چراغ سبز دولت به واردات گندم
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. افکارنیوز
  4. اقتصادی
چراغ سبز دولت به واردات گندم

چراغ سبز دولت به واردات گندم

افکارنیوزخبرگزاری افکارنیوز |
نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس، گفت: نتیجه پایین بودن نرخ خرید تضمینی گندم، واردات سه میلیون تنی این محصول در سال آینده است.

به گزارش افکارنیوز،

نصرالله پژمانفر نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی در خصوص تعیین قیمت خرید تضمینی گندم، گفت: بی‌تدبیری روشنی در زمینه تعیین قیمت خرید تضمینی گندم صورت گرفت و مجلس نیز در قالب مکاتبات، چندین بار به رئیس جمهور و شورای اقتصاد نامههای را در این خصوص ارسال کرد.

اخبار اقتصادی-عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه قیمت خرید تضمینی گندم در سال گذشته با اصلاحات و مکاتبات مجلس شورای اسلامی به یک هزار و ۷۰۰ تومان رسید، ادامه داد: در ابتدا نیز به دولت هشدار دادیم که پایین بودن قیمت خرید تضمینی این محصول موجب کاهش تحویل آن به دولت می‌شود.

کشور به واردات سه میلیون تن گندم نیاز دارد

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه نتیجه پایین بودن قیمت خرید تضمینی نیاز کشور به واردات سه میلیون تن گندم در سال آینده است، عنوان کرد: کیفیت و عیار گندم‌های وارداتی مشخص نیست و در شرایطی که کشور دچار مشکلات ارزی است برای تامین گندم باید ارز بسیار زیادی از کشور خارج شود.

وی با بیان اینکه در سال زراعی جدید تلاش کردیم که دولت همانند سال گذشته که در اواخر بهمن ماه قیمت را اعلام کرد تاخیر نداشته باشد، تصریح کرد: دولت در مهرماه سال زراعی جدید، قیمت ۲ هزار ۲۰۰ تومان را برای خرید تضمینی گندم اعلام کرد در حالی که در دیدار با آقای جهانگیری مطرح شد نرخ پایین‌تر از ۲ هزار ۶۰۰ تومان به معنای برنامه داشتن دولت برای توقف خرید تضمینی و واردات بی‌رویه گندم است.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

واردات در مقابل حمایت از تولید گندم اولویت پیدا کرده است

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه متاسفانه در حال حاضر واردات گندم نسبت به حمایت از تولید داخلی اولویت پیدا کرده است، ادامه داد: گندم وارداتی با توجه به کیفیت پایینی که در مقایسه با گندم تولید داخل دارد، اگر دولت هزینه‌های سربار واردات را در اختیار کشاورزان قرار می‌داد نیاز به واردات این محصول استراتژیک از بین می‌رفت.

وی با تاکید بر اینکه نمی‌توان پایین تعیین کردن قیمت خرید تضمینی گندم را اشتباه محاسباتی در نظر گرفت و به نوعی احساس می‌شود این سیاست در دولت وجود دارد که استقلال کشور در زمینه خودکفایی تولید گندم گرفته شود، عنوان کرد: در سال آینده میزان نیاز کشور به واردات از سه میلیون تن نیز سبقت می‌گیرد.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در پایان با بیان اینکه مردم باید بدانند نتیجه روش تعیین قیمت خرید تضمینی گندم از دست دادن استقلال کشور در محصول استراتژیک است و این نگرانی در خصوص مواد پروتئینی، گوشت قرمز، گوشت مرغ و سایر محصولات استراتژیک دیگر وجود دارد، خاطرنشان کرد: اگر نتوانیم از نظر ساختاری اسنادی در این زمینه ارائه کنیم، نتایج آن با افزایش واردات و کاهش تولید داخلی مشخص می‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

چقدر از اموال بابک زنجانی مصادره شد؟ +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین2 روز قبل

بازتاب یک گزارش!

صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
شرایط نابرابر برای تولید مواد ریز مغذی دامی برخی از کارخانه‌ها را به تعطیلی کشانده است. به گزارش خبرگزاری صدا وسیما؛ شرایط نابرابر برای تولید مواد ریز مغذی دامی برخی از کارخانه‌ها را به تعطیلی کشانده است و رقابت در این حوزه تولیدی را با مشکل مواجه کرده است برای اطلاع بیشتر گزارش همکارمان آذری بقا را پیگیری نمایید.

فیلم | میدان نفتی جدید ایران را بشناسید

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
عکس‌های منتشر شده حاکی از دیوارنویسی و حمله وندال‌ها به بنای دژ اژدها پیکر در لارستان استان فارس است. دژ اژدها پیکر که به مقبره مادر نادرشاه هم معروف است، یکی از بناهای تاریخی و ثبت ملی استان فارس به حساب می‌آید که در دو سال اخیر ۱۸۰ میلیون تومان برای آن هزینه شده‌ است اما به دلیل فقر فرهنگی گردشگران و نبود نگهبان دائم دیوارهای این اثر به صورت بسیار گسترده مورد دیوارنویسی قرار گرفته‌ است.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
اولین نکته‌ای که به چشم آمد شباهت بی‌چون و چرای اعجوبه‌ها به برنامه little big shots (خفن‌های کوچولو / کله گنده‌های کوچک) با اجرای کمدین معروف «استیو هاروی» است. از آن زمان تا کنون ۳ فصل از این برنامه پخش شده و یک قسمت ویژه هم داشت که در دسامبر ۲۰۱۸ به صورت تک قسمت عرضه شد. جدیدترین اتفاق هم این است که در فصل جدید این برنامه خانم ملیسا مک‌کارتی (بازیگر و کمدین) به جای استیو هاروی مجری برنامه خواهد شد. حال اینکه برنامه «اعجوبه‌ها» از این برنامه معروف آمریکایی کپی شده است و اساسا این کار درست است یا خیر بحث مفصلی را می‌طلبد که در این نوشتار مجال آن نیست. دوستی به شوخی می‌گفت حتی سبیل مهران غفوریان برای این است که شبیه استیو هاروی شود!

طرح جامع بانکداری اسلامی نیاز به اصلاح دارد

صدا و سیماصدا و سیما55 دقیقه قبل
رئیس کانون بانک‌های خصوصی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما گفت: طرح جامع بانکداری اسلامی که در مجلس مطرح است نمی‌تواند مسائل جاری نظام بانکی کشور را حل کند و نیاز به اصلاح دارد. کوروش پرویزیان افزود: مدیران عامل شبکه بانکی کشور از خصوصی و دولتی در نامه‌ای به رئیس مجلس شورای اسلامی و بانک مرکزی و وزارت اقتصاد نظرات خود را در باره این طرح منعکس کرده‌اند. وی با بیان اینکه باید در این زمینه به یک چارچوب نظری منسجم رسیدگفت: پژوهشگاه فقه نظام و موسسه علوم بانکی و پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی مطالعاتی را اغاز کرده‌اند و همکاری مشترکی با دانشگاه‌های مختلف آغاز کرده‌ایم تا بازنگری کلی در مسایل بانکی صورت گیرد و هدف نهایی آن این است که نظام بانکداری بتواند خدمات به روزتر و در دسترس را به مشتریان ارائه کند و خلق ارزش افزوده و کارآمدی را برای کارآفرینان و نظام اقتصادی کشور در بر داشته باشد.
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، از روابط عمومی سازمان نقشه برداری کشور، رئیس سازمان نقشه‌برداری کشور درخواست کرد که اعتبار مورد نیاز برای انجام طرح یک ساله پایش حرکات پوسته زمین در تهران با هزینه ۳۸۴ میلیارد ریال، در قالب یک ردیف اعتباری در لایحه بودجه سال ۹۹ لحاظ شود. آقای مسعود شفیعی در نامه‌ای به رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور آورده است: بسته اجرائی طرح یک ساله «پایش حرکات پوسته زمین در تهران با روش ژئودتیکی و تعیین مناطق فرونشست» با هزینه‌ای بالغ بر ۳۸۴ میلیارد ریال از سوی سازمان نقشه‌برداری کشور به سازمان مدیریت بحران ارائه شد. اما باوجود اولویت این طرح در دو سال گذشته، تا کنون هیچ اعتباری به آن تخصیص داده نشده است. وی در این نامه با بیان اینکه این سازمان با امکانات محدود خود بررسی فرونشست شهر و استان تهران را در اولویت کاری خود قرارداده و تاکنون دو اطلس و نقشه از وضعیت پدیده فرونشست در شهر تهران و مناطق اطراف آن را در اختیار مسئولان مدیریت بحران شهری و کشوری قرار داده است اضافه کرده است: با توجه به اینکه سازمان نقشه‌برداری کشور در حال حاضر ردیف اعتباری برای اجرای طرح یادشده ندارد، خواهشمند است دستور فرمایید اعتبار مورد نیاز برای انجام طرح به میزان ۳۸۴ میلیارد ریال در قالب یک ردیف در لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ لحاظ شود». طرح یک ساله «پایش حرکات پوسته زمین در تهران با روش ژئودتیکی و تعیین مناطق فرونشست» با هزینه‌ای بالغ بر ۳۸۴ میلیارد ریال از سوی سازمان نقشه‌برداری کشور به سازمان مدیریت بحران ارائه شد. اما علی‌رغم اولویت این پروژه در دو سال گذشته، تا کنون هیچ اعتباری به آن تخصیص داده نشده است.

نظرها

اخبار بیشتر