خانه فرهنگ و مفاخر یزد، خانه ندارد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. فرهنگ
خانه فرهنگ و مفاخر یزد، خانه ندارد

خانه فرهنگ و مفاخر یزد، خانه ندارد

ایسناخبرگزاری ایسنا |
ایسنا/یزد مدیر خانه فرهنگ و مفاخر استان یزد، نداشتن محل ثابتی برای فعالیت‌های این خانه را مهمترین مشکل فعلی این فضای فرهنگی بیان می‌کند.

«سید حسین سیدعلیزاده» در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا ضمن گلایه از ثابت نبودن و موقتی بودن فضای فعالیت خانه فرهنگ و مفاخر استان یزد، اظهار می‌کند: در حال حاضر خانه نواب به عنوان فضای فعالیت هنرمندان تنها برای مدت پنج ماه در اختیار خانه فرهنگ و مفاخر قرار داده شده و در حالی مدت کوتاهی تا پایان این قرارداد باقی مانده که به زمان ثمربخشی و بازدهی فعالیت‌های انجام شده تاکنون بسیار نزدیک شده است.

وی به وعده مسئولان برای اختصاص محل دیگری به خانه فرهنگ و مفاخر استان اشاره و ابراز امیدواری می‌کند که محل جدید با بازه زمانی بیشتری در اختیار خانه فرهنگ و مفاخر استان قرار گیرد تا شاهد ارائه خدمات بهتری به هنرمندان به ویژه جوانان فعال استان در این بخش باشیم.

این مسئول از سنگ‌اندازی‌هایی که در رابطه با دریافت مجوزهای این موسسه فرهنگی و هنری وجود دارد نیز گلایه می‌کند و می‌گوید: با وجود این که در آستانه ثبت موسسه فرهنگی و هنری خانه مفاخر استان هستیم، اما مشکلات اداری و ساختارهای سیستمی و همچنین محدودیت‎های قوانین اداری داخل استانی، مسئله‌ای است که روند فعالیت‌های فرهنگی و هنری خانه مفاخر را دشوار و زمان‎بر می‎کند.

وی در این مورد اضافه می‌کند: با وجود حمایت‌ و همراهی‌ دستگاه‎‌هایی مانند اداره کل فرهنگ و ارشاد، اداره کل میراث فرهنگی و شهرداری، بعضا برخورد سلیقه‎ای برخی از مسئولان نیز به مشکلات خانه مفاخر افزوده است.

متاسفانه اکثر جوانان یزدی دچار اعتماد به نفس بیش از حد یا کمبود اعتماد به نفس کافی هستند لذا در جریان‌سازی‎ها که به کار گروهی وابسته است، دچار مشکل می‎شویم.

سیدعلیزاده ضعف جوانان یزدی در انجام فعالیت‌های گروهی را مشکل دیگر پیش روی خانه مفاخر استان ذکر و خاطرنشان می‌کند: متاسفانه اکثر جوانان یزدی دچار اعتماد به نفس بیش از حد یا کمبود اعتماد به نفس کافی هستند لذا در جریان‌سازی‎ها که به کار گروهی وابسته است، دچار مشکل می‎شویم.

این مدیر جوان با اشاره به کارآفرینی، رونق، توسعه، آموزش و عرضه به عنوان پایه‌های اصلی فعالیت‌ خانه مفاخر استان، اظهار می‌کند: عمده‎ترین فعالیت‌های خانه‌ی مفاخر به جوانان تحصیل کرده یا دارای مهارتی که دارای مشکلاتی مانند ناتوانی مالی و نداشتن فضای عرضه برای تولیدات و آثارشان هستند، اختصاص یافته است.

وی ادامه می‌دهد: گروه‎هایی که به فعالیت در عرصه هنر و فرهنگ علاقه دارند اما فضایی برای فعالیت‌هایشان ندارند با حضور در این خانه در فعالیت‌های گروهی، سمن‌ها و اقدامات خیریه‌ای مشارکت خواهند کرد.

وی از جذب بیش از ۶۰ جوان تحصیل کرده به حوزه‌های مختلف خانه مفاخر خبر می‌دهد و می‌گوید: اکثر جوانان در این محل به طور رایگان در کارگاه‌های مختلف شرکت می‌کنند و علاوه بر آموزش، می‌توانند آثار خود را در این فضا ارائه و عرضه کنند و در نهایت نیز برای حضور در بازار کار آماده شوند.

خبری: اخبار فرهنگی هنری جهان

سیدعلیزاده در ادامه برگزاری گالری، نمایشگاه، نگارخانه، کارگاه‎های کوچک گروهی، کلاس‌های تئوری و نشست‌های عمومی و گروهی را از مهمترین ظرفیت‌های این خانه فرهنگی ذکر می‌کند.

وی از صنایع دستی نیز به عنوان یکی از دیگر محورهای فعالیت این خانه یاد می‌کند و می‌گوید: خانه مفاخر علاوه بر رویکردهای فرهنگی، هنری و اجتماعی، با ورود به حوزه صنایع دستی، به جذب هنرمندان این بخش پرداخته و تاکنون هنرمندانی از رشته‌های مس، اسیدکاری، کار چوب، کار با سنگ، سفال، گلیم و حتی صنایع دستی فرش به این مجموعه پیوسته‌اند.

وی دعوت از هنرمندان و مفاخر استان برای برگزاری کارگاه‌ها و جلسات مختلف را یکی از دیگر برنامه‌های این خانه برمی‌شمارد و تصریح می‌کند: به زودی در این مکان، میزبان ۱۵ خوشنویس شاخص از شهرهای مختلف کشور برای برگزاری نشست‌ها و کارگاه‌های خوشنویسی، تذهیب و رنگ کاغذ با مواد طبیعی خواهیم بود.

این مسئول از جوانان فعال و غیرفعال دارای مهارت خاص دعوت به همکاری می‌کند و می‌گوید: هنرمندان می‎توانند برای ارائه آثار خود با تایید گروه کارشناسی و ارزیابی، به طور رایگان از خدمات و فضای خانه مفاخر استان بهره‌مند شوند.

حضور جوانان در فعالیت‌های مختلف فرهنگی و هنری، توسعه اشتغال‌زایی با تکیه بر مهارت‌افزایی و ارتقای دانش کاربردی و همچنین کاهش آسیب‌های اجتماعی در حوزه جوانان را به دنبال خواهد داشت.

سیدعلیزاده با اشاره به فعالیت‌های آموزشی اساتید و پیش‌کسوتان دارای مهارت، تجربه و علم در این مکان، اظهار می‌کند: حضور جوانان در فعالیت‌های مختلف فرهنگی و هنری، توسعه اشتغال‌زایی با تکیه بر مهارت‌افزایی و ارتقای دانش کاربردی و همچنین کاهش آسیب‌های اجتماعی در حوزه جوانان را به دنبال خواهد داشت.

وی بر ضرورت حمایت مسئولان استان از خانه فرهنگ و مفاخر یزد تاکید و خاطرنشان می‌کند: کمبود فضای عرضه آثار هنری و فرهنگی و اجتماعی به شدت در میان جوانان یزدی احساس می‌شود به طوری که در این استان فضاهایی همچون نگارخانه‌ها، فضاهای فرهنگی مانند فرهنگ‌سراها و فضاهای اجتماعی، اندک هستند و حمایت مسئولان از این بخش می‌تواند به توسعه زیرساخت‌های فرهنگی و هنری استان منجر شد.

مدیر خانه فرهنگ و مفاخر استان در پایان نیز از برگزاری بیش از ۳۰ کارگاه فرهنگی و هنری در خانه کنونی مفاخر یزد خبر می‌دهد و می‌گوید: این دوره‌‎ها و کارگاه‌های رایگان آموزشی که در حال حاضر با موضوع‌های ادبیات انگلیسی، آشنایی با مبانی موسیقی سنتی و کارگاه‌های متفاوت دیگر برگزار می‌شود برای علاقمندان به طور مستمر و متنوع‌ دایر است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

اولین مرکز مین زدایی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، ۷۰ کشور در دنیا آلوده به مین هستند، افتتاح مرکز مین زدایی ضمن کمک به مناطق مرزی کشورمان، برای دیگر کشور‌ها هم مورد استفاده است.

فرصت‌ها و تهدید‌های شبکه‌های اجتماعی

صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل
وقتی از حوزه گسترده و جذاب شبکه‌های اجتماعی حرف می‌زنیم؛ فرصت‌ها و تهدید‌ها برای همه کشور‌ها اهمیت پیدا می‌کند. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ وقتی از حوزه گسترده و جذاب شبکه‌های اجتماعی حرف می‌زنیم فرصت‌ها و تهدید‌ها برای همه کشور‌ها اهمیت پیدا می‌کند که اگر ساده از کنار بعضی از آن‌ها عبور کنیم ممکن است آینده فرهنگی سختی در انتظار نسل‌های آینده باشد.
ایسناایسنا1 روز قبل
ایسنا/گلستان چهارمین محفل شاعرانه جشنواره ملی شعر دانشجویی با حضور «عبدالجبار کاکایی» در ر سالن اجتماعات پردیس امام خمینی (ره) دانشگاه فرهنگیان گرگان برگزار شد. وی خاطرنشان کرد: در سالهای اخیر در ترانه‌ها و شعر شاعران به‌خصوص شاعران جوان، توجه کافی به انسان و محیط واقعی زندگی دیده نمی‌شود و نمی‌توان به‌راحتی با آن ارتباط برقرار کرد. تربتی‌نژاد گفت: باید با ایجاد تغییر در فضای فرهنگی کشور، ذائقه مخاطبان شعر، ترانه و موسیقی را تغییر دهیم. در ادامه به‌منظور تقدیر از زحمات «عبدالجبار کاکایی» در حوزه شعر و ترانه، تندیس رودکی به وی تقدیم شد. این محفل شعر و شاعری به همت جهاددانشگاهی واحد گلستان، در راستای نخستین جشنواره ملی شعر دانشجویی در دانشگاه‌های سراسر کشور برگزار شد.
صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی وزارت بهداشت؛ در مراسم رونمایی از این کتاب که در وزارت بهداشت برگزار شد، آقای دکتر کریم همتی، معاون حقوقی و امور مجلس وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی با اشاره به اهمیت پژوهش‌های حقوق سلامت تأکید کرد: این پژوهش‌ها باید بر مشکلات مبتلابه و موجود نظام سلامت تمرکز کند و جنبه عملیاتی داشته باشد. وی کتاب «مجموعه قوانین تنقیحی وظایف و اختیارات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی» را مصداق مناسبی از چنین پژوهش‌هایی عنوان کرد که نمونه آن از ابتدای تاریخ قانون‌گذاری در کشور تاکنون، در وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی کمتر انجام‌گرفته است. در ادامه این مراسم آقای دکتر محسن نجفی‌خواه رییس مرکز ملی تحقیقات حقوق سلامت وزارت بهداشت، با بیان تاریخچه‌ای از قانون‌گذاری در خصوص وظایف و اختیارات وزارت بهداشت گفت: شناسایی وظایف و اختیارات معتبر و لازم‌الاجرای وزارت بهداشت از میان حجم انبوه قوانین مرتبط با نظام سلامت و درج آن‌ها در این کتاب، پس از گردآوری و تنقیح مورد به مورد احکام قانونی مرتبط با نظام سلامت انجام گرفته است. گفتنی است، کتاب «مجموعه قوانین تنقیحی وظایف و اختیارات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی» در ۵۰۰ نسخه توسط «مرکز ملی تحقیقات حقوق سلامت» تدوین و منتشر شده است. در این مجموعه، احکام قانونی لازم‌الاجرا در رابطه با وظایف و اختیارات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از ابتدای تاریخ قانون‌گذاری (۱۲۸۵) تا مهر ۱۳۹۸ گردآوری‌شده است.
صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی ایران صدا و فضای مجازی رادیو، مسابقه کتاب گویای ویژه دفاع مقدس با محوریت زندگینامه شهیدان یدالله کلهر، محمد ابراهیم همت، محسن وزوایی، غلامحسین افشره و ناهید فاتحی کرجو برگزار می‌شود و علاقه مندان می‌توانند با مراجعه به سایت و یا اپلیکیشن ایران صدا با پاسخگویی به سوالات در مسابقه شرکت کنند و از جوایز ارزنده این مسابقه شامل ۴۰ کمک هزینه سفر به مشهد مقدس بهره‌مند شوند. ایران صدا با همکاری سپاه حضرت سیدالشهدا (ع) مسابقه کتاب گویای ویژه دفاع مقدس را برگزار می‌کند. مسابقه کتاب گویای ایران صدا روی پایگاه کتاب گویای ایران صدا قرار داد. علاقه مندان می‌توانند برای دسترسی به محتوای این مجموعه‌ها اپلیکیشن تلفن همراه ایران صدا را برای سیستم عامل اندروید و IOS از نشانی iranseda. ir به صورت رایگان دریافت کنند.
صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل
رییس گروه پژوهشی هنر‌های سنتی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، طرح ستاره دریایی را یکی از شاخص‌ترین طرح‌های بهادری عنوان کرد که در آن رخدادی واقعی از آفرینش دریا را تصویر کرده و به نمایش در آورده است. او با اشاره به نمونه سازی فرش ستاره دریایی اثر استاد بهادری افزود: نقش مرکزی ترنج، تصویر ستاره دریایی با تجسم ماهی و اسب دریایی با ترکیب بندی طبیعت گرایانه و حاشیه‌های پهن و دو حاشیه باریک این قالی نیز به تبعیت از موضوع دریا با کهن الگو‌های (موتیف) مرتبط طبیعت ترسیم شده است. وی ادامه داد: طرح یاد شده در ابعاد ۱۲۰ در ۱۸۰ با رج شمار ۷۸ در کارگاه قالی و گلیم گروه پژوهشی هنر‌های سنتی در دست اجراست. گفتنی است، آثار بر جای مانده از استاد عیسی بهادری در رشته‌های مختلف هنر‌های سنتی، از خلاقیت و توانایی منحصر به فرد این هنرمند معاصر، به خصوص در زمینه طراحی نقشه فرش، حکایت می‌کند که فرش ستاره دریایی، یکی از این جمله آثار است. طرح‌ها و نقوش این فرش، ارتباط تنگاتنگی با عناصر طبیعت داشته و اغلب شامل انواع جانوران دریایی مانند ماهی، جلبک، حلزون، ستاره دریایی، عروس دریایی، شقایق دریایی و … هستند که در قالب عناصر و ترکیب‌بندی‌هایی متنوع، به شیوه‌ای نوگرایانه و انتزاعی، متناسب با اصول حاکم بر طراحی سنتی و نقشه فرش، به زیبایی هر چه تمام‌تر به اجرا درآمده و فرش ستاره دریایی را به نمونه منحصر به فرد و خلاقانه‌ای در زمینه طراحی نقشه فرش تبدیل کرده است.

نظرها

اخبار بیشتر