موج‌سواری رسانه‌های بیگانه بر اعتراضات عراق؛ تحریف به سبک سعودی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. قدس آنلاین
  4. بین‌المللی

موج‌سواری رسانه‌های بیگانه بر اعتراضات عراق؛ تحریف به سبک سعودی

قدس آنلاینخبرگزاری قدس آنلاین |
درحالی که گام‌های اصلاحی دولت بغداد نظر مساعد احزاب و جریان های سیاسی در عراق را به خود جلب کرده است، رسانه های «غربی ـ عربی» تلاش می کنند تا این اصلاحات را ابتر و محکوم به شکست جلوه دهند.

قدس آنلاین؛ در اواخر هفته گذشته بود که کابینه عراق بسته اصلاحی جدیدی را به منظور جامه عمل پوشاندن به خواسته‌های معترضان به تصویب رساند. «عادل عبدالمهدی» نخست‌وزیر عراق درخصوص جدیدترین بسته اصلاحی دولت تأکید کرد که دولت تمام تلاش خود را برای برآورده ساختن مطالبات مردمی به کار خواهد بست.

گام‌های اصلاحی جدید دولت عراق با واکنش احزاب و جریان‌های سیاسی نیز مواجه شد و مورد استقبال آن‌ها نیز قرار گرفت. درهمین ارتباط، ائتلاف «الفتح» دومین فراکسیون پارلمانی عراق اعلام کرد که از دولت و آغاز اصلاحات قانون اساسی حمایت به عمل می‌آورد. «احمد الاسدی» سخنگوی ائتلاف الفتح اعلام کرد: «الفتح از تصویب قانون بیمه اجتماعی و توزیع زمین بین شهروندان حمایت می‌کند». وی در عین حال از حمایت ائتلاف الفتح از دستگاه قضاء عراق برای محاکمه تمامی افراد فاسد از سال ۲۰۰۳ تا کنون خبر داد.

درهمین حال، روز گذشته نیز «عادل عبدالمهدی» نخست وزیر عراق در جریان یک نشست اقتصادی بر تلاش برای اصلاحات و حل و فصل مشکلات اقتصادی مردم عراق تأکید کرد. در جریان نشست اقتصادی مذکور، عادل عبدالمهدی بر اهمیت بودجه در زندگی مردم و اقتصاد کشور تاکید کرد. وی همچنین افزود: «ما در راستای تدوین بودجه‌ای که قادر به اداره کشور به صورت علمی و صحیح و افزایش منابع غیرنفتی باشد و نیز انجام اصلاحات جدی و راهکارهای لازم برای تمام مشکلات مالی تلاش می‌کنیم».

نخست وزیر عراق همچنین از کمیسیون بودجه خواست جلسات خود را برای حصول نتیجه و ارائه آن به پارلمان در نزدیکترین زمان ممکن ادامه دهد. این تحولات درحالی است که سخنگوی دولت عراق نیز در جدیدترین موضع خود تأکید کرده است: «استعفای دولت، خواسته‌های معترضان عراقی را محقق نخواهد کرد». الحدیثی تصریح کرد: «دولت کنونی عراق در حال تدوین لوایح قوانین مربوط به انتخابات و مبارزه با فساد و بررسی اموال مسئولین کنونی و سابق کشور است».

موج‌سواری رسانه‌های بیگانه بر اعتراضات عراق؛ تحریف به سبک سعودی - 5

وی افزود: «استعفای دولت باعث پیچیده‌تر شدن بحران و اوضاع کشور می‌شود و دولت با برگزاری انتخابات زود هنگام مخالف نیست اما برگزاری انتخابات در سایه قوانین کنونی ممکن است خواسته‌های معترضان را محقق نکند». این موضع دفتر نخست وزیر عراق حاکی از آن است که دولت بغداد برخلاف خواسته محور غربی و عربی، اجرای اصلاحات را در دستور کار قرار داده و قصد ندارد با استعفای خود زمینه برای شکل گیری خلأ قدرت در کشور را فراهم آورد.

در این میان اما موج سواری رسانه‌های بیگانه و در رأس آن‌ها رسانه‌های سعودی و اماراتی بر اعتراضات عراق به خوبی به چشم می‌خورد. این رسانه‌ها ازجمله شبکه‌های «العربیه»، «الحدث»، «اسکای نیوز عربی» و … با پوشش مغرضانه اخبار و تحولات مربوط به اعتراضات عراق، اینگونه وانمود می‌کنند که اصلاحات در این کشور عملا ابتر بوده و سرنوشتی جز شکست در انتظار آن نیست.

از سوی دیگر، رسانه‌های آمریکایی نظیر «رویترز»، «سی ان ان» و «الحره» نیز با پوشش مغرضانه اخبار و تحولات مربوط به اعتراضات عراق مسیر موج سواری بر تظاهرات مردمی را در پیش گرفته‌اند و با انعکاس وارونه واقعیت‌ها تلاش می‌کنند آنطور که خود تمایل دارند، حوادث و رویدادها در عراق را به افکار عمومی در منطقه و جهان منتقل سازند. تأکید بر سناریوی شوم «کشته سازی»، «نا امن جلوه دادن مناطق مختلف عراق»، «القاء محکوم به شکست بودن اصلاحات»، «تحت الشعاع قرار دادن رهنمودهای مرجعیت» و «قرار دادن نیروهای امنیتی در مقابل مردم» تنها بخشی از تلاش‌های مذبوحانه رسانه‌های مذکور در موج سواری بر اعتراضات عراق محسوب می‌شود.

به عنوان نمونه، چندی پیش خبرگزاری آمریکایی آسوشیتد پرس به نقل از منابع آگاه مدعی کشته شدن ۴ تظاهرکننده در بغداد شد. این درحالی است که وزارت کشور عراق به شدت این خبر را تکذیب کرده و گفته است که تظاهرات میدان الخلانی بغداد هیچ‌گونه تلفاتی نداشته است. لذا این مسأله نشان می‌دهد که با وجود اینکه مردم خواسته‌های مشروع خود را در تظاهرات پی‌می‌گیرند برخی طرف‌های خارجی تمام تلاش خود را برای تقابل مردم با نیروهای امنیتی به‌کار گرفته‌اند.

این درحالی است که برخی طرف‌های داخلی در عراق نیز مسیری مشابه شبکه‌های غربی و عربی مذکور را در پیش گرفته‌اند و تلاش می‌کنند تا از رهگذر اعتراضات برای خود دستاوردی کسب کنند. این احزاب و جریان‌های سیاسی با بکارگیری حربه هشدار درباره وقوع جنگ داخلی در عراق، در واقع دوگانه «جنگ و صلح» را به راه انداخته‌اند و در کمال تعجب از احتمال تبدیل شدن عراق به سوریه یا یمنی دیگر سخن می‌گویند! این حربه درحالی توسط سران برخی جریان‌های سیاسی بکارگرفته شده است که مرجعیت عراق بارها و در مناسبت‌های مختلف صراحتا بر لزوم اجتناب از آشوب در کشور تأکید کرده است.

درهمین راستا، «شیخ عبدالمهدی الکربلائی» نماینده مرجعیت عراق در جریان خطبه‌های نماز جمعه اخیر در کربلاء در سخنانی تأکید کرد: «معترضان باید نسبت به خدعه‌های داخلی و خارجی که هدف آن‌ها منحرف ساختن مطالبات مشروع از مسیر اصلی و مسالمت آمیز خود است، هوشیار باشند. نیروهای مسلح عراق به دلیل مبارزه با تروریست‌های تکفیری داعش و جانفشانی در این مسیر حق بزرگی بر گردن مردم دارند و نباید این جانفشانی‌ها فراموش شود».

موج‌سواری رسانه‌های بیگانه بر اعتراضات عراق؛ تحریف به سبک سعودی - 13

پیشتر نیز «محمد البلداوی» نماینده پارلمان عراق از تلاش برخی گروه‌های سیاسی در این کشور برای دامن‌زدن به اعتراضات و موج‌سواری بر اعتراضات خبر داده بود. درهمین ارتباط، وی گفته بود: «برخی گروه‌های سیاسی در عراق پس از افزایش تنش‌ها تلاش می‌کنند از طریق طرح مطالبات توجیه‌ناپذیر از جمله درخواست انتقام خون شهداء به اعتراضات دامن زده و بر موج تظاهرات سوار شوند».

این موج سواری‌ها برای تشدید تنش‌ها درحالی است که احزاب و جریان‌های سیاسی مختلف عراق بر لزوم مسالمت آمیز بودن اعتراضات تأکید دارند. «قیس الخزعلی» دبیرکل جنبش «عصائب اهل الحق» عراق تأکید کرده است: «این یک ضرورت است که هرگونه اعتراضی مسالمت آمیز باشد». «سید عمار حکیم» رهبر جریان حکمت ملی نیز تصریح کرده است: «از دولت و دستگاه‌های امنیتی می‌خواهیم که با قاطعیت و جدیت با قانون‌شکنان و گروه‌های مخرب برخورد کند و برای حفظ ابهت قانون و حفاظت از ملت وارد عمل شود».

افزون بر این، موج سواری‌های مذکور همزمان با فرافکنی‌های رسانه‌های وابسته به بیگانگان، حتی صدای «عادل عبدالمهدی» نخست وزیر عراق را نیز درآورد. وی چندی پیش در سخنانی در این خصوص گفت: «برخی افراد، از مردم به عنوان سپری انسانی برای تخریب استفاده کردند». همچنین دفتر نخست وزیری عراق نیز با صدور بیانیه‌ای تأکید کرد که با رفتارهای مجرمانه در جریان تظاهرات برخورد قاطعانه می‌کند.

بدون شک و تردید این موضع قاطعانه دولت بغداد که مورد حمایت احزاب و جریان‌های سیاسی و همچنین مرجعیت عراق نیز هست، موجب ناکام ماندن پروژه آشوب در این کشور خواهد بود و اجازه نخواهد داد تا بوق‌های تبلیغاتی و بنگاه‌های رسانه‌ای وابسته به محور غربی و عربی، اهداف خود را محقق سازند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، منابع لبنانی اعلام کردند که کارکنان بانکها به اعتصاب خود در روز دوشنبه ادامه خواهند داد. از سوی دیگر جوزف عون فرمانده ارتش لبنان در بازدید از یگانهای ارتش در بیروت و جبل لبنان از آنها تمجید کرد و گفت: ارتش فرصت را از کسانی که قصد دارند که از آب گل آلود ماهی بگیرند، می‌گیرد. ارتش لبنان در نهایت نظم و حرفه‌ای بودن عمل می‌کند. ارتش در حال حاضر مامور حفظ امنیت و مسئول امنیت تظاهرات کنندگان و دیگر شهروندان است. تاریخ شاهد خواهد بود که ارتش لبنان، لبنان را نجات داد.
ایسناایسنا1 روز قبل
یکی از مسؤولان روس در نمایشگاه هوایی ۲۰۱۹ دبی از ادامه مذاکرات این کشور با ابوظبی درباره جنگنده‌های سوخو-۳۵ خبر داد. به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک روسیه، دیمیتری شوگایف، مدیر سرویس فدرال روسیه در همکاری نظامی–فنی در نمایشگاه هوایی ۲۰۱۹ دوبی اظهار کرد: مذاکرات درباره صادرات جنگنده‌های سوخو-۳۵ روسیه به امارات و ارتقای نسل پنجم این جنگنده‌های سبک وزن همچنان ادامه دارند. جنگنده‌های «سوخو-۳۵اس» از نسل چهارم این جنگنده‌ها بوده و بهترین جنگنده در نوع خود محسوب می‌شوند. نسل پنجم این جنگنده‌ها می‌توانند بدون نیاز به سوختگیری با سرعت مافوق صوت پرواز کرده و قدرت مانور خود را هنگام پرواز با سرعت پایین نیز حفظ کنند. جنگنده یاد شده در حال حاضر بهترین جنگنده روس است زیرا جنگنده ارتقا یافته سوخو-۵۷ از نسل پنجم هنوز مورد استفاده قرار نگرفته است.
تسنیمتسنیم43 دقیقه قبل
وی افزود ملت، ارتش واقعی کشور است و هیچ گزینه‌ای جز حمایت از نیروهای مسلح وجود ندارد و نمی‌توان هر گروه غیر قانونی یا سلاحی که خارج از مشروعیت دولت باشد، را قبول کرد. رایزنی عبدالمهدی و پلاسخارتخبر دیگر اینکه عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق روز دوشنبه جینین هینیس پلاسخارت نماینده سازمان ملل در عراق را به حضور پذیرفت که طی آن تلاش‌های دولت برای برآورده کردن خواسته‌های تظاهرات کنندگان از جمله قانون انتخابات در کنار همکاری میان عراق و سازمان ملل و حمایت از ثبات در کشور بررسی شد. خبر دیگر اینکه برهم صالح رئیس جمهوری عراق، درگذشت عدنان الباجه جی را تسلیت گفت، الباجه جی روز یکشنبه درگذشت. وی از سیاستمداران کهنه‌کار عراقی و از اعضای شورای حکومت انتقالی سابق به شمار می‌رفت که پس از سرنگونی رژیم صدام تشکیل شده بود. انتهای پیام/
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از یورونیوز، پلیس کرواسی به سمت گروهی از پناهجویانی که قصد داشتند از طریق مرز شمالی این کشور وارد اسلونی شوند، تیراندازی کرد که در جریان آن یک مرد مهاجر به شدت زخمی شد. داور بوزینوویچ وزیر کشور کرواسی با تایید این خبر حاضر به اظهار نظر درباره تعداد و ملیت این مهاجران غیرقانونی نشد؛ ولی محل وقوع این حادثه را در نزدیکی شهر شمالی آدریاتیچ عنوان کرد. یک بیمارستان در محل حادثه نیز اعلام کرد که نیمه‌شب شنبه یک مرد مهاجر را که به دلیل اصابت گلوله به شدت مجروح شده بود، پذیرش کرده و تحت درمان قرار داده است. کرواسی یکی از کشورهای اروپایی است که در مسیر مهاجران کشورهای خاورمیانه و آسیای مرکزی به سمت اتحادیه اروپا قرار گرفته و اکثر مهاجران ورودی به این کشور از طریق بوسنی وارد آن می‌شوند.
خبرآنلاینخبرآنلاین9 ساعت قبل
وزنامه الجمهوریه لبنان نوشت، نبیه بری، رئیس پارلمان لبنان در میان افرادی که با او ملاقات داشتند، گفت: وضعیت کنونی کشور در زمینه تشکیل دولت شاهد رکودی کامل است و همه هر لحظه رویدادها را رصد می‌کنند اما تا این لحظه اوضاع هیچ تغییری نکرده است. بری بر موضع خود تاکید کرد و افزود: روی بازگشت سعد حریری نخست وزیر مستعفی لبنان به راس کابینه و تشکیل دولت جدید حساب باز کرده‌ام زیرا وضعیت به حدی رسیده که بسیار خطرناک است و باید در اسرع وقت بحران مهار شود. نبیه بری وضعیت کشورش را «کشتی در حال غرق» توصیف کرد و ادامه داد: اگر تدابیر لازم را اتخاذ نکنیم به طور کامل کشور غرق خواهد شد.
فارسفارس11 ساعت قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، مقامات محلی دولت سعودی در منطقه «مکه» شب گذشته (یکشنبه) کشته شدن دو نیروی نظامی سعودی به نام‌های «سعید الغامدی» و «بدر عیسى السلمی» را تأیید کردند. به نوشته خبرگزاری رسمی سعودی (واس) «سعود بن عبدالله الجلوی» مشاور امیر منطقه «مکه» و مشاور استاندار «جده» شب گذشته در با خانواده این دو نیروی نظامی دیدار کردند. این رسانه اطلاعاتی از زمان دقیق کشته شدن دو نیروی نظامی سعودی و مکان دقیق آن ارائه نداد. در یکم آبان ماه گذشته نیز خبرگزاری رسمی عربستان (واس) از کشته شدن شش نظامی این کشور در درگیری با نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی یمن در مرز جنوبی عربستان خبر داد. ائتلاف سعودی عملیات نظامی و محاصره همه جانبه علیه یمن را در ششم فروردین ۱۳۹۴ آغاز کرد.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری8 ساعت قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری8 ساعت قبل

مدارس و دانشگاه‌ها در برخی شهرها تعطیل شدند

خبری8 ساعت قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

منچستر به دنبال دو خرید رویایی در زمستان

مشرق‌نیوز16 دقیقه قبل

کدام دانشگاه‌ها فردا تعطیل هستند؟

خبر فوری17 دقیقه قبل

مدارس البرز در روز سه‌شنبه تعطیل نیست

ساعت ۲۴21 دقیقه قبل

شهادت سه بسیجی در اغتشاشات غرب استان تهران

مشرق‌نیوز21 دقیقه قبل

عادل عبدالمهدی: مدافع حقوق همه ملت هستیم

الف21 دقیقه قبل

آخرین جزئیات فعالیت مدارس چهارمحال و بختیاری در روز سه‌شنبه

ایسنا22 دقیقه قبل