مجموعه مدیریتی استان مرکزی آمادگی راه‌اندازی مرکز پیوند مغز استخوان غرب ایران را دارد‌
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. سلامت
مجموعه مدیریتی استان مرکزی آمادگی راه‌اندازی مرکز پیوند مغز استخوان غرب ایران را دارد‌

مجموعه مدیریتی استان مرکزی آمادگی راه‌اندازی مرکز پیوند مغز استخوان غرب ایران را دارد‌

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار مرکزی گفت: به عنوان مجموعه مدیریت استان آماده هستیم تا مرکز پیوند مغز استخوان غرب ایران را در اراک با همکاری پروفسور قوام‌زاده راه‌اندازی کنیم.

- اخبار استانها -

به‌گزارش خبرگزاری تسنیم از اراک، بهروز اکرمی ‌در آیین نکوداشت پروفسور قوام‌زاده با اشاره به مفاخر استان مرکزی اظهار داشت: امروز جامعه نیازمند تکریم بزرگان است، استان مرکزی استان مفاخری بوده که نمونه آن پروفسور قوام‌زاده است.

وی افزود: زمانی که شرایط سخت و دشوار بود پروفسور قوام‌زاده با تلاش و پشتکار کار کرد و پس از بازگشت به کشور خدمات بسیاری در پرونده خود ثبت کرد بنابراین باید برای همه الگو باشد.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار مرکزی ادامه داد: پروفسور قوام‌زاده انسان بزرگی است زیرا به سادگی امکانات و امتیازات خود در خارج از کشور را رها کرد و به ایران آمد بنابراین هدف ما در برگزاری چنین سمینارها و برنامه‌هایی شناخت مفاخر استان است.

اکرمی تصریح کرد: دانشجویان رشته پزشکی باید خود مانند پروفسور قوام‌زاده باشند و با احترام به عملکرد او، وی را باید الگو قرار دهند، به عنوان مجموعه مدیریت استان آماده هستیم تا مرکز پیوند مغز استخوان غرب ایران را در اراک با همکاری پروفسور قوام‌زاده راه‌اندازی کنیم.

وی بیان کرد: باید مسئولان در انجام این کار همکاری داشته باشند تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن این کار به نتیجه برسد و مردم اراک و غرب کشور از آن استفاده کنند، امیدواریم بتوانیم از مفاخر استان به صورت عینی و عملی تجلیل شود و دستاوردهای اجرایی برای استان به همراه داشته باشد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک هم در این برنامه با اشاره به جایگاه پروفسور قوام‌زاده در کشور و دنیا گفت: پروفسور قوام‌زاده الگوی مناسبی برای جامعه پزشکی است و در زمینه‌های علمی، پژوهشی، درمانی و سایر موارد جزو نمونه‌های برتر در کشور و دنیا است.

وجود بیش از ۲۰۰۰ بیمار سرطانی در استان مرکزی

سیدمحمد جمالیان افزود: براساس آخرین آمار ثبت ملی کشور در زمینه سرطان در استان مرکزی حدود ۲ هزار و ۱۱۹ بیمار سرطانی داریم که ۴۶ درصد زن و حدود ۵۴ درصد مرد هستند.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه استان مرکزی استانی صنعتی است، نگرانی‌هایی در زمینه بالا بودن میزان بروز سرطان از نرم کشوری وجود دارد اما براساس آمار وزارت بهداشت میزان بروز سرطان در استان مرکزی ۱۳۶٫۲۶ درصد در هر ۱۰۰ هزار نفر است که در نرم کشوری ۱۵۰ نفر در هر ۱۰۰ هزار نفر است و می‌توان گفت در استان مرکزی میزان سرطان از نرم کشوری کمتر است.

جمالیان بیان کرد: نرم سرطان در استان مرکزی براساس جنسیت ۱۵۳٫۹۴ درصد مرد (در هر ۱۰۰ هزار نفر) و در کشور ۱۴۸٫۲۸ درصد (در هر ۱۰۰ هزار نفر) و ۱۲۲٫۱۲ درصد زن (در هر ۱۰۰ هزار نفر) و در کشور ۱۳۵٫۵۴ درصد (در هر ۱۰۰ هزار نفر) است.

وی ادامه داد: شایع‌ترین بیماری‌های سرطانی سرطان سینه، پروستات، معده و پوست است که در مردان به ترتیب معده و پروستات و پوست و مثانه و در زنان سرطان سینه، معده و سایر موارد است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک تصریح کرد: با توجه به صنعتی بودن استان مرکزی و آلودگی هوا تحقیقات خوبی در این راستا انجام شده است و با تامین بودجه اقدامات لازم انجام می‌شود که با توجه به تاثیر آلودگی هوا در بروز سرطان در استان مرکزی باید این کار زودتر انجام شود.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار سلامت روز دنیا

جمالیان عنوان کرد: با همکاری پروفسور قوام‌زاده کارهای تحقیقاتی مشترک شروع می‌شود که امیدواریم از این ظرفیت خوب استفاده کنیم.

۱۹ مرکز پیوند مغز استخوان در کشور وجود دارد

پدر پیوند مغز استخوان ایران هم در این برنامه با اشاره به تحقیقات خود در این راستا گفت: افراد باید رشته‌هایی که متقاضی کمتری دارند را انتخاب کنند تا خدمت بیشتری به جامعه خود داشته باشند، ۱۹ مرکز پیوند مغز استخوان در کشور وجود دارد و یکی از بهترین مراکز در کرمانشاه و تبریز است که با پژوهش‌ها و اقدامات خود از بیمارستان شریعتی جلو می‌زنند.

ایران بزرگترین کشور در پیوند مغز استخوان است

اردشیر قوام‌زاده افزود: تاکنون ۵۰۰ پیوند مغز استخوان اطفال و یک هزار بیمار تالاسمی در کشور انجام شده است که با سایر پیوندهای مغز استخوان در کشور این میزان به حدود ۶ هزار و ۳۰۰ پیوند می‌رسد، ایران بزرگترین کشور در پیوند مغز استخوان است.

وی ادامه داد: پس از تحصیل در خارج از کشور در بیمارستان شریعتی تهران با وجود مشکلاتی خدمت کردم، سال ۱۹۶۹، سه پیوند مغز استخوان، سپس ۳۰ پیوند و پس از آن ۴۵۰ پیوند انجام شد که در نتیجه تکنیک سلول‌درمانی وارد کشور شد.

قوام‌زاده عنوان کرد: ۴۵۰ هماتولوژیست و پاتولوژیست در کشور وجود دارد که تقریبا ۴۰۰ نفر در بیمارستان شریعتی آموزش دیدند، هموتولوژی اکنون در همه استان‌ها فعال است و بیماران می‌توانند از این بخش استفاده کنند، روش‌های پیوند مغز استخوان با گذشت زمان تغییر کرده است به طوری که امروز از اعضای خانواده برای پیوند مغز استخوان استفاده می‌کنیم.

پدر پیوند مغز استخوان ایران ادامه داد: اکنون امکانات پژوهشی در کشور بسیار است و همه باید از این امکانات استفاده کنند و کشور از افراد کارآمد بیشتر استفاده کند، استفاده از پیوند مغز استخوان از طریق بند ناف بهتر است اما هزینه‌های این حوزه مطلوب نیست به همین سبب کمتر از این روش استفاده می‌کنیم، در دنیا روش‌های استفاده از بند ناف کمتر از ۳۰ مورد است.

قوام‌زاده بیان کرد: باتوجه به اینکه تاکنون ۷۷ درصد پیوندها نتایج مثبتی داشته، استفاده از روش سلول درمانی آینده بسیار درخشانی دارد، مهم‌ترین نکته این است که افراد باید اعتماد به نفس و خودباور باشند تا به موفقیت برسند و دانشجویان هم باید به این امر توجه داشته باشند.

وی ادامه داد: از آلودگی شهر اراک نباید ترسید زیرا برای سرطان فاکتورهای دیگری هم وجود دارد اما باید آب و هوا کنترل شود، نام سرطان اشتباه است و باید بیماری خونی، سرطان پستان و بیماری هر عضو از بدن گفته شود زیرا هر قسمت درمان ویژه خود را دارد و پس از بیماری‌های عفونی درمانی‌ترین بیماری سرطان است.

پدر پیوند مغز استخوان ایران عنوان کرد: ورزش روزانه و استفاده از سبزیجات در پیشگیری از ابتلا به سرطان موثر است و میزان استفاده از کودهای شیمیایی هم باید کنترل شود.

قوام‌زاده ادامه داد: باتوجه به این که یکی از راه‌های درمان سرطان دارو است، درمان به این روش سبب می‌شود تا پس از ۵ سال ۱۰ درصد از بیماران زنده باشند اما درمان به وسیله پیوند مغز استخوان سبب می‌شود پس از ۲۵ سال ۶۵ تا ۷۰ درصد از بیماران زنده باشند به همین سبب این موضوع باید مورد توجه قرار گیرد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

الفالف1 روز قبل
امری که می‌تواند هم افتخار و قدرت فکری آنها را بیان کند، هم برای جذب دانشجو و متقاضی مدیکال توریسم یا گردشگری سلامت تاثیرگذار باشد. چنین توجهی باید در شبکه‌های برون مرزی ایران نیز تقویت شود. به گزارش الف آنچه از پیشرفت‌های علمی و پزشکی کشورهای مطرح دنیا در فکر عموم مردم متبادر می‌شود محصول فعالیت رسانه‌های بین الملل به ویژه شبکه هایی تلویزیونی است. بسیاری از مردم در کشورهای منطقه و جهان سوم از این موفقیت‌ها اطلاع چندانی ندارند و شاید ایران را با کشور خود مقایسه کنند. یکی از مواردی که می‌تواند به درآمد ارزی منتهی شود و تحریم‌ها هم تاثیری بر آن ندارد توجه به گردشگری سلامت است.
ایسناایسنا19 ساعت قبل
رئیس سازمان اورژانس کشور گفت: دانشگاه فوریت‌های پزشکی بزودی در شیراز افتتاح می‌شود. رییس اورژانس کشور در ادامه هدف از برگزاری این المپیاد را بررسی عملکرد اورژانس دانست ‌و گفت: عملکرد اورژانس کشور نشان داده عملکردی قابل قبول بوده و پیشرفت چشمگیری داشته است. وی ادامه داد: اورژانس کشور اگر می‌خواهد جایگاه خود را در دنیا تثبیت کند باید سطح علمی و عملی خود را بالا ببرد. رییس اورژانس کشور در ادامه گفت: با آموزش همگانی در مدارس و مساجد برای پیشگیری از صدمات چهارشنبه آخر سال اقدام می‌کنیم تا مردم جامعه با شادی این روز را بگذرانند. کولیوند در ادامه با بیان اینکه در راستای مهارت افزایی افراد اورژانس کشور دانشگاه اورژانس ایجاد می‌شود، گفت: به صورت شبانه روزی افراد اورژانس در دانشگاه مختص این رشته تربیت خواهند شد که در همین راستا محلی در استان شیراز در نظر گرفته و در حال پیگیری است.
زومیتزومیت15 ساعت قبل
به هر حال این سفر یکی از اولین نمونه‌هایی است که تأثیر سفرهای فضایی طولانی بر فضانوردها و چالش‌های متعدد آن را نشان می‌دهد که معمولا در سفرهای فضایی کوتاه دیده نمی‌شوند. شرایط انزوای اقامتگاه‌های قطبی نمونه‌ی خوبی برای انزوای طولانی‌مدت در سفرهای فضایی استپژوهشگران برای بررسی سلامت ذهن در طول سفرهای فضایی طولانی‌مدت، بررسی‌هایی را در جنوبگان آغاز کردند. همچنین تمرکز بر احساسات مثبت می‌تواند کلیدی برای درک رفتارهای سودمند در سفرهای فضایی طولانی‌مدت باشد. شش ماه اقامت در ایستگاه فضایی مانند اقامت در پارک نیست؛ بنابراین ایستگاه فضایی بین‌المللی کاندیدا خوبی برای انتخاب فضانوردان است. طبق نمونه‌ی شورش اسکای لب، استراحت و اوقات فراغت یکی از ضروریات سفرهای فضایی است.
انتخابانتخاب1 روز قبل
در ادامه به ۵ نکته مهم که همه مردان بالای ۵۰ سال باید به آن توجه کنند پرداخته‌ایم. به گزارش سرویس خواندنی‌های انتخاب، اشتباهات رایج مردان بالای ۵۰ سال را می‌توان به این ترتیب رده بندی کرد: عدم غربالگری سرطان پروستاتبر اساس اعلام مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها، سرطان پروستات دومین سرطان شایع مردان در ایالات متحده است. به همین دلیل است که بهتر است همه مردان از سنی مشخص به بعد غربالگری انجام دهند. نادیده گرفتن علائم خطربسیاری از مردان با افزایش سن دچار مشکلات سلامتی مختلفی می‌شوند و با نادیده گرفتن علائم سلامتی خود را به خطر می‌اندازند. بسیاری از افراد بالای ۵۰ سال بدون آن که متوجه ابشند کمتر از حدی که لازم است آب می‌نوشند.
برترین‌هابرترین‌ها19 ساعت قبل
برترین‌ها: سندرم شیهان، عارضه‌ای نادر است که بعضی از زنانی که طی زایمان خونریزی زیادی داشته‌اند دچارش می‌شوند. علائم سندرم شیهانعلائم سندرم شیهان گوناگون است و برای هر کسی فرق می‌کند که بستگی به میزان افت عملکرد غده هیپوفیز در تولید هورمون‌ها دارد. ضمنا علائم سندرم شیهان به تدریج و طی یک دوره از زمان بروز می‌کنند. ریسک فاکتور‌های سندرم شیهانریسک فاکتور‌های ابتلا به سندرم شیهان عواملی هستند که می‌توانند احتمال هموراژ (خونریزی شدید و زیاد) طی زایمان را افزایش دهند. درمان سندرم شیهانسندرم شیهان به همان شیوه‌ای درمان می‌شود که کم کاری هیپوفیز درمان می‌شود، یعنی با درمان جایگزینی هورمون.
انتخابانتخاب10 ساعت قبل
شاید بسیاری از افراد مطلع نباشند که برخی از خوراکی‌ها تا چه حد مناسب فصل‌های سرد هستند و با مصرف این نوع خوراکی‌ها می‌توان زندگی سالم‌تری در فصل هایی مثل پاییز و زمستان داشت. به گزارش سرویس خواندنی‌های انتخاب، برخی از خوراکی‌ها نسبت به دیگر خوراکی‌ها دارای برتری هایی هستند که مصرف این نوع خوراکی‌ها در فصل سرد سالم‌تر است. کربوهیدرات کافی بخوریدخوردن کربوهیدرات‌های سالم مانند نان سبوس دار، برنج قهوه‌ای و ماکارونی سبوس دار برای سلامتی بسیار مهم است. اطمینان حاصل کنید که به اندازه کافی کربوهیدرات مصرف می‌کنید زیرا کربوهیدرات‌ها روش غیرمستقیم برای دستکاری تریپتوفان برای تقویت خلق و خوی شما در روزهای سرد هستند. یک مطالعه در سال ۲۰۱۴ نشان داد که زردچوبه به همان اندازه داروهای ضد افسردگی در درمان افسردگی موثر است.

نظرها

اخبار بیشتر