ترویج چند همسری، قبح این پدیده را می‌شکند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. برترین‌ها
  4. فرهنگ

ترویج چند همسری، قبح این پدیده را می‌شکند

برترین‌هاخبرگزاری برترین‌ها |
عضو هیئت علمی دانشگاه گیلان با بیان اینکه طرح مسئله چندهمسری و تبلیغ و ترویج آن تنها به شکسته شدن قبح این پدیده غیر فرهنگی کمک می‌کند، گفت: فتاوای علما و مراجع دینی نیز پدیده چندهمسری را توصیه نمی‌کنند.

خبرگزاری ایسنا: عضو هیئت علمی دانشگاه گیلان با بیان اینکه طرح مسئله چندهمسری و تبلیغ و ترویج آن تنها به شکسته شدن قبح این پدیده غیر فرهنگی کمک می‌کند، گفت: فتاوای علما و مراجع دینی نیز پدیده چندهمسری را توصیه نمی‌کنند.

رضا علیزاده با اشاره به طرح مسئله چندهمسری از سوی برخی از افراد به ویژه در فضای مجازی، اظهار کرد: مطرح کردن مسئله چندهمسری به نوعی انحراف در افکار عمومی جامعه و دور کردن مردم از واقعیت‌های موجود است.

وی با اشاره به جمعیت ۱۱ میلیون نفری مجردین در جامعه، افزود: بی‌تردید اگر حاکمیت شرایط فرهنگی و اقتصادی لازم از جمله ازدواج آسان، اشتغال، مسکن و … را برای جوانان فراهم کنند، شاهد افزایش تشکیل خانواده و فرزندآوری خواهیم بود. این در حالی است که پدیده چندهمسری نه تنها کمکی به کاهش تعداد مجردین نمی‌کند، بلکه می‌تواند به تشدید تجرد و حتی تزلزل بنیان خانواده‌های فعلی نیز بی‌انجامد.

عضو هیئت علمی دانشگاه گیلان با بیان اینکه پدیده چندهمسری در جامعه ایرانی و شیعی ما کارکردی ندارد، خاطرنشان کرد: ظرفیت پذیرش چندهمسری نه در مردان وجود دارد و نه در زنان و لذا ضرورتی به مطرح کردن چنین پدیده‌ای نیست.

علیزاده چندهمسری را یک راهکار سطحی و بدون تبعات مثبت دانست و ادامه داد: مادامی که نهادهای فرهنگی و اجتماعی و اقتصادی به وظایف ذاتی خود عمل نکنند، جامعه برای رفع مشکلات دست به دامان خطاهای بزرگتر می‌شود.

وی با بیان اینکه فتاوای علما و مراجع دینی نیز پدیده چندهمسری را توصیه نمی‌کنند، متذکر شد: ‌ ازدواج امری مقدس و خانواده نهادی مهم و اثرگذار در دین مبین اسلام است و لذا به نظر می‌رسد پدیده مذکور خانواده را تحت‌الشعاع قرار داده و کارکردهای تربیتی آن را دچار اختلال می‌کند.

عضو هیئت علمی دانشگاه گیلان طرح مسئله چندهمسری را تنها یک مجوز برای مردانی دانست که پایبند به خانواده نیستند و گفت: امروزه جامعه با بسیاری از آسیب‌های اجتماعی ناشی از مشکلات اقتصادی دست و پنجه نرم می‌کند لذا در گام نخست باید وضعیت اقتصادی جامعه را بهبود ببخشیم.

در وبسایت خبری بخوانید: بهترین اخبار فرهنگی ادبی ایران و جهان

وی با تاکید بر لزوم نظرسنجی از زنان درباره پدیده چندهمسری، اضافه کرد: بی‌تردید بالای ۹۵ درصد زنان جامعه ما به ویژه زنان معتقد و مذهبی با چندهمسری مخالف هستند. متاسفانه در اجرای بسیاری از برنامه‌های فرهنگی و اجتماعی نیازسنجی و ارزیابی دقیق و علمی صورت نمی‌گیرد و تبعات مثبت و منفی پدیده‌ها به درستی احصا نمی‌شود لذا مسئله چندهمسری نیز جزو مسائل هیجانی و غیر کارشناسی است.

علیزاده کاهش و پیری جمعیت را ناشی از کاهش آمار ازدواج و عمومیت تک‌فرزندی خانواده‌ها دانست و عنوان کرد: ‌ خانواده‌ها درگیر مسائل اقتصادی هستند و خط فقر به مردم نزدیک شده لذا علاقمند به فرزندآوری نیستند. در چنین شرایطی چرا باید مسئله چندهمسری مطرح شود؟!

وی با بیان اینکه طرح مسئله چندهمسری و تبلیغ و ترویج آن تنها به شکسته شدن قبح این پدیده غیر فرهنگی کمک می‌کند، یادآور شد: به واسطه تعدد جنگ‌هایی که در صدر اسلام وجود داشت، آمار سربازان کشته شده بالا بود و به نسبت زنان شوهر از دست داده زیادی در جامعه وجود داشت. شاید پدیده چندهمسری در جوامع گذشته جوابگو بوده باشد، اما تسری این امر به زمان حال کاملا غیر عقلانی است و علمای دینی نیز مخالف چنین اقدامی هستند.

عضو هیئت علمی دانشگاه گیلان با تاکید بر لزوم همراهی زنان و مردان در مقابله با پدیده چندهمسری، اظهار کرد: همانگونه که زنان جامعه باید در کنار هم و علیه چندهمسری اقدام کنند، مردان نیز باید با پایبندی به کانون خانواده به ایفای نقش اجتماعی خود در ناکارآمد کردن چندهمسری بپردازند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فرصت‌ها و تهدید‌های شبکه‌های اجتماعی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
وقتی از حوزه گسترده و جذاب شبکه‌های اجتماعی حرف می‌زنیم؛ فرصت‌ها و تهدید‌ها برای همه کشور‌ها اهمیت پیدا می‌کند. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ وقتی از حوزه گسترده و جذاب شبکه‌های اجتماعی حرف می‌زنیم فرصت‌ها و تهدید‌ها برای همه کشور‌ها اهمیت پیدا می‌کند که اگر ساده از کنار بعضی از آن‌ها عبور کنیم ممکن است آینده فرهنگی سختی در انتظار نسل‌های آینده باشد.
مهرمهر19 ساعت قبل
بیوگرافی هاداستان‌های زندگی افراد موفق و چهره از جذاب‌ترین مطالبی است که هر کس دوست دارد چه از سر کنجکاوی و چه آشنایی با مهارت‌های زندگی آن فرد، مطلع شود. عکس نوشته با متندر کنار خواندن داستان زندگی افراد موفق؛ شما دسترسی به انبوهی از تصاویر مناسبتی هم دارید. عکس نوشته از دیرباز نقش موثری در انتقال مفاهیم احساسی و عاطفی داشته کما اینکه در بسیاری از ایام مناسبتی از آنها برای تبریک و تسلیت استفاده می‌کنیم. در این مورد نیز کیفیت عکس‌ها حرف اول را می‌زند، ما با ارائه طرح‌های حرفه‌ای و نوشته‌های مناسب برای هر تصویر، باب جدیدی در انتشار اینگونه مطالب باز کردیم. دانستی‌های تایید شده برای درمان‌های طب سنتی نیز با حساسیت بالایی برای ارائه مطالب صحیح رعایت می‌شود تا بتوانیم متمایز‌ترین مطالب را منتشر کنیم.

چرا مداحان، بازیگران و ورزشکاران فکر می‌کنند تافته جدا بافته هستند؟

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
حرف زدن در مورد اقتصاد، سیاست، فرهنگ و مسائل اجتماعی را به اهالی فن بسپاریم تا حداقل مردمانی که پای تلویزیون نشسته‌اند، حرف‌های خوب و درست بشنوند. درد دل از کسانی که به نام دین و امام حسین، به آلاف و الوف خود می‌رسند. کسانی که آنقدر جدی گرفته شده‌اند که فکر می‌کنند علامه دهر هستند. ما با بازیگران، خوانندگان و ورزشکاران هم همین رفتار را داشتیم. از بازیگر در مورد نقشی که بازی کرده است و از ورزشکار در مورد جامی که گرفته است.
مهرمهر23 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام حسین امیدی چهارشنبه همزمان با فرارسیدان هفته کتاب و کتابخوانی در گفتگو با خبرنگاران گفت: به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی و با هدف ترویج فرهنگ کتابخوانی، جذب جوانان و نوجوانان به کتابخانه مساجد، انس بیشتر عموم مردم به ویژه نسل جوان با کتاب و ترغیب به مطالعه کتب دینی و مفید برنامه‌های مختلفی در سطح کتابخانه‌های مساجد فارس در حال برگزاری است. وی با اشاره به ۶۸۰ کتابخانه فعال در سطح کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد، خاطرنشان کرد: یکی از فعالیت‌های کانون‌های مساجد فعالیت‌های کتابخانه‌ای است که در کنار برنامه‌های دیگر مذهبی و فرهنگی دنبال می‌شود و به ۲ صورت کتابخانه مخزنی و کتابخانه باز به علاقمندان خدمات ارائه می‌کند. مدیر ستاد هماهنگی کانون‌های مساجد فارس ضمن تقدیر از فعالان کتابخانه‌های مساجد گفت: در این هفته ائمه جماعات مساجد نیز در این ایام درباره کتاب و کتابخوانی و نقش مطالعه در افزایش فرهنگ عموم مردم سخنرانی خواهند کرد. وی با اشاره به برنامه‌های هفته کتاب کتابخانه‌های مساجد، افزود: حضور کتابداران و اعضای فعال کتابخانه‌های مساجد در نمازجمعه، تجلیل از کتابداران کتابخانه‌های مساجد، هماهنگی جهت دیدار مسئولان و کتابداران کتابخانه‌های مساجد با امام جمعه شهرستان‌ها، توزیع کتاب و ثبت نام از علاقمندان جهت عضویت در کتابخانه‌های مساجد، برگزاری مسابقات کتابخوانی با موضوع‌های مذهبی، فرهنگی و اجتماعی، برگزاری نشست با حضور کتابداران، فراخوان اهدای کتاب از سوی نمازگزاران به کتابخانه‌های مسجد، تجلیل از اعضای فعال کتابخانه‌ها توسط کانون‌ها، غبار روبی کتابخانه‌ها و برپایی نمایشگاه کتاب از ۲۳ الی ۳۰ آبان برگزار می‌شود. مدیر ستاد هماهنگی کانون‌های مساجد فارس همچنین اضافه کرد: به منظور آشنایی کتابداران کتابخانه‌های مساجد استان فارس با روش‌های نوین کتابداری، رده بندی کردن کتاب‌ها و همچنین تبیین روش‌های جذب اعضای کانون‌های مساجد به کتابخانه‌ها و ترویج فرهنگ کتابخوانی دوره‌های مختلف آموزشی در مرکز استان با همکاری کانون تخصصی کتابخانه‌ها برگزار شده است.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
رییس گروه پژوهشی هنر‌های سنتی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، طرح ستاره دریایی را یکی از شاخص‌ترین طرح‌های بهادری عنوان کرد که در آن رخدادی واقعی از آفرینش دریا را تصویر کرده و به نمایش در آورده است. او با اشاره به نمونه سازی فرش ستاره دریایی اثر استاد بهادری افزود: نقش مرکزی ترنج، تصویر ستاره دریایی با تجسم ماهی و اسب دریایی با ترکیب بندی طبیعت گرایانه و حاشیه‌های پهن و دو حاشیه باریک این قالی نیز به تبعیت از موضوع دریا با کهن الگو‌های (موتیف) مرتبط طبیعت ترسیم شده است. وی ادامه داد: طرح یاد شده در ابعاد ۱۲۰ در ۱۸۰ با رج شمار ۷۸ در کارگاه قالی و گلیم گروه پژوهشی هنر‌های سنتی در دست اجراست. گفتنی است، آثار بر جای مانده از استاد عیسی بهادری در رشته‌های مختلف هنر‌های سنتی، از خلاقیت و توانایی منحصر به فرد این هنرمند معاصر، به خصوص در زمینه طراحی نقشه فرش، حکایت می‌کند که فرش ستاره دریایی، یکی از این جمله آثار است. طرح‌ها و نقوش این فرش، ارتباط تنگاتنگی با عناصر طبیعت داشته و اغلب شامل انواع جانوران دریایی مانند ماهی، جلبک، حلزون، ستاره دریایی، عروس دریایی، شقایق دریایی و … هستند که در قالب عناصر و ترکیب‌بندی‌هایی متنوع، به شیوه‌ای نوگرایانه و انتزاعی، متناسب با اصول حاکم بر طراحی سنتی و نقشه فرش، به زیبایی هر چه تمام‌تر به اجرا درآمده و فرش ستاره دریایی را به نمونه منحصر به فرد و خلاقانه‌ای در زمینه طراحی نقشه فرش تبدیل کرده است.

آزادی کاخ شورا و تچر از زندان آهنین/ ایتالیایی‌ها هزینه‌ها را پرداخت کردند/ مرمتگران به دنبال درمانی برای گلسنگ‌های تخت جمشید هستند

ایلناایلنا1 روز قبل
با اتمام فعالیت فصل دوم مرمتگران بدون مرز در تخت جمشید، داربست‌های کاخ شورا باز شد. حمید فدایی (مدیر پایگاه جهانی تخت جمشید) با اعلام این خبر گفت: بخشی از مرمت‌ در کاخ شورا و کاخ تچر در نخستین فصل فعالیت مرمتگران بدون مرز انجام و دومین فصل این مرمت‌ها طی چند روز گذشته به پایان رسید. ضمن آنکه هزینه‌های لازم برای این فصل از مرمت، مواد، تجهیزات مورد نیاز و … توسط گروه ایتالیایی پرداخت شد و آنچه باقی ماند برای سایر فصل‌های مرمت تخت جمشید مورد استفاده قرار خواهد گرفت. او خاطرنشان کرد: گلسنگ‌ها بخشی‌ از آسیب‌های بیولوژیکی هستند که در تخت جمشید وجود دارد. تاکنون مطالعات زیادی درخصوص گلسنگ‌های تخت جمشید انجام و انواع آن شناسایی شده است.

نظرها

اخبار بیشتر