برنامه‌های جلالی برای مأموریت خود در سفارت ایران در روسیه
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خانه ملت
  4. سیاسی
برنامه‌های جلالی برای مأموریت خود در سفارت ایران در روسیه

برنامه‌های جلالی برای مأموریت خود در سفارت ایران در روسیه

خانه ملتخبرگزاری خانه ملت |

‌‌‌‌به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، کاظم جلالی در جلسه علنی صبح امروز (یکشنبه، ۱۹ آبان ماه) مجلس شورای اسلامی ضمن تبریک اعیاد ماه ربیع‌الاول و تسلیت به مناسبت درگذشت مردم آذربایجان شرقی در پی زلزله اخیر، در تشریح دلایل استعفای خود از نمایندگی مجلس شورای اسلامی گفت: بنده در سال ۷۲ و پس از برگزاری آزمونی در دبیرستان البرز استخدام وزارت امور خارجه شدم و سال‌ها در بخش بین‌الملل که متصدی آن آقای ظریف بود حضور داشتم.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی افزود: وزارت خارجه دو رسته دارد؛ رسته اداری و رسته سیاسی که افراد در رسته سیاسی همانند اعضای هیأت علمی ارتقاء پیدا می‌کنند، بنده نیز از وابستگی شروع کردم و سپس مراحل دبیر سوم، دبیر دوم، دبیر اول، رایزن سوم، رایزن دوم، رایزن اول را طی کردم و هم اکنون مقام رایزن اولی را دارم.

وی با بیان اینکه مقام سفیر آخرین مقام در وزارت امور خارجه بوده و با پست سفیر متفاوت است، اظهار کرد: در ۳۲ سالگی وارد مجلس شدم و حال ۵۲ سال دارم، در ۵ دوره حضور در مجلس عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی بودم؛ در مجلس ششم از سال دوم عضو هیأت رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی، در مجلس هفتم و هشتم ‌به عنوان سخنگو و در مجلس نهم و دهم مسئولیت مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی را بر عهده داشتم.

این نماینده مردم در مجلس دهم اضافه کرد: علاقه اصلی من سیاست خارجی است اما به دلیل نمایندگی مجلس لاجرم در حوزه سیاست داخلی نیز ورود پیدا کردم، در طول ۲۰ سال حضور در مجلس در حوزه دیپلماسی پارلمانی فعال بوده و عضو کمیته اجرایی بین‌المجالس جهانی از طرف قاره آسیا و اقیانوسیه بودم و در مجمع عمومی IPU انتخاب شدم که برای دومین بار یک ایرانی توانست به این مقام دست یابد.

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه حدود ۱۰ سال عضو کمیته حقوق بشر بین‌المجالس جهانی بودم که این مقام نیز به انتخاب آسیاپاسفیک انجام گرفت و در مجمع عمومی IPU با آن موافقت شد، ادامه داد: به مدت ۱۸ سال عضو کمیته اجرایی و شورای بین‌المجالس اسلامی بودم.

جلالی تصریح کرد: در مجلس هشتم، نهم و دهم ریاست روابط پارلمان اروپا و پارلمان جمهوری اسلامی ایران را بر عهده داشتم، همچنین در مقاطعی رئیس گروه پارلمانی ایران - روسیه، سوریه، فرانسه، ساحل عاج، رومانی، مالی و … بودم.

وی با بیان اینکه در مقطعی رئیس گروه اجرایی پارلمانی ایران بودم، ادامه داد: ۷ دوره در مذاکرات رژیم حقوقی دریای خزر حضور داشتم و در حال حاضر نیز عضو گروه عالی مشورتی ضد تروریسم IPU هستم.

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: برای نخستین بار که به عنوان رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس انتخاب شدم برخی به دلیل احتمال سیاسی شدن مرکز و عدم توانایی بنده در اداره آن دچار تردید بودند اما در حال حاضر می‌توانیم نسبت به عملکرد مرکز پژوهش‌ها قضاوت کنیم.

وی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری درباره مرکز پژوهش‌ها یادآور شد: ایشان فرمودند «مرکز پژوهش‌های مجلس، مرکز خوبی است و بر اساس گزارشاتی که بنده از این مرکز دریافت می‌کنم، خبرهای خوبی را از آنجا به ما منتقل می‌شود، امکان کارشناسی خوبی در آنجا متمرکز و متراکم است و باید از آن حداکثر استفاده را کرد».

جلالی با بیان اینکه در طول ۴ سال گذشته مسئولیت‌های بسیاری برای حضور در دولت به بنده پیشنهاد شد که به دلیل نمایندگی از پذیرفتن آن سر باز زدم، اضافه کرد: پذیرش بنده در مرداد ماه از سوی کشور روسیه صادر شد و استوارنامه بنده نیز در شهریور ماه صادر شده بود اما بنده در تلاش بودم که تا زمان حضور در کرسی نمایندگی آن را به تأخیر بیندازم اما فوت دختر و تنها فرزند دکتر سنایی موجب شد این امر تسریع شود.

‌ نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی درباره روابط ایران و روسیه گفت: طی سالیان اخیر میان ایران و روسیه اعتمادسازی شکل گرفت و روابط دو کشور تقویت شد، بر اساس منویات مقام معظم رهبری این روابط باید به سمت راهبردی شدن پیش رود.

خبری: پربازدیدترین اخبار روز سیاسی

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ایران و روسیه ظرفیت بسیاری برای همکاری داشته و در مسائل منطقه‌ای اشتراک نظر دارند، گفت: در حوزه نظامی و امنیتی روابط ایران و روسیه، روابط خوبی است اما روابط اقتصادی نتوانست به موازات مسائل سیاسی، امنیتی و نظامی رشد کند.

وی ادامه داد: در سال ۲۰۱۸ مجموع مبادلات اقتصادی ایران و روسیه حدود یک میلیارد و ۷۴۰ میلیون دلار بود که یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار آن صادرات روسیه و تنها ۵۰۰ میلیون دلار آن مربوط به صادرات ایران بود.

جلالی با اشاره به تصویب موافقت نامه تجاری با اتحادیه اوراسیا گفت: این موافقت نامه از ۴ آبان ماه اجرایی شده و از جهات مختلف بسیار مهم است؛ این کشورها ۵ کشور بوده و حدود ۱۸۰ میلیون نفر جمعیت، بازار و ۲۰ میلیون مترمربع مساحت، رتبه اول گاز و استخراج نفت، رتبه چهارم انرژی و سوم خط آهن و رتبه چهارم تولید آهن و رتبه پنجم رتبه فولاد را دارند و این اتفاق در مقطع کنونی برای ما بسیار مهم است.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی افزود: ۱٫۲ تریلیون دلار تولید ناخالص این کشورهاست؛ روسیه ۲۵۰ میلیارد دلار انواع محصولات را وارد می‌کند که طی سال‌های آینده تا ۳۰۰ میلیارد دلار افزایش می‌یابد، اما متاسفانه سهم ایران از این بازار حداقلی است.

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس با اشاره به اینکه ۴۰ کشور برای عضویت در اتحادیه اوراسیا اعلام آمادگی کرده‌اند، گفت: توافق نامه ایران و ویتنام پذیرفته شد و دلایل توجه کشورها بازار عظیم این منطقه است و در شرایط تحریمی موجود بزرگترین راهکار ما نیز نگاه به اتحادیه اوراسیا است.

وی یادآور شد: براساس آخرین اخبار تاکنون هیچ کالایی در این رابطه صادر و یا وارد نشده و می‌ترسیم این ۳ سال بگذرد و ما از این بازار استفاده‌ای نکنیم، در حالی که این بازار نقطه رهایی ما از تحریم هاست.

جلالی ادامه داد: از دکتر لاریجانی و نمایندگان مجلس تقاضا داریم کارگروهی تشکیل و نظارت مناسب را در این رابطه داشته باشند. متاسفانه وزارت صمت که باید کارگروه‌های خود را براساس بندهای مختلف توافق نامه تشکیل می‌داد، تاکنون تشکیل نداده است و نگرانیم این فرصت تاریخی را از دست بدهیم، زیرا این فرصتی است که می‌توان براساس آن اصلاحات ساختاری اقتصاد داخلی را انجام دهیم و یکی از مشکلات اقتصاد ما صادرات محور نبودن است و ما محصولات مازاد را صادر می‌کنیم؛ انتظار می‌رود کمیسیون‌های صنایع و معادن و امنیت ملی مجلس نسبت به توافق نامه اوراسیا توجه ویژه‌ای داشته باشند.

این نماینده مردم در مجلس دهم با بیان اینکه باید اتحادیه‌ای میان ایران و آذربایجان و روسیه تشکیل شود، تصریح کرد: خط ورودی کالای ما به روسیه، آذربایجان است و باید پنجره واحد گمرکی و حمل و نقل منظم داشته باشیم و همچنین یکسان سازی شبکه‌های برق سه کشور مورد توجه قرار گیرد. این سه کشور باید در سطوح عالی پیوند بخورند و امور اقتصادی را مورد توجه قرار دهیم.

وی با اشاره به اهمیت کریدور حمل و نقل بین المللی شمال و جنوب گفت: بسیاری از کریدورهای انجام شده خارج از جمهوری اسلامی ایران است و ایران کویری است که این مسیرها از پایین آن عبور می‌کند و این برای کشور مطلوب نیست. این کریدور حدود ۸۰۰ میلیارد دلار بار را می‌تواند ترانزیت کند و اگر ایجاد شود، ۱۰ تا ۱۵ روز می‌تواند مسافت را تقلیل دهد. کریدور سنتی ما از هند و چین و باب المندب به دریای مدیترانه در شمال اروپا می‌رود در حالی که از مسیر اصلی شمال و جنوب، هند، بندر بمبئی، از سویی بندرعباس، بنادر انزلی، امیرآباد دریای خزر، آستارا خان و سن پترزبورگ است؛ بسیاری از بنادر ما مانند بندر انزلی رشد بیشتری داشته و قابلیت حمل بار تا ۲۵ میلیون تن را داریم.

پایان پیام

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

مهارت دختران و پسران روسی در باز و بسته کردن سلاح‌های جنگی (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران22 ساعت قبل
افکارنیوزافکارنیوز13 ساعت قبل
افکارنیوز، به گزارشمحمدحسین قربانی نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در تشریح جزئیات جلسه عصر امروز این کمیسیون گفت: در این نشست سه موضوع در دستور کار این کمیسیون قرار داشت. اخبار سیاسی- وی افزود: دستور کار اول مربوط به بررسی وضعیت مالیات پزشکان براساس تکالیف قانون بودجه سال جاری بود. نایب رئیس کمیسیون بهداشت در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: دریافت مالیات پلکانی از جامعه پزشکی که این رقم تا حداکثر ۳۵درصد بوده است از سوی اعضای کمیسیون مورد بحث و بررسی قرار گرفت. وی گفت: موضوع دوم در دستور کار اعضای این کمیسیون مربوط به پوشش بیمه اجباری بیمه سلامت بود. قربانی در پایان گفت: در بخش سوم جلسه نیز آسیب‌دیدگان از اسیدپاشی در کمیسیون بهداشت حاضر شده و مباحثی را مطرح کرده و از اعضای کمیسیون خواستار رفع مشکلات خود شدند.
همشهریهمشهری20 ساعت قبل
به گزارش همشهری‌آنلاین، تارنمای راشا تودی به نقل از «کریسبلی گونزالس»، سفیر ونزوئلا در بولیوی خبر داد که کارکنان سفارت از بیم جان خود از این محل گریخته‌اند. گونزالس در پیامی صوتی گفت: حال ما خوب است ولی سفارت را گرفته‌اند. «مارسلو امبارد»، وزیر امور خارجه مکزیک که پیشتر به رئیس جمهور مستعفی بولیوی پیشنهاد پناهندگی داده بود در واکنش به اخبار تسخیر سفارت ونزوئلا خواهان احترام به مصونیت تمامی اماکن دیپلماتیک از جمله سفارت مکزیک در لاپاز شد. آمریکا هنوز واکنشی به تسخیر سفارت ونزوئلا در بولیوی نشان نداده است. سرانجام با دخالت ارتش بولیوی، مورالس مجبور به استعفا شد و در نطق تلویزیونی اظهار کرد: استعفای خود را تقدیم می‌کنیم تا برادران و خواهران کارمند دولت هدف حملات و تهدیدات قرار نگیرند.

فیلم | رئیس جمهور: سال آینده تحریم تسلیحاتی ایران برداشته خواهد شد

خبرآنلاینخبرآنلاین19 ساعت قبل
در دنیای نوین امروز که هر کسب و کار و فعالیتی قدم به سوی آنلاین شدن و فعالیت در بستر وب گذاشته است، بازار استارت آپ‌های ارائه دهنده خدمات منزل از جمله، نظافت منزل، حمل بار و اثاث، تعمیر تاسیسات و … بسیار گرم شده است. استارت آپ‌های متعددی در این حوزه در حال فعالیت می‌باشند اما اینکه بتوانیم یک شرکت خوب در حوزه ارائه خدمات بیابیم، که کار درست بوده و بتواند تمام نیاز‌های ما را برطرف سازد بسیار سخت است. شرکتی که بتواند، نیروی مجرب و کاربلد برای مشتریان خود ارسال نماید تک و توک‌ در بین این استارت آپ‌ها دیده می‌شود و امروز میخواهیم یکی از این شرکت‌ها را که به صورت اختصاصی در شهر تهران فعالیت می‌کند به شما معرفی کنیم.
برترین‌هابرترین‌ها11 ساعت قبل
پوتین و مرکل در تماسی تلفنی درباره سوریه و لیبی رایزنی کردند. خبرگزاری مهر: به نقل از رویترز، ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهوری روسیه و آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان امروز دوشنبه در تماس تلفنی پیرامون تحولات لیبی و سوریه با یکدیگر رایزنی کردند. دفتر ریاست جمهوری روسیه با صدور بیانیه‌ای در این خصوص اعلام کرد که در این تماس تلفنی، دو طرف خواستار بازگشت آورگان سوری شده‌اند. بر اساس اعلام دفتر ریاست جمهوری روسیه، در این رایزنی تلفنی طرفین همچنین خواستار آتش بس فوری در لیبی شدند.

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها