سنگ اتمی واشنگتن برای مسکو
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبرآنلاین
  4. بین‌المللی
سنگ اتمی واشنگتن برای مسکو

سنگ اتمی واشنگتن برای مسکو

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین |
فارس نوشت: عقب‌ماندگی هسته‌ای آمریکا، «واشنگتن» را مجبور به جلوگیری از اجرای برنامه‌های اتمی روسیه در آسیای مرکزی با هر وسیله و بهانه‌ای کرده است.

به گزارش خبرگزاری استانرادار، عقب‌ماندگی هسته‌ای آمریکا، «واشنگتن» را مجبور به جلوگیری از اجرای برنامه‌های اتمی روسیه در آسیای مرکزی کرده است.

در همین راستا بود که در قزاقستان تجمع‌های اعتراضی علیه ساخت نیروگاه اتمی و در قرقیزستان تجمع‌های اعتراضی علیه استخراج اروانیوم برگزار شدند.

همچنین در روسیه رسانه‌های منطقه با هدف گسترش ترس از تکنولوژی‌های هسته‌ای مطالب انتقادی را چاپ کردند.

در تمام موارد گسترش ترس بی اساس از تجهیزات هسته‌ای صلح آمیز دیده می‌شود.

انجمن «سوروس» از اعتراضات مردم نسبت به ساخت نیروگاه‌های هسته‌ای حمایت می‌کند و کارشناسان مختلف که از سازمان‌های غربی حقوق می‌گیرند از نیروگاه‌های هسته‌ای به شدت انتقاد می‌کنند.

معترضان پیشنهاداتی برای جلوگیری از کمبود انرژی مطرح نمی‌کنند و تنها به گسترش شایعات درباره نیروگاه‌های هسته‌ای و حرارتی می‌پردازند.

این اقدامات همچنین به دلیل رقابت شرکت دولت روسی موسوم به «روس اتم» و «Westinghouse» متعلق به آمریکا صورت می‌گیرد.

بر اساس آمار سال 2014 در بازار شرکت‌های فعال در زمینه ساخت نیروگاه‌های هسته‌ای 2 مؤسسه قوی از جمله روس اتم و Westinghouse قرار داشتند و 41 درصد از تولیدات این بازار متعلق به روس اتم و 23 درصد به Westinghouse متعلق بود.

در سال ۲۰۱۸ سهم روس اتم در این بازار به ۶۷ درصد رسید و نگرانی‌های جدی واشنگتن را در پی داشت و با توجه به سیاست «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا تنش‌ها بین شرکت‌های مذکور افزایش یافت.

دولت روسیه در این زمینه سرمایه گذاری کرده و تجهیزات نوینی دارد در حالی که بخش صنعت هسته‌ای آمریکا عقب مانده و نیازمند هزینه‌های بالا برای افزایش ظرفیت رقابتی خود در بازار جهانی می‌باشد.

به این دلیل آمریکا استراتژی فشار به روس اتم در فضای کشورهای پساشوروی را انتخاب کرد.

در این زمینه سریال موسوم به «چرنوبیل» تولید شبکه تلویزیونی «HBO» آمریکا سال گذشته پخش شد و نقش بزرگی در گسترش اتم هراسی داشت و پس از آن معلوم شد که Westinghouse سفارش دهنده سریال بود و این سریال با سرمایه رقیب اصلی روس اتم تولید شد.

همزمان سازمان‌های غیردولتی غربی موسوم به «اینتر نیوز» و انجمن سوروس مشغول گسترش شایعات هسته‌ای شدند و این اقدامات با هدف جلوگیری از اجرای پروژه‌های روسیه در منطقه انجام شد.

در فضای پساشوروی سازمان‌های غیردولتی آمریکایی شعارهایی مانند دفاع از محیط زیست و کاهش آلودگی هوا را مطرح می‌کنند.

غرب نگران توسعه صنعت در فضای پساشوروی است و خواستار رقابت با شرکت‌های کشورهای این منطقه در بازارهای جهانی نیست.

عقب ماندگی این منطقه در چارچوب منافع غرب است و به نظر آنان استفاده از اورانیوم و تکنولوژی‌های هسته‌ای باید در دستان کشورهای غربی بماند.

روسیه برعکس از توسعه صنعتی آسیای مرکزی حمایت می‌کند زیرا «مسکو» با این منطقه هم‌مرز است و ارزش واقعی ثبات و صلح در فضای پساشوروی را به خوبی می‌داند.

آمریکا از نابود کردن زیرساخت‌های صنعتی منطقه سود می‌برد و به این دلیل واشنگتن گسترش ترس از تکنولوژی‌های نوین و تخریب اعتماد به نفس مردم این منطقه را هدف‌گذاری کرده است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فارسفارس1 روز قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، هیأت وزیران سعودی در جلسه هفتگی خود که با حضور شاه این کشور برگزار می‌شود، این هفته، ‌ ایران را به فریب‌کاری در برنامه هسته‌ای متهم کرد. به نوشته خبرگزاری رسمی سعودی (واس) در جلسه این هفته، ضمن بررسی گزارش‌هایی از آخرین تحولات منطقه و جهان، اعلام شد که دولت سعودی از تلاش‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تقدیر و «تقلب و فریب‌کاری ایران در برنامه‌ هسته‌ای خویش و تأخیر در ارائه اطلاعات لازم به آژانس را محکوم می‌کند». دولت سعودی همچنین همکاری کامل ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و احترام به مصونیت و امتیازات کارشناسان آژانس را خواستار شد. هیأت وزیران سعودی در ادامه از آژانس خواست تا تدابیر راستی‌آزمایی و نظارتی را در ایران تشدید کند. «عبدالله بن خالد بن سلطان عبدالعزیز» نماینده دولت سعودی در سازمان ملل نیز روز پنجشنبه هفته گذشته (۱۸ آبان) در بیانیه‌ای ایران را به «فریبکاری» و مخفی کردن بخش‌های حساس برنامه هسته‌ای خود متهم و ادعا کرد که تهران به دنبال دستیابی به سلاح‌ هسته‌ای است.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
به گزارش ولت، صحنه‌های یک اقامتگاه ساحلی در «حقل» در شمال غربی عربستان سعودی، سورئال است. او می‌گوید: «احساس می‌کنم انگار در فیلم «ترومن شو» هستم.» در طول شب، عربستان سعودی درهایش را به روی گردشگران غربی باز کرده است. از پایان سپتامبر، گردشگران از ۴۹ کشور سراسر جهان توانستند به عربستان سعودی سفر کنند. اما حالا گردشگران غربی می‌توانند در سراسر کشور سفر کنند؛ البته به جز شهر‌های مقدس مدینه و مکه. زنان عربستانی که تنهایی سفر می‌کنند می‌توانند اتاقی در هتل رزرو کنند و گردشگران مجرد غربی می‌توانند در هتل اتاق خواب دو تخته بگیرند.
ایسناایسنا1 روز قبل
مشاور سابق ولیعهد ابوظبی از تحولات مهمی در روند حل بحران شورای همکاری خلیج فارس خبر داد. به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آناتولی، عبدالخالق عبدالله، مشاور سابق ولیعهد ابوظبی در توییتر نوشت: به شما مژده می‌دهم که تحولات مهمی در روند حل بحران شورای همکاری خلیج (فارس) درحال وقوع است. احمد ناصر المحمد الصباح، معاون وزیر خارجه کویت نیز اخیرا ابراز امیدواری کرد که در مرحله آتی گشایشی در پرونده شورای همکاری خلیج فارس حاصل شود. وی بر ادامه تلاش‌های کویت برای حل بحران این شورا تأکید کرد. این اظهارات چند ساعت بعد از آن ایراد شد که تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر بر آمادگی این کشور برای مذاکره جهت حل بحران شورای همکاری خلیج فارس تأکید کرد.
الفالف1 روز قبل
همزمان با ادامه ناآرامی‌ها در مناطق مرکزی و جنوبی عراق، از استان صلاح الدین خبر می‌رسد، درگیری میان نیروهای بسیج مردمی و هسته‌های خاموش گروهک تروریستی داعش در محورهای مختلف جریان دارد. به گفته منابع میدانی، نیروهای تیپ ۸۸ بسیج مردمی مستقر در منطقه متوجه تحرکات تروریست‌های داعش شدند و تحرکات آنان را در محور منطقه «الفتحه» در حدفاصل کوه‌های «مکحول و حمرین» رصد کردند. رشته کوه‌های مکحول در شمال استان صلاح الدین از محور شرقی با استان کرکوک، از شمال با جنوب استان نینوا و از محور جنوب غرب با شهر و پالایشگاه بیجی در ارتباط است. براساس اطلاعات به دست آمده، تحرکات عناصر مخفی داعش در هفته‌های گذشته در مناطق آلوده شمال استان صلاح الدین با ادامه ناآرامی‌ها در مناطق مرکزی و جنوبی افزایش یافته و این مسئله در جنوب غرب منطقه «الشرقاط» مشهود‌تر بوده است. مناطق بیابانی در محور غربی و جنوبی غربی «الشرقاط» نیز به هسته‌های خاموش داعش آلوده هستند.
نامه‌نیورنامه‌نیور1 روز قبل
این بار، مسقط وزیر نفت خود، محمد بن حمد الرمحی را فرستاده است، تا به دور از هیاهوی اخبار، از نظر دولتهای خلیج فارس آگاه شود و سفر این مقام عمانی، در چارچوب شرکت در کنفرانس نفت، به میزبانی ابوظبی، انجام می‌شود. وزیر نفت عمان، روز دوشنبه، به مذاکره با ایران دعوت کرده و گفته است که کشورش تمام تلاش خود را برای انجام مذاکره می‌کند و در قبال تنش‌های منطقه‌ای، بی طرف می‌ماند. پادشاهی عمان، روی این مساله حساب کرده است که دولتهای خلیج فارس، مواضع متفاوتی در قبال ایران دارند؛ برای مثال، قطر، ارتباط نزدیکی با ایران دارد؛ در حالی که عربستان، ایران را دشمن خود می‌داند. در این میان، کویت، نه موضع دوستی در مورد ایران اتخاذ کرده است و نه دشمنی. مسئولان ایرانی شروع به برقراری ارتباط نزدیک با دولتهای خلیج فارس و از جمله امارات کرده‌اند و در انتظار رابطه نزدیک با عربستان هستند.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 روز قبل
صاحب اسنپ کیست؟ ‌طراح این ایده و سرمایه‌گذار اصلی چه افراد یا گروه‌هایی بوده‌اند؟ آیا اسنپ واقعا خصوصی است یا خصولتی به حساب می‌آید؟ ‌ این سوال‌ها که در سال‌های گذشته همواره تکرار شده بود معمولا با هیچ پاسخ قاطعی رو به رو نمی‌شد تا جایی که مدیرعامل این شرکت تصمیم گرفت در یک برنامه تلویزیونی برای نخستین ‌بار سهامداران اسنپ را معرفی کند. همچنین اسنپ یک سرمایه‌گذار آلمانی نیز دارد که حدود ۳۰ درصد سهام اسنپ متعلق به این شرکت آلمانی و حدود ۱۰ درصد سهام شرکت اسنپ نیز متعلق به هایپراستار است.» او در پاسخ به سوال مجری که پرسید «آیا سهامداران شرکت آلمانی دو فرد عربستانی هستند یا خیر؛ گفت: عیاد الکثر و محمود الفوز که از سهامداران اصلی این شرکت آلمانی هستند، موسس اسنپ در ایران هستند.» سهامداران اصلی اسنپپس از سال‌ها گمانه‌زنی سرانجام مدیرعامل اسنپ تصمیم گرفت به طور دقیق اعلام کند که سهامداران این مجموعه چه کسانی هستند. همانطور که مدیرعامل اسنپ نیز اعلام کرده، نام یکی از این افراد عیاد الکثر است. از مجموعه اسنپ ۱۰ درصد از سهم نیز به مجموعه هایپراستار رسیده است. هر چند مدیرعامل اسنپ تنها از سهامداران اصلی‌ این شرکت یاد کرده اما به نظر می‌رسد با همین اطلاعات نیز می‌توان به این نتیجه رسید که بخش قابل توجهی از سهام اسنپ در اختیار شرکت‌های خارجی است.

نظرها

اخبار بیشتر