یادداشت|جنجالی‌ترین پرونده تاریخ هند به ضرر مسلمانان تمام شد/ مسجد بابری، معبد می‌شود
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. بین‌المللی
یادداشت|جنجالی‌ترین پرونده تاریخ هند به ضرر مسلمانان تمام شد/ مسجد بابری، معبد می‌شود

یادداشت|جنجالی‌ترین پرونده تاریخ هند به ضرر مسلمانان تمام شد/ مسجد بابری، معبد می‌شود

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
پرونده جنجالی مسجد بابری که تاکنون مرگ صدها انسان را در پی داشته است سرانجام به نقطه نهایی خود رسید.

- اخبار بین الملل -

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم «حسام کیان مقدم» با ارسال یادداشتی نوشت؛ در حالی که این روزها مساله کشمیر تبدیل به بزرگترین بحران شبه قاره شده و مسلمانان مظلوم این منطقه ۹۸ روز است توسط نظامیان هندی در خانه‌های خود حبس شده‌اند دادگاه عالی هند در مورد بزرگترین و جنجالی‌ترین پرونده تاریخ این کشور تصمیم نهایی خود را اعلام کرد.

بازنده قطعی این پرونده مسلمانان هند بودند و برنده همانطور که پیش بینی می‌شد هندو مذهبان. این تصمیم گیری که در نخستین ماه‌های آغاز دور دوم حکومت مودی و همزمان با حذف ماده ۳۷۰ از قانون اساسی هند رخ داده است را نمی‌توان بی ارتباط به برنامه تضعیف مسلمانان در هند و به حاشیه کشاندن آنها دانست.

مسجدبابری از آغاز تا شروع جنجال

در سال ۱۵۲۸ میلادی «ظهیر الدین بابر» موسس سلسله پادشاهی گورکانی که پنجمین نسل تیمور لنگ به حساب می‌آید و آخرین پادشاهی قدرتمند مسلمانان در شبه قاره محسوب می‌شود یک مسجد زیبا در شهر آیودیا (صد کیلومتری شهر لکنهو) ساخت. این مسجد به نام مسجد بابری شهرت یافت.

بنای مسجد تا سال ۱۹۹۲ میلادی (۱۳۷۱ شمسی) به حیات خود ادامه داد تا اینکه در این سال هندوهای افراطی با حمله به این مسجد تاریخی و ۴۶۴ ساله آن را به ویرانه‌ای تبدیل کردند. هندوها مدعی بودند که این مسجد در زمین یک معبد ساخته شده است و در اصل زادگاه خدای آنها «راما» است.

از آن تاریخ به بعد موضوع احیای مسجد یا ساخت معبد تبدیل به محل نزاع بین مسلمانان و هندوها شده است، در این درگیری‌های طولانی حداقل ۲ هزار نفر انسان که بیشتر آنها مسلمان هستند جان خود را از دست داده‌اند.

تاریخ روایت می‌کند که انگلیسی‌ها در دوران استعمار شبه قاره از هندوها حمایت کرده و تلاش می‌کردند از طریق به راه انداختن نزاع اختلاف بین مردم شبه قاره را بیشتر کنند.

اولین نزاع مهم در سال ۱۸۵۳ میلادی انجام شد و پس از آن «نویل» افسر ارشد انگلیسی بدون ارائه سند تاریخی بر این ادعای هندوها صحه گذاشته و اعلام کرد که این مسجد بر روی یک معبد بنا شده است و باید از بین برود!

تا سال ۱۸۵۵ هندوها و مسلمانان از بخش‌های مختلف یک ساختمان استفاده می‌کردند اما از سال ۱۸۵۷ به بعد مسلمانان با حصار کشانی مانع ورود هندوها به حیاط داخلی شدند.

همزمان با استقلال پاکستان از هند در سال ۱۹۴۷ درگیری‌ها بر سر مسجد بابری بازهم شدت گرفت و مسلمانان در سال ۱۹۴۹ با مراجعه به دادگاه اعلام کردند هندوها شبانه بت رام را زیر گنبد میانی مسجد و روبروی محراب نصب کرده‌اند.

«جواهر لعل نهرو» اولین نخست وزیر هند در این خصوص واکنش نشان داده و دستور داد بت را از مسجد خارج کنند ولی ۳۵ سال مسجد را تعطیل کرد!

در سال ۱۹۹۰ میلادی بیش از یک میلیون هندو وارد آیودیا شدند و سنگ بنای معبد رام را به دست روحانی خود در ۹۰ متری مسجد قرار دادند. در همین سال حزب هندوی بی جی پی (که اکنون قدرت را در هند به دست دارد) با به راه انداختن راهپیمایی نظر هندوها را نسبت به مساله بابر جلب کرد و این نقطه آغاز درگیری‌های خونین بین مسلمانان و هندوها شد.

در سال ۱۹۹۲ مسجد بابری مورد حمله بیش از ۱۵۰ هزار هندوی افراطی قرار گرفت و این بنای تاریخی به کلی ویران شد.

طولانی‌ترین تحقیقات تاریخ هند

در سال ۲۰۰۹ نیز «کمیسیون لیبرهان» که از ۱۶ دسامبر ۱۹۹۲ تشکیل شده بود تا درباره رویدادهایی که به تخریب مسجد منتهی شد تحقیق کند، گزارش خود را پس از نزدیک به ۱۷ سال تحقیق و بررسی به «مانموهان سینگ» نخست‌وزیر هند ارائه کرد. این طولانی‌ترین تحقیق تاریخ هند است که در دوران دولت‌های مختلف هند انجام شده‌است. هرچند نتایج این گزارش اعلام نشد اما مطالب درز کرده به رسانه‌های خبری حاکی بود که این گزارش اعضای بلندپایه دولت هند و ملی گرایان هندو را برای تخریب مسجد سرزنش کرده‌است.

آخرین تصمیم دادگاه

روز گذشته دادگاه عالی هند تصمیم دادگاه الله آباد (که در سال ۲۰۱۰ اتخاذ شده و زمین را بین مسلمانان و هندو‌ها تقسیم شده بود) را لغو کرده و به صراحت اعلام کرد: این مسجد در محل یک معبد بنا شده بود و مسلمانان حقی در آن ندارند.

دادگاه عالی هند در حکم خود اعلام کرده است به مسلمانان مقدار مشابهی زمین در جای دیگری داده خواهد شد تا مسجد خود را در آنجا بسازند.

به این ترتیب حزب بی جی پی که در خود یکی از عاملین به راه افتادن قتل و کشتار در درگیرها بود در زمان حکومت خود سرانجام تیر خلاص را به موضوع زد.

سوال پایانی

موضوع کشمیر با بی تفاوتی کشورهای جهان و به خصوص کشورهای حاشیه خلیج فارس همراه شد چرا که آنها با هند منافع مشترک اقتصادی دارند. این دومین تصمیم بزرگی است که علیه مسلمانان هند در چند ماه اخیر گرفته می‌شود و یقینا به سرنوشت موضوع کشمیر دچار خواهد شد.

سوال این است که حزب حاکم در هند تا چه زمانی اقدام علیه مسلمانان را ادامه خواهد داد؟ نباید فراموش کنیم که از لحاظ جمعیت هند سومین کشور بزرگ مسلمان نشین جهان به حساب می‌آید با این حال به حقوق مسلمانان این کشور توجه خاصی نمی‌شود.

نکته بعد وظیفه‌ای است که مجامع جهانی به عهده دارند. کشورهای غربی که برای هر موضوع کوچکی بیانیه صادر کرده و از حقوق بشر و … سخن می‌گویند بازهم نسبت به حق پایمال شده مسلمانان مظلوم سکوت اختیار کرده و راه بی تفاوتی پیش گرفته‌اند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

جام نیوزجام نیوز8 ساعت قبل
شما قبلا به این مطلب رای داده ایدبه گزارش جام نیوز به نقل از یورونیوز فارسی، طبق مطالعه صورت گرفته در کمیسیون اروپا، از میان تمام کشورهای عضو اتحادیه، فرانسه بیشترین تعداد افراد مبتلا به دیابت مزمن را به خود اختصاص داده است. این مطالعه نشان می‌دهد از هر ۱۰ فرانسوی (۱۰ درصد) یک نفر به دیابت مزمن مبتلا هستند. پس از فرانسه، ۹٫۳ درصد شهروندان پرتغال و ۹٫۲ درصد از شهروندان یونان از این بیماری رنج می‌برند. تنها ۴٫۴ درصد شهروندان لیتوانی و ۴٫۶ درصد شهروندان دانمارک و ایرلند به دیابت مزمن مبتلا هستند. طبق این مطالعه، در میان افراد ۶۵ تا ۷۴ ساله در اتحادیه اروپا، ۱۶٫۳ درصد مبتلا به دیابت مزمن هستند.
تسنیمتسنیم10 ساعت قبل
تظاهرات در میدان الخلانی بغدادیک منبع امنیتی عراقی به السومریه گفت شماری از تظاهرات کنندگان وارد میدان الخلانی در مرکز پایتخت شدند. به گفته وی، تظاهرات کنندگان در سایه پرتاب بمب‌های دودزا وارد این میدان شدند. بر اساس این گزارش، تظاهرات کنندگان موانع سیمانی را از پیش روی خود برداشته‌اند. وی افزود نیروهای امنیتی از استفاده از بمب‌های دودزای کشنده مبرا هستند. اولین واکنش دولتی به خطبه مرجعیت عالی دینیرسانه‌های عراق از اولین واکنشی دولتی به خطبه مرجعیت عالی دینی خبر دادند.
ایسناایسنا6 ساعت قبل
خادم‌الشریعه توانست در دور ششم مسابقات جام باشگاه‌های بانوان اروپا مقابل حریف روسی اش به پیروزی برسد. سارا خادم الشریعه موفق شد در دور ششم جام باشگاه‌های بانوان اروپا مقابل «والنتینا گونینا» استاد بزرگ و ملی پوش سرشناس روسیه به پیروزی ارزشمندی برسد. خادم الشریعه با ریتینگ ٢٤٩١ توانست این حریف روسی را که دارای ریتینگ ٢٥٠٩ بود، شکست دهد. در این مسابقات ۱۴ تیم به رقابت می‌پردازند و هر تیم با چهار نفر در این مسابقات شرکت کرده است. مسابقات باشگاه‌های زنان اروپا از ١٠ تا ١٦ نوامبر برگزار می‌شود.
صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
آیت الله اراکی ابراز امیدواری کرد، با تشکیل اتحادیه قربانیان ترور شاهد نشر اسلام ابراهیمی در جهان اسلام باشیم. وی در پایان گفت: خانواده شهدا جلوه گاه اسلام ابراهیمی هستند، آنان نماد اسلام راستین و عدالت خواهی بوده‌اند. وی اضافه کرد: ایران یکی از بزرگ‌ترین قربانیان ترور است و در برخی از ابعاد نیز می‌توان گفت که کم سابقه‌ترین ترور‌های جهان در این کشور اتفاق افتاده است. وی خاطرنشان کرد: هر چند در دنیا ما را محکوم به تروریسم می‌کنند، اما بزرگ‌ترین جنایات تروریست‌ها در جمهوری اسلامی ایران توسط گروهک‌های مختلف رقم زده شده است. نخستین روز سی و سومین کنفرانس وحدت اسلامی نشست قربانیان ترور با حضور آیت الله محسن اراکی در سالن زمرد هتل آزادی برگزار شد.
فوتبالیفوتبالی22 ساعت قبل
پایگاه خبری فوتبالی- تیم ملی ایران با حواشی و مشکلاتی که این چند وقت گریبانش را گرفته بود قاعدتا پیش از بازی با عراق و خارج از مستطیل سبز بازیش را واگذار کرده بود. به گزارش فوتبالی، شکست مقابل عراق براى تیمى که نه استراتژى تاکتیکى مشخصى داشت و نه آمادگى ذهنى مناسب دور از انتظار نبود. باید قبول کنیم تیم ما بازى را ابتدا بیرون زمین باخت و ماحصل این عدم پشتیبانى تیم بیرونى شکست در داخل مستطیل سبز بود. عراق برد با همه مشکلات سیاسى داخلى اش، آنها بردند چون مشکلاتشان را بیرون زمین گذاشتند و همدل و جسور بازى کردند. براى آنها اولین نفر آخرین نفر بود، جورى به روى ساقهاى بازیکنان ما مى آمدند که انگار همین بازى مجوز صعود به جام جهانى است.

نظرها

اخبار بیشتر