ترویج چند همسری، قبح این پدیده را می شکند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. فرهنگ
ترویج چند همسری، قبح این پدیده را می شکند

ترویج چند همسری، قبح این پدیده را می شکند

ایسناخبرگزاری ایسنا |
ایسنا/گیلان عضو هیئت علمی دانشگاه گیلان با بیان اینکه طرح مسئله چندهمسری و تبلیغ و ترویج آن تنها به شکسته شدن قبح این پدیده غیر فرهنگی کمک می‌کند، گفت: فتاوای علما و مراجع دینی نیز پدیده چندهمسری را توصیه نمی‌کنند.

رضا علیزاده در گفت‌وگو با ایسنا، ‌ با اشاره به طرح مسئله چندهمسری از سوی برخی از افراد به ویژه در فضای مجازی، اظهار کرد: مطرح کردن مسئله چندهمسری به نوعی انحراف در افکار عمومی جامعه و دور کردن مردم از واقعیت‌های موجود است.

وی با اشاره به جمعیت ۱۱ میلیون نفری مجردین در جامعه، افزود: بی‌تردید اگر حاکمیت شرایط فرهنگی و اقتصادی لازم از جمله ازدواج آسان، اشتغال، مسکن و … را برای جوانان فراهم کنند، شاهد افزایش تشکیل خانواده و فرزندآوری خواهیم بود. این در حالی است که پدیده چندهمسری نه تنها کمکی به کاهش تعداد مجردین نمی‌کند، بلکه می‌تواند به تشدید تجرد و حتی تزلزل بنیان خانواده‌های فعلی نیز بی‌انجامد.

عضو هیئت علمی دانشگاه گیلان با بیان اینکه پدیده چندهمسری در جامعه ایرانی و شیعی ما کارکردی ندارد، خاطرنشان کرد: ظرفیت پذیرش چندهمسری نه در مردان وجود دارد و نه در زنان و لذا ضرورتی به مطرح کردن چنین پدیده‌ای نیست.

علیزاده چندهمسری را یک راهکار سطحی و بدون تبعات مثبت دانست و ادامه داد: مادامی که نهادهای فرهنگی و اجتماعی و اقتصادی به وظایف ذاتی خود عمل نکنند، جامعه برای رفع مشکلات دست به دامان خطاهای بزرگتر می‌شود.

وی با بیان اینکه فتاوای علما و مراجع دینی نیز پدیده چندهمسری را توصیه نمی‌کنند، متذکر شد: ‌ ازدواج امری مقدس و خانواده نهادی مهم و اثرگذار در دین مبین اسلام است و لذا به نظر می‌رسد پدیده مذکور خانواده را تحت‌الشعاع قرار داده و کارکردهای تربیتی آن را دچار اختلال می‌کند.

عضو هیئت علمی دانشگاه گیلان طرح مسئله چندهمسری را تنها یک مجوز برای مردانی دانست که پایبند به خانواده نیستند و گفت: امروزه جامعه با بسیاری از آسیب‌های اجتماعی ناشی از مشکلات اقتصادی دست و پنجه نرم می‌کند لذا در گام نخست باید وضعیت اقتصادی جامعه را بهبود ببخشیم.

در خبری بخوانید: اخبار فرهنگی امروز در ایران و جهان

وی با تاکید بر لزوم نظرسنجی از زنان درباره پدیده چندهمسری، اضافه کرد: بی‌تردید بالای ۹۵ درصد زنان جامعه ما به ویژه زنان معتقد و مذهبی با چندهمسری مخالف هستند. متاسفانه در اجرای بسیاری از برنامه‌های فرهنگی و اجتماعی نیازسنجی و ارزیابی دقیق و علمی صورت نمی‌گیرد و تبعات مثبت و منفی پدیده‌ها به درستی احصا نمی‌شود لذا مسئله چندهمسری نیز جزو مسائل هیجانی و غیر کارشناسی است.

علیزاده کاهش و پیری جمعیت را ناشی از کاهش آمار ازدواج و عمومیت تک‌فرزندی خانواده‌ها دانست و عنوان کرد: ‌ خانواده‌ها درگیر مسائل اقتصادی هستند و خط فقر به مردم نزدیک شده لذا علاقمند به فرزندآوری نیستند. در چنین شرایطی چرا باید مسئله چندهمسری مطرح شود؟!

وی با بیان اینکه طرح مسئله چندهمسری و تبلیغ و ترویج آن تنها به شکسته شدن قبح این پدیده غیر فرهنگی کمک می‌کند، یادآور شد: به واسطه تعدد جنگ‌هایی که در صدر اسلام وجود داشت، آمار سربازان کشته شده بالا بود و به نسبت زنان شوهر از دست داده زیادی در جامعه وجود داشت. شاید پدیده چندهمسری در جوامع گذشته جوابگو بوده باشد، اما تسری این امر به زمان حال کاملا غیر عقلانی است و علمای دینی نیز مخالف چنین اقدامی هستند.

عضو هیئت علمی دانشگاه گیلان با تاکید بر لزوم همراهی زنان و مردان در مقابله با پدیده چندهمسری، اظهار کرد: همانگونه که زنان جامعه باید در کنار هم و علیه چندهمسری اقدام کنند، مردان نیز باید با پایبندی به کانون خانواده به ایفای نقش اجتماعی خود در ناکارآمد کردن چندهمسری بپردازند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

اولین مرکز مین زدایی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، ۷۰ کشور در دنیا آلوده به مین هستند، افتتاح مرکز مین زدایی ضمن کمک به مناطق مرزی کشورمان، برای دیگر کشور‌ها هم مورد استفاده است.

فرصت‌ها و تهدید‌های شبکه‌های اجتماعی

صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل
وقتی از حوزه گسترده و جذاب شبکه‌های اجتماعی حرف می‌زنیم؛ فرصت‌ها و تهدید‌ها برای همه کشور‌ها اهمیت پیدا می‌کند. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ وقتی از حوزه گسترده و جذاب شبکه‌های اجتماعی حرف می‌زنیم فرصت‌ها و تهدید‌ها برای همه کشور‌ها اهمیت پیدا می‌کند که اگر ساده از کنار بعضی از آن‌ها عبور کنیم ممکن است آینده فرهنگی سختی در انتظار نسل‌های آینده باشد.
ایسناایسنا1 روز قبل
ایسنا/گلستان چهارمین محفل شاعرانه جشنواره ملی شعر دانشجویی با حضور «عبدالجبار کاکایی» در ر سالن اجتماعات پردیس امام خمینی (ره) دانشگاه فرهنگیان گرگان برگزار شد. وی خاطرنشان کرد: در سالهای اخیر در ترانه‌ها و شعر شاعران به‌خصوص شاعران جوان، توجه کافی به انسان و محیط واقعی زندگی دیده نمی‌شود و نمی‌توان به‌راحتی با آن ارتباط برقرار کرد. تربتی‌نژاد گفت: باید با ایجاد تغییر در فضای فرهنگی کشور، ذائقه مخاطبان شعر، ترانه و موسیقی را تغییر دهیم. در ادامه به‌منظور تقدیر از زحمات «عبدالجبار کاکایی» در حوزه شعر و ترانه، تندیس رودکی به وی تقدیم شد. این محفل شعر و شاعری به همت جهاددانشگاهی واحد گلستان، در راستای نخستین جشنواره ملی شعر دانشجویی در دانشگاه‌های سراسر کشور برگزار شد.
صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی وزارت بهداشت؛ در مراسم رونمایی از این کتاب که در وزارت بهداشت برگزار شد، آقای دکتر کریم همتی، معاون حقوقی و امور مجلس وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی با اشاره به اهمیت پژوهش‌های حقوق سلامت تأکید کرد: این پژوهش‌ها باید بر مشکلات مبتلابه و موجود نظام سلامت تمرکز کند و جنبه عملیاتی داشته باشد. وی کتاب «مجموعه قوانین تنقیحی وظایف و اختیارات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی» را مصداق مناسبی از چنین پژوهش‌هایی عنوان کرد که نمونه آن از ابتدای تاریخ قانون‌گذاری در کشور تاکنون، در وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی کمتر انجام‌گرفته است. در ادامه این مراسم آقای دکتر محسن نجفی‌خواه رییس مرکز ملی تحقیقات حقوق سلامت وزارت بهداشت، با بیان تاریخچه‌ای از قانون‌گذاری در خصوص وظایف و اختیارات وزارت بهداشت گفت: شناسایی وظایف و اختیارات معتبر و لازم‌الاجرای وزارت بهداشت از میان حجم انبوه قوانین مرتبط با نظام سلامت و درج آن‌ها در این کتاب، پس از گردآوری و تنقیح مورد به مورد احکام قانونی مرتبط با نظام سلامت انجام گرفته است. گفتنی است، کتاب «مجموعه قوانین تنقیحی وظایف و اختیارات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی» در ۵۰۰ نسخه توسط «مرکز ملی تحقیقات حقوق سلامت» تدوین و منتشر شده است. در این مجموعه، احکام قانونی لازم‌الاجرا در رابطه با وظایف و اختیارات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از ابتدای تاریخ قانون‌گذاری (۱۲۸۵) تا مهر ۱۳۹۸ گردآوری‌شده است.
صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی ایران صدا و فضای مجازی رادیو، مسابقه کتاب گویای ویژه دفاع مقدس با محوریت زندگینامه شهیدان یدالله کلهر، محمد ابراهیم همت، محسن وزوایی، غلامحسین افشره و ناهید فاتحی کرجو برگزار می‌شود و علاقه مندان می‌توانند با مراجعه به سایت و یا اپلیکیشن ایران صدا با پاسخگویی به سوالات در مسابقه شرکت کنند و از جوایز ارزنده این مسابقه شامل ۴۰ کمک هزینه سفر به مشهد مقدس بهره‌مند شوند. ایران صدا با همکاری سپاه حضرت سیدالشهدا (ع) مسابقه کتاب گویای ویژه دفاع مقدس را برگزار می‌کند. مسابقه کتاب گویای ایران صدا روی پایگاه کتاب گویای ایران صدا قرار داد. علاقه مندان می‌توانند برای دسترسی به محتوای این مجموعه‌ها اپلیکیشن تلفن همراه ایران صدا را برای سیستم عامل اندروید و IOS از نشانی iranseda. ir به صورت رایگان دریافت کنند.
صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل
رییس گروه پژوهشی هنر‌های سنتی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، طرح ستاره دریایی را یکی از شاخص‌ترین طرح‌های بهادری عنوان کرد که در آن رخدادی واقعی از آفرینش دریا را تصویر کرده و به نمایش در آورده است. او با اشاره به نمونه سازی فرش ستاره دریایی اثر استاد بهادری افزود: نقش مرکزی ترنج، تصویر ستاره دریایی با تجسم ماهی و اسب دریایی با ترکیب بندی طبیعت گرایانه و حاشیه‌های پهن و دو حاشیه باریک این قالی نیز به تبعیت از موضوع دریا با کهن الگو‌های (موتیف) مرتبط طبیعت ترسیم شده است. وی ادامه داد: طرح یاد شده در ابعاد ۱۲۰ در ۱۸۰ با رج شمار ۷۸ در کارگاه قالی و گلیم گروه پژوهشی هنر‌های سنتی در دست اجراست. گفتنی است، آثار بر جای مانده از استاد عیسی بهادری در رشته‌های مختلف هنر‌های سنتی، از خلاقیت و توانایی منحصر به فرد این هنرمند معاصر، به خصوص در زمینه طراحی نقشه فرش، حکایت می‌کند که فرش ستاره دریایی، یکی از این جمله آثار است. طرح‌ها و نقوش این فرش، ارتباط تنگاتنگی با عناصر طبیعت داشته و اغلب شامل انواع جانوران دریایی مانند ماهی، جلبک، حلزون، ستاره دریایی، عروس دریایی، شقایق دریایی و … هستند که در قالب عناصر و ترکیب‌بندی‌هایی متنوع، به شیوه‌ای نوگرایانه و انتزاعی، متناسب با اصول حاکم بر طراحی سنتی و نقشه فرش، به زیبایی هر چه تمام‌تر به اجرا درآمده و فرش ستاره دریایی را به نمونه منحصر به فرد و خلاقانه‌ای در زمینه طراحی نقشه فرش تبدیل کرده است.

نظرها

اخبار بیشتر