چمران: حدادعادل نامزد انتخابات مجلس نمی‌شود/با کلاه مخملی و تتلو نمی‌توان رأی جذب کرد/در شورای وحدت حرفی از سرلیستی قالیباف نشده است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبرآنلاین
  4. سیاسی
چمران: حدادعادل نامزد انتخابات مجلس نمی‌شود/با کلاه مخملی و تتلو نمی‌توان رأی جذب کرد/در شورای وحدت حرفی از سرلیستی قالیباف نشده است

چمران: حدادعادل نامزد انتخابات مجلس نمی‌شود/با کلاه مخملی و تتلو نمی‌توان رأی جذب کرد/در شورای وحدت حرفی از سرلیستی قالیباف نشده است

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین |
نامه نیوز نوشت: عضو شورای ائتلاف اصولگرایان و نیروهای انقلاب گفت: شاید عده ای دوست دارند که آقای حدادعادل وارد عرصه رقابت و انتخابات شود و این را به عنوان امیدهای آینده خودشان مطرح می کنند اما آقای حدادعادل نامزد انتخابات مجلس نیست که بعد بخواهد سرلیست قرار بگیرد.

مهدی چمران درباره صحت و سقم اخبار منتشر شده مربوط به اردوگاه اصولگرایان برای انتخابات آینده مجلس و به طور مشخص نهایی شدن لیست نیروهای اصولگرا در قم گفت و گویی داشته که به شرح زیر است:

*چند روز پیش خبری آمد که در قم نیروهای اصولگرا و انقلابی لیست نهایی خود را با حضور آقایان امیرآبادی، زاکانی و ذوالنوری بستند، آیا این فهرست مورد تأیید شورای ائتلاف قرار دارد؟

در این زمینه هنوز بحثی نشده است. هیچ لیستی در مرکز تأیید یا تکذیب نمی‌کنند مگر اینکه مورد اختلاف واقع شود. استان‌ها خودشان تصمیم می‌گیرند. البته سازوکاری دارد که نیروهای انقلابی هر استان رأی مجمع و نظرسنجی عمومی به نتایجی می‌رسند و نتایج را اعلام می‌کنند. در مجموع کسی جز مردم استان، برای آن استان کاندیدا تعیین نمی‌کند.

*یعنی اگر پایگاه رأی اصولگراها در قم به اختلاف نخورند، شورای ائتلاف در مرکز روی ترکیب لیست قم ورود نمی‌کند؟

خیر، ورود نمی‌کند، تصمیم خود آنهاست که به چنین نتیجه‌ای رسیدند.

*خبری آمده که اصولگرایان این دوره در تهران یک سرلیست نخواهند داشت و با چند سرلیست وارد عرصه رقابت انتخاباتی می‌شوند، این تدبیر چقدر می‌تواند در جمع آوری رأی به اصولگراها کمک کند؟

چندتا سرلیست نیست، ممکن است حالا گروه هایی نپیوندند و ائتلاف صددرصدی شکل نگیرد. بعضی احزاب و گروه‌ها با وجودی که می‌دانند رأی نمی‌آورند اصرار دارند و وظیفه خود می‌دانند که جداگانه لیست بدهند.

چمران: حدادعادل نامزد انتخابات مجلس نمی‌شود/با کلاه مخملی و تتلو نمی‌توان رأی جذب کرد/در شورای وحدت حرفی از سرلیستی قالیباف نشده است - 8

*این صحبت شما درباره پایداری است که اخیرا دبیرکلش گفته وارد ائتلاف‌های پدرسالارانه نمی‌شود؟

اسم نمی‌آورم. انشاءالله که همه بتوانند به نظر واحد برسند چون موفقیت آمیزتر خواهد بود.

*اخیرا اعلام شد که پایداری به شورای ائتلاف پیوسته اما موضع اخیر دبیرکل و یک عضو جبهه پایداری نشان داد که آن خبر صحت نداشت، موضوع از چه قرار بود؟

جامعه روحانیت تلاشی کرد که این کار صورت بپذیرد. البته پایداری اعلام کرد مخالفتی با شورای ائتلاف نمی‌کند اما اینکه بپیوندند و با هم یکسان باشند، باید منتظر آینده ماند. امیدواریم این شکل بگیرد.

*پس تا امروز پایداری به شورای ائتلاف نپیوسته است؟

هنوز خبر خاصی در این زمینه نشنیدم.

*اینکه می‌گویند آقای کعبی نماینده جبهه پایداری در جلسه شورای ائتلاف است، صحت دارد؟

خود ایشان چنین مسئله‌ای را نگفته است و اعلام کرده من نماینده {آنها} نیستم.

* در انتخابات مجلس دهم کلاه مخملی ها به همایش انتخاباتی اصولگراها آمدند، عکس هایی هم بیرون آمد که کنار آقای حدادعادل نشسته بودند. در انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶ نیز تتلو در کنار آقای رئیسی قرار گرفت؛ فکر می کنید این روش ها برای جذب آرای خاکستری و رأی کسانی که هنوز تصمیم نگرفتند رأی خود را به نفع لیست چه جناحی داخل صندوق بیاندازند، موثر بود و این دوره نیز از چنین روش هایی استفاده خواهد شد؟

در خبری بخوانید: پربازدیدترین خبر های سیاسی در ایران و جهان

فکر نمی‌کنم هیچ کدام اینها نه ضروری و نه موثر است. کلاه مخملی‌ها که آن روز آمدند در واقع یکسری بازیگر فیلم سینما بودند و خودشان آمدند و در مراسم شرکت کردند، کسی از آنها دعوت نکرده بود. جلسه عمومی و در هم باز بود حالا یک عده‌ای با همان لباس‌های صحنه بازیگری آمدند در مراسم شرکت کردند. باز هم می‌گویم آنها بازیگران سینما بودند، کلاه مخملی‌های حرفه‌ای نبودند. درباره ملاقات تتلو با آقای رئیسی هم خیلی توضیح مفصل دادم و حرف جدیدی ندارم. قاعدتا اینها روشی برای جذب آرای مردم نبوده و نخواهد بود.

*یعنی ما شاهد وقایع مشابهی در انتخابات مجلس آینده نخواهیم بود؟

از این اتفاقات ممکن است بیفتد. ممکن است در جلسه‌ای چهار نفر با لباس یا ترکیب خاصی بیایند و شرکت کنند و هیچ برنامه ریزی هم نشده باشد. در مجموع روی این اتفاقات خیلی نمی‌شود برای جذب رأی حساب باز کرد. ممکن است بزرگش کنند و روی آن مانور و تبلیغات مثبت و منفی انجام دهند اما کارکرد رسانه‌ای دارد و اقدام تشکیلاتی نخواهد بود.

*نکته‌ای هم در روزهای اخیر مطرح شده که بین آقایان حدادعادل و محمدباقر قالیباف برای سرلیستی در تهران رقابت جدی به وجود آمده است، این موضوع صحت دارد؟

شاید عده‌ای دوست دارند که آقای حدادعادل وارد عرصه رقابت و انتخابات شود و این را به عنوان امیدهای آینده خودشان مطرح می‌کنند اما آقای حدادعادل نامزد انتخابات مجلس نیست که بعد بخواهد سرلیست قرار بگیرد بنابراین اصل این بحث‌ها زیر سئوال است. نکته دیگر آنکه روی سرلیستی که هیچ، درباره تدوین لیست تهران هم هیچ صحبتی نشده است و تدوین فهرست باید فرایند خودش را طی کند.

*درباره آقای قالیباف چه طور؟ صحبتی شده است؟

اصلا هیچ صحبتی در این زمینه تا به حال نشده است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

چرا مداحان، بازیگران و ورزشکاران فکر می‌کنند تافته جدا بافته هستند؟

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
حرف زدن در مورد اقتصاد، سیاست، فرهنگ و مسائل اجتماعی را به اهالی فن بسپاریم تا حداقل مردمانی که پای تلویزیون نشسته‌اند، حرف‌های خوب و درست بشنوند. درد دل از کسانی که به نام دین و امام حسین، به آلاف و الوف خود می‌رسند. کسانی که آنقدر جدی گرفته شده‌اند که فکر می‌کنند علامه دهر هستند. ما با بازیگران، خوانندگان و ورزشکاران هم همین رفتار را داشتیم. از بازیگر در مورد نقشی که بازی کرده است و از ورزشکار در مورد جامی که گرفته است.

ونیز زیر آب رفت

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
شرایط نامساعد جوی و ادامه بارندگی در شهر ونیز ایتالیا، موجب بالا آمدن آب و اعلام وضعیت هشدار در این شهر شده استبه گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از رم؛ هم اکنون بیش از ۶۰ درصد شهر ونیز زیر آب رفته است. مردم در شهر ونیز در حالی که تا نیمه در اب فرو رفته‌اند مشغول تردد در این شهر هستند. بسیاری از رهگذاران و به ویژه گردشگران خارجی از پیاده رو‌های موقت چوبی که برای بالا امدن اب تعبیه شده است، استفاده می‌کنند. تعدادی از گردشگران خارجی نیز در میدان معروف «سان مارکو» که بزرگترین میدان اصلی و عمومی ونیز است با شنا کردن جا به جا می‌شوند. ۲ شهروند ایتالیایی نیز در جزیره پالسترینا در نزدیک ونیز بر اثر برخورد صاعقه و شرایط نامساعد جوی، جان خود را از دست دادند.
ایسناایسنا1 روز قبل
بایسته‌های حکمرانی در فضای مجازی از منظر مقام معظم رهبریدر اندیشه رهبری اهمیت فضای مجازی برابر با اهمیت انقلاب اسلامی استعضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی: اینترنت اشیاء صاحب سیاست می‌شودعضو هیئت علمی دانشگاه مالک اشتر: منشور امنیت ملی در فضای مجازی در دست تدوین استرئیس پژوهشگاه فضای مجازی: ابعاد حکمرانی بر، با و در فضای مجازی باید روشن شودصبح امروز ستاد انتخابات فرمانداری تهران با حضور فرماندار تهران رسما افتتاح شد. در این ستاد ۲۴ جایگاه برای ثبت نام داوطلبان انتخابات مجلس یازدهم در نظر گزرفته شده است. در حاشیه این مراسم عیسی فرهادی، فرماندار تهران گفت: طبق برگزاری انتخابات‌های گذشته با استفاده از تجربیات قبلی، این انتخابات را نیز با شکوه برگزار خواهیم کرد. شهیندخت مولاوردی درباره صحت اخباری در خصوص سرلیستی وی در لیست اصلاح طلبان برای انتخابات مجلس، گفت: هنوز تصمیمی برای حضور در انتخابات مجلس نگرفته‌ام و طرح نامم به عنوان سرلیست اصلاح طلبان گمانه زنی انتخاباتی است. *همچنین می‌توانید گفت و گوهای اعضای کابینه دوازدهم در حاشیه جلسه امروز هیات دولت با خبرنگاران را اینجا دنبال کنید.
فارسفارس1 روز قبل
رئیس دفتر رئیس‌جمهور با اشاره به استقبال دولت از مبارزه با فساد گفت: این نمی‌شود که مبارزه با فساد فقط برای دولت باشد و باید برای همه دستگاه‌ها باشد. به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری فارس، محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهور در حاشیه جلسه هیات دولت و در جمع خبرنگاران گفت: هر دستگاهی می‌خواهد مبارزه با فساد کند مورد نظر دولت و با استقبال رییس جمهور همراه است؛ این نمی‌شود که مبارزه با فساد فقط برای دولت باشد و باید برای همه دستگاه‌ها باشد. وی در پاسخ با واکنش‌ها در مورد اظهارات روحانی در یزد تصریح کرد: چیز خاصی گفته نشده که برخی را بر آشفته کرده؛ همان کسانی که این حرف‌ها را می‌زنند دو قطبی می‌کنند و موضوع را به برادر رییس جمهور ربط می‌دهند. واعظی در برخورد با یکی از نزدیکان رئیس سابق قوه قضائیه خاطرنشان کرد: می‌گویند آقای طبری ۱۶، ۱۷ سال فساد کرده و او را بازداشت کرده‌اند، اما هیچ چیزی در مورد پرونده‌اش مشخص نیست. باید در این شرایط همه با هم با فساد مبارزه کنیم.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز18 ساعت قبل
دادگاهی در سوئد حکم بازداشت حمید نوری، شهروند ایرانی را تمدید کرد. دادگاه با بررسی شواهد حکم به تمدید بازداشت حمید نوری به مدت یک ماه داد. بی بی سی با انتشار این خبر نوشته است که «حمید نوری امروز در دادگاه اساسا حضورش را در زندان انکار کرد و مدعی بود او به جای کس دیگری اشتباه گرفته‌اند».
خانه ملتخانه ملت3 ساعت قبل
در رابطه با کشتی ژاپنی هم در شرایطی که جمهوری اسلامی میزبان نخست وزیر ژاپن بود، اخبار ضدو نقیضی بیان شد و البته نتوانستند استدلال مشخصی داشته باشند. عضو فراکسیون دفاع و اقتدار ملی مجلس با بیان اینکه طرح پیشنهادی «صلح هرمز» را به کشورهای منطقه و روسای آنها به صورت مکتوب فرستادیم، مطرح کرد: برخی از کشورهای منطقه از صلح هرمز استقبال کرده‌اند و معتقدیم که فشارهای آمریکایی‌ها روی کشورهای حوزه خلیج فارس بسیار زیاد است. نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی مطرح کرد: فکر می‌کنم اگر خود کشورهای منطقه امنیت جمعی را برقرار کنند، هزینه‌های آن کم‌تر از دخالت‌های بیگانگان خواهد بود؛ به نظر می‌رسد که کشورهای منطقه بایستی که به واقعیت منطقه و اقتدار جمهوری اسلامی بیشتر پی ببرند و از این مسیری که مسیر پیشرفت است، منحرف نشوند. به گزارش خانه ملت؛ دولت آمریکا از چند ماه پیش اعلام کرده قصد دارد این ائتلاف را برای محافظت از عبور و مرور کشتی‌ها تشکیل دهد. استرالیا، انگلیس، عربستان سعودی و امارات هم از ماه سپتامبر به ائتلاف آمریکا پیوستند. /پایان پیام

نظرها

اخبار بیشتر