از دیگر طرف‌های امضاکننده می‌خواهد به برجام پایبند باشند. طرف‌های دیگری که در این توافقنامه نقشی داشته‌اند هم در کاهش تعهدات ایران مسئولند زیرا ثبات و قدرت خود را برای حفظ توافقنامه نشان نداده‌اند، ما در چهار سال گذشته همواره شاهد بوده‌ایم که روند توافق رو به وخامت است و کشورهای اروپایی قادر نیستند در مسیر حفظ توافقنامه حتی از منافع شرکت‌های وابسته به خود دفاع کنند، آنان در برابر فشارهای آمریکا هیچ کاری نتوانستند انجام دهند. با این حساب آمریکا و اروپا از عوامل اساسی شکست برجام هستند.

آمریکا سال گذشته از توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ میان ایران و قدرت‌های جهانی خارج شد و تحریم‌ها علیه کشورمان را بازگرداند. در مقابل، ایران با کاهش تدریجی تعهدات خود در این توافق به این اقدام آمریکا واکنش نشان داد و اعلام کرد در ماه نوامبر اقدامات بیشتری در این زمینه انجام خواهد داد. حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، روز سه‌شنبه هفته گذشته از آغاز گام چهارم کاهش تعهدات ایران در چارچوب برجام خبر داد.

منبع: باشگاه خبرنگاران

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

به نام اعتراض اما به کام …

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
دیروز نقاطی از تهران و برخی از شهرستان‌های آن محل تعدادی اجتماع مردمی بعد از تغییر قیمت بنزین بود، اما رفته رفته این اجتماعات نه دیگر رنگ و بوی بنزینی داشت و نه مردمی …به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ شب وقتی دخلش را شمرده، کرکره را پایین کشیده و به خانه رفته تصور نمی‌کرده است چند ساعت بعد مغازه را اینطور بی سر و سامان ببیند. به نام اعتراض، اما به کام آن‌ها که می‌خواهند آتش به جان زندگی مردم بیفتد.

زخمی شدن یک خبرنگار از ناحیه چشم توسط نظامیان رژیم صهیونیستی + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، رژیم صهیونیستی در جنایتی جدید، بیش از دویست هکتار از زمین‌های فلسطینیان را در الخلیل مصادره کرد. وقتی که صاحبان این زمین‌ها در آن حضور یافتند، در معرض حملات نظامیان صهیونیست قرار گرفتند. نظامیان صهیونیست با شلیک گاز اشک آور و گلوله، مانع از آن شدند که فلسطینیان به درختان زیتون خود برسند. یک خبرنگار هم که برای خبرگزاری محلی فلسطین کار می‌کرد هنگام تلاش برای فیلمبرداری از عملیات مصادره زمین‌ها و اخراج مردم از زمین‌ها به ضرب گلوله نظامیان صهیونیست، از ناحیه چشم چپ زخمی شد. + فیلمانتهای پیام/حمله نظامیان اسرائیلی به مردم فلسطین + فیلم
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
عکس: خبرگزاری فارس۲ - فارغ از مصداق کنونی، هنوز ساز و کار مناسبی برای «بیان اعتراضات» در کشور وجود ندارد؛ گو این که اساسا چنین حقی به رسمیت شناخته نشده است! به عنوان مثال نوجوانانی که اساسا در ماجرای اعتراضات بنزینی نیستند و در عین حال، اینترنت بخشی جدایی ناپذیر از زندگی آنهاست نیز درگیر نارضایتی می‌شوند. وانگهی مگر در یکی دو روز گذشته، وقایع اعتراضی چقدر پرحجم بودند که کل اینترنت کشور را این گونه مختل کردند؟! این واکنش سنگین، چنین تداعی می‌کند که اعتراضات بسیار گسترده‌تر و خطرناک‌تر از آنی هستند که واقعا هستند. سران قوا با پشتوانه کارشناسی یک تصمیم گرفتند و باید اجرا شود. "

آشوب رسانه‌ای …

صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
از دیشب و با جمع شدن بخش عمده‌ای از بساط آشوبگران نقاب‌دار، رسانه‌ها و ضدانقلاب مدعی بی‌طرفی، حالا نقاب خود را برداشتند؛ ادامه موضوع را در گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما ببینید …رسانه‌های لندنی و سعودی در این سه روز تلاش گسترده‌ای کردند تا چهره‌ای آشوب‌زده و جنگی از ایران ترسیم کنند و تمام قد هم به حمایت از خشونت‌طلبان و اشرار برخاستند، اما حالا که اغتشاش و ناآرامی‌ها تنها ۴۸ ساعت دوام آورد و با هوشیاری مردم به آخر خط رسیده، مثل همیشه روسیاهی برای این رسانه‌ها خواهد ماند.
الفالف12 ساعت قبل
مردم حق دارند خشمگین باشند چرا که در اجرای تصمیم بنزینی شبانه مثل دزدها عمل کرده. حتی ائمه جمعه می‌توانند تریبون را به میان معترضان ببرند و مسئولان شهر را دعوت کنند به حرف مردم گوش دهند. آنچه مسلم است، معترضان تریبون می‌خواهند. جلوی مسئولان، اعتراض کنند، حتما بهتر از این است که با سنگ و چوب جلوی عابر بانکها اعتراض کنند. به معترضان تریبون بدهید تا صف معترضان از اوباش جداشود.
الفالف1 روز قبل
به نظر می‌رسد اعتراض صادقی به فرایند تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی درباره قیمت بنزین درست باشد و جلسه سران سه قوه عملا مجلس و جمهوریت نظام را به تمسخر گرفت. امیدواریم محمود صادقی در تصمیم خود به استعفا جدی باشد و حداقل یک نماینده، توهین به مجلس را برنتابد. ***فرایند تصمیم‌گیری در جلسه سران سه قوه چگونه است؟ افزایش قیمت بنزین در شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران محترم سه قوه تصویب و اجرایی شد. پس از اجرای این مصوبه اخبار ضد و نقیضی درباره موافقت یا مخالفت یکی از سران قوا منتشر شد. لذا این گمان که تصمیمات بر اساس رای اکثریت دو از سه نفر سران قوا اخذ می‌شود، چندان قابل اعتنا نیست.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری8 ساعت قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری8 ساعت قبل

مدارس و دانشگاه‌ها در برخی شهرها تعطیل شدند

خبری8 ساعت قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

درخواست کمک عربستان از آمریکا و انگلیس برای مقابله با پهپادها

الف6 دقیقه قبل

فیلم | سقوط کلانتری والفجر شیراز حقیقت دارد؟

همشهری6 دقیقه قبل

واکنش ظریف به اظهارات مداخله‌جویانه دولت‌های غربی به اغتشاشات در ایران

تسنیم7 دقیقه قبل

افزایش قیمت بنزین توقف پرداخت یارانه به ثروتمندان است

مهر7 دقیقه قبل

تصاویر | لحظاتی متفاوت در جلسه امروز مجلس

۳۰ اغتشاشگر در زنجان دستگیر شدند

مهر8 دقیقه قبل