کاهش فرار مغزهای ایرانی؛ وارونه‌نمایی همچنان ادامه دارد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ساعت ۲۴
  4. اجتماعی
کاهش فرار مغزهای ایرانی؛ وارونه‌نمایی همچنان ادامه دارد

کاهش فرار مغزهای ایرانی؛ وارونه‌نمایی همچنان ادامه دارد

ساعت ۲۴خبرگزاری ساعت ۲۴ |
ساعت 24-«مهاجرت» به معنای کوچ یا انتقال و جا به جایی افراد از مکانی به مکان دیگر است که افراد به طور معمول برای بهبود شرایط زندگی‌شان به آن روی می‌آورند و در عصر حاضر به جا به جایی افراد از یک کشور به کشور دیگر برای زندگی، مهاجرت می‌گویند که این امر ممکن است به دلایل مختلفی انجام شود، اما یکی از دلایل هم می‌تواند ادامه تحصیل و یافتن شرایط شغلی بهتر برای افراد باشد که این نوع مهاجرت بیشتر برای دانشگاهیان و افرادی با قابلیت‌های علمی بالا انجام می‌شود که از سوی کشورهای پیشرفته به آن‌ها پیشنهادات شغلی و تحصیلی ارائه شده و این مسأله آن‌ها را به فکر مهاجرت می‌اندازد.آمارهای حاکی از تحلیل‌ها و تحقیقات پایگاه‌های معتبر نشان از کاهش مهاجرت استعدادهای ایرانی به کشورهای دیگر دارد.

* آمارهای دروغی که هدفی جز سیاه‌نمایی نداشت

مهاجرت نخبگان به کشورهای پیشرفته‌تر به طور معمول در همه کشورها وجود دارد اما چند وقتی است که رسانه‌های مختلف آمارهایی از مهاجرت استعدادهای ایرانی به کشورهای دیگر ارائه می‌دهند که آمار ارائه شده جای تحقیق و مطالعه دارد.

در یکی از آمارهای ارائه شده اینگونه آمده بود که ایران رتبه دوم فرار مغزها در جهان را دارا است و سالانه ۱۵۰ تا ۱۸۰ هزار متخصص تحصیلکرده از کشور مهاجرت می‌کنند؛ این آمار اذهان بسیاری از ایرانیان را درگیر کرده و سبب شد تا به مطالعه درباره آمار صحیح پیرامون مهاجرت استعدادهای کشورمان به کشورهای دیگر بپردازیم.

* از شایعه تا واقعیت در آمار پایگاه‌های معتبر

در بررسی‌های اولیه با آمار یونسکو (ژانویه ۲۰۱۹) مواجه شدیم که براساس این آمار ایران در سال ۲۰۱۱، حائز رتبه ۱۲ در میان کشورهای اعزام کننده دانشجو در دنیا بوده و جایگاهش در سال ۲۰۱۶ به رتبه ۱۸ تنزل یافته است.

این موضوع نیز در آمار یونسکو آمده است که کشور آلمان یکی از کشورهای اصلی اعزام کننده دانشجو در دنیاست و قریب به ۱۲۰ هزار دانشجوی آلمانی در خارج از کشور تحصیل می‌کنند

براین اساس نرخ رشد تعداد دانشجویان ایرانی خارج از کشور با ۴ درصد در مقایسه با کشورهای همسایه از جمله عربستان با ۷۴درصد و پاکستان با ۳۳درصد بسیار پایین است.

همچنین آماری نیز از سوی سازمان بین‌المللی مهاجرت (IOM) ارائه شده که بر این اساس براساس آمار سال ۲۰۱۸، تعداد دانشجویان مهاجر از ایران ۱۲ هزار و ۷۰۰ نفر بوده که این آمار دانشجویان ایران را در رتبه ۱۲ قرار داده است.

آمار سال ۲۰۱۶ نیز در جدول زیر مشخص است و براین اساس ایران در سال ۲۰۱۶ در میان کشورهای مهاجرفرست در جایگاه ۱۸ دنیا بوده است، حال آنکه کشورهایی مانند آلمان و فرانسه از ایران مهاجر فرست‌تر به شمار می‌روند.

کاهش فرار مغزهای ایرانی؛ وارونه‌نمایی همچنان ادامه دارد - 10

* روند کاهشی مهاجرت استعدادهای ایرانی در رشته‌های مختلف براساس یک آمار تحلیلی

در پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان نیز آماری وجود دارد که با مراجعه به این پایگاه هم می‌توان به موضوع بی اساس بودن ازدیاد مهاجرت استعدادهای ایرانی پی برد چرا که آمار بنیاد ملی نخبگان نیز کاهش مهاجرت استعدادهای ایرانی را نشان می‌دهد.

این بنیاد در تحلیل و مطالعه از شرایط ۲۷۱۲ نفر برگزیدگان المپیادهای دانشجویی و ۳۵۳۱۳ نفر از رتبه‌های یک تا هزار کنکور اعلام کرده است: میزان خروج از کشور قطعی رتبه‌های ۱ تا ۱۰۰۰ کنکور سراسری در رشته ریاضی از حدود ۶۰ درصد برای دانش‌آموختگان سالهای ۹۰ تا ۹۲ با روند کاهشی به حدود ۳۸ درصد برای دانش آموختگان سالهای ۹۵ تا ۹۷ رسیده است، میزان خروج از کشور قطعی رتبه‌های ۱ تا ۱۰۰۰ کنکور سراسری در رشته علوم‌تجربی از حدود ۱۰ درصد برای دانش‌آموختگان سال‌های ۹۰ تا ۹۲ به کمتر از ۷ درصد برای دانش آموختگان سال‌های ۹۵ تا ۹۷ رسیده است، در رشته‌های علوم‌انسانی نیز میزان خروج از کشور قطعی رتبه‌های یک تا هزار کنکور سراسری از حدود ۲۰ درصد برای دانش آموختگان سال ۹۲ به کمتر از ۸ درصد برای دانش آموختگان سال ۹۷ کاهش داشته است.

در سایت خبری بخوانید: اخبار حوزه اجتماعی از سراسر وب | اخبار فرهنگی امروز در ایران و جهان

براساس این آمار تحلیلی، میزان خروج از کشور نهایی برگزیدگان المپیادهای ریاضی، فیزیک، شیمی، کامپیوتر، نجوم و زیست‌شناسی با سیر نزولی، از حدود ۶۲ درصد برای دانش آموختگان سال‌های ۹۰ تا ۹۲ به حدود ۳۷ درصد برای دانش‌آموختگان سال‌های ۹۵ تا ۹۷ رسیده که نشان می‌دهد، روندی کاهشی داشته است.

براساس آمار اعلام شده از سوی معاون علمی و فناوری رئیس جمهور ما اول انقلاب ۵۶ هزار دانشجو در آمریکا داشتیم که بیشترین مجموعه دانشجوی خارجی در آمریکا بوده است، در حال حاضر رتبه‌ ما بین ۱۲ تا ۱۵ است به طوریکه عربستان ۵ برابر ما در آمریکا دانشجو دارد، کره با وجود جمعیت کمتر نسبت به ایران ۷ تا ۸ برابر ما دانشجوی مهاجر دارد

* بازگشت نخبگان به کشور

براساس آمار، حتی بیش از ۴۷۰۰ نفر از متخصصان و فارغ‌التحصیلان ایرانی خارج از کشور به کشور بازگشته و همکاری خود را با مراکز علمی و تحقیقاتی آغاز کرده‌اند که از این میان ۱۳۵ کارآفرین، ۹۳ شرکت‌ دانش‌بنیان و فناور را تاسیس کرده‌، ۳۴۰ نفر به عنوان هیأت‌علمی دانشگاههای برتر کشور جذب شده و ۱۷۰ استاد مدعو و معین در دانشگاه‌های کشور قرارداد امضا کرده‌اند، ۵۰۰ دانش‌آموخته دکتری در قالب پسادکتری در چرخۀ خدمت‌رسانی به جامعۀ بومی قرار گرفته‌اند و بیش از ۲۰۰۰ سخنرانی و کارگاه تخصصی در ۴ سال گذشته برگزار شده است.

کاهش فرار مغزهای ایرانی؛ وارونه‌نمایی همچنان ادامه دارد - 19

* کاهش چشمگیر مهاجرت دانشجویان برای ادامه تحصیل به خارج از کشور

منصور غلامی وزیر علوم نیز از کاهش مهاجرت دانشجویان برای ادامه تحصیل به خارج از کشور خبر داده و گفته است: کشور ایران در بین کشورهایی که فرستنده دانشجو هستند رتبه بدی ندارد و دارای یک جایگاه متعادل است.

سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور نیز در این باره گفته است: جمهوری اسلامی ایران از آن دسته کشورهایی است که مهاجرت پذیر و مهاجر فرست نیست و آمارهای بالایی برای مهاجرت نخبگان به کشورهای دیگر وجود ندارد به طوریکه در سال‌های اخیر مهاجرت‌ها از ایران کاهش داشته است و خوشبختانه در سه سال گذشته هزار و ۴۰۰ نفر از ۱۰۰ دانشگاه برتر به ایران بازگشته‌اند.

پدیده مهاجرت استعدادها قابل نفی نیست اما مسأله اینجاست که تعداد مهاجران به آن اندازه که رسانه‌های خارجی سیاه‌نمایی می‌کنند نیست و بنیاد ملی نخبگان نیز با برنامه‌ریزی‌هایی باعث شده تا بسیاری از استعدادهای ایرانی حاضر در کشورهای دیگر به کشور بازگردند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

خبرآنلاینخبرآنلاین20 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، نشست خبری بیست و هفتمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران با حضور هومان حسن‌پور، رییس اتحادیه ناشران و کتابفروشان شهر تهران، عصر امروز (یک‌شنبه ۲۶ آبان) برگزار شد. حسن‌پور در آغاز این نشست، با اشاره به این‌که پس از تاسیس کارگروه توزیع کاغذ، قیمت کاغذ بیش از ۵۰ درصد کاهش یافته است. گفت: «کاغذ دولتی در اختیار تمامی ناشران متقاضی قرار گرفته است. تسهیل حمل و نقل به ویژه مترو و همچنین دسترسی گسترده مردم به محل برگزاری در مصلی، یکی از مزیت‌های این مکان برای ناشران مختلف است. از سوی دیگر با شفاف شدن آمار رسمی فروش کتاب، در سرانه مطالعه در کشور تجدیدنظر جدی صورت گرفته و میزان آن افزایش یافته است.» ۵۷۵۷
صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی وزارت میراث فرهنگی؛ خانم فریبا فرزام، مدیر مرکز اسناد و کتابخانه مرکزی پژوهشگاه میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی درباره این نمایشگاه گفت: «در این نمایشگاه کتاب‌های تازه‌ای که در طول سال ۹۸ در کتابخانه میراث‌فرهنگی گردآوری شده را به نمایش گذاشته‌ایم. این آثار از طریق خرید از نمایشگاه‌های بین‌المللی و اهدا به این کتابخانه گردآوری شده‌اند.» او افزود: «این کتاب‌ها به صورت دو مجموعه فارسی و غیرفارسی هستند و زبان بسیاری از آن‌ها روسی است. بخش عمده‌ای از این مجموعه را کتابخانه تخصصی وزارت امور خارجه به پژوهشگاه اهدا کرده است.» مدیر مرکز اسناد و کتابخانه مرکزی پژوهشگاه وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی تصریح کرد: «نمایشگاه تازه‌های آثار کتابخانه پژوهشگاه میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی برای پژوهشگران این حوزه و آشنایی آن‌ها با تازه‌های نشر در این حوزه می‌تواند بسیار مفید باشد.» نمایشگاه تازه‌های آثار کتابخانه پژوهشگاه میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی به مناسبت هفته کتاب از امروز ۲۶ آبان تا چهارشنبه ۲۹ آبان میزبان علاقه‌مندان است.
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
مشاهدات خبرنگار عصر ایران در محمد شهر کرج، حاکی از آن است که افرادی با سوء‌استفاده از فضای اعتراض به سهمیه‌بندی و افزایش قیمت بنزین به شعب چند بانک در این منطقه حمله و اقدام به تحریب آنها کردند. گزارش‌های دیگر از کرج، حاکی از غارت یکی از شعب فروشگاه‌های زنجیره‌ای «افق کورش» در کیان‌مهر است. همچنین یکی از شعب فروشگاه‌های رفاه در این منطقه به همراه اتومبیل «برلیانس» که برای جایزه گذاشته شده بود به آتش کشیده و غارت شد. شنیده‌ها از غارت یکی از شعبه‌های فروشگاه‌های زنجیره‌ای «امیران» نیز حکایت می‌کند. به گفته یکی از مأموران حاضر در صحنه، مادام که اعتراض‌ها محدود به موضوع و در حد شعار بود تحمل می‌شد اما غارت فروشگاه‌ها و شعبه‌های بانک‌ها قابل قبول و تحمل نیست و مواجهه خواهد شد.
سینماپرسسینماپرس4 ساعت قبل
سینماپرس: شبکه سه، در سال آینده با سریال «دوپینگ» مهمان خانه‌های مردم می‌شود. به گزارش سینماپرس، شبکه سه سیما با تولید سریال‌های متفاوت و خاص همیشه مخاطبان خود را غافلگیر می‌کند. این شبکه، امسال نیز تولید سریال کمدی «دوپینگ» را به کارگردانی رضا مقصودی، تهیه‌کنندگی سید امیر پروین حسینی و نویسندگی رضا مقصودی و افرا جورابلو، برای پخش در نوروز ۹۹ در نظر گرفته است. فیلم سینمایی «خجالت نکش» همکاری قبلی رضا مقصودی و سید امیر پروین حسینی در سینما بود.
ایمناایمنا2 ساعت قبل
ابراهیم هنرمند در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا با بیان اینکه بررسی نقشه‌های هواشناسی بیانگر ادامه فعالیت سامانه بارشی بر روی استان طی سه روز آینده است، اظهار کرد: بر این اساس در اکثر مناطق شاهد بارش برف و باران و مه آلودگی خواهیم بود. وی ادامه داد: طی روزهای سه شنبه و چهارشنبه فعالیت سامانه بارشی در نیمه شرقی استان شدیدتر است. کارشناس مسئول پیش بینی هوای استان اصفهان در خصوص وضعیت دمایی هوای استان اصفهان طی ۲۴ ساعت آینده نیز گفت: در این بازه زمانی دمای هوا یک تا سه درجه کاهش خواهد داشت. وی با بیان اینکه بیشینه و کمینه دمای هوای شهر اصفهان طی ۲۴ ساعت آینده به ترتیب پنج درجه سانتی‌گراد بالای صفر و دمای صفر درجه پیش‌بینی شده است، افزود: همچنین در این بازه زمانی خور و بیابانک با دمای ۱۱ درجه سانتی‌گراد بالای صفر گرم‌ترین و بویین میان دشت نیز با دمای شش درجه سانتی‌گراد زیر صفر سردترین نقطه استان اصفهان پیش بینی شده است. هنرمند در خصوص بارش‌های گزارش شده ۲۴ ساعت اخیر در سطح استان اصفهان نیز گفت: در همه ایستگاه‌های هواشناسی استان اصفهان بارش گزارش شده است و بر این اساس بارش‌ها در فریدونشهر ۲۸ میلی متر بارش و ۲۸ سانتی متر برف، چادگان ۱۴٫۵ میلیمتر بارش و۱۲ سانتی متر برف، داران ۱۸٫۲ میلیمتر بارش و ۱۶ سانتی متر برف، سمیرم ۲۳ میلی‌متر بارش و ۱۵ سانتی متر برف، اردستنان ۱۷٫۹ میلیمتر بارش وهفت۷ سانتی متر برف، نطنز ۲۳٫۱ بارش و ۲۴ سانتی متر برف، میمه ۱۵٫۱ بارش و هشت سانتی متر برف و در اصفهان نیز ۷٫۶ میلیمتر بارش را گزارش کرده‌اند.

آمبولانس هایی که در ترافیک ماندند

رکنارکنا1 روز قبل
به‌ گزارش روابط عمومی اورژانس کشور، به‌خاطر شرایط جوی دیروز نیروها در آماده باش کامل بودند. اما عجیب‌ترین اتفاق صبح دیروز برای خودروهای امدادی، گرفتار شدن چند ساعته آمبولانس‌های اورژانس بود که برای مأموریت اعزام می‌شدند و در حالی که باید بیماران را در اسرع وقت به بیمارستان می‌رساندند در ترافیک نامتعارف گرفتار شدند. همچنین اوایل صبح دیروز، گزارش تصادف یکی از عوامل هلال احمر با مانعی در ابتدای خیابان دربند اعلام شد. امدادگران مصدوم را برای انتقال به بیمارستان سوار آمبولانس کردند اما ترافیک شدید میدان تجریش مانع از حرکت آمبولانس شد و حتی صدای آژیر نیز سبب نشد که شهروندان مسیر حرکت را باز کنند و خودروی حامل بیمار ساعت‌ها در محل باقی ماند. در بسیاری از مسیرها نیز به‌دلیل وجود برف روی سطح زمین، رانندگان خودروها را در وسط راه رها کردند که این امر بر میزان ترافیک اضافه کرد.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری31 دقیقه قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری57 دقیقه قبل

مدارس و دانشگاه‌ها در برخی شهرها تعطیل شدند

خبری1 ساعت قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

اطلاعیه ستاد کل انتخابات درباره برگزاری انتخابات پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری

ساعت ۲۴3 دقیقه قبل

جدیدترین آمار تولید ۳۱ کالای منتخب صنعتی/افت تولید ۱۲ محصول و رشد ۱۹ کالا

فارس4 دقیقه قبل

مجوز نمایش «فرزند زمین» و قسمت جدید «دل» صادر شد

سینماپرس8 دقیقه قبل

تولید و توزیع بنزین بدون مشکل در حال انجام است/ مردم نگران نباشند

تسنیم8 دقیقه قبل

«آلمان» از اغتشاشات و ناآرامی‌ها در ایران حمایت کرد

اعتمادآنلاین8 دقیقه قبل

راه ارتباطی ۱۶ روستای شهرستان کوهرنگ مسدود شد

ایسنا9 دقیقه قبل