به اسم اسلام موضوعات غلط را ترویج نکنید
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایمنا
  4. اجتماعی
به اسم اسلام موضوعات غلط را ترویج نکنید

به اسم اسلام موضوعات غلط را ترویج نکنید

ایمناخبرگزاری ایمنا |
پدر علم مددکاری اجتماعی ایران گفت: برخی به اسم اسلام موضوعات غلط را در جامعه ترویج می‌دهند، متاسفانه از اسلام چیزهایی شنیده‌اند بدون اینکه ضوابط و دلایل اسلام برای موضوعات را بدانند در حالی که خدا وقتی انسان را آفرید به او عقل هم داد.

مصطفی اقلیما در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا، در خصوص موضوع چندهمسری و ترویج این امر، اظهار کرد: عده‌ای اخیرا موضوع اختیار کردن چند همسر را به جامعه پیشنهاد می‌دهند و این در حالی است که ما یک کشور اسلامی هستیم که اولین تعهدات انجام یک عقد در چنین کشوری رعایت صداقت، راستگویی و وفاداری است.

وی با بیان اینکه تاکید اسلام همواره بر خانواده و تحکیم آن بوده است، افزود: در هر جامعه‌ای که چند همسری وجود داشته است نهاد خانواده از هم متلاشی شده است، یعنی اگر امروز مرد یک خانواده همسر دوم اختیار کند فرزندان آن خانواده و حتی خود مرد وضعیت مناسبی نخواهند داشت و حتی اگر همسر اول هم جدا نشود اما مهر و علاقه و ارتباط صمیمی گذشته دیگر وجود نخواهد داشت.

رئیس انجمن علمی مددکاری اجتماعی ایران، تصریح کرد: حتی مرد هم نمی‌تواند در درگیری بین دو زن یکی را انتخاب کند، اسلام اجازه عقد چند همسر را داده است اما شرط تساوی، عدالت و برابری را در درجه اول آورده است که در بسیاری از موارد یک مرد نمی‌تواند عدالت بین دو زن را برقرار کند و اگر هم افراد طرفدار این موضوع تا حدی شعور داشته باشند دلایل ترویج صیغه در زمان پیامبر را متوجه می‌شوند.

وی در خصوص دلایل ترویج صیغه در زمان پیامبر (ص) گفت: در زمان پیامبر جنگ‌های بسیاری صورت می‌گرفت و مردان این خانواده‌ها در جنگ شهید می‌شدند و پیامبر (ص) نه به دلیل رفع نیازهای جنسی، بلکه تنها به دلیل سرپرست دار شدن فرزندان یتیم بازمانده از جنگ اجازه صیغه کردن زنان و محرم شدن مردان با این زنان را صادر کرد تا بتوانند به وضعیت چنین خانواده‌های بی‌سرپرست شده رسیدگی کنند.

اقلیما با اشاره به اینکه امروز موضوع صیغه تفاوت‌های بسیاری با زمان پیامبر (ص) دارد، اظهار کرد: امروز معنای صیغه عملا چیزی جز روسپیگری نیست چرا که بدون هیچ تعهدی در ازای ردوبدل شدن مبلغی زمانی را به هم اختصاص می‌دهند دقیقا همان کاری که در روسپیگری انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه اکثر مردان جامعه در تامین نیازهای مختلف همسرانشان ناتوانند، افزود: زنان ما در مورد رابطه زناشویی مشکلی ندارند چرا که حتی اگر از مرد هم ناراضی باشند بازهم اکثریت آنها تمکین می‌کنند و معمولا اهل از هم پاشیدن زندگی نیستند و موضوع صیغه تنها برای مواردی است که زن در فرزندآوری مشکلی داشته یا بیماری خاصی داشته باشد.

پدر علم مددکاری اجتماعی ایران با تاکید بر اینکه برخی به اسم اسلام موضوعات غلط را در جامعه ترویج می‌دهند، تصریح کرد: متاسفانه از اسلام چیزهایی شنیده‌اند بدون اینکه ضوابط و دلایل اسلام برای موضوعات را بدانند در حالی که خدا وقتی انسان را آفرید به او عقل داد.

ازدواج تعهد است

وی با بیان اینکه ازدواج تعهد است، گفت: اگر مردی زنی را نمی‌خواهد و درپی طلاق اوست باید کل مهریه و حقوق او را تادیه نماید نه اینکه بدون پرداخت مهریه و حق و حقوق زن او را طلاق دهد در حالی که مردان ما اینگونه نیستند حتی برخی از آنان اموال خود را به نام والدین خود می‌زنند تا در زمان دادگاه ادعای اعسار کنند و دادگاه هم هر چند ماه یکبار یک ربع سکه را برای زن درخواست می‌کند که متاسفانه دادگاه‌های ما هم مشکلات بسیاری دارند.

اقلیما با تاکید بر اینکه اگر مردی مهریه زنی را نداد باید به زندان بیفتد، تصریح کرد: زنان ما معمولا هرچه دارند در زندگی می‌گذارند و مال و اموالی به نام زن نیست و همه اموال به نام مرد است، متاسفانه قوانین ما درست نیست چرا که ازدواج هم مانند یک قرارداد است.

در سایت خبری بخوانید: اخبار حوزه اجتماعی از سراسر وب

وی با انتقاد از حذف زندان زوج در موضوع مهریه گفت: چگونه دولت برای نپرداختن مهریه شرط زندان را حذف کرد؟ چطور است که دولت حق خود را از همه افراد می‌گیرد اما مهریه که حق یک زن است را نمی‌خواهد بگیرد!؟

پسران ۶ درصد بیشتر دختران هستند

رئیس انجمن علمی مددکاری اجتماعی ایران در خصوص ادعای بالا بودن آمار دختران مجرد گفت: آمارها نشان می‌دهد تعداد پسران ما حدود ۶ درصد بیشتر از دختران است و کمبود پسران در جامعه وجود ندارد در حالی که مشکل ما در ایران فقر و بیکاری است وقتی جوانان ما شغل ندارند چگونه ازدواج کنند؟ چه کسانی می‌توانند چند همسری داشته باشند؟ مخاطب این شیوه ترویج ازدواج قطعا جوانان ازدواج نکرده نیستند و مردان با سن بالا مخاطب آن هستند و در این بین هم هیچ دختری مطمئنا علاقمند به همسر دوم یا سوم شدن نیست.

وی با تاکید بر اینکه ازدواج به خاطر تحکیم خانواده است نه موضوعات واهی، خاطرنشان کرد: مروجان چنین مسائلی خانواده را از هم متلاشی می‌کنند در سال‌های اخیر مفهوم خانواده به اندازه کافی از بین رفته است ازدواج‌های نامتعارف و افزایش آسیب‌های اجتماعی هم خود گویای این امر است.

اقلیما با بیان اینکه اگر افرادی خواهان حل شدن مشکلات جوانان هستند برای آنها شغل و زمینه ازدواج سالم را فراهم کنند، افزود: در جامعه‌ای که شغل وجود ندارد و ۸۰ درصد تحصیل کردگان آن بیکارند یا همان درصد اندک شاغل هم با اندک حقوق خود به سختی ارتزاق می‌کنند، چگونه این جوانان ازدواج کنند؟ آیا مخاطب موضوع چندهمسری جوانان هستند یا افراد متمول و هواپرست؟ چرا که تنها این دسته افراد قادر به ازدواج‌های مجدد متعدد هستند و مابقی توان پرداختن به این موضوعات را ندارند.

نسخه‌های پوچ درد جامعه را درمان نمی‌کند

وی با بیان اینکه مشکلات جامعه ما با چنین نسخه‌های پوچی حل شدنی نیست، افزود: ما علت را رها کردیم و به معلول چسبیده‌ایم! علت عدم ازدواج دختران و پسران بیکاری و عدم کفاف هزینه‌های زندگی است و چیزی حدود ۷۰ درصد پسران ما توان ازدواج ندارند، اما در چنین جامعه‌ای برخی بدون دانش و تخصص در موضوعات اجتماعی نظریاتی مطرح می‌کنند که باعث ایجاد فاجعه می‌شود.

پدر علم مددکاری اجتماعی ایران با اشاره به اینکه مروجان چند همسری آیا با ازدواج دختران خود با مردان چند زنه موافقت می‌کنند، اظهار کرد: آیا این افراد اجازه می‌دهند که دختران‌شان همسر چندم مردانی چند زنه شوند؟ قطعا اجازه نمی‌دهند، طرفداران چندهمسری مردانی هستند که امروز به جایی رسیده‌اند و همسران اول آنها با بدبختی زندگی را نگه داشته‌اند و امروز که این مرد به درآمدی رسیده به چنین تفکراتی معتقد شده است.

وی با بیان اینکه این قوانین را برای چه کسانی ترویج می‌کنند، افزود: اگر می‌خواهیم مشکلات جامعه ما حل شود حداقل به سخنان رهبری عمل کنند، ایشان هم با ترویج چنین موضوعاتی مخالفت کردند و سخنان ایشان مبنی بر لزوم ایجاد شایسته سالاری و پاسخگو بودن مسئولان می‌تواند جامعه را متحول کند اگر چنین سخنانی عملی می‌شد با این حجم آسیب‌ها روبه‌رو نبودیم. کد خبر ۳۹۶۰۳۲

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

شورای شهر

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، حالا باید منتظر ماند و دید آیا دولت نظرات شورای شهری‌ها را درخصوص تامین منابع مالی برای توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی بویژه اتوبوس جدی خواهد گرفت یا همچنان در بر پاشنه بی توجهی به این خواهد چرخید.
ایلناایلنا1 روز قبل
معاون اجتماعی پلیس فتا ناجا با هشدار به مردم در خصوص پیامک‌هایی با عنوان «دریافت رمز یک‌بار مصرف» گفت: این پیامک‌ها جعلی بوده و به قصد کلاهبرداری ارسال می‌شود. به گزارش ایلنا، ‌ سرهنگ رامین پاشایی معاون اجتماعی پلیس فتا ناجا درباره پیامک‌هایی با عنوان «دریافت رمز یک‌بار مصرف» گفت: این پیامک‌ها جعلی هستند و یک سری افراد سودجو از این موقعیت سوءاستفاده کرده و با ارسال پیامک به افراد خود را نماینده بانک معرفی می‌کنند. وی ادامه داد: این افراد سودجو با ارسال یک لینک به مردم از آنها می‌خواهند برای دریافت رمز یکبار مصرف در لینک مورد نظر ثبت‌نام کنند. معاون اجتماعی پلیس فتا ناجا با تاکید براینکه مردم برای دریافت رمز به بانک عامل خود مراجعه کنند، خاطرنشان کرد: سرشماره‌های بانکی کاملا مشخص است و بانک‌ها از این طریق برای مشتریان خود پیامک ارسال می‌کنند. هیچگاه بانک‌ها از طریق شماره‌های شخصی و از طریق سیم‌کارت‌های همراه اول، ایرانسل و رایتل برای مشتریان خود پیامک ارسال نمی‌کنند.
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
مشاهدات خبرنگار عصر ایران در محمد شهر کرج، حاکی از آن است که افرادی با سوء‌استفاده از فضای اعتراض به سهمیه‌بندی و افزایش قیمت بنزین به شعب چند بانک در این منطقه حمله و اقدام به تحریب آنها کردند. گزارش‌های دیگر از کرج، حاکی از غارت یکی از شعب فروشگاه‌های زنجیره‌ای «افق کورش» در کیان‌مهر است. همچنین یکی از شعب فروشگاه‌های رفاه در این منطقه به همراه اتومبیل «برلیانس» که برای جایزه گذاشته شده بود به آتش کشیده و غارت شد. شنیده‌ها از غارت یکی از شعبه‌های فروشگاه‌های زنجیره‌ای «امیران» نیز حکایت می‌کند. به گفته یکی از مأموران حاضر در صحنه، مادام که اعتراض‌ها محدود به موضوع و در حد شعار بود تحمل می‌شد اما غارت فروشگاه‌ها و شعبه‌های بانک‌ها قابل قبول و تحمل نیست و مواجهه خواهد شد.

آمبولانس هایی که در ترافیک ماندند

رکنارکنا1 روز قبل
به‌ گزارش روابط عمومی اورژانس کشور، به‌خاطر شرایط جوی دیروز نیروها در آماده باش کامل بودند. اما عجیب‌ترین اتفاق صبح دیروز برای خودروهای امدادی، گرفتار شدن چند ساعته آمبولانس‌های اورژانس بود که برای مأموریت اعزام می‌شدند و در حالی که باید بیماران را در اسرع وقت به بیمارستان می‌رساندند در ترافیک نامتعارف گرفتار شدند. همچنین اوایل صبح دیروز، گزارش تصادف یکی از عوامل هلال احمر با مانعی در ابتدای خیابان دربند اعلام شد. امدادگران مصدوم را برای انتقال به بیمارستان سوار آمبولانس کردند اما ترافیک شدید میدان تجریش مانع از حرکت آمبولانس شد و حتی صدای آژیر نیز سبب نشد که شهروندان مسیر حرکت را باز کنند و خودروی حامل بیمار ساعت‌ها در محل باقی ماند. در بسیاری از مسیرها نیز به‌دلیل وجود برف روی سطح زمین، رانندگان خودروها را در وسط راه رها کردند که این امر بر میزان ترافیک اضافه کرد.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ آقای احد وظیفه درخصوص ارزیابی‌ها از بارش‌های اخیر در سراسر کشور افزود: با اینکه تنها دو ماه از سال آبی گذشته است، بارش‌های چند روزه در حد مناسبی بوده، اما در مقایسه با سال گذشته میزان آن کمتر است. وی ضمن تاکید بر اینکه در خصوص بارش‌ها نسبت به نرمال سالانه عقب ماندگی وجود ندارد، گفت: پیش بینی می‌شود در دو روز آینده که بارش‌ها در جنوب، مرکز و شرق کشور تداوم می‌یابد، کمبود بارش‌ها تا حدی جبران شود. رئیس مرکز خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی اضافه کرد: بارش‌های کردستان، آذربایجان‌های شرقی و غربی، کرمانشاه و ایلام نسبت به میانگین پایین‌تر است. وی وضعیت بارش‌های دو ماه گذشته سیستان و بلوچستان را در وضعیت مناسب‌تری نسبت به استان‌های غرب و شمال‌غرب کشور عنوان کرد و گفت: در سیستان و بلوچستان بویژه به دلیل خشکسالی‌های ممتد، فشار فراوانی به منابع آب‌های زیرزمینی آمده است و هم اکنون سطح آب چاه‌ها پایین است که می‌تواند شرایط نامطلوب را ادامه بدهد. وظیفه تاکید کرد: با یک سال باران خوب نباید انتظار داشته باشیم تا تمام آب‌هایی که طی سالیان گذشته به دلیل برداشت بی‌رویه مصرف شد، جبران شود. رئیس مرکز خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی در بخشی از ارزیابی‌ها، وضعیت استان‌های چهارمحال و بختیاری، لرستان و فارس را نامطلوب برشمرد و گفت: از سال آبی، دو ماه گذشته با این حال به نظر می‌رسد که طی ماه‌های آینده به ویژه دی ماه به بعد در جنوب غرب کشور بارش‌ها کمتر از حد نرمال شود.
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، محمد تقی زاده در جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان تهران با اشاره به وضعیت شهرک‌های صنعتی استان تهران افزود: در این جلسه جهت ساماندهی ۶ شهرک صنعتی خصوصی در سطح شهرستان‌های مختلف که به تأیید هیئت وزیران رسیده بود نظراتی ارائه شد. معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار تهران گفت: عمده این شهرک‌ها از آنجا که در حریم شهر هستند باید با حساسیت بیشتر بررسی شوند تا تداخل یا تضاد منافع ایجاد نشود و مقرر شد جهت حمایت از تولید با اهتمام بیشتری این موضوع پیگیری شود تا شرایط مناسبی برای رونق تولید ایجاد کند. وی ادامه داد: ساماندهی فضایی و کالبدی این شهرک‌ها نیز مدنظر قرار گرفته، بر این اساس وضعیت این شهرک‌ها در کار گروه زیربنایی بررسی می‌شود تا در نهایت در شورای برنامه ریزی و توسعه به تصویب برسد و قابلیت اجرایی پیدا کند. تقی زاده درباره افزایش بودجه عمرانی و جاری استان تهران گفت: یکی از ابزارهای مهم برای رسیدن به توسعه پایدار منابع مالی است که از طریق اعتبارات استانی محقق می‌شود و دستگاه‌ها برای انجام وظایف و تحقق اهداف ذاتی نیاز به این ابزار دارند تا از این ظرفیت‌ها به درستی استفاده شود.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری8 ساعت قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری8 ساعت قبل

مدارس و دانشگاه‌ها در برخی شهرها تعطیل شدند

خبری9 ساعت قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

درخواست کمک عربستان از آمریکا و انگلیس برای مقابله با پهپادها

الف6 دقیقه قبل

فیلم | سقوط کلانتری والفجر شیراز حقیقت دارد؟

همشهری7 دقیقه قبل

واکنش ظریف به اظهارات مداخله‌جویانه دولت‌های غربی به اغتشاشات در ایران

تسنیم7 دقیقه قبل

افزایش قیمت بنزین توقف پرداخت یارانه به ثروتمندان است

مهر8 دقیقه قبل

تصاویر | لحظاتی متفاوت در جلسه امروز مجلس

۳۰ اغتشاشگر در زنجان دستگیر شدند

مهر8 دقیقه قبل