قهرمانپور: ایران در گام چهارم وارد منطقه بحرانی نشده / برای اروپا، ورود به فرآیند غنی‌سازی ۲۰ درصدی به منزله خروج از برجام است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. انتخاب
  4. بین‌المللی

قهرمانپور: ایران در گام چهارم وارد منطقه بحرانی نشده / برای اروپا، ورود به فرآیند غنی‌سازی ۲۰ درصدی به منزله خروج از برجام است

انتخابخبرگزاری انتخاب |
یک کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: گام چهارم به این علت که هنوز درجه غنی‌سازی را زیر ۵درصد گرفته است، به لحاظ فنی این پیام را می‌فرستد که ایران نمی‌خواهد وارد منطقه بحرانی شود ولی در عین حال حامل این پیام نیز هست که ایران می‌تواند و این توانایی را دارد که ظرفیت غنی‌سازی خود را تا هر میزان که بخواهد افزایش دهد.
قهرمانپور: ایران در گام چهارم وارد منطقه بحرانی نشده / برای اروپا، ورود به فرآیند غنی‌سازی ۲۰ درصدی به منزله خروج از برجام است - 0

رحمان قهرمانپور با اشاره به آغاز گام چهارم کاهش تعهدات برجامی ایران، در ارزیابی این گام و نقطه عطف نامیدن آن برای برانگیختن واکنش طرف‌های اروپایی، گفت: جواب من به این سوال منفی است چرا که شما وقتی مسائل هسته‌ای را تحلیل می‌کنید باید دوجنبه یا بعد را همزمان در نظر بگیرید که یکی بعد فنی و دیگری بعد سیاسی است و این دو با هم درآمیخته شده‌اند. کسانی که چنین برداشتی دارند معمولا به ابعاد فنی موضوع توجه نمی‌کنند. از نظر فنی اگر شما زیر ۵ درصد غنی‌سازی انجام دهید ولو اینکه حجم غنی‌سازی را افزایش دهید، خیلی حساسیت برانگیز نیست و به نظر می‌رسد به لحاظ فنی خط قرمز اروپایی‌ها همان غنی‌سازی ۲۰درصد باشد و تا زمانی که ایران وارد این درصد از غنی‌سازی نشده باشد، همان سیاستی که تاکنون پیش گرفته است را ادامه دهد.

وی ادامه داد: اروپا ممکن است در هر مرحله اقداماتی جزئی انجام دهد اما رفتن به سمت مکانیسمی همچون «مکانیسم ماشه» محتمل نیست. یادمان است که در دوران آقای احمدی‌نژاد نیز جامعه بین‌الملل و اتحادیه اروپا تا زمانی که ایران سقف ۲۰درصد را رد نکرده بود این پرونده را به شورای امنیت نبردند. بنابراین گام چهارم به این علت که هنوز درجه غنی‌سازی را زیر ۵درصد گرفته است، به لحاظ فنی این پیام را می‌فرستد که ایران نمی‌خواهد وارد منطقه بحرانی شود ولی در عین حال حامل این پیام نیز هست که ایران می‌تواند و این توانایی را دارد که ظرفیت غنی‌سازی خود را تا هر میزان که بخواهد افزایش دهد.

قهرمان‌پور افزود: در همین راستا نیز سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران اعلام کرده است که ایران توان غنی‌سازی ۵درصد، ۲۰ درصد و ۶۰ درصد را دارد که به لحاظ فنی سه نقطه عطف در فرآیند غنی سازی است. لذا ایران در این مرحله هنوز به دنبال ارسال این پیام است که توانایی فنی را دارد و اروپا را برای حفظ برجام دعوت می‌کند. باید دید آیا اروپا این توانایی و آمادگی را دارد تا سیاست خود را تغییر دهد یا خیر که البته بنده معتقد هستم اروپا همان سیاست قبلی را دنبال خواهد کرد.

این کارشناس مسائل بین الملل در پاسخ به این سوال که با توجه به فنی بودن چهارگام ایران تاکنون، آیا تهران در گام‌های بعدی به رویکردی سیاسی شامل محدود کردن بازرسی‌های آژانس یا خروج از NPT روی خواهد آورد، گفت: در حال حاضر بحث NPT مطرح نیست که خودش داستان جدایی دارد. چیزی که امروز روی میز قرار دارد بحث برجام است و ایران فعلا برنامه‌ دیگری ندارد. مساله کاهش تعهدات برجامی مطرح است که به نظر می‌رسد اروپایی‌ها براین باور هستند که اگر ایران وارد فرآیند غنی‌سازی ۲۰ درصدی شود، به معنای خروج از برجام خواهد بود.

وی ادامه داد: حرفی که آقای مکرون اخیرا مطرح کرده است این فرض را تقویت می‌کند چرا که وی گفت ایران با گام چهارم پا در مسیر خطرناکی گذاشته است. این امر نشان می‌دهد گام خطرناک از نظر فرانسه همان آغاز غنی‌سازی در سایت فردو و گازدهی به سانتریفیوژهای پیشرفته است. اروپا می‌گوید فعلا ایران وارد روند خروج از برجام نشده اما اگر ادامه دهد از برجام خارج می‌شود.

قهرمان‌پور افزود: شاید یکی از دلایل این استدلال من فنی باشد چرا که ایران در حال حاضر آبشارهای متصلش سانتریفیوژهای P۱ هستند که همان ۵هزارتایی هستند که در نطنز و در چهارچوب برجام عمل می‌کنند. به این علت که توان غنی‌سازی اینها محدود است بنابراین ایران حجم بالای اورانیوم غنی‌شده در مدت زمان کوتاه را نمی‌تواند داشته باشد که به آن گریز هسته‌ای می‌گویند. از آنطرف هم IR۲ , IR۶ که ایران دارد و سانتریفیژهای پیشرفته ایران هستند را کشورمان بصورت آبشار استفاده نمی‌کند.

وی تاکید کرد: بنابراین در واقع به این علت که براساس ارزیابی اروپا غنی‌سازی در فردو نمی‌تواند حجم اورانیوم ایران را در زمان کم ناگهان افزایش دهد آن را خطر نمی‌دانند و زمانی این هشدار به صدا در می‌آید که ایران غنی سازی ۲۰ درصدی را آغاز کند. پیام فنی ایران امروز این است که توانایی رسیدن به حجم بالا را هم دارد و اروپا باید پای میز مذاکره بیاید.

قهرمانپور همچنین در پاسخ به این سوال که هدف ایران از کاهش تعهدات، بازگرداندن اروپا به اجرای تعهداتش بود اما تا کنون شاهد هیچ اقدام جدی از سوی آنها نبودیم؛ ایران تا کجا باید کاهش تعهدات را ادامه دهد تا اروپا وادار به واکنش عملی شود، گفت: پاسخ به این سوال بسیار سخت است چرا که جواب این مساله در عمل مشخص می‌شود؛ ما در حال آزمایش خط قرمزهای اروپا هستیم و این یک واقعیت است. ما باید این مساله را هم در نظر بگیریم که توان اروپا محدود است. زمانی می‌گفتیم اروپا اراده دارد و توان ندارد اما امروز مشخص شده گویا اراده اروپا هم تضعیف شده است.

وی ادامه داد: با توجه به این موضوع اینکه بخواهیم مشخص کنیم اروپا چه زمانی مجبور خواهد شد واکنش نشان دهد به لحاظ تئوریک خیلی مشخص نیست که البته از نظر من نقطه غنی‌سازی ۲۰ درصدی است. نکته این است که شرایط اروپا به گونه‌ای است که از برخی خط قرمزهای خود نیز عبور کرده است و روی برخی موارد دیگر حساسیت ندارد؛ قبلا فکر می‌کردیم فردو خط قرمز اروپا است اما گویا این چنین نبود.

این تحلیلگر مسائل سیاست خارجی در خصوص چشم انداز دو ماه آینده و تغییر در روندی که تاکنون از سوی اروپا دنبال شده است، گفت: اوج فعالیت اروپا مجمع عمومی سازمان ملل بود که اگر قرار بود اتفاقی بیفتد همان‌جا به وقوع می‌پیوست؛ بنابراین در اراده اروپا اتفاق جدیدی نیفتاده است و هرچه تعهدات ایران کاهش پیدا می‌کند نقش اروپا نیز کاهش می‌یابد و آنها تنها باید منتظر واکنش آمریکا باشند و در دوماه آینده در اراده اروپا تغییری ایجاد نمی‌شود و تصمیم اصلی در واشنگتن اتخاذ خواهد شد که آیا حاضر هستند امتیازاتی به تهران بدهند یا خیر چرا که اروپا در حال حاضر نیز آماده هرگونه توافق است.منبع: ایلنا

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دویچه وله، ۲ فروند هواپیمای مسافربری در فرودگاه فرانکفورت آلمان با یکدیگر برخورد کردند. بر اساس اعلام این خبرگزاری، یک هواپیمای شرکت «ایر نامیبیا» (Air Namibia) پس از فرود در فرودگاه فرانکفورت با یک جت متعلق به شرکت هواپیمایی «کرین ایر» (Korean Air) برخورد کرد. در این حادثه هر دو هواپیما به میزان کمی آسیب دیده‌اند. تحقیقات در خصوص یافتن علل و یا عوامل احتمالی این حادثه ادامه دارد.
برنابرنا11 ساعت قبل
فدراسیون جهانی کاراته، جواد سلیمی رئیس کمیته داوران ایران را به عنوان داور المپیک ۲۰۲۰ توکیو انتخاب کرد. به گزارش گروه ورزشی خبرگزاری برنا و به نقل از سایت فدراسیون کاراته، فدراسیون جهانی کاراته (wkf) با ارسال نامه‌ای به فدراسیون کاراته ایران، از جواد سلیمی رئیس کمیته داوران ایران و عضو شورای داوری جهان و آسیا برای قضاوت در المپیک ۲۰۲۰ توکیو دعوت کرد. سلیمی به همراه ۱۳ داور دیگر اولین دوره المپیک کاراته را که مردادماه سال آینده در ژاپن برگزار می‌شود، قضاوت مسابقات را برعهده خواهند داشت. پس از المپیک ۲۰۱۸ جوانان و المپیک ساحلی ۲۰۱۹ این سومین المپیکی است که سلیمی در آن قضاوت می‌کند. المپیک ۲۰۲۰ ژاپن ۱۶ تا ۱۸ مرداد ماه سال آینده در شهر توکیو برگزار خواهد شد.
ایسناایسنا12 ساعت قبل
دانشگاه صنعتی شریف هفتمین کنفرانس بین‌المللی رباتیک و مکاترونیک را با همکاری انجمن رباتیک ایران در آبان‌ماه جاری برگزار می‌کند. به گزارش ایسنا، هفتمین کنفرانس بین‌المللی رباتیک و مکاترونیک با هدف ایجاد فضایی علمی و با حضور انجمن‌های مرتبط جهت تبادل نظر میان محققان و صاحبان صنایع مربوطه و ایجاد ارتباط مستقیم میان آنها، در دانشگاه صنعتی شریف برگزار می‌شود. دکتر حسین نجات، عضو هیات علمی دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی شریف و دبیر اجرایی هفتمین کنفرانس بین‌المللی رباتیک و مکاترونیک با اعلام خبر برگزاری این رویداد گفت: با توجه به رشد روزافزون تکنولوژی در جوامع بین‌الملل، نیاز به پیشرفت در حوزه رباتیک و مکاترونیک جهت همگام شدن با کشورهای در حال رشد امری ضروری است. دکتر نجات در ادامه به محورهای این رویداد سه روزه اشاره کرد و گفت: ربات‌های پرنده و زیرآبی، ربات‌های بیولوژیکی، رباتیک شناختی، ربات‌های همکار، ربات‌های موازی، ربات‌های کابلی، سیستم‌های کنترل، ربات‌های انسان‌نما، سیستم‌های هوشمند و رباتیک، پایداری ربات‌ها، سیستم‌های مکاترونیکی، شناسایی و مدل‌سازی، طراحی حرکت و یادگیری، مکاترونیک نوری، ربات‌های احتمالاتی، ربات‌های تغیر شکل پذیر، رباتیک در توانبخشی، کنترل در رباتیک، ربات‌های خدمات رسان، رباتیک از دور، رباتیک در پزشکی، بینایی و رباتیک، ربات‌های سیار، ربات‌های میکرو و نانو و زمینه‌های پیشرفته در رباتیک و مکاترونیک هوشمند از جمله محورهای اصلی این رویداد بین‌المللی است. بر اساس اعلام روابط عمومی دانشگاه شریف، هفتمین کنفرانس بین‌المللی رباتیک و مکاترونیک (کنفرانس بین‌المللی ایکرام) طی روزهای ۲۸ تا ۳۰ آبان‌ماه جاری در دانشگاه صنعتی شریف برگزار خواهد شد و علاقه‌مندان می‌توانند برای کسب اطلاعات بیشتر به آدرس icrom. ir مراجعه کنند.
مهرمهر8 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری فرانسه، آلمان در واکنش به تحولات اخیر در ایران در اظهاراتی مداخله جویانه، خواستار توجه به درخواست‌های آن چه «معترضان» نامید، شده است. در حال تکمیل …
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، منابع لبنانی اعلام کردند که کارکنان بانکها به اعتصاب خود در روز دوشنبه ادامه خواهند داد. از سوی دیگر جوزف عون فرمانده ارتش لبنان در بازدید از یگانهای ارتش در بیروت و جبل لبنان از آنها تمجید کرد و گفت: ارتش فرصت را از کسانی که قصد دارند که از آب گل آلود ماهی بگیرند، می‌گیرد. ارتش لبنان در نهایت نظم و حرفه‌ای بودن عمل می‌کند. ارتش در حال حاضر مامور حفظ امنیت و مسئول امنیت تظاهرات کنندگان و دیگر شهروندان است. تاریخ شاهد خواهد بود که ارتش لبنان، لبنان را نجات داد.
الفالف17 ساعت قبل
بایدن، سندرز و وان هر سه نامزدهای حزب دمکرات در انتخابات هستند. از زمان به قدرت رسیدن ترامپ این چهارمین باری است که گالوپ این نظرسنجی را با محورهای یاد شده انجام داده است. از زمانی که گالوپ میزان محبوبیت ترامپ را اعلام کرده، این رقم هرگز بالای ۵۰ درصد در میان تمام آمریکایی‌ها نبوده است. اما این محبوبیت در میان جمهوری خواهان ۹۱ درصد است در حالی که ۷۶ درصد دمکرات‌ها سندرز، ۷۰ درصد بایدن و ۶۳ درصد وارن را تایید می‌کنند. در میان افراد مستقل نیز ۴۸ درصد سندرز، ۴۳ درصد بایدن، ۳۵ درصد وارن و ۳۱ درصد ترامپ را تایید می‌کنند.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری8 ساعت قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری9 ساعت قبل

مدارس و دانشگاه‌ها در برخی شهرها تعطیل شدند

خبری9 ساعت قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

آژانس: ذخایر آب سنگین ایران از ۱۳۰ تن عبور کرد

رکنا16 دقیقه قبل

دادگستری: دستگیری ۳۰ اغتشاشگر در زنجان

عصر ایران17 دقیقه قبل

همایش ملی حفاظت از زیرساخت حیاتی در مازندران گشایش یافت

تسنیم18 دقیقه قبل

دورهمی مالی و پولی در جزیره

ایسنا18 دقیقه قبل

ظریف: حمایت آمریکا از مردم ایران، دروغی شرم‌آور است

ساعت ۲۴18 دقیقه قبل

سگ گردانی در شان فرهنگ مردم بروجرد نیست

ایسنا18 دقیقه قبل