روایت مرکباتی که تلخی شد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. اقتصادی
روایت مرکباتی که تلخی شد

روایت مرکباتی که تلخی شد

ایسناخبرگزاری ایسنا |
ایسنا/مازندران در انتظار معجزه‌ای هستند تا کسی محصولات باغی‌شان را بخرد چراکه با رسیدن فصل زمستان گذشته از آب و هوایی که روز به روز سردتر می‌شود، بازار میوه‌های این فصل و به خصوص مرکبات حسابی داغ بوده آن هم در فصلی که اغلب میوه‌هایش پرتقال است و نارنگی و لیمو شیرین.

گلایه اصلی باغدارها بی‌توجهی به مشکلات، تلنبار شدن محصول روی دست آن‌ها و نبود خریدار و قیمت‌های پیشنهادی بسیار پایین و از همه مهم‌تر وجود مرکبات وارداتی به بازار است اما مسئولان معتقدند که نه تنها هیچ گونه وارداتی در این خصوص وجود ندارد که هر سال نیز تمام نیاز بازار را با مرکبات داخلی و آن هم با قیمت‌های رایج از باغدارها تامین می‌کنند.

در کل باید گفت روایت این روزهای مرکبات شیرین، کمی رو به تلخی است، روایتی که شاید در صورت بی‌توجهی به آن به رها کردن این حرفه و باغداری‌های بزرگ ختم شود.

به گزارش ایسنا، برخی باغداران به دلیل قیمت کم محصول ترجیح می‌دهند نارنگی به زمین بریزد و کود شود اما نفروشند، امسال نیز با توجه به افزایش محصولات نارنگی اما همچنان قیمت نارنگی نسبت به سال گذشته کاهش داشته و این موضوع موجب دغدغه باغداران شده است، به طوری که هزینه سم و رسیدگی به باغ افزایش پیدا کرده و با قیمت هزار تا هزار و ۲۰۰ تومان نارنگی تنها ۶۰۰ تا ۸۰۰ تومان دست باغداران را می‌گیرد.

روایت مرکباتی که تلخی شد - 4

نقش دلالان و عدم حمایت جهاد کشاورزی به مشکلات دامن می‌زند

اسمعیل صالحی یکی از باغداران مازندرانی در گفت‌وگو با ایسنا، با گلایه از وضعیت موجود باغداری می‌گوید: با توجه به اینکه وضعیت حال حاضر روی محصولات هم تاثیرگذار است اما همه تلاششان را برای تولید و ارائه محصولات باغی کرده‌اند.

وی معتقد است: موضوع مربوط به عدم حمایت از سوی مسئولین ذی ربط و همچنین تغییر دستگاه متولی برای خرید محصولات بوده که به مشکلاتشان دامن زده است.

این باغدار مازندرانی ادامه داد: پیش از این نیز جهاد کشاورزی متولی بود اما جابجایی‌ها تنها دودش به چشم باغداران می‌رود، با توجه به اینکه سالهاست در عرصه تولید مرکبات فعالیت می‌کنم متاسفانه تاکنون اقدام حمایتی خاصی در خرید محصولات باغی خصوصا نارنگی صورت نگرفته و نقش دلالان نیز در این میان پررنگ است.

صالحی تصریح کرد: با افزایش سبدها هزینه استهلاک خرید و فروش این محصول افزایش پیدا کرده و در نتیجه محصولی که باید دو برابر قیمت فروخته شود به نصف کاهش پیدا می‌کند و تاثیر چندانی بر روی درآمد باغداران نخواهد داشت.

وی گفت: دستگاه‌های متولی خرید محصولات باغی برای حمایت از آن‌ها با اجرای طرح تنظیم بازار برای محصول پرتقال اقدام کرده‌اند و برای پرتقال شب عید نیز نظارت بر بازار اعمال شده اما برای محصول نارنگی متاسفانه تاکنون هیچ اقدام حمایتی صورت نگرفته است.

نبود بازار قدرتمند در حوزه مرکبات

بابک مومنی عضو هیئت علمی گروه کشاورزی دانشگاه پیام‌نور ساری در گفت‌وگو با ایسنا در مورد خرید تضمینی مرکبات و تعریف این مهم اظهار کرد: هر گونه محصولی که خریدار مستقیم نداشته و یا بازار خوبی برای آن وجود ندارد در این راستا خرید تضمینی آن از طریق دولت انجام می‌شود اما در مورد محصول مرکبات در بازار سازی دچار مشکل هستیم.

وی افزود: بازار قدرتمند و ملزومات بازارهای قدرتمند در مازندران وجود ندارد در صورتی‌که محصولات مرکبات این استان با کیفیت‌ترین محصولات در سطح دنیا است.

روایت مرکباتی که تلخی شد - 14

عدم بسته بندی خوب و سورتینگ نامناسب چالش‌های حوزه مرکبات

عضو هیئت علمی گروه کشاورزی دانشگاه پیام‌نور ساری خاطرنشان کرد: بازار روسیه هم در انحصار ترکیه است و از سویی دیگر اصول بازار و بسته‌بندی ما دچار مشکل بوده و همچنین سورتینگ و نگهداری محصولات نیز با شرایط مناسب انجام نمی‌شود.

صادرات در گرو پیمان‌های منطقه‌ای

مومنی با تاکید بر اینکه صادرات محصول‌ها در پیمان‌های منطقه‌ای مانند اوراسیا و اکو باید صورت گیرد، گفت: ما نیازمند پیمان‌های دائمی در محصولات کشاورزی هستیم و باید در این زمینه ورود پیدا کنیم، این موضوع مهم سالیان سال در مورد آن بحث شده است اما همچنان روند کندی را در پی دارد.

وی ادامه داد: اصول تولید مرکبات در استان رویکرد صنعتی ندارد و در باغات مرکبات تولید می‌شود اما خاصیت تازه‌خوری داشته در غیر این صورت برای صنایع تبدیلی و تکمیلی استفاده خواهد شد و این نشان از عدم نگاه کامل به موضوع مرکبات است.

عضو هیئت علمی گروه کشاورزی دانشگاه پیام‌نور ساری افزود: اگر ارقامی که تولید می‌شود مستقیم وارد بازار می‌شد مشکل خاصی وجود نداشت اما مازندران در تولید عمده محصولات کشاورزی دچار همین مشکلات است.

الگوی مناسب کشت نداریم

مومنی با بیان اینکه مرکبات پر مصرف‌ترین میوه در بین مردم است اما در بازار و برای فروش آن کشاورزان دچار مشکل هستند، خاطرنشان کرد: نبود الگوی کشت مناسب و طراحی هدفمند در حوزه مرکبات از چالش‌های این حوزه است.

روایت مرکباتی که تلخی شد - 23

نبود استراتژی کشت مگس مدیترانه را ماندگار کرد

وی با اشاره به اینکه موضوع مگس مدیترانه هر چند وقت یکبار طغیان داشته و اکنون تبدیل به یک مشکل دائمی شده است، تصریح کرد: این موضوع در ایران به نداشتن استراتژی کشت بر می‌گردد، به طوریکه کاشت درختان دیگر در کنار مرکبات در باغات مازندران ماندن مگس را در باغ‌های مرکبات را طولانی‌تر می‌کند.

عضو هیئت علمی گروه کشاورزی دانشگاه پیام‌نور ساری اظهار کرد: کشت درخت خرمالو بستر و میزبان اصلی مگس مدیترانه‌ای است و در کنار درختان مرکبات پرتقال و نارنگی موجب دائمی بودن مگس مدیترانه در باغات شده است که آفات جدی به محصولات می‌زند و این نشان از نبود استراتژی مناسب است.

در خبری بخوانید: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

راهکار فروش محصول مرکبات بازار رقابتی است نه خرید تضمینی

مومنی یادآور شد: محصولات باید به‌صورت رقابتی وارد بازار شود نه به شکل خرید تضمینی و در این راستا نیازمندی‌های استان را باید در نظر بگیریم که بخشی از تولید در عرصه پیش نیاز محصولات صنعتی شود و برای پایین آوردن کاهش خسارات مدیریت کشت در عرصه را باید داشته باشیم.

اصلاح باغ‌ها در دستور کار جهاد کشاورزی

وی بیان کرد: برخی باغ‌ها از بازدهی افتاده و سیستم آبیاری صنعتی هم در آن امکان پذیر نیست که نیازمند این است جهاد کشاورزی موضوع اصلاح باغات را در دستور کار قرار دهد، بخش قابل توجهی از کار انجام شد و برخی نیز نیازمند اعتبار است.

عضو هیئت علمی گروه کشاورزی دانشگاه پیام‌نور ساری با بیان اینکه کشاورزان جزء اقشار آسیب پذیر جامعه هستند که مجبورند از پس هزینه‌ها بر بیایند، گفت: یکی از دلایل عدم قیمت‌گذاری مناسب در محصول نارنگی به دلیل دوره کوتاه فرآیند نگهداری این محصول است و همچنین گرایش عموم کشاورزان به کشت محصول درخت نارنگی نیز به دلیل بازدهی سود و همچنین نرسیدن به فصل زمستان و درگیر شدن محصول با سرما و برداشت آن است.

مومنی خاطرنشان کرد: مشکل امنیتی سرقت و آفات هم کمتر اتفاق می‌افتد و این مسائل موجب شده که باغداران به محصول نارنگی و گسترش باغ‌ها و درختان بر روی این نوع محصول نظر بیشتری داشته باشند.

روایت مرکباتی که تلخی شد - 34

پرهیز از خام فروشی و تغییر الگوی کشت راه توسعه

وی راهکار اصلی در زمینه توسعه بازار مرکبات برای کشاورزان و باغداران مازندرانی را پرهیز از خام فروشی و تغییر الگوی کشت عنوان کرد و افزود: به طور مثال در کشت گوجه فرنگی کیلویی هزار تومان در بازار ارائه می‌شود اما پودر گوجه فرنگی کیلویی ۸۰۰ هزار تومان است و برای هر کیلو پودر گوجه فرنگی ۲۰ کیلوگرم گوجه خام نیاز دارد این در حالی است که گوجه در باغ از کشاورز کیلویی ۵۰۰ تومان خریداری می‌شود اما اگر کشاورز پودر گوجه فرنگی را ۵۰ هزار تومان هم بفروشد برای او به صرفه اقتصادی خواهد داشت.

عضو هیئت علمی گروه کشاورزی دانشگاه پیام‌نور ساری ادامه داد: با توجه به اینکه میوه ارقام مرکبات در رقابت با سیب قرار دارد پس ارزش افزوده بالاتری خواهد داشت اتحادیه‌های غیردولتی و تشکل‌های صنفی کشاورزی باید به وجود بیاید که در مدیریت سلیقه‌ای عمل کردن کشاورزها در بستر کشت امری ضروری است.

مومنی تصریح کرد: کشاورز با متراژ زمین ۲ هزار متری می‌خواهد محصولات خود را وارد بازار کند و این موجب می‌شود که بازار دست دلال‌ها بیفتد و بخشی از هزینه‌های اصلاح ساختار سیستم بسته بندی را اتحادیه‌ها می‌توانند به وجود بیاورند.

خرید تضمینی مرکبات مشکل کشاورزان را حل نمی‌کند

وی در پاسخ به حل مشکلات قیمت‌گذاری مرکبات توسط واسطه‌ها خاطرنشان کرد: این مشکلات با تغییر نگرش کشاورزان، اصلاح الگوی کشت و پیشنهادات و ترویج جهاد کشاورزی برای کشاورزان تاثیر مستقیم خواهد داشت، پس این موارد باید برون سپاری شده تا جهاد کشاورزی به وظیفه ذاتی خود برسد.

عضو هیئت علمی گروه کشاورزی دانشگاه پیام‌نور ساری یادآور شد: تنها مسئول خرید و ضابط قانونی جهاد کشاورزی نیست و مسئولان دست از مداخلات خود بردارد تا ترویج و توانمندسازی سرلوحه کارها قرار گرفته و اصلاح در زیرساخت‌ها نیز انجام شود.

غیر از پرتقال و سیب دولت میوه دیگری نمی‌خرد

هادی ایزدی مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی مازندران در گفت‎‌وگو با ایسنا، در مورد خرید مرکبات و قیمت‌گذاری نارنگی و مشکلات باغداران گفت: در سراسر کشور غیر از میوه پرتقال و سیب خرید از سوی دولت برای سایر میوه‌ها انجام نمی‌شود.

وی با اشاره به اینکه خرید تضمینی برای مرکبات صورت نمی‌گیرد، خاطرنشان کرد: دولت در طرح ذخیره‌سازی پرتقال و سیب برای شب عید به میزان ۳۰ هزار تن پرتقال از کشاورزان خریداری کرد تا مردم با کمبود مرکبات در شب عید مواجه نشوند.

روایت مرکباتی که تلخی شد - 45

باغداران اقدام به ذخیره‌سازی نارنگی در سردخانه‌ها کنند

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی مازندران در مورد اینکه برای فروش و حل مشکلات چه اقدامی می‌توانند، انجام دهند، افزود: تنها راه باغداران این است که اقدام به ذخیره‌سازی نارنگی در سردخانه‌ها کنند تا در ماه آذر که با کمبود میوه نارنگی در سراسر کشور مواجه هستیم این محصول به بازار ارائه شود.

ایزدی با بیان اینکه تاکنون برای میوه‌های دیگر خرید ذخیره‌سازی انجام نشده است، تصریح کرد: مدیریت ذخیره‌سازی میوه‌ نارنگی در سردخانه‌ها اقدام خوبی برای باغداران بوده و از زیان آن‌ها می‌کاهد چراکه در آذر ماه با کمبود میوه نارنگی و افزایش قیمت آن در سراسر کشور مواجه هستیم و در آن زمان با ارائه این محصول می‌توان با قیمت مناسب به بازار عرضه شود.

وی در توصیه به باغداران و شرایط نگهداری میوه نارنگی گفت: باغداران می‌توانند با گرما درمانی و دمای ۳۸ درجه و قارچ‌کش‌ها میوه نارنگی‌ را در سردخانه نگهداری کنند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

حتی یک گرم ذرت آلوده وارد کشور نشده است

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
مهدی میر اشرفی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، درباره شایعات در خصوص ورود ذرت آلوده به کشور افزود: در موضوع ورود کالا‌های بهداشتی، خوراکی و آشامیدنی ایران یکی از سخت‌ترین مقررات دنیا را دارد. وی گفت: بیشتر کشور‌ها برای تشخیص سلامت یک کالا در گمرکات یک مرجع دارند، اما به دلیل اهمیت صحت و سلامت اینگونه کالا‌ها در ایران سه مرجع نظر می‌دهند. رئیس کل گمرک یادآور شد: قرار بود در سال ۹۱ بیست هزار تن ذرت و در سال ۹۶ و ۹۷ صد و بیست و پنج هزار تن از طریق گمرک بندر امام خمینی وارد کشور شود، اما مراجع ذیصلاح سلامت آن را تأیید نکردند و در مجموعه این ۱۴۵ هزار تن در بندر امام خمینی متوقف شده و حتی یک گرم از آن وارد کشور نشده است که مهمترین علت آن سختگیری در خصوص سلامت این کالا‌ها و مقررات مربوط به آن است و اجازه ترخیص داده نشده است.

طرح جامع بانکداری اسلامی نیاز به اصلاح دارد

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
رئیس کانون بانک‌های خصوصی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما گفت: طرح جامع بانکداری اسلامی که در مجلس مطرح است نمی‌تواند مسائل جاری نظام بانکی کشور را حل کند و نیاز به اصلاح دارد. کوروش پرویزیان افزود: مدیران عامل شبکه بانکی کشور از خصوصی و دولتی در نامه‌ای به رئیس مجلس شورای اسلامی و بانک مرکزی و وزارت اقتصاد نظرات خود را در باره این طرح منعکس کرده‌اند. وی با بیان اینکه باید در این زمینه به یک چارچوب نظری منسجم رسیدگفت: پژوهشگاه فقه نظام و موسسه علوم بانکی و پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی مطالعاتی را اغاز کرده‌اند و همکاری مشترکی با دانشگاه‌های مختلف آغاز کرده‌ایم تا بازنگری کلی در مسایل بانکی صورت گیرد و هدف نهایی آن این است که نظام بانکداری بتواند خدمات به روزتر و در دسترس را به مشتریان ارائه کند و خلق ارزش افزوده و کارآمدی را برای کارآفرینان و نظام اقتصادی کشور در بر داشته باشد.

جشنواره انار و سوغات شهرستان‌ها

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، جشنواره انار و سوغات شهرستان‌ها با ۱۴۶ غرفه در ضلع جنوبی مصلی تهران تا ۲۴ آبان از ساعت ۱۱ تا ۲۱ آماده بازدید علاقمندان است. در این جشنواره در کنار انار‌هایی از اقصی نقاط کشور، سوغات نواحی و شهر‌های مختلف مانند شیرینی تبریز، عسل اردبیل و حلوا یزد با طعمی متفاوت عرضه شده است. سالانه از حدود ۸۰۰ هزار تن انار تولیدی در کشور، نزدیک به ۲۰ درصد آن صادر می‌شود. توجه به کشت محصول انار می‌تواند ارز آوری خوبی را برای کشور داشته باشد.
فارسفارس1 روز قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، هیأت وزیران سعودی در جلسه هفتگی خود که با حضور شاه این کشور برگزار می‌شود، این هفته، ‌ ایران را به فریب‌کاری در برنامه هسته‌ای متهم کرد. به نوشته خبرگزاری رسمی سعودی (واس) در جلسه این هفته، ضمن بررسی گزارش‌هایی از آخرین تحولات منطقه و جهان، اعلام شد که دولت سعودی از تلاش‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تقدیر و «تقلب و فریب‌کاری ایران در برنامه‌ هسته‌ای خویش و تأخیر در ارائه اطلاعات لازم به آژانس را محکوم می‌کند». دولت سعودی همچنین همکاری کامل ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و احترام به مصونیت و امتیازات کارشناسان آژانس را خواستار شد. هیأت وزیران سعودی در ادامه از آژانس خواست تا تدابیر راستی‌آزمایی و نظارتی را در ایران تشدید کند. «عبدالله بن خالد بن سلطان عبدالعزیز» نماینده دولت سعودی در سازمان ملل نیز روز پنجشنبه هفته گذشته (۱۸ آبان) در بیانیه‌ای ایران را به «فریبکاری» و مخفی کردن بخش‌های حساس برنامه هسته‌ای خود متهم و ادعا کرد که تهران به دنبال دستیابی به سلاح‌ هسته‌ای است.

وقتی کارشناس BBC درباره بی‌نیازی ایران از برداشته شدن تحریم‌های تسلیحاتی می‌گوید + فیلم

رکنارکنا14 ساعت قبل
به گزارش رکنا، کارشناس بی‌ بی‌ سی در بخشی از گفت و گوی خود با مجری این خبرگزاری گفت: حتی اگر تحریم‌های تسلیحاتی برداشته شود، جمهوری اسلامی ایران نیازی به خرید تسلیحات خارجی ندارد، زیرا در حوزه داخلی، توانسته است سلاح‌های جدیدی را بسازند که آن را بی‌نیاز از خارج می‌کند. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید. باشگاه خبرنگاران جوان
ایران‌جیبایران‌جیب1 روز قبل
حال در چنین شرایطی، برخی افراد مسئول و غیرمسئول، برخی نهادها و رسانه‌ها و … بدون ارائه هیچ سند و مدرکی، بدون بررسی، بی‌توجه به اصول مشخص علم اقتصاد، تنها با بیان جملاتی مخاطب‌پسند اما بی‌اساس، خودروسازان را به افزایش قیمت خودرو و نیز عدم عرضه خودرو به بازار متهم می‌کنند. از این رو، خودروسازان کشور در پاسخ به این اظهارات و فضاسازی‌های رسانه‌ای ذکر چند نکته را ضروری می‌دانند:۱- بار دیگر یادآوری می‌کنیم که قیمت فروش خودرو در شرکت‌های تولیدکننده با بازار آزاد «متفاوت» است و ایران‌خودرو و سایپا هیچ نفعی و هیچ سودی از افزایش قیمت خودرو در بنگاه‌های فروش خودرو و … نمی‌برند و مکلف‌اند خودرو را براساس قیمت مصوب به مشتری تحویل دهند. قیمت بازار و فراز و فرود آن هیچ ارتباطی با خودروسازان نداشته و حاصل هدایت نقدینگی سرگردان به بازار خودرو، صحنه‌گردانی واسطه‌ها و دلالان و نیز تقاضای کاذب ناشی از کاهش ارزش پول ملی است. ۳- تمام کارشناسان حوزه اقتصاد عقیده دارند افزایش قیمت چند محصول داخلی در روزهای اخیر ناشی از سوءاستفاده دلالان و واسطه‌ها و هیجان زده کردن جو روانی بازار خودرو و نیز فضاسازی‌های رسانه‌ای بوده است. این تصمیم‌های بزرگ در سخت‌ترین روزهای اقتصاد و صنعت کشور اتخاذ شده و جراحی بزرگ این صنعت، نیاز به حمایت همه جانبه تمام بخش‌ها، مجموعه‌ها، سازمان‌ها و نهادها و رسانه‌ها دارد.

نظرها

اخبار بیشتر