در هر نفس اصفهان هنر وجود دارد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایمنا
  4. فرهنگ
در هر نفس اصفهان هنر وجود دارد

در هر نفس اصفهان هنر وجود دارد

ایمناخبرگزاری ایمنا |
یک پژوهشگر گفت: اصفهان شرقی ترین چشم قرن، آبروی هنر شرق، میعاد گاه عابدان وعاشقان وبه عبارتی یک معلم در عرصه هنر است برای مثال بازار قیصریه عظیم ترین میعادگاه هنر است چراکه صندوق سربه مهرهنر مشرق زمین به حساب می آید.

به گزارش خبرنگار ایمنا، هادی سیف شامگاه روز گذشته _شنبه ۱۸ آبان ماه_ در برنامه، نشستی با هادی سیف که به همت موزه عصارخانه شاهی، مرکز اصفهان شناسی، خانه ملل ودانشگاه هنر برگزار شده بود اظهار کرد: از میان سخنرانی هایی که طی این سال‌ها انجام داده‌ام این تنها سخنرانی ای است که تلاش کرده‌ام به آنچه باید بگویم فکر نکنم، دلیل آن این است که بعد از سال‌ها اصفهان، به خاطر بضاعتی که در اشاعه و ترویج هنر‌های مردمی ایران داشته‌ام من را در دامان خود گرفته و نوازشم می‌کند.

وی افزود: همیشه بین اصفهان و شیراز یک قیاس پنهان و آشکاری وجود داشته است چراکه شیرازی‌ها از یک طرف داعیه دار هنر هستند، اما چاره‌ای نیست چراکه اصفهان شرقی‌ترین چشم قرن، آبروی هنر شرق، میعاد گاه عابدان و عاشقان و به عبارتی یک معلم در عرصه هنر است برای مثال بازار قیصریه عظیم‌ترین میعادگاه هنر است چراکه صندوق سر به مهر هنر مشرق زمین به حساب می‌آید.

این هنرمند با ذکر خاطره‌ای از استاد خود، لطف الله منور گفت: این استاد گفت من هر آنچه در توان داشتم در مورد هنر اصفهان تحقیق کردم اما به تو می‌گویم که شناگری در این اقیانوس کار تمام شدنی ای نیست، چرا که اصفهان ورق به ورق، آجر به آجر و کوچه به کوچه‌اش شناسنامه دارد و امر کرد که به سراغ هنرمندان گمنام مردم بروم.

سیف با بیان جمله‌ای از هانری استیرلن ادامه داد: استیرلن می‌گوید اصفهان حکم یک کاسه چینی را دارد و مردم باید در این شهر آهسته قدم بردارند تا این کاسه ترک بر ندارد.

وی بیان کرد: اصفهان چنان بر من اثر گذاشت که در سال سوم دانشگاه میل بازگشت به شیراز را نداشتم واحساس می‌کردم قادر نیستم که از این شهر بیرون بروم وآن را نادیده بگیرم چراکه مطالعه اولیه من پیرامون هنرمندان گمنام در اصفهان دریچه غریبی را به روی من باز کرد.

این پژوهشگر در ادامه افزود: اگر امکانش برای من فراهم بود این روز را به نام دوتن از اساتید، دکترلطف الله منور واستاد حسن حکمت نژاد ثبت می‌کردم که برای آن نیز دلایلی غیر عاطفی دارم.

در خبری بخوانید: آخرین اخبار فرهنگ و هنر

سیف با بیان اینکه یکه وتنها وارد گود ادای دینی شده که روز به روز رنج‌های آن برایش زیبا‌ترین شادی‌ها بوده است، ادامه داد: هنر‌های مردمی نقش و سهم عمده هنرمندان گمنام درادراک هنر ایران است، من معتقد هستم که هنر در هر نفس اصفهان وجود دارد.

وی با بیان اینکه ادای دین به اصفهان به تنهایی بسیار دشوار است، گفت: رساله هایی را به عنوان استاد راهنما قبول کرده‌ام و به این نتیجه رسیده‌ام که هنر ایران را بد کسانی دنبال می‌کنند چراکه سواد‌ها بسیار پایین و دل‌ها با زیبایی و خلاقیت خیلی غریب است.

این هنر مند اضافه کرد: ما حرمت لازم را به هنرمندان نداده‌ایم، ما هرگز دست نقاشی را نبوسیده‌ایم زمانی که رستم خنجر به پهلو سهراب زد، خنجر رستم را زیر بوته‌های گل لاله پنهان کرد وگفت در شان رستم نیست که خنجر آلوده‌اش دیده شود.

سیف با بیان تلاش‌ها و زحماتی که در این عرصه کشیده است، اظهار کرد: در این راه نه بهار شناختم ونه زمستان، نوشتم و کار کردم تابه این جا که در حال حاضر هستم، رسیدم و بدون اغراق در این ۲۸ سال زخم زبان شنیدم.

وی ادامه داد: شهردار باید بداند که هنر رنگ سبز زدن به باغچه‌های خیابان نیست بلکه این است که متوجه باشد مردم زیبا زندگی می‌کنند وبه دنبال نقش هستند بنابراین روزی که از بودجه شهرداری تیوپ‌های رنگ برای نقاشان شهر خریداری شد، شهردار بداند که عاقبت به خیر شده است.

وی اضافه کرد: غصه این را دارم که چه کسی است که راه ما را ادامه دهد چرا دانشجویان دغدغه شان برای مثال تفاوت میان دادائیسم وامپرسیونیست هاست؟ در حالی که در کشور خودمان اقیانوسی از هنر داریم در واقع می‌خواهم بگویم ما دست مان پراست و نباید از این امر غافل باشیم.

این هنرمند در انتها افزود: خاک اصفهان را توتیای چشمانم می‌کنم اما درخواستی دارم وآن این است که همت کنید، دست به قلم شوید واین پژوهش پردامنه را ادامه دهید. کد خبر ۳۹۶۲۰۰

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ مدیرکل تبلیغ و ترویج معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه برخی رشته‌های جشنواره قرآنی آیات، برای نخستین بار برگزار می‌شود گفت: علاوه بر این قرار است امسال جشنواره بین المللی آوا و نغمات با عنوان نغمه‌های محمدی در کردستان برگزار شود. آقای اصغر امیرنیا افزود: یکی از ویژگی‌های این جشنواره برگزاری هر کدام از این رشته‌ها در یکی از استان‌ها است و به عنوان نمونه امسال تصویرسازی در استان همدان برگزار می‌شود. وی ادامه داد: ظرف سه ماه آینده فراخوان رشته‌های مختلف جشنواره آیات اعلام می‌شود و بهمن و اسفند امسال مراسم پایانی جشنواره نیز برپا خواهد شد. جشنواره سراسری آیات از سال ۱۳۹۲ هر ۲ سال یکبار در رشته‌های مختلف هنری برگزار شده است و در واقع به شناسایی استعداد‌ها و هنرمندان متعهد و قرآنی سراسر کشور اختصاص دارد. هفته‌های قرآنی در ۴ استان برگزار می‌شودهفته‌های قرآنی در ۴ استان آذربایجان غربی، ​اصفهان، سیستان و بلوچستان و استان مرکزی برگزار می‌شود.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی وزارت میراث فرهنگی؛ خانم فریبا فرزام، مدیر مرکز اسناد و کتابخانه مرکزی پژوهشگاه میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی درباره این نمایشگاه گفت: «در این نمایشگاه کتاب‌های تازه‌ای که در طول سال ۹۸ در کتابخانه میراث‌فرهنگی گردآوری شده را به نمایش گذاشته‌ایم. این آثار از طریق خرید از نمایشگاه‌های بین‌المللی و اهدا به این کتابخانه گردآوری شده‌اند.» او افزود: «این کتاب‌ها به صورت دو مجموعه فارسی و غیرفارسی هستند و زبان بسیاری از آن‌ها روسی است. بخش عمده‌ای از این مجموعه را کتابخانه تخصصی وزارت امور خارجه به پژوهشگاه اهدا کرده است.» مدیر مرکز اسناد و کتابخانه مرکزی پژوهشگاه وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی تصریح کرد: «نمایشگاه تازه‌های آثار کتابخانه پژوهشگاه میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی برای پژوهشگران این حوزه و آشنایی آن‌ها با تازه‌های نشر در این حوزه می‌تواند بسیار مفید باشد.» نمایشگاه تازه‌های آثار کتابخانه پژوهشگاه میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی به مناسبت هفته کتاب از امروز ۲۶ آبان تا چهارشنبه ۲۹ آبان میزبان علاقه‌مندان است.
افکارنیوزافکارنیوز1 روز قبل
افکارنیوز، به گزارشتصویربرداری سکانس‌های خارجی سریال «بیگانه‌ای با من است» به کارگردانی احمد امینی و تهیه کنندگی بهروز مفید آغاز شده است. اخبار فرهنگ و هنر- در شرایطی که دمای هوا این روزها کاهش پیدا کرده است، گروه تولید و بازیگران این سریال به صورت زمانبندی و مشخص شده در این سکانس‌ها حضور می‌یابند. از بازیگران این سریال می‌توان به شبنم قلی‌خانی، پژمان بازغی، پوراندخت مهیمن، مهران رجبی، میلاد میرزایی، پرویز پورحسینی، نگار عابدی، ایوب آقاخانی، سوگل‌طهماسبی، دنیا مدنی، شیوا ابراهیمی، نسرین بابایی، لیلی فرهادپور، فرهاد شهریزی، فریبا ترکاشوند، مهرداد ضیایی، امیریل ارجمند و مهدی فقیه اشاره کرد. ازدیگر عوامل این سریال می‌توان به: دستیار اول کارگردان سامان تفرشی، مدیر تولید حسین باقریان، مدیر برنامه‌ریزی امین پیرحیاتی، مدیر فیلمبرداری علیرضا رنجبران، مدری صدابرداری علیزاده، طراح گریم شهرام خلج، طراح صحنه و لباس حسین مجد و … اشاره کرد. مجموعه تلویزیونی «بیگانه‌ای با من است» برای گروه فیلم و سریال شبکه دو سیما تهیه و تولید می‌شود.
مهرمهر7 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، اولین نشست علمی تخصصی در حاشیه برگزاری چهل‌ و نهمین جشنواره بین‌المللی فیلم رشد با عنوان «فیلم آموزشی در خدمت سند تحول بنیادین» برگزار شد. معاون تولید و تالیف رسانه‌های آموزشی در خصوص انتظارات اسناد بالادستی از فیلم‌های آموزشی بیان کرد: فیلم آموزشی باید روح بندگی را در دانش آموز تقویم کرده و او را به خدا نزدیک‌تر کرد. علاوه بر این محتوی فیلم آموزشی باید به گونه‌ای باشد که دانش‌آموز خود را در امتداد زمان ببیند. در مجموع اگر بین این موارد و فیلم آموزشی ارتباط برقرار شود آن فیلم می‌تواند رسانه‌ای نافذ و در خدمت اسناد تحولی باشد. به عبارتی فیلم آموزشی باید سربازی در جهت عملیاتی کردن اسناد بالادستی باشد.
ایسناایسنا11 ساعت قبل
ایسنا/سمنان سومین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویان دانشگاه جامع علمی-کاربردی استان سمنان با حضور تیم‌هایی از ۱۰ مرکز علمی کاربردی این استان در مرکز علمی کاربردی جهاددانشگاهی سمنان آغاز شد. حسن رهایی رئیس جهاددانشگاهی استان در افتتاحیه این مسابقات با اشاره به ضرورت برپایی مسابقاتی از این دست اظهار کرد: گسترش فضای گفت‌وگو می‌تواند جامعه را به سمت اخلاقی‌تر شدن سوق دهد. وی از تعامل و گفت‌وگو به عنوان نیازهای روز جامعه یاد کرد و افزود: هرچه نظام و دولت فضای تعامل و گفت‌وگو را در لایه‌های مختلف اجتماعی توسعه دهد به حل مشکلات جامعه در سایه احترام متقابل کمک کرده است. وی با اذعان به اینکه باید فرهنگ مناظره را در بین همه اقشار جامعه بسط و گسترش داد اضافه کرد: با گسترش این فرهنگ در بین اقشار مختلف می‌توان ضمن تمرین گفت‌وگو، بستر را برای شنیدن نظرات مختلف فراهم کرد. رهایی با اشاره به دستاوردها و نتایج توسعه فرهنگ مناظره که در فرهنگ دینی و اعتقادی ما از پیشینه کهنی هم برخوردار است ادامه داد: رویکرد تعامل و گفت‌وگو هرچه در جامعه و مراکز علمی، فرهنگی و دانشگاهی گسترش بیشتری بیابد، فضای جامعه ایرانی را به سمت اخلاقی‌ترشدن می‌برد.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی استانداری تهران، شکرالله حسن بیگی در جلسه شورای آموزش و پرورش شهرستان پردیس به اولویت به کارگیری معلمان بومی در آموزش و پرورش شهرستان پردیس به شرط داشتن شرایط لازم و کسب امتیاز کافی در آزمون متمرکز اشاره کرد و گفت: شورای آموزش و پرورش محلی برای تصمیم گیری پیرامون مسائل تربیتی و فرهنگی شهرستان است. وی ادامه داد: افزایش ناگهانی و پرشمار جمعیت در پردیس به گونه‌ای است که به جای پرداختن به مسائل زیربنایی، تربیتی و فرهنگی در آموزش و پرورش باید، به دنبال رفع مشکل کمبود کلاس درس، معلم و تامین تجهیزات آموزشی باشیم. معاون سیاسی واجتماعی استاندار تهران بیان کرد: تعویق پرداخت حق سرویس همکاران فرهنگی، کمبود فضای آموزشی و تردد معلمان از سایر نقاط به شهرستان مشکلاتی را برای آموزش و پرورش ایجاد کرده است و اگر همه مسئولان با پیگیری مصوبات به وظایف خود عمل کنند، بخشی از مشکلات آموزش و پرورش این شهرستان برطرف می‌شود. حسن‌بیگی تاکید کرد: برخی معلمان از غرب تهران به پردیس می‌آیند و با وجود خستگی راه ناشی از ترافیک و همچنین دغدغه مالی به دانش آموزان درس می‌دهند، از این رو به کارگیری معلمان بومی که شرایط لازم را داشته باشند و امتیاز کافی را در آزمون متمرکز کسب کرده باشند در اولویت شهرستان پردیس قرار دارد. وی در مورد سرویس معلمان گفت: آموزش و پرورش الزامی برای تامین سرویس معلمان ندارد ولی در چند سال گذشته این مورد به یک رویه تبدیل شده اما با توجه به وضعیت فرهنگی باید در این مسیر به آموزش و پرورش کمک شود. معاون سیاسی واجتماعی استاندار تهران گفت: در مدارس برخی کشورها، اقدامات فرهنگی قبل از ورود دانش آموز به مدرسه آغاز می‌شود و در زمان فارغ‌التحصیلی علاوه بر آموزش دروس، حرفه آموزی و آموزه‌های اخلاقی مانند احترام به خانواده نیز در میان دانش آموزان فراگیر است اما دانش آموزان ما با وجود آموزه‌های دینی بسیار پرمحتوا پس از فارغ التحصیلی نیاز به کمک و برنامه ریزی دارند.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری8 ساعت قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری8 ساعت قبل

مدارس و دانشگاه‌ها در برخی شهرها تعطیل شدند

خبری8 ساعت قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

ترامپ: پلوسی هیچ کاری نخواهد کرد

اقتصاد آنلاین5 دقیقه قبل

امنیت در شهرهای اسلامشهر، چهاردانگه و شهریار برقرار است

اقتصادنیوز6 دقیقه قبل

زائری: هم سیاه‌نمایی و هم سفیدنمایی غیرواقعی ظلم به انقلاب است

خبرآنلاین7 دقیقه قبل

تاکید پادشاه اردن بر راهکار سیاسی در سوریه

اقتصادنیوز8 دقیقه قبل

ذخایر کالایی کشور در بهترین شرایط ممکن است/ رصد مستمر بازار و کنترل قیمت‌کالاها

اقتصاد آنلاین13 دقیقه قبل

زیرساخت‌های حوزه استفاده معلولان باید استاندارد شود

ایسنا17 دقیقه قبل