نقش نمایشگاه‌های کتاب در کاهش آسیب‌های اجتماعی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. فرهنگ
نقش نمایشگاه‌های کتاب در کاهش آسیب‌های اجتماعی

نقش نمایشگاه‌های کتاب در کاهش آسیب‌های اجتماعی

ایسناخبرگزاری ایسنا |
مشاور وزیر و مدیرکل حوزه وزارتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در آیین افتتاحیه چهاردهمین نمایشگاه کتاب استان اصفهان گفت: برگزاری نمایشگاه‌های استانی کتاب موجب کاهش آسیب‌های اجتماعی در جامعه می‌شود.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران، آیین افتتاحیه چهاردهمین نمایشگاه کتاب استان اصفهان عصر روز گذشته (۱۸ آبان) با حضور حجت‌الاسلام‌والمسلمین انصاری (مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی اصفهان)، محمدمهدی احمدی (مشاور وزیر و مدیرکل حوزه وزارتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی)، یار محمدیان (مدیرعامل شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی استان اصفهان)، مرتضی ثابت‌قدم (نماینده شرکت تعاونی ناشران اصفهان)، قدر الله نوروزی (شهردار اصفهان)، حیدر قاسمی (معاون سیاسی و امنیتی استانداری اصفهان)، فروغی (رئیس کمیسیون فرهنگی و ورزشی شورای اسلامی اصفهان) و جمعی از مسئولان استان و دوستداران کتاب و کتاب‌خوانی در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی شهر اصفهان برگزار شد.

محمدمهدی احمدی، مدیرکل حوزه وزارتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این مراسم گفت: نمایشگاه‌های استانی کتاب می‌تواند در جریان‌سازی‌های فرهنگی تأثیرگذار باشد، زیرا مردم استان‌ها را با تازه‌های نشر آشنا می‌سازد و در همین راستا کمک به برگزاری نمایشگاه‌های کتاب استانی کمک به کاهش آسیب‌های اجتماعی است.

او در ادامه گفت: بایستی از تمام بودجه‌های استان مانند بودجه‌هایی که برای کاهش آسیب‌های اجتماعی در نظر گرفته‌شده کمک گرفت و آن را در حوزه کتاب صرف کرد، زیرا کتاب یکی از عوامل کاهش آسیب‌های اجتماعی است و اگر بودجه‌ای برای بهداشت و نظافت محیط در نظر گرفته‌شده می‌توان بخشی از آن را در حوزه کتاب هزینه کرد.

احمدی در خصوص ارتباط کتاب با کاهش آسیب‌های اجتماعی گفت: انسان مرتبط با کتاب و کتاب‌خوانی می‌داند که تخریب محیط‌زیست یک فاجعه است. مصرف و هزینه‌کرد بودجه در حوزه فرهنگ و کتاب‌خوانی قابل توجیه است. جامعه‌ای بافرهنگ است که از محیط‌زیست خود حفاظت و از تخریب اموال عمومی نیز خودداری ‌کند و علاوه بر این موارد امنیت اخلاقی و اجتماعی را رعایت کند.

خبری: اخبار فرهنگی هنری جهان

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه سخنان خود خاطرنشان کرد: جامعه‌ای که به فضیلت اخلاقی برسد قطعا ثمره جامعه بافرهنگ است. ایجادکننده و تضمین‌کننده این فرهنگ در محتوای کتاب‌ها نهفته است و هزینه‌کرد بودجه‌ها برای کتاب یک توجیه عقلانی و منطقی دارد، لذا نمایشگاه‌های استانی کتاب می‌تواند در اصلاح همه ابعاد جامعه تأثیرگذار باشد و باعث ایجاد یک جامعه متعالی و رشدیافته شود.

احمدی با اشاره به شاخصه‌های توسعه فرهنگی گفت: یکی از شاخصه‌های توسعه فرهنگی و علمی در جامعه، موضوع کتاب و مطالعه است. توسعه فرهنگی و علمی زمانی تحقق می‌یابد که جامعه با کتاب رابطه منطقی پیدا کند و فرهنگ کتاب و کتابت به معنای واقعی تحقق یابد.

مدیرکل دفتر وزارتی در پایان سخنان خود سه عامل را برای ارتباط منطقی جامعه با کتاب برشمرد و گفت: اصلاح نگاه به کتاب، نگاه به کتاب به‌عنوان یک فضیلت و برند علمی و فرهنگی و ایجاد رابطه منطقی با کتاب سه عاملی هستند که اگر در جامعه تحقق پیدا کنند، قطعا جامعه به سمت کتاب‌خوانی حرکت می‌کند و باعث کاهش آسیب‌های اجتماعی می‌شود.

چهاردهمین نمایشگاه کتاب استان اصفهان از تاریخ ۱۸ تا ۲۳ آبان‌ماه از ساعت ۹ تا ۲۰ پذیرای علاقه‌مندان به کتاب و کتاب‌خوانی است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

جریان فناوری کشور در مسیر خدمت رسانی

صدا و سیماصدا و سیما8 ساعت قبل
جریان فناورانه در فضای علمی کشور روان است و با شتاب فراوان در مسیر خودکفایی و خود اتکایی ادامه دارد. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما؛ استفاده از شبکه ملی اطلاعات و اجرای ساختارهای کسب و کارهای نوپا در بسته‌های بومی و داخلی راهبردی است که فناوران کشور پیش گرفتند تا از خروج اطلاعات به شبکه‌های خارجی جلوگیری کنند.
صدا و سیماصدا و سیما4 ساعت قبل
وی با اشاره به کتابخانه‌های فاطمه‌ها که در منطقه‌ای محروم با تعداد معدودی کتاب حالا کتابخانه عظیمی ساخته‌اند افزود: اگر امروز ویلدورانت اینجا بود و این موفقیت را می‌دید پاسخ خود را می‌گرفت که فقر علت جهل نیست! و از درون جامعه فقیر و مستمند، مغز‌های متفکری بیرون می‌آید که قافله جهل را در هم می‌پیچد. آیت الله محقق داماد گفت: آنچه موجب جهل است توجه نداشتن است، بازگشت به خویشتن، جهل را از بین می‌برد مجدد در خویش بیندیشید و نگویید این هست و جز این نیست، فکر و مطالعه کنید کتاب بنویسید گاهی یک جزوه یک مقاله، یک جامعه را دگرگون می‌کند. آیت الله محقق داماد با تاکید بر اینکه من یقین ندارم به حقیقت رسیده‌ام، اما یقین دارم که در مسیر پیدا کردن حقیقت هستم افزود: این کار را من نویسنده، شمادانشجو، اساتید و رسانه‌ها وظیفه داریم انجام دهیم و جامعه را به جستجوی حقیقت ببریم. وی گفت: ما در جامعه متحرک و پویایی زندگی می‌کنیم که خون شهیدان آن را ساخته و ما این خون‌ها را گرامی می‌داریم و دستشان را می‌بوسیم و در راه حقیقت قدم به پیش بر می‌داریم.

تولد نوزادان نارس

صدا و سیماصدا و سیما4 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ این مراسم با هدف شناسایی علل و عوامل بروز تولد زودرس ترتیب داده شده است تا نوزدان خاصی که زودتر از ۴۰ هفتگی به دنیا می‌آیند تحت مراقبت‌های ویژه قرار گیرند.
صدا و سیماصدا و سیما6 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صداوسیما به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس؛ جلسه تعامل و همکاری موزه سینما و سینمای دفاع مقدس موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس با حضور عباسی رئیس موزه سینما، علی اصغر جعفری مدیر عامل، نرگس معدنی پور معاون فرهنگی و هنری، امیر محمد خانی معاون موزه داری و امیر مسعود احمدی مدیر روابط عمومی و امور بین الملل موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس برگزار شد. در این جلسه مقرر شد، موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس در زمینه به روز رسانی بخش سینمای دفاع مقدس در موزه سینما تعامل و همکاری داشته باشد و در به روز رسانی بخش سینمای دفاع مقدس به موزه سینما کمک کند. همچنین مقرر شد این دو نهاد، در زمینه تولید فرهنگی و تولیدات سینمایی با یکدیگر تعامل و همکاری داشته باشند.
صدا و سیماصدا و سیما4 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، هجدهمین جشنواره کتاب و رسانه با معرفی برگزیدگان تندیس درخت معرفت و تقدیر شوندگان به کار خود پایان داد. در بخش دیداری هجدهمین جشنواره کتاب و رسانه تندیس درخت معرفت به آقای علی رئیسی از صدا و سیمای مرکز اصفهان برای پویانمایی‌ها و خانم محبوبه معافی از صدا و سیمای مرکز کرمان برای گزارش خبری «مردی که غریبه نیست» رسید. همچنین در این مراسم از خانم زهرا شفیعی خبرنگار حوزه کتاب خبرگزاری صدا و سیما در تهران برای گزارش‌های خبری «بحران کاغذ» و «نمایشگاه کتاب» قدردانی شد. از آقای امین طرفی جلالی بعنوان صاحب تندیس درخت معرفت برای برنامه‌های ترکیبی صدا و سیمای مرکز خوزستان تجلیل شد. در بخش گزارش رسانه‌های نوشتاری از آقای سیدمهدی موسوی تبار از روزنامه فرهیختگان و خانم‌ها مهسا کلانکی از خبرگزاری کتاب ایران و زهرا جعفری از روزنامه فرهیختگان و آقای شهاب دارابیان از خبرگزاری کتاب ایران تقدیر شد.

دستان بخشنده

صدا و سیماصدا و سیما5 ساعت قبل

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری1 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری1 روز قبل

مدارس و دانشگاه‌ها در برخی شهرها تعطیل شدند

خبری1 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

آخرین وضعیت طرفداری در روزهای اختلال اینترنت: سرویس نتایج زنده و جدول‌ها در اپلیکیشن و سایت قابل دسترسی شد (بهبودها انجام خواهد شد)، وضعیت پوشش اخبار بهبود یافت، بخش گفتگو (در فهرست قابل دسترسی است) در سایت راه اندازی شد. ادامه در مشروح: …

طرفداریچند ثانیه قبل

بررسی تمام معادلات گروه مرگ انتخابی جام جهانی/ ایران چطور صدرنشین می‌شود؟

ایسنا11 دقیقه قبل

۵ قاب از ۶۰ سالگی بن‌هور

همشهری14 دقیقه قبل

کپچر ۲۰۲۰ معرفی شد/ خودرویی با امکانات متنوع و قیمت رقابتی (+تصاویر)

عصر ایران16 دقیقه قبل

یک رکورد و یک سقوط برای قهرمانان لیگ برتر انگلیس/ آیا آرسنال به پله‌های پایین‌تر باز می‌گردد؟! +آمار

میزان‌آنلاین18 دقیقه قبل

تخصیص کارت بلیت ۳۰۰ هزار تومانی به سربازان در صورت تصویب شورای شهر

ایسنا19 دقیقه قبل