اجرای طرح ارزیابی وسع در استان بوشهر/ پوشش بیمه سلامت اجباری است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. اقتصادی
اجرای طرح ارزیابی وسع در استان بوشهر/ پوشش بیمه سلامت اجباری است

اجرای طرح ارزیابی وسع در استان بوشهر/ پوشش بیمه سلامت اجباری است

مهرخبرگزاری مهر |
بوشهر- مدیرکل بیمه سلامت استان بوشهر گفت: پوشش بیمه پایه سلامت برای آحاد جامعه اجباری است و برخورداری از یارانه دولتی از طریق ارزیابی وسع انجام می‌شود.

به گزارش خبرنگار مهر، پرویز رمضانی صبح یکشنبه در جمع خبرنگاران در بوشهر اظهار داشت: علت اصلی عدم پوشش کامل بیمه سلامت در جامعه مردم مراجعه نکردن مردم برای دریافت دفترچه بیمه است.

مدیرکل بیمه سلامت استان بوشهر گفت: با وجود اطلاع‌رسانی گسترده، مردم تا پیش از احساس نیاز حتی در صورت رایگان بودن، برای دریافت دفترچه بیمه مراجعه نمی‌کنند.

وی تصریح کرد: از ابتدای سال گذشته صدور دفترچه بیمه رایگان برای ساکنان شهرها متوقف شد ولی اکنون مطابق قانون برنامه ششم توسعه، پوشش بیمه پایه سلامت برای آحاد جامعه اجباری است و برخورداری از یارانه دولتی از طریق ارزیابی وسع انجام می‌شود.

رمضانی بیان کرد: سازمان بیمه سلامت پس از ابلاغ آیین‌نامه اجرایی این قانون در شهریورماه برای پوشش اجباری بیمه، یک فرصت ۶ ماهه مراجعه برای افراد جهت برخورداری از یارانه دولتی در نظر گرفته است.

جزئیات طرح ارزیابی وسع

مدیرکل بیمه سلامت بوشهر با اشاره به جزئیات طرح ارزیابی وسع گفت: در گام اول برای بیمه‌شدگان فعلی که رایگان بیمه‌شده‌اند، یا با تخفیف ۵۰ درصدی دفترچه دریافت کرده‌اند، در صورت مراجعه در فرصت ۶ ماهه دفترچه با همان شرایط قبلی و رایگان با اعتبار ۶ ماهه صادر شود، یعنی هیچ محدودیتی برای بیمه‌شدگان فعلی ایجاد نشده است و پس از شش ماه نیز دفترچه این افراد بر اساس نتیجه ارزیابی وسع تمدید می‌شود.

رمضانی خاطرنشان کرد: برای افراد فاقد پوشش بیمه‌ای که شامل دو گروه ساکنان شهرها و روستاهای زیر ۲۰ هزار نفر و یا شهرها و روستاهای بالای ۲۰ هزار نفر هستند، اگر در زمان مراجعه اعلام کردند توان پرداخت حق بیمه را دارند با پرداخت کل حق بیمه، دفترچه با اعتبار یک سال و بدون دوره انتظار برای آن‌ها صادر می‌شود.

وی اضافه کرد: اگر متقاضی دریافت یارانه دولتی باشند در سیستم ثبت‌نام کرده و اطلاعات آنان برای وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی ارسال می‌شود، وزارت کار نیز به عنوان مسئول ارزیابی وسع یک ماه فرصت دارد تا نتیجه ارزیابی وسع آنان را اعلام کند.

مدیرکل بیمه سلامت بوشهر گفت: نکته مهم اینکه اطلاعات مالی شامل میزان درآمد و یا دهک افراد متقاضی به ما اعلام نمی‌شود بلکه بر اساس تفاهم صورت گرفته تنها مبلغ قابل پرداخت حق بیمه توسط این متقاضیان به ما اعلام می‌شود.

رمضانی افزود: افراد با مراجعه به سامانه و بخش سامانه پوشش اجباری بیمه سلامت و یا دفاتر پیشخوان طرف قرارداد بیمه سلامت در سراسر استان می‌توانند درخواست دفترچه کنند.

وی تصریح کرد: در موارد اورژانسی طی بازه زمانی شش‌ماهه در نظر گرفته‌شده برای ارزیابی وسع، اگر بیماری در بیمارستان بستری شود تنها با پرداخت کامل حق بیمه می‌تواند تحت پوشش قرار بگیرد، چون فرصت ارزیابی وسع وجود ندارد که البته به عنوان تخفیف، برای بیمار و اعضای خانواده بدون دوره انتظار دفترچه صادر می‌شود.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

رمضانی اظهار داشت: طرح بیمه سلامت همگانی و صدور دفترچه رایگان، نوعی برخورداری یکسان همه افراد از یارانه دولتی بوده، درحالی‌که تکلیف قانونی، هدفمندی این یارانه‌ها برای افرادی است که توانایی پرداخت حق بیمه را ندارند و نیازمند هستند.

مدیرکل بیمه سلامت استان بوشهر افزود: طرح پوشش اجباری بیمه سلامت و ارزیابی وسع از هفته گذشته آغازشده و آمادگی کامل از سوی همکاران ما و دفاتر پیشخوان طرف قرارداد برای ارائه خدمات به بیمه‌شدگان وجود دارد.

چالش‌های پوشش بیمه افراد

وی خاطرنشان کرد: اما چالش اصلی مراجعه نکردن مردم تا زمان احساس نیاز به دفترچه است که پس‌ازاین مهلت ۶ ماهه، حتی در موارد اورژانسی، با پرداخت کامل حق بیمه مشمول دوره انتظار ۱۰ روزه می‌شوند.

رمضانی بیان کرد: بیمه سلامت در مورد افرادی که توان پرداخت ندارند، برای سه دهک اول به شکل رایگان و برای دهک چهارم تا ۵۰ درصد تخفیف در نظر گرفته می‌شود.

جزئیات برخورداری از یارانه دولتی بیمه

مدیرکل بیمه سلامت استان بوشهر افزود: برخورداری از یارانه پیش از این همگانی بوده و با اجرای این طرح به شکل هدفمند و تنها افرادی که توانایی پرداخت ندارند از یارانه برخوردار می‌شوند و بقیه افراد نیز باید کل حق بیمه را پرداخت کنند که مبلغ آن برای هر نفر مبلغ ۵۸۰ هزار تومان برای یک سال است.

وی بیان کرد: یکی از وظایف ما تغییر رویکرد از درمان محوری به سلامت محوری است که البته باید حتما در قالب برنامه‌های مدون و مشخص انجام شود.

رمضانی افزود: علاوه بر اطلاع‌رسانی‌هایی که حتی‌المقدور انجام می‌دهیم برای بیمه‌شدگان صندوق روستایی که بیش از ۶۰ درصد بیمه‌شدگان را تشکیل می‌دهند، برنامه پزشک خانواده و نظام ارجاع را اجرا می‌کنیم و در آن به صورت سرانه‌ای خرید خدمت انجام می‌شود.

وی تصریح کرد: در این طرح تمام بسته خدمتی اطلاع‌رسانی و یا سواد سلامت مواردی چون آموزش بهداشت، بهداشت محیط، بهداشت دانش آموزان، مراقبت‌های مادران باردار و اطفال و … دیده‌شده است.

رمضانی بیان کرد: علاوه بر این پرونده الکترونیک سلامت برای تمام بیمه‌شدگان صندوق روستایی تشکیل‌شده است و مراجعات به مراکز بهداشتی درمانی ثبت می‌شود، با برنامه‌های خدمات الکترونیک دیگری که در حال انجام است نیز امکان تشکیل پرونده الکترونیک برای سایر بیمه‌شدگان فراهم می‌شود که از جمله این اقدامات نیز نسخه‌نویسی الکترونیک است که مراجعات فعلی ثبت خواهد شد.

وی تصریح کرد: طرح نسخه‌نویسی الکترونیک در شهرستان‌های دیلم، گناوه و دشتی انجام می‌شود و مراجعات به مطب‌های خصوصی و داروخانه‌ها و آزمایشگاه‌ها و مراکز تصویربرداری، در بخش سرپایی، به صورت الکترونیکی ثبت و ارسال می‌شود.

مدیرکل بیمه سلامت استان بوشهر خاطرنشان کرد: در گام‌های بعدی طرح نسخه‌نویسی الکترونیک برای سایر شهرستان‌ها نیز اقدام می‌شود، ضمن اینکه برای تبادل الکترونیک پرونده‌های بستری افراد، از طریق بیمارستان‌ها اقدام شده است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
زمان اتصال اینترنت نامعلوم استخبرگزاری ایلنا نیز به نقل از یک منبع آگاه نوشته است: تصمیم برای قطع اینترنت توسط دستگاه‌های امنیتی گرفته شده است. ناامنی‌های اخیر موجب شده شورای امنیت تصمیم به قطع اینترنت بگیرد. وی قطع خطوط اینترنت تلفن همراه را در تمام اپراتورها همراه اول، ایرانسل و رایتل عنوان کرد و زمان اتصال اینترنت را نامعلوم دانست. البته در حالی گفته شده که رسانه‌ها محدودیت دسترسی به اینترنت ندارند که اینترنت دفتر رسانه‌هایی همچون «آفتاب‌نیوز» نیز همزمان با قطع اینترنت در سراسر کشور، قطع شده است. قطع دسترسی کاربران ایرانی به اینترنت جهانی انتقادهایی را در پی داشته است.

تحریم‌ها علیه ایران، تروریسم اقتصادی است

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
این کار درباره جلوگیری از دستیابی ایران به مواد غذایی هم مصداق دارد اما از خوش شانسی ماست که ایران کشوری بزرگ و قوی است. تحمیل تحریم‌ها علیه ایران بهترین مثال درباره تروریسم اقتصادی است. وی درباره اتهام ایران به صدور احکام اعدام گفت: ما در ایران مجازات اعدام داریم و این امر بر کسی پوشیده نیست. ۹۰ درصد احکام اعدام در ایران درباره جرائم مرتبط به مواد مخدر است در نتیجه مواد مخدر یکی از عوامل اساسی صدور حکم اعدام است. گفتم که ۹۰ درصد اعدام‌ها در ایران به دلیل مواد مخدر است.

سامانه ۱۲۴؛ دریافت شکایات از قیمت کالا‌ها

صدا و سیماصدا و سیما22 ساعت قبل
وی افزود: افزایش قیمت برخی کالا‌ها مانند برنج وارداتی به دلیل ممنوع شدن واردات و حمایت از برنج داخلی است. آقای مدرسی خیابانی افزود: تا کنون دو هزار پرونده تعزیراتی برای تخلفات تشکیل شده است. وی گفت: این که گرانی قیمت‌ها را به افزایش قیمت بنزین مرتبط کنیم؛ جفا در طرح افزایش قیمت بنزین است، زیرا قیمت برخی کالا‌ها مقطعی و فصلی است و ربطی به گرانی بنزین ندارد. آقای ملکی گفت: بخش حمل و نقل دام نیز از گازوئیل استفاده می‌کند که افزایش قیمت بنزین تأثیری بر آن ندارد. آقای محمدیاری با بیان اینکه قیمت نهاده‌ها ثابت است گفت: قیمت مرغ در حد قیمت مصوب است و در برخی استان‌ها نیز کاهش قیمت داشته‌ایم.
صدا و سیماصدا و سیما7 ساعت قبل
محمد سولکی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما با بیان اینکه انجمن خیرین مسکن ساز در مراکز استان‌ها و ۱۲۰ شهرستان فعالیت می‌کند گفت: انجمن خیرین مسکن ساز در طی ۸ سال اقدام به ساخت ۴۰ هزار واحد مسکونی کرده است و ۳۰ هزار واحد مسکونی دیگر در حال تکمیل است. وی ادامه داد: محور فعالیت خیرین مسکن ساز تامین مسکن و خانه دار کردن خانواده‌های محروم و دارای معلول است. مدیرعامل انجمن خیرین مسکن ساز تصریح کرد: واحد‌های مسکونی که خیرین می‌سازند در مکان‌های مناسب و دارای خدمات شهری و امکانات رفاهی است. سولکی تصریح کرد: افرادی که توانایی پیش پرداخت اولیه مسکن را داشته باشند می‌توانند با ۳۰ میلیون تومان صاحب خانه شوند و اگر توانایی پرداخت نداشته باشند به ان‌ها براساس شرایط کمک خواهیم کرد. وی ادامه داد: این واحد‌ها دارای تسهیلات ۳۰ تا ۴۰ میلیون تومانی است و اگر فردی توان پرداخت اقساط را نداشته باشد برای پرداخت اقساط نیز کمک خواهیم کرد. وی ادامه داد: دولت با تسریع در واگذاری زمین به خیرین و ارائه تسهیلات ارزان قیمت خیرین را برای ساخت واحد‌های بیشتر یاری کند.
صدا و سیماصدا و سیما8 ساعت قبل
حافظ بابا پور در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما گفت: در زلزله‌ای که ۱۷ آبان در شهر میانه اتفاق افتاد ۳ هزار واحد صد درصد تخریب شد و ۱۵۰۰ واحد نیاز به تعمیر دارد. وی ادامه داد: تا روز گذشته ۵۸۰ مورد آوار برداری از واحد‌های مسکونی انجام شد و حدود ۱۶۸ دستگاه ماشین آلات در ۲ شهرستان سراب و میانه و ۲۳ روستا مشغول آوار برداری است. بابا پور افزود: دولت به ازای هر واحد مسکونی صد درصد تخریبی ۱۰ میلیون تومان کمک بلاعوض پرداخت می‌کند براساس ارزیابی‌های صورت گرفته ۲۵۰ نفر از افراد زلزله زده در خواست اسکان موقت دادند که تا پایان هفته به متقاضیان تحویل داده می‌شود و مابقی پول نقد برای اجاره می‌خواهند. مدیرکل بنیاد مسکن آذربایجان شرقی تاکید کرد:۶۵۰ نفر تا به امروز قسط نخست وام بلاعوض را دریافت کردند و پرداخت قسط بعدی منوط به تحویل چادر‌ها به هلال احمر است. وی درباره پرداخت تسهیلات به زلزله زدگان گفت: برای افرادی که خانه‌های آن‌ها صد درصد تخریب شده تسهیلات ۴۰ میلیون تومانی با کارمزد ۴ درصد، علاوه برآن ۱۰ میلیون تومان تسهیلات بلاعوض پرداخت می‌شود. باباپور گفت: برای واحد‌های تعمیری نیز ۱۵ میلیون تومان تسهیلات با کارمزد ۴ درصد علاوه بر ۵ میلیون تومان تسهیلات بلاعوض پرداخت می‌شود. همچنین تسهیلات کمک هزینه برای خرید لوازم خانه تا ۱۵ میلیون تومان با کارمزد ۴ درصد و ۵ میلیون تومان تسهیلات بلاعوض پرداخت می‌شود. وی درباره اسکان موقت گفت: اسکان‌های موقت به صورت اتاقک‌های ۱۲ متری است که به دلیل برودت هوا تا پایان هفته سریعا تکمیل می‌شود و در اختیار مردم قرار می‌گیرد که از این تعداد تاکنون ۹۰ واحد تکمیل و به متقاضیان تحویل شده است، این اتاقک‌ها در زمین خود افراد ساخته می‌شود.
الفالف12 ساعت قبل
قیمت دلار و یورو در صرافی‌هاگروه اقتصادی الف، ۲۸ آبان ۱۳۹۸، ۱۱:۳۰ ۳۹۸۰۸۲۸۰۷۱دنیای اقتصاد نوشت: دلار در صرافی بانک ملی ایران امروز ۱۱,۸۰۰ (یازده هزار و هشتصد تومان) خریداری شد که نسبت به روزهای گذشته تغییری نداشت.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری1 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری1 روز قبل

مدارس و دانشگاه‌ها در برخی شهرها تعطیل شدند

خبری1 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

آخرین وضعیت طرفداری در روزهای اختلال اینترنت: سرویس نتایج زنده و جدول‌ها در اپلیکیشن و سایت قابل دسترسی شد (بهبودها انجام خواهد شد)، وضعیت پوشش اخبار بهبود یافت، بخش گفتگو (در فهرست قابل دسترسی است) در سایت راه اندازی شد. ادامه در مشروح: …

طرفداریچند ثانیه قبل

تخصیص کارت بلیت ۳۰۰ هزار تومانی به سربازان در صورت تصویب شورای شهر

ایسنا7 دقیقه قبل

وقتی که وزیر مختار ایران مخالف شاه شد +عکس

اقتصاد آنلاین8 دقیقه قبل

آتش اغتشاشات چقدر از اموال مردم را سوزاند؟

اقتصاد آنلاین8 دقیقه قبل

تمدید مهلت انتخاب رشته در مرحله تکمیل ظرفیت کنکور ارشد

خبرآنلاین10 دقیقه قبل

مترو و اتوبوس برای سربازان رایگان می‌شود

اقتصادنیوز11 دقیقه قبل