دریچه‌ای تازه به سوی ماینینگ
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایبنا
  4. اقتصادی
دریچه‌ای تازه به سوی ماینینگ

دریچه‌ای تازه به سوی ماینینگ

ایبناخبرگزاری ایبنا |
می‌توان از پتانسیل استخراج رمزارزها برای جلوگیری از اتلاف انرژی و در نهایت ایجاد درآمد برای شبکه سراسری برق کشور استفاده کرد.

بر اساس مصوبه دولت استخراج فرآورده‌های پردازشی رمزنگاری شده رمزارزها (ماینینگ) با اخذ مجوز از وزارت صنعت، معدن و تجارت مجاز است. یکی از نهاده‌های اصلی در عملیات ماینینگ، برق است که هزینه آن نیز به طور مستقیم بر سود حاصل از استخراج رمزارزها اثر می‌گذارد. روش‌های متفاوتی وجود دارد تا شبکه برق کشور در راستای عملیات ماینینگ از این فرصت استفاده کرده و برای خود درآمد ایجاد کند.

پس از همه بحث‌ها و جدل‌هایی که برای استخراج رمزارزها در فصل تابستان صورت گرفت، با سرد شدن هوا می‌توان به دنبال راه‌هایی برای جلوگیری از اتلاف برق مازاد تولیدی توسط بخش خصوصی و عمومی بود. انرژی مصرفی ماینینگ در کل جهان ۸۸۹۱ مگاوات بوده که این میزان تقریبا چهار دهم درصد مصرف برق جهان است. این میزان مصرف به طور چشمگیری طی ۶ ماه گذشته افزایش یافته است.

بیشترین حجم مصرفی انرژی دنیا برای ماینینگ، حدود ۶۰ درصد و متعلق به کشور چین است. با شروع فصل سرما میزان مصرف انرژی برق در کشور چین به دلیل استفاده از برق در وسایل گرمایشی افزایش یافته و همزمان تعرفه آن نیز افزایش می‌یابد. اما در ایران بر خلاف چین با شروع فصل‌های سرد سال، میزان مصرف و تعرفه برق مصرفی کاهش پیدا کرده یا در برخی موارد ثابت می‌ماند. با توجه به شرایط ذکر شده و این نکته که چین تلاش می‌کند، میزان مصرف برق در عملیات ماینینگ را کنترل کند، بررسی زمینه همکاری در این خصوص می‌تواند در دستور کار سیاست‌گذاران قرار گرفته تا منبع درآمدی برای شبکه برق ایران ایجاد شود.

ایران نیز یکی از فعالان در عرصه ماینینگ است و حدودا بعد از کشورهای آمریکا، کانادا، ایسلند، نروژ، سوئد و گرجستان، ۱۸/۳ درصد از کل انرژی مصرفی ماینینگ جهان را به خود اختصاص می‌دهد. در مورد میزان مصرف برق و فشار وارد بر شبکه از سوی ماینرهای داخلی به شبکه برق کشور می‌توان گفت که در حالت حداکثری با فرض اینکه در ایران از دستگاه‌های قدیمی‌تری که مصرف انرژی بیشتری دارند استفاده می‌شود این مقدار مصرف تنها یک درصد از ساعات پیک مصرف خواهد بود.

در وبسایت خبری بخوانید: بروز ترین اخبار اقتصادی و بازرگانی از سراسر وب

در مقام مقایسه مصرف برق ماینرها و کل ظرفیت اسمی نیروگاه‌های ایران که حدود ۸۲۳۰۶ مگاوات است، ‌میزان مصرف برای عملیات ماینینگ رقم ناچیزی به حساب می‌آید. در حال حاضر نیروگاه‌های ایران در شرایط عادی معمولا حدود ۷۰ هزار مگاوات برق تولید می‌کنند. نکته قابل توجه این است که کل مصرف شبکه بیت‌کوین در جهان برابر فقط ۱۰ درصد تولید شبکه برق ایران است. به این معنا که حتی در زمان‌هایی مانند ظهرهای تابستان که پیک مصرف برق ایران در حدود ۵۷۶۱۸ مگاوات است، در واقع کل مصرف شبکه بیت‌کوین جهان تقریبا برابر با اتلاف این انرژی در شبکه برق سراسری ایران است.

با توجه به اینکه نزدیک به ۶۰ درصد تولید برق ایران بر عهده بخش خصوصی و عمومی غیردولتی است که به ازای دریافت گاز رایگان، هر کیلو وات ساعت تولید خود را به قیمت متوسط ۵۰ تومان به شرکت برق تحویل می‌دهند و با توجه به اینکه تولید مازاد قابل توجهی دارند که اتلاف می‌شود، ‌این امکان برای شبکه برق سراسری ایران وجود دارد که با در اختیار قرار دادن مازاد تولید به فعالان حوزه استخراج رمزارز، نه تنها درآمد خود را افزایش داده بلکه باعث افزایش انگیزه سرمایه‌گذاری و همچنین ارزآوری برای کشور شوند.

با توجه به مطالعاتی که اخیرا در این خصوص انجام شده است، رمزارزها در مناطقی از جهان که قیمت انرژی پایین‌تر دارند، انگیزه لازم برای سرمایه‌گذاری روی صنعت برق کشورها را برای بخش خصوصی افزایش داده‌اند. حال که استخراج رمزارزها به عنوان یک صنعت در ایران نیز به رسمیت شناخته شده، بهتر است وزارت نیرو با توجه به ملاحظات کشور، مسیر گسترش بازار استخراج رمزارزها را تسهیل نماید تا از این طریق باعث تقویت بازار برق کشور شود. در مجموع با در نظر گرفتن همه امکانات موجود می‌توان از توان بالقوه استخراج رمزارزها برای تقویت شبکه برق کشور و جلوگیری از اتلاف انرژی و در نهایت ایجاد درآمد برای شبکه سراسری برق کشور استفاده کرد.

منبع: ایبِنا

ضحی ریاحی - کارشناس اقتصادی

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ایلناایلنا1 روز قبل
معاون اجتماعی پلیس فتا ناجا با هشدار به مردم در خصوص پیامک‌هایی با عنوان «دریافت رمز یک‌بار مصرف» گفت: این پیامک‌ها جعلی بوده و به قصد کلاهبرداری ارسال می‌شود. به گزارش ایلنا، ‌ سرهنگ رامین پاشایی معاون اجتماعی پلیس فتا ناجا درباره پیامک‌هایی با عنوان «دریافت رمز یک‌بار مصرف» گفت: این پیامک‌ها جعلی هستند و یک سری افراد سودجو از این موقعیت سوءاستفاده کرده و با ارسال پیامک به افراد خود را نماینده بانک معرفی می‌کنند. وی ادامه داد: این افراد سودجو با ارسال یک لینک به مردم از آنها می‌خواهند برای دریافت رمز یکبار مصرف در لینک مورد نظر ثبت‌نام کنند. معاون اجتماعی پلیس فتا ناجا با تاکید براینکه مردم برای دریافت رمز به بانک عامل خود مراجعه کنند، خاطرنشان کرد: سرشماره‌های بانکی کاملا مشخص است و بانک‌ها از این طریق برای مشتریان خود پیامک ارسال می‌کنند. هیچگاه بانک‌ها از طریق شماره‌های شخصی و از طریق سیم‌کارت‌های همراه اول، ایرانسل و رایتل برای مشتریان خود پیامک ارسال نمی‌کنند.
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
مشاهدات خبرنگار عصر ایران در محمد شهر کرج، حاکی از آن است که افرادی با سوء‌استفاده از فضای اعتراض به سهمیه‌بندی و افزایش قیمت بنزین به شعب چند بانک در این منطقه حمله و اقدام به تحریب آنها کردند. گزارش‌های دیگر از کرج، حاکی از غارت یکی از شعب فروشگاه‌های زنجیره‌ای «افق کورش» در کیان‌مهر است. همچنین یکی از شعب فروشگاه‌های رفاه در این منطقه به همراه اتومبیل «برلیانس» که برای جایزه گذاشته شده بود به آتش کشیده و غارت شد. شنیده‌ها از غارت یکی از شعبه‌های فروشگاه‌های زنجیره‌ای «امیران» نیز حکایت می‌کند. به گفته یکی از مأموران حاضر در صحنه، مادام که اعتراض‌ها محدود به موضوع و در حد شعار بود تحمل می‌شد اما غارت فروشگاه‌ها و شعبه‌های بانک‌ها قابل قبول و تحمل نیست و مواجهه خواهد شد.

رصد میدانی قیمت ‎ها در بازار

صدا و سیماصدا و سیما43 دقیقه قبل
گزارش اختصاصیرصد میدانی قیمت ‎ها در بازارتصمیم و تاکید مسولان برای جلوگیری از افزایش خودسرانه قیمت کالاها، با نظارت واقعی در بازار محقق می‌شود؛ بازار این روز‌ها بیش از هر زمان دیگری زیر ذره بین مردم و دستگاه‌های ناظر هست.
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
وی گفت: ما امروز برای چند روز متوالی است که در معیت سازمان تعزیرات حکومتی، پلیس امنیت اقتصادی، اتاق اصناف و اتحادیه‌ها رصد بازار را انجام می‌دهیم و قطعا برخورد قانونی ما با سوء استفاده کنندگان از شرایط موجود، تشدید خواهد شد. افضلی افزود: امروز در چندین منطقه تهران حاضر شدیم و قیمت برخی اقلام کاهش یافته بود و در حوزه حمل و نقل در حضور رئیس اتحادیه صنف وانت بار و پیک موتوری شاهد بودیم که هیچ افزایش قیمتی به بهانه افزایش قیمت بنزین رخ نداده است. وی گفت: مردم می‌توانند گزارش‌های مستند خود را از طریق سامانه ۱۲۴ یا ۱۳۵ و اپلیکیشن آپ مطرح کنند و ما در کمترین زمان ممکن رسیدگی می‌کنیم. معاون نظارت و بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران افزود: اتحادیه‌های صنفی هم خودشان بازرسانی دارند که به صورت نوبه‌ای و میدانی قیمت اصناف زیر نظر خود را نظارت می‌کنند که در این بخش بسیج اصناف هم کمک خوبی به ما کرده است. افضلی گفت: همه طرح‌های نظارتی ما آغاز و پایانی دارد اما این طرح با اصلاح قیمت بنزین آغاز شده است و تا زمانی که مطمئن شویم هیچ اخلالی در بازار وجود ندارد طرح ادامه دارد.
بازار سرمایه ایرانبازار سرمایه ایران7 ساعت قبل
۲) در هر عرضه، قیمت پایه در اطلاعیه عرضه به‌صورت دیفرنشیال قیمت نسبت به شاخص‌های معتبر قیمتی اعلام می‌شود که قیمت پایه اعلامی، کف قیمت قابل اعمال در روز عرضه بوده و روی تابلو تخفیفی نسبت به آن اعمال نخواهد شد. ۶) در صورت انجام معامله در روز عرضه، خریدار جهت عقد قرارداد به شرکت ملی نفت ایران معرفی می‌شود. ۸) مفاد اطلاعیه عرضه توسط شرکت ملی نفت ایران تهیه می‌شود. ۱۰) محل و شیوه تحویل محموله‌ها توسط شرکت ملی نفت ایران تعیین می‌شود. ۱۴) شرکت ملی نفت ایران مکلف است در پایان هر فصل، گزارش عملکرد این شیوه‌نامه را به وزارت نفت ارسال کند.
عصر ایرانعصر ایران8 ساعت قبل
عصر ایران؛ جعفر محمدی - درباره اعتراضات روزهای اخیر که بعد از افزایش قیمت بنزین رخ داده است، ۲ نکته ارزش تأمل دارد:۱ - «اعتراض حق مردم نیست»؛ به نظر من «اعتراض وظیفه مردم است». واقعا اگر به افزایش قیمت بنزین یا هر چیز دیگری اعتراض دارند، چرا اموال مردم را غارت و تخریب می‌کنند؟ این رفتارهای بدوی، اساسا ربطی به اعتراضات ندارد و نشان دهنده فاجعه‌ای به مراتب بزرگ‌تر از ناآرامی‌های اخیر است. شاهدان عینی می‌گویند که بسیاری از همین شهروندان عادی که اساسا در اعتراضات نیز حضور نداشته‌اند، در غارت فروشگاه هایی مانند جانبو، افق کوروش، امیران و … شرکت داشتند. ۲ - بنزین بهانه‌ای برای اعتراضات و در کنار آن اغتشاشات اخیر است. بنابر این، حتی اگر همین امروز بنزین به قیمت سابق برگردد و حتی ارزان‌تر هم شود، اصل نارضایتی‌ها باقی است و مترصد فرصتی دیگری برای بروز و ظهور.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری7 ساعت قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری8 ساعت قبل

مدارس و دانشگاه‌ها در برخی شهرها تعطیل شدند

خبری8 ساعت قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

منچستر به دنبال دو خرید رویایی در زمستان

مشرق‌نیوز11 دقیقه قبل

کدام دانشگاه‌ها فردا تعطیل هستند؟

خبر فوری12 دقیقه قبل

مدارس البرز در روز سه‌شنبه تعطیل نیست

ساعت ۲۴16 دقیقه قبل

شهادت سه بسیجی در اغتشاشات غرب استان تهران

مشرق‌نیوز16 دقیقه قبل

عادل عبدالمهدی: مدافع حقوق همه ملت هستیم

الف16 دقیقه قبل

آخرین جزئیات فعالیت مدارس چهارمحال و بختیاری در روز سه‌شنبه

ایسنا17 دقیقه قبل