روند رسیدگی به استعفای نمایندگان مجلس
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. افکارنیوز
  4. سیاسی
روند رسیدگی به استعفای نمایندگان مجلس

روند رسیدگی به استعفای نمایندگان مجلس

افکارنیوزخبرگزاری افکارنیوز |
درخواست استعفای نمایندگان مجلس یک هفته پس از اعلام وصول، در صحن علنی بررسی و به رای گذاشته می‌شود.

به گزارش افکارنیوز،

استعفای کاظم جلالی نماینده مردم تهران در نشست علنی روز (سه شنبه، ۱۴ آبان ماه) اعلام وصول شد. عبدالرضا مصری نایب رئیس مجلس شورای اسلامی استعفای این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی و رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی را در صحن قرائت کرد.

اخبار سیاسی-مطابق ماده۹۰ قانون آئین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، هر نماینده که اعتبارنامه او به تصویب رسیده است مى‌ تواند از مقام نمایندگى استعفا دهد. پذیرش استعفا موکول به تصویب مجلس است.

نایب رئیس مجلس هنگام قرائت استعفای کاظم جلالی گفته، دلیل این استعفا، حضور نماینده تهران در سنگر دیگری برای خدمت است.

ماده ۹۱ قانون آئین نامه داخلی مجلس در خصوص استعفای نمایندگان مقرر داشته؛ نماینده متقاضی استعفا دلایل خود را خطاب به رئیس‌مجلس مى‌ نویسد و وی در اولین جلسه علنى و بدون قرائت متن، تقاضای استعفای نماینده را اعلام و در دستورکار هفته بعد مى‌ گذارد. نماینده مى‌ تواند قبل از شروع بررسى در مجلس، تقاضاى استعفای خویش را پس بگیرد.

با توجه به روند تعیین شده در قانون، استعفای نماینده مجلس شورای اسلامی باید در هفته بعد از اعلام وصول بررسی شود. با احتساب اینکه هفته گذشته، استعفای کاظم جلالی در صحن قرائت شده، در روزهای آینده، نمایندگان مجلس شورای اسلامی باید به این موضوع رسیدگی کنند، البته مطابق آنچه در قانون آمده، نماینده مستعفی همچنان امکان استرداد تقاضای استعفای خود را دارد.

در وبسایت خبری بخوانید: جدیدترین اخبار سیاسی بین المللی

جزئیات جلسه رسیدگی به استعفای نماینده در ماده ۹۲ قانون آئین نامه داخلی مجلس چنین مشخص شده است:

بررسى تقاضاى استعفا بدین ترتیب خواهد بود که ابتدا تقاضاى استعفا قرائت شده و سپس شخص متقاضى استعفا یا نماینده دیگرى به تعیین او، تقاضاى دفاع خواهد نمود. مدت قرائت تقاضاى استعفا و توضیح نماینده متقاضى استعفا حداکثر نیم ساعت است. مخالف یا مخالفین نیز حداکثر نیم ساعت مى ‌توانند صحبت کنند و پس از آن رأى‌ گیرى به‌عمل مى‌ آید. در صورت تصویب تقاضاى استعفا مراتب از طریق رئیس‌مجلس به وزارت کشور اعلام مى‌ شود تا طبق قانون انتخابات اقدام نماید.

در تبصره این ماده آمده است، هرگاه نماینده متقاضى استعفا براى طرح تقاضاى استعفاى خود در مجلس حاضر نشود و کسى را هم براى دفاع از خود تعیین ننماید متن تقاضاى استعفا قرائت و در صورت وجود مخالف حداکثر به مدت پانزده دقیقه صحبت خواهد کرد و سپس رأى ‌گیرى به‌عمل مى‌ آید.

با توجه به اینکه در سال پایانی عمر مجلس دهم هستیم، در صورت قبول استعفای کاظم جلالی نیازی به برگزاری انتخابات میان‌دوره‌ای نیست و در دوم اسفندماه انتخابات مجلس یازدهم برگزار می‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

گام‌ها و برجام …

صدا و سیماصدا و سیما5 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ اکنون فعالیت در فردو از سر گرفته شده است؛ گام چهارم علاوه بر فعال شدن فردو یک هشدار جدی به طرف‌های غربی است که اگر انفعال اروپا در زمینه تعهداتش در برجام ادامه پیدا کند در گام‌های بعدی قطعا محدوده بازرسی‌ها، تعداد بازرسان و سطح غنی سازی تغییر خواهد کرد؛ گام‌هایی که مسئولیت عواقب آن که در عمل فروپاشی برجام است برعهده اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها خواهد بود.

سامانه ثبت اموال مقامات و مسئولان در بهارستان

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ این ستاد به نمایندگان کد «ثنا» ارائه می‌کند؛ کدی که با استفاده از آن، نمایندگان اموال و دارایی‌های خود را در سامانه ثبت می‌کنند. بر اساس اصل ۱۴۲ قانون اساسی اموال و دارایی‌های مسئولان و مقامات نظام، قبل و بعد از مسئولیت از سوی قوه قضائیه رسیدگی شود تا برخلاف حق افزایش نیابد.
تسنیمتسنیم1 روز قبل
وی ادامه داد: دولت موقت هم نتوانسته بود پاسخ مثبتی به منویات امام (ره) بدهد. دولت موقت بار زیادی بر دوشش بود و رسما هم اعلام کرد که کار زیادی از دستش برنمی‌آید. ضمن اینکه چارچوب فکری دولت موقت و امام (ره) در سیاست خارجی کاملا متفاوت بود و این تفاوت هم کاملا عیان بود. وقتی دولت موقت بدون اجازه امام (ره) درالجزایر با برژینسکی مذاکره می‌کند، این تفاوت نگاه کاملا مشخص می‌شود. همینطور هم شد و دولت موقت خیلی سعی کرد تا امام (ره) و دستگاه‌های امنیتی و نظارتی را به مقابله با ما وادار کند اما موفق نشد.

موافقت نمایندگان مجلس با عضویت ایران در یاسا

صدا و سیماصدا و سیما3 ساعت قبل
نمایندگان امروز با عضویت ایران در موسسه بین المللی تحلیل سامانه‌های کاربردی (یاسا) با هدف گسترش تعامل فعال و سازنده در حوزه علم موافقت کردند. با هدف گسترش تعامل فعال و سازنده در حوزه علمبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ نمایندگان مجلس شورای اسلامی امروز با عضویت ایران در موسسه بین المللی تحلیل سامانه‌های کاربردی (یاسا) با هدف گسترش تعامل فعال و سازنده در حوزه علم موافقت کردند.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد19 ساعت قبل
مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا روز دوشنبه ضمن خشمگین بودن از بی‌فایده بودن خروج آمریکا از برجام در توییتی مدعی شد که خرید و فروش تسلیحات یکی از دلایل ایران برای باقی ماندن در توافق هسته‌ای (برجام) است. روحانی به خواسته خود می‌رسد مگر آنکه شورای امنیت سازمان ملل تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران را پیش از هجدهم اکتبر سال ۲۰۲۰ تمدید کند. در صورتی که این اختلافات رفع نشود و نتیجه‌بخش نباشد، تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه جمهوری اسلامی از سر گرفته خواهند شد. دستور کار وزرای خارجه سه کشور، بررسی اقدامات جدید ایران در کاهش تعهدات هسته‌ای براساس توافق برجام است. این اقدام جمهوری اسلامی چهارمین گام ایران در کاهش تعهداتش در چارچوب توافق هسته‌ای با قدرت‌های جهانی است.

فیلم لحظه برخورد راکتی از غزه به یک بزرگراه در مرکز فلسطین اشغالی

مهرمهر7 ساعت قبل

نظرها

اخبار بیشتر