طلای ۲۴ عیار در منوی غذا / استیک و بستنی با روکش طلا، یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان!
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. الف
  4. اقتصادی

طلای ۲۴ عیار در منوی غذا / استیک و بستنی با روکش طلا، یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان!

الفخبرگزاری الف |
برخی رستوران‌ها و اغذیه‌فروشان در هنگام سرو محصولات خود اقدام به استفاده از روکش‌هایی با جنس طلا ۲۴ عیار می‌کنند.

باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: داستان لاکچری بازی این روزهای اعیان نشین‌ها پس از گذر از گوشت‌های ویل و صدف‌های خوراکی اینبار به بالاترین حد خود و شاید تا حدودی نوعی دهن کجی به دارایی‌های افراد رسیده است. از ابتدای سال متاسفانه در گوشه و کنار ایران خبرهایی مبنی بر استفاده از روکش طلایی روی برخی از غذاهای گران قیمت به گوش می‌رسد که اقدامی بسیار ناخوشایند آن هم در شرایط حال حاضر اقتصاد ایران است.اولین روکش طلا، بر استیک هایی در استان گیلان آن هم در یکی از رستوران‌های گلسار مشاهده می‌شود که با رسانه‌ای شدن این موضوع هر چند اندک اما صدای عده‌ای را نیز در می‌آورد و منجر می‌شود تا رئیس اتحادیه صنف اغذیه‌فروشان گیلان از شناسایی ۲ مرکز عرضه غذا با روکش طلا در سطح استان خبر داده و گفت: با پایان تحقیقات میدانی و پس از کسب اطلاعات مستند بازرسان، نام این مراکز اطلاع‌رسانی می‌شود.این مقام مسئول معتقد است اینکه برخی رستوران‌ها و یا اغذیه‌فروشان در هنگام سرو غذا اقدام به استفاده از روکش‌هایی با جنس طلا می‌کنند که نشانه کسادی بازار است و صاحبان این مراکز با انجام این دست از ترفندهای تبلیغاتی درصدد جذب مشتری بیشتر هستند!اما این امر توجیه کاملا بی منطقی است که نمی‌تواند حتی در حیطه نگرش‌های رپرتاژ و یا تبلیغاتی جایگزین شود، به طوری که فروشنده‌ای که در طول سال فروش کاملی نداشته چطور می‌تواند با تهیه ورق‌های گران قیمت طلای خوراکی نسبت به جذب مشتری اقدام کند! مگر هر یک از برگ‌های طلای خوراکی چه قدر است؟!شکریه، رئیس اتاق اصناف گیلان پس از چند روز تقلب این واحدهای صنفی را خبر داده و می‌گوید: این واحدهای با استفاده از سلفون زرد با تقلب نام روکش طلا را می‌بردند و پس از بازرسی‌ها، این واحدها به علت مشکلات متعدد بهداشتی و همچنین تشویش در اذهان عمومی پلمپ شدند.این بار هم مارکت‌ها و فروشگاه‌های مجازی در سایه عدم نظارت متولیان امر خرید و فروش‌های فضای مجازی، اقدام به فروش انواع ورق‌های خوراکی کرده‌اند وجالب است بدانید که روکش‌ها تنها به طلا ختم نشده و به مس و نقره نیز تبدیل شده است.برای اینکه بیش‌تر با روند فروش و سرو این اقلام آشنا شویم به سراغ یکی از رستوران دارهای نه چندان مطرح با نام علیمردانی رفتیم. این رستوران دار که سالهاست در طبخ انواع غذاهای ایرانی و بین المللی مشغول است این امر را تقریبا خلاف قوانین کشور خوانده و با آن رسما مخالف است.بیشتر ادعاها مبنی بر روکش طلا تقلب و روکش ها قلابی هستندعلیمردانی یک سرآشپز در شمال تهران، در این باره می‌گوید: قطعا سرو این نوع غذاها برای افراد خاصی است که از روزهای قبل این غذا را سفارش داده‌اند چرا که تهیه این روکش‌ها ریسک بالایی دارد. چرا که این اقلام نیز دارای تاریخ انقضا بوده و در صورت عدن استفاده به موقع رقم بالایی را زیان به خریدار آن وارد می‌کند.او ادامه می‌دهد: طبق بررسی‌هایی که در بازار انجام داده‌ام این ورق‌های طلایی به صورت تکی فروخته نمی‌شوند و بسته‌های ده تایی است که رنج فروش آن از هر ورق یک تا ۱۰ میلیون تومان آب می‌خورد. رقمی که می‌تواند وعده قضایی بیش از پنجاه نفر باشد.

یک تکه (اسلایس) کیک با تزئین روکش طلا ۲۰۰ هزار تومان!همچنین بهناز اسدی کارشناس حوزه غذا و سرآشپز، گفت: سال‌های گذشته مجوز استفاده ورقه طلای خوراکی وجود داشت اما به علت لغو مجوز هم اکنون در مهمانی‌های خاص برای اشخاص مطرح این قلم استفاده می‌شود و اصل ورق‌های طلایی بقدری عیار کمی دارند که نمی‌توان آن‌ها را دارای خاصیت مفید دانست. در تبلیغات آن‌ها را ۱۸ عیار معرفی می‌کنند که صحت ندارد و در ایران یافت نمی‌شود.اسدی بیان می‌کند: روکش هایی هم که هم اکنون در بسیاری از قنادی‌ها استفاده می‌شود همان آب طلایی است که به صورت ورق درآمده و با کلی اضافات شیمیایی حتی خاصیت هم ندارد. نرخ یک تکه کیک با تزئین روکش طلا برابر با ۲۰۰ هزار تومان است. هم اکنون نیز برای برخی از قنادی‌ها این روند انجام می‌شود ورق هایی که از جنس نقره و طلا هستند و البته در برخی موارد هم تنها از رنگ آن‌ها استفاده می‌شود.

طلای ۲۴ عیار در منوی غذا / استیک و بستنی با روکش طلا، یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان! - 4

سرآشپزهای دیگر رستوران‌ها نیز بنابر تکمیل شدن گزارش خبرنگار ما سایتی را که در فضای مجازی اقدام به فروش این ورق‌ها می‌کند را معرفی کرده و از عدم نظارت بر این نوع خرید و فروش‌ها نیز گلایه می‌کند. این روکش‌ها مانند ورق هایی هستند که تنها در زمان سرو روی مواد غذایی گذاشته می‌شوند تا جنبه لوکس و زیبایی بستنی یا سایر مواد خوراکی را بیشتر کنند.متاسفانه این روکش‌ها به مجالس ختم و افطاری‌های اشرافی هم راه پیدا کرده‌اند به طوری که ماه رمضان امسال تعداد هشت عدد خرما به قیمت ۶۸۰ هزار تومان به فروش رسیده است. البته این نوع خرما نیز کاملا سفارشی است به طوری که با یکی از سایت‌های فروش آن تماس گرفتیم و نرخ فعلی این خرماها را جویا شدیم از رقم یک تا یک و نیم میلیون تومان نقل قول می‌کند!

طلای ۲۴ عیار در منوی غذا / استیک و بستنی با روکش طلا، یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان! - 6

جوابی که اتحادیه نمی داند و اصناف نمی گوید!بستنی، پیتزا، شکلات و همچنین کباب‌های مختلفی که با این روکش طلا از ابتدای امسال رواج پیدا کرده است درست مانند زالو قصد مکیدن درآمد افراد ثروتمند جامعه آن هم تنها برای چشیدن یکباره آن را دارد. موضوعی که منجر شد تا به سراغ علی بهره مند، رئیس اتحادیه شیرینی فروشی برویم.البته بهره مند رئیس اتحادیه شیرینی فروشی، در این باره می‌گوید: چنین چیزی را نشنیده‌ام و ندیده‌ام، اطلاعی هم از این موضوع ندارم!

در خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس

پس از اظهار بی اطلاعی این مقام مسئول برای دریافت پاسخی قانع کننده به سراغ علی اصغر میر ابراهیمی، رئیس اتحادیه دارندگان رستوران و سلف سرویس رفتیم. ابراهیمی نیز با کمال تعجب، اظهار بی اطلاعی می‌کند و از پاسخگویی در این باره سرباز می‌زند!اصناف طبق مقررات قانونی دارای بازرسانی است که طبق ماده ۳۱ آیین نامه اجرایی قانون مواد خوراکی، آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی «بازرسان در صورت مشاهده مواد تاریخ مصرف گذشته مشمول این آیین نامه، فاقد مجوز‌های لازم از وزارت (مواد خوردنی، آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی مشمول مجوز) و فاسد، مجاز خواهند بود ضمن معرفی متخلف به مراجع قضایی مواد مذکور را توقیف و جمعآوری نموده و در صورتی که مواد توقیف و جمع آوری شده دارای ارزش حداکثر تا پنج میلیون ریال باشند مطابق نظر کارشناسی رأسا با تهیه صورت مجلس و با رضایت صاحب کالا معدوم نمایند و یا با رعایت اصول بهداشتی برای مصارف دامی با مجوز سازمان دامپزشکی کشور و موارد مصارف غیرمستقیم انسانی با مجوز ارگان‌های ذیصلاح ارجاع دهند و در صورت عدم رضایت صاحب کالا و یا ارزش بیش از پنج میلیون ریال، پرونده متخلف منضم به کلیه مستندات توسط مسئول بهداشت محل به مراجع قضایی جهت بررسی و اقدام مقتضی ارسال خواهد شد.»حال این موضوع در قبال این ماده قانونی مطرح است که آیا کشف این نوع مواد اولیه در رستوران‌ها جنبه خلاف قانون را خواهد داشت؟ برای بهتر متوجه شدن این ماده به سراغ قاسم نوده فراهانی رئیس اتاق اصناف تهران رفتیم که وی نیز پس از بارها تماس تلفنی از پاسخ دادن به این سوال سرباز زد و پس از قطع ارتباط تلفنی دیگر پاسخی به سوالات خبرنگار ما نداد.

طلای ۲۴ عیار در منوی غذا / استیک و بستنی با روکش طلا، یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان! - 10

در مراحل بررسی این موضوع که متاسفانه هیچ یک مسئولان از جمله اتحادیه‌ها و اصناف با یک سرآشپز در اینباره گفت و گویی داشتیم.منیر مجتبایی، یکی از سرآشپزان نمونه کشور، درباره خاصیت‌های سرو اینگونه غذا اینگونه می‌گوید که" وقتی می‌گویند پخت غذا با روکش طلا به معنای استفاده از ورق طلای خوراکی که بسیار گران و از لحاظ ارزش غذایی بالاست. البته این خاصیت‌ها مربوط به ورق طلای اصل است.او همچنین ابراز کرد: از قدیم عده‌ای معتقدند که طلا منجر به آرامش می‌شود؛ سرو آن تنها به صورت روکش نیست و پودر آن نیز در بازار یافت می‌شود. این اقلام وارداتی بوده و در ایران تولید نمی‌شود.بعد دیگر این داستان طویل به نگاه و فیلتر‌های عبوری وزارت صمت نیز باز می‌گردد چرا روکش غذایی که به گفته متخصصان این امر، کالایی وارداتی است با ممنوعیت واردات ۱۳۳۹ قلم کالا به کشور چطور سر از این کشور درآورده‌اند؟! البته جای بسی تامل نیز دارد که این کالا در لیست ۱۳۳۹ قلم کالای ممنوع واردات لحاظ نشده است و شاید این موضوع خود راه را برای واردکنندگان این کالا باز کرده است.ممنوعیت واردات کالاهای گروه چهارم به کشور در خرداد امسال طی یک لیست شامل ۱۳۳۹ قلم کالا از سوی محمد شریعتمداری - وزیر صنعت، معدن و تجارت وقت - ابلاغ شده بود که اینک این ممنوعیت به مناطق آزاد و ویژه تجاری نیز تسری پیدا کرد.

مسیر واردات ورق های طلایی خوراکی مشخص شد!نصرالله شیرافکن، واردکننده مواد اولیه خوراکی در کشور در اینباره می‌گوید: واردات چنین کالایی به کشور ریسک بالایی دارد چرا که خریداران آن محدود هستند علاوه بر این گمرکات در ترخیص این اقلام سختگیری‌های خاص خود را دارد.او توضیح داد: هر ورق از این روکش‌های طلا به قیمت ۱۳۷ دلار در خارج از ایران بویژه سویس به فروش می‌رسد و خرید یک بسته ده تایی آن نیازمند یک هزار و ۴۰۰ دلار یعنی برابر قیمت یک اونس طلا است. هر کسی برای واردات این کالا اقدام نمی‌کند و مطمئنم برای ورود آن به کشور افراد از طریق واردات همراه مسافر اقدام می‌کنند.شیرافکن در پایان بیان کرد: در اکثر موارد سرآشپز رستوران‌های معتبر اقدام به واردات این کالا آن هم در سفر‌های شخصی خود می‌کنند، این که در شهر‌های تهران، اصفهان و مشهد این اتفاق رخ داده است نیز بیانگر همین امر است، برخی معتقدند این شوی تبلیغاتی رستوران‌ها برای جذب مشتری است، اما آیا رستورانی که استقبال مناسبی ندارد ریسک صرف ۱۰ تا ۲۰ میلیون تومان را می‌پذیرد؟ قطعا خیر چرا که همه افراد جامعه توانایی صرف این غذا را ندارند.شاید حسن ختام این گزارش، کشف نحوه ورود این کالاها (ورق‌های خوراکی طلا، مس و نقره) از طریق مشکل همیشگی واردات کالاهای ممنوع الورود یعنی کالای همراه مسافر باشد، وارداتی که با نام سوغاتی تعجب عموم جامعه را بر می‌انگیزد. جالب است بدانید که از لحاظ فقهی و شرعی نیز استفاده از این نوع قلم کالا در خوراک مسلمانان «حرام» اعلام شده و جمهوری اسلامی ایران نیز تمام قوانین و مقررات خود را بر مبنای شرع استوار می‌کند. حال تنها این بین ابهام مسئولیت پذیری نهادهایی نظیر اتحادیه‌ها، اصناف و وزارت صمت باقی می‌ماند که باید نسبت به افکار عمومی و خدشه دار کردن سرمایه اجتماعی پاسخگو باشند!

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
زمان اتصال اینترنت نامعلوم استخبرگزاری ایلنا نیز به نقل از یک منبع آگاه نوشته است: تصمیم برای قطع اینترنت توسط دستگاه‌های امنیتی گرفته شده است. ناامنی‌های اخیر موجب شده شورای امنیت تصمیم به قطع اینترنت بگیرد. وی قطع خطوط اینترنت تلفن همراه را در تمام اپراتورها همراه اول، ایرانسل و رایتل عنوان کرد و زمان اتصال اینترنت را نامعلوم دانست. البته در حالی گفته شده که رسانه‌ها محدودیت دسترسی به اینترنت ندارند که اینترنت دفتر رسانه‌هایی همچون «آفتاب‌نیوز» نیز همزمان با قطع اینترنت در سراسر کشور، قطع شده است. قطع دسترسی کاربران ایرانی به اینترنت جهانی انتقادهایی را در پی داشته است.

رصد میدانی قیمت ‎ها در بازار

صدا و سیماصدا و سیما16 ساعت قبل
گزارش اختصاصیرصد میدانی قیمت ‎ها در بازارتصمیم و تاکید مسولان برای جلوگیری از افزایش خودسرانه قیمت کالاها، با نظارت واقعی در بازار محقق می‌شود؛ بازار این روز‌ها بیش از هر زمان دیگری زیر ذره بین مردم و دستگاه‌های ناظر هست.

فیلم | اینترنت ملی در روزهای قطع اینترنت به خاطر بنزین، به روایت صداوسیما

اقتصادنیوزاقتصادنیوز4 ساعت قبل
اقتصادنیوز: ‌ درحالی که یکی از انتقادهای همیشگی اصولگرایان تندرو از دولت به عدم راه اندازی شبکه ملی اینترنت است، اخبار تلویزیون این بار از عملکرد این شبکه اینترنتی در روزهای اخیر به نیکی یاد کرده هرچند مسئولان دولتی این محدودیت موقت در دسترسی به اینترنت را هزینه دار و باعث دلخوری عمومی اعلام کرده‌اند.
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
عصر ایران؛ جعفر محمدی - درباره اعتراضات روزهای اخیر که بعد از افزایش قیمت بنزین رخ داده است، ۲ نکته ارزش تأمل دارد:۱ - «اعتراض حق مردم نیست»؛ به نظر من «اعتراض وظیفه مردم است». واقعا اگر به افزایش قیمت بنزین یا هر چیز دیگری اعتراض دارند، چرا اموال مردم را غارت و تخریب می‌کنند؟ این رفتارهای بدوی، اساسا ربطی به اعتراضات ندارد و نشان دهنده فاجعه‌ای به مراتب بزرگ‌تر از ناآرامی‌های اخیر است. شاهدان عینی می‌گویند که بسیاری از همین شهروندان عادی که اساسا در اعتراضات نیز حضور نداشته‌اند، در غارت فروشگاه هایی مانند جانبو، افق کوروش، امیران و … شرکت داشتند. ۲ - بنزین بهانه‌ای برای اعتراضات و در کنار آن اغتشاشات اخیر است. بنابر این، حتی اگر همین امروز بنزین به قیمت سابق برگردد و حتی ارزان‌تر هم شود، اصل نارضایتی‌ها باقی است و مترصد فرصتی دیگری برای بروز و ظهور.
خبر فوریخبر فوری18 ساعت قبل
مدیرعامل منطقه آزاد کیش اعلام کرد: مقدمات بورس بین‌الملل در دولت در حال انجام است و تا پایان سال جاری راه‌اندازی می‌شود. ششمین نمایشگاه بین‌المللی بورس، بانک، بیمه و خصوصی‌سازی شروع بکار کرد. وی با دعوت از سرمایه‌گذاران خارجی برای ورود به ایران گفت: علیرغم فشارهای آمریکا فرصت سرمایه‌گذاری در ایران را از دست نداده و نگران اتفاق سخت و زودگذر نباشند. تولید ارزهای دیجیتال در مناطق آزاد؛ به زودیوی همچنین اعلام کرد که تولید ارزهای دیجیتال به زودی در مناطق آزاد آغاز خواهد شد. ششمین نمایشگاه بین‌المللی بانک، بیمه و بورس از ۲۷ تا ۳۰ آبان ماه در جزیره کیش برپاست.

سامانه ۱۲۴؛ دریافت شکایات از قیمت کالا‌ها

صدا و سیماصدا و سیما12 ساعت قبل
وی افزود: افزایش قیمت برخی کالا‌ها مانند برنج وارداتی به دلیل ممنوع شدن واردات و حمایت از برنج داخلی است. آقای مدرسی خیابانی افزود: تا کنون دو هزار پرونده تعزیراتی برای تخلفات تشکیل شده است. وی گفت: این که گرانی قیمت‌ها را به افزایش قیمت بنزین مرتبط کنیم؛ جفا در طرح افزایش قیمت بنزین است، زیرا قیمت برخی کالا‌ها مقطعی و فصلی است و ربطی به گرانی بنزین ندارد. آقای ملکی گفت: بخش حمل و نقل دام نیز از گازوئیل استفاده می‌کند که افزایش قیمت بنزین تأثیری بر آن ندارد. آقای محمدیاری با بیان اینکه قیمت نهاده‌ها ثابت است گفت: قیمت مرغ در حد قیمت مصوب است و در برخی استان‌ها نیز کاهش قیمت داشته‌ایم.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری23 ساعت قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری23 ساعت قبل

مدارس و دانشگاه‌ها در برخی شهرها تعطیل شدند

خبری1 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

واکنش علمای اهل تسنن خراسان شمالی به آشوب‌های اخیر؛ ‌اغتشاشگران از ملت ایران نیستند

تسنیم6 دقیقه قبل

اهل ایمان، جزم‌اندیش نیست/ توسعه باید به اخلاق و عدالت منجر شود

مهر7 دقیقه قبل

حسینی: بازی با ماشین‌سازی برای ما مثل مرگ و زندگی است

میزان‌آنلاین7 دقیقه قبل

پیکر دو تن از شهدای امنیت استان تهران فردا تشییع می‌شود

مهر8 دقیقه قبل

۲۸۹ پروژه محرومیت‌زدایی همزمان با هفته بسیج در مازندران افتتاح می‌شود

تسنیم8 دقیقه قبل

هوشیاری مردم جلوی سوءاستفاده معاندان را گرفت/ مشکل امنیتی نداشتیم

مهر8 دقیقه قبل