طی ۱۵ سال ۱۳۰۰ نفر از کارگران واگن‌پارس اراک کم شد/ با ۲۰ میلیارد تومان تسهیلات، می‌توانیم ۵۰۰ کارگر استخدام کنیم
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایلنا
  4. اجتماعی

طی ۱۵ سال ۱۳۰۰ نفر از کارگران واگن‌پارس اراک کم شد/ با ۲۰ میلیارد تومان تسهیلات، می‌توانیم ۵۰۰ کارگر استخدام کنیم

ایلناخبرگزاری ایلنا |
واگذاری واگن پارس به مپنا چندی است که مطرح شده است. یکی از مشکلات در این واگذاری در مورد قیمت واگن پارس بود. در این میان یکی از مشکلات کارگران واگن پارس بلاتکلیفی است.

طی ۱۵ سال ۱۳۰۰ نفر از کارگران واگن‌پارس اراک کم شد/ با ۲۰ میلیارد تومان تسهیلات، می‌توانیم ۵۰۰ کارگر استخدام کنیم - 1

به گزارش خبرنگار ایلنا، در حالی که ایجاد یک شغل در ایران بین ۱۰۰ میلیون تا ۳۰۰ میلیون تومان هزینه می‌برد، در برخی شغل‌های تخصصی نظیر نفت و پتروشیمی این رقم تا ۲ میلیارد تومان هم می‌رسد. کارگران واگن پارس می‌گویند که اگر در حال حاضر فقط ۱۵ تا ۲۰ میلیارد تومان خرج دستگاه‌های واگن پارس بشود، توانایی جذب ۴۰۰ تا ۵۰۰ کارگر را دارد که معادل حدود ۴۰ تا ۵۰ میلیون تومان برای هر شغل است. در چنین شرایطی خیلی از بنگاه‌هایی هستند که به نام بنگاه‌های کوچک و متوسط دست کم ۲ میلیارد وام تسهیلات دریافت می‌کنند اما اغلب مشاغلی ناپایدار ایجاد می‌کنند. کارگرانی که مجبور هستند زیر حداقل دستمزد بگیرند و بیمه‌ای هم ندرند. واگن پارس در شرایط فعلی با ۳۰ درصد ظرفیت کار می‌کند.

سعید جولایی (رئیس شورای اسلامی کار واگن پارس) با اشاره به اینکه اخیرا وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و معاون وزیر در خصوص مشکلات واگن پارس به اراک آمدند، اظهار داشت: خبر نهایی این بود که مپنا در مورد قیمت واگن پارس به تفاهم رسیده است. واگذاری واگن پارس به مپنا چندی است که مطرح شده است. یکی از مشکلات در این واگذاری در مورد قیمت واگن پارس بود. بلاتکلیفی یکی از مشکلات کارگران واگن پارس بود.

جولایی خاطرنشان کرد: از یک طرف زیر نظر «وزرات دفاع» بودیم و از طرف دیگر با یک برگه به صورت وکالت‌نامه زیر نظر  سازمان گسترش و نوسازی صنایع بودیم. آن زمان نه سازمان گسترش و نوسازی صنایع ما را تحویل می‌گرفت و برای پروژه‌های شرکت برنامه‌ریزی و اقدماتی انجام می‌داد و نه وزارت دفاع مثل قبل پیگیر بود.

او ادامه داد: البته کارگران معتقدند که معلوم نیست آمدن مپنا مشکلات واگن‌پارس را حل می‌کند اما باید گفت بالاخره ۴۰ درصد شرکت مپنا در دست دولت است و زیر نظر وزارت نیرو است. آنها در صنایع ریلی قدرت زیادی دارند. شرکت مپنا در سال ۸۵ پروژه لوکوموتیو آلستوم را گرفت؛ درحالیکه که ما هم متقاضی این پروژه بودیم. البته مپنا قبل از این تاریخ کار ریلی انجام نمی‌داد. وقتی برنده شد، به دنبال این بود که واگن‌پارس راصاحب شود.

جولایی با بیان اینکه نیروهای کارخانه واگن پارس متخصص هستند، تصریح کرد: البته نمی‌دانیم چطور شد که مپنا سال ۸۵ پروژه لوکوموتیو آلستوم را برنده شد، چون قبل از آن کار ریلی انجام نمی‌داد و واگن پارس آن را از دست داد. قبل از آن مپنا پروژه‌های نیروگاهی انجام می‌داد. ما امیدوار هستیم با این واگذاری مشکلاتمان کمتر شود.

خبری: اخبار اجتماعی روز ایران و جهان | اخبار اقتصادی دلار و بورس

وی افزود: مپنا پشتوانه ریالی و ارزی دارد و در بحث واردات راحت‌تر مجوز می‌گیرند، مواد اولیه را می‌توانند به ما کمک کنند. در حال حاضر ما قرارداد داریم اما بلاتکلیفی سهامدار باعث شده در گرفتن پروژه با مشکل رو به رو شویم.

طی ۱۵ سال ۱۳۰۰ نفر از کارگران واگن‌پارس اراک کم شد/ با ۲۰ میلیارد تومان تسهیلات، می‌توانیم ۵۰۰ کارگر استخدام کنیم - 10

رئیس شورای اسلامی کار واگن پارس اضافه کرد: کارگران واگن‌پارس با یک ماه تاخیر حقوقشان را دریافت می‌کنند. در حال حاضر حقوق مهر ماه را نگرفته‌ایم. در دو قسمت حقوق‌ها پرداخت می‌شود. بخش اول کارگران عملیاتی هستند و بخش دوم را مسئولان و مدیران دریافت می‌کنند. آقای بیدهندی مدیرکل تامین اجتماعی استان مرکزی نیز موافقت کرده است که واگن‌پارس با ۴۵ روز تاخیر بیمه‌های کارگران را واریز کند. این مسئله در شورای تامین استان تصویب شد.

جولایی خاطرنشان کرد: در سال ۸۳ واگن پارس بیش از ۲ هزار کارگر مستقیم داشت؛ هر سال از تعداد کارگران کم شد و کسی هم جایگزین نشده است. نهایتا سالی ۱۰ نفر به کارگران اضافه شده است. چند سال هم اصلاً نیرو نگرفته‌ایم. الان نیروهای مستقیم شرکت به ۷۰۰ نفر رسیده است. در حال حاضرحدود ۳۰ درصد از ظرفیت کارخانه فعال است. واقعا اگر شرکت به راه بیفتد، کافی است تا با حدود ۱۵ تا ۲۰ میلیارد تومان هزینه به‌روز رسانی و اصلاح برخی ماشین‌آلات شرکت، نزدیک به ۴۰۰ تا ۵۰۰ کارگر می‌توانیم استخدام کنیم. قرارداد ریلی در کشور هست و قرارداد خارجی به صرفه نیست.

او ادامه داد: اگر دولت واقعا بخواهد کاری کند، شرکت ما می‌تواند در شرایط بیکاری مملکت کمک کند. در حال حاضر دستگاه لیزر ما واگن پارس بین رفته است. خرید این دستگاه می‌تواند قطعه‌سازی ما را جلو بیندازد. ما توانایی این را داریم که سالانه هزار دستگاه بسازیم. آن زمانی که ماشین‌آلات به‌روز بودند، این کار انجام می‌شد. توان این را داریم که همزمان ۸ تا پروژه انجام دهیم. فقط باید فکری به حال ماشین آلات شرکت شود.

او ادامه داد: شرکت احیا صنعت کارهای ریلی و واگن در زمینه تعمیرات انجام می‌دهد. شرکت احیا صنعت از زیرمجموعه‌های واگن پارس مربوط می‌شود. آنها داخل شرکت واگن‌پارس کار می‌کنند و مشکلات زیادی دارند. این واحد نیز در معرض تعطیلی است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

بارش دومین برف پاییزی

صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
گزارش اختصاصیبارش دومین برف پاییزیامروز آسمان شمال پایتخت و شهرستان‌های ملارد، دماوند، پردیس و بومهن برفی بود و شهروندان در این هوای پاک نفسی تازه کردند.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
زمان اتصال اینترنت نامعلوم استخبرگزاری ایلنا نیز به نقل از یک منبع آگاه نوشته است: تصمیم برای قطع اینترنت توسط دستگاه‌های امنیتی گرفته شده است. ناامنی‌های اخیر موجب شده شورای امنیت تصمیم به قطع اینترنت بگیرد. وی قطع خطوط اینترنت تلفن همراه را در تمام اپراتورها همراه اول، ایرانسل و رایتل عنوان کرد و زمان اتصال اینترنت را نامعلوم دانست. البته در حالی گفته شده که رسانه‌ها محدودیت دسترسی به اینترنت ندارند که اینترنت دفتر رسانه‌هایی همچون «آفتاب‌نیوز» نیز همزمان با قطع اینترنت در سراسر کشور، قطع شده است. قطع دسترسی کاربران ایرانی به اینترنت جهانی انتقادهایی را در پی داشته است.

شورای شهر

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، حالا باید منتظر ماند و دید آیا دولت نظرات شورای شهری‌ها را درخصوص تامین منابع مالی برای توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی بویژه اتوبوس جدی خواهد گرفت یا همچنان در بر پاشنه بی توجهی به این خواهد چرخید.

ویدئو / تهران در محاصره بیابان

ایسناایسنا1 روز قبل
تهران شلوغ مدت‌هاست به دوره‌ای از بیابانی شدن وارد شده است. جمعیت این شهر روزبه‌روز نیاز به منابع آبی بیشتری دارد. آیا تهران و شهرهای اقماری آن می‌توانند به حفظ یا تامین منابع آبی خود امیدوار باشند؟ خبرنگار: سارا سبزی / گوینده: حسین هرمزی / تدوینگر: امید ابراهیمی

تحریم‌ها علیه ایران، تروریسم اقتصادی است

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
این کار درباره جلوگیری از دستیابی ایران به مواد غذایی هم مصداق دارد اما از خوش شانسی ماست که ایران کشوری بزرگ و قوی است. تحمیل تحریم‌ها علیه ایران بهترین مثال درباره تروریسم اقتصادی است. وی درباره اتهام ایران به صدور احکام اعدام گفت: ما در ایران مجازات اعدام داریم و این امر بر کسی پوشیده نیست. ۹۰ درصد احکام اعدام در ایران درباره جرائم مرتبط به مواد مخدر است در نتیجه مواد مخدر یکی از عوامل اساسی صدور حکم اعدام است. گفتم که ۹۰ درصد اعدام‌ها در ایران به دلیل مواد مخدر است.
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، علی ربیعی در حاشیه مراسم افتتاح دوره آموزشی بین المللی مدیریت طرح‌های اشتغال روستایی و در جمع خبرنگاران افزود: بخشی از نابرابری‌هایی که در سال‌های متعدد بوجود آمده مربوط به روستائیان است و برنامه ریزی دولت نیز در جهت گسترش زیرساخت‌های روستایی برای جلو گیری از مهاجرت شکل گرفته و دولت یازدهم و دوازدهم روی جاده‌های روستایی و دسترسی ریلی کار‌های بسیار مهمی انجام داده است. وی افزود: ارتباطات اینترنتی هم از دیگر مواردی بود در این جهت بسیاری از روستا‌ها به اینترنت متصل شد و همچنین آب آشامیدنی بیش از ۹۰ درصد روستا‌ها برقرار شده است. ربیعی تصریح کرد: در جهت طرح اشتغال روستایی نیز تا کنون ۱۱۵۰۰ میلیارد تومان وام به روستائیان پرداخت شده و همچنین دو هزار میلیارد تومان برای روستائیان امداد بهزیستی اختصاص یافته است. وی ادامه داد: بیمه روستائیان عشایر نیز ارزان شده است و تا کنون ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار روستایی بیمه شده‌اند تا در دوره سالمندی، روستائیان بی درآمد نمانند. محدودیت اینترنت استان به استان برطرف می‌شودسخنگوی دولت تاکید کرد: در استان‌هایی که این اطمینان ایجاد می‌شود سوء استفاده صورت نمی‌گیرد محدودیت اینترنت برطرف می‌شود. وی تصریح کرد: همه می‌پذیریم که قطع اینترنت مردم را دچار مشکل کرده و خیلی‌ها نگران مشاغلشان هستند و ما این نگرانی را درک می‌کنیم، اما مساله مهمتر حفظ آرامش و ثبات در کشور است. ربیعی تصریح کرد: سعی کردیم مشکلات مشاغل اینترنتی و بانک‌ها را مرتفع کنیم و برخی امور دانشجویی مانده که سعی می‌کنیم آن را هم برطرف کنیم، اما باید بپذیریم که برخی از این فضا سوء استفاده کردند و به طور طبیعی شورای امنیت کشور این تصمیم را گرفت.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری23 ساعت قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری23 ساعت قبل

مدارس و دانشگاه‌ها در برخی شهرها تعطیل شدند

خبری1 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

واکنش علمای اهل تسنن خراسان شمالی به آشوب‌های اخیر؛ ‌اغتشاشگران از ملت ایران نیستند

تسنیم5 دقیقه قبل

اهل ایمان، جزم‌اندیش نیست/ توسعه باید به اخلاق و عدالت منجر شود

مهر6 دقیقه قبل

حسینی: بازی با ماشین‌سازی برای ما مثل مرگ و زندگی است

میزان‌آنلاین6 دقیقه قبل

پیکر دو تن از شهدای امنیت استان تهران فردا تشییع می‌شود

مهر7 دقیقه قبل

۲۸۹ پروژه محرومیت‌زدایی همزمان با هفته بسیج در مازندران افتتاح می‌شود

تسنیم7 دقیقه قبل

هوشیاری مردم جلوی سوءاستفاده معاندان را گرفت/ مشکل امنیتی نداشتیم

مهر7 دقیقه قبل