نزاع‌های قومی و طائفه‌ای در صدر موانع رشد و توسعه
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. اجتماعی
نزاع‌های قومی و طائفه‌ای در صدر موانع رشد و توسعه

نزاع‌های قومی و طائفه‌ای در صدر موانع رشد و توسعه

ایسناخبرگزاری ایسنا |
ایسنا/سیستان و بلوچستان مجتبی شجاعی فرماندار شهرستان دلگان و همچنین نویسنده و محقق استان سیستان و بلوچستان در یاداشتی که در اختیار ایسنا قرار داده در خصوص نزاع های قومی و طایفه‌ای و عوامل سو آن بر رشد و توسعه منطقه بیان می کند.

یقینا شورای تامین شهرستان در مقابل هر نوع بی نظمی و درگیری و نزاع به بهانه اختلاف قومی و طائفه‌ای موضع فعال خواهد داشت و نسبت به آن بی تفاوت نخواهد بود و اجازه این را نخواهد داد درگیری عده‌ای زمینه سرایت به طائفه و اختلاف و خونریزی و برادرکشی طائفه‌ای را به وجود آورد و البته نظاره‌گر برادر کشی و ایجاد جو منفی روانی در جامعه نخواهد بود و با قاطعیت با قانون شکنان برابر قانون برخورد می‌کند و البته از هر نوع اقدام صلح جویانه و سازشکارانه گروه‌های طائفه‌ای تا آنجا که اصل قانون رعایت و مصالح مردم در نظر گرفته و سنجیده و دوراندیشانه عمل گردد حمایت می‌کند.

از طرفی هر نوع مبادله پیام در فضای عمومی فضای مجازی را که جنبه تهدید و اشاعه خشونت و ایجاد نگرانی برای مصلحین و دلسوزان و به تعبیری عامیانه‌تر جنبه کری خوانی طرفین درگیری نسبت به یکدیگر را داشته باشد از جانب هر گروه و دسته‌ای نیز از طریق پلیس فتا با دقت رصد و پیگیری خواهد گردید.

در فضای کنونی معتمدین و مسئولین و عقلای اجتماعی اجازه ایجاد برادرکشی و ناامنی و انتقام جویی را نخواهند داد و قانون فصل الخطاب و البته ظرفیت ریش سفیدان و معتمدین نیز در جای خود حمایت خواهد گردید.

بی نظمی و برادرکشی و درگیری گروهی، فی نفسه جرم است چه طائفه‌ای باشد چه غیرطایفه‌ای و تکلیف و تفسیر قانون از شیوه مواجه با آن نیز مشخص است لذا ان‌بخش که تکلیف معتمدین و میانجیگران و مصلحین است توسط بزرگان و ریش سفیدان و علمای متنفذ جامعه انجام و به موازات آن قانون نیز وظیفه خود را انجام خواهد داد و در برخورد با هنجارشکنی‌ها از جانب هر گروهی درنگ نخواهدداشت.

وقتی تاریخ روابط اجتماعی جوامع با بافت قومی و طایفه‌ای را مرور می‌کنیم و سرگذشت و سرنوشت نزاع‌های طایفه‌ای را ورق می‌زنیم تک تک برگهای آن پر از سرمایه‌های نابود شده، پر از تاریکی و پر از خاطرات ناگوار کودکان یتیمی است که قربانی تعصبات و درگیری‌های هستند که میشده به راحتی با خویشتن داری و تمکین به قانون و تبعیت از ریش سفیدان مصلح و خیراندیش از بروز ان‌جلوگیری نمود و بالواقع اکنون که استان بر مدار توسعه قرار گرفته و توجهات ملی معطوف به استان گردیده و اقدامات موثری نیز در حال انجام است و در عصر جدید دیگر نزاع‌های قومی و طائفه‌ای معنا ندارد و وقتی باور و اعتماد به حاکمیت وجود دارد و کشور قانون دارد نمی‌بایست به راحتی دست به سلاح برده شود.

در خبری بخوانید: اخبار حوزه اجتماعی از سراسر وب

از سویی باور جامعه خارج استان نمی‌پذیرد هنوز نزاع قومی و کشتار طائفه‌ای وجود داشته باشد و از سوئی دیگر توسعه و آبادانی نیز طاقت آن را ندارد زیر چرخ کشتارهای قومی و طائفه‌ای له شود.

یقینا حاکمیت با هر مانعی که توسعه، آبادانی، امنیت عینی و ذهنی را به مخاطره بیندازد مطابق قوانین جاری برخورد و در شرایطی که نیاز به جهاد اقتصادی و همت جهادی و ایثار و اقدامات بسیجی وار در محرومیت زدایی داریم، نزاع‌های قومی که معمولا از مسائل جزئی و شخصی به قوم و طائفه سرایت می‌کند را جامعه نخواهد پذیرفت و امروز جدای از قانون، برخورد با موانع رشد و ساختارشکنی اجتماعی مطالعه به حق عموم مردم است که از حاکمیت دارند.

بر اساس یک راهبرد مشخص و زمانبندی شده اما به شرط عزم‌ عمومی و تدابیر عالمانه و اختصاص امکانات و اعتبارات لازم می‌توان از شکل گیری بسیاری از نزاع‌های طایفه‌ای جلوگیری و درگیریها را در سطوح ابتدایی شخصی مدیریت اجتماعی کرد.

البته الگوهای مناسبی از اقدام و عمل به موقع از طریق شوراهای تامین، دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور اهل سنت و همچنین واحد پیشگیری از وقوع جرم دادگستری در کنار شورای حل اختلاف استان در این زمینه وجود دارد که می‌توان از تجربیات موفقشان بهره برد.

بسیاری از عوامل پیشگیری‌ها از وقوع نزاع دامنه دار طایفه‌ای ورود به موقع قانون و برخورد با مجرم و تحت تعقیب قرار دادن مجرمان و مسببان اصلی آنهاست که این شیوه به خوبی تاکنون جواب داده است تا هم مجرمان در پناه حمایت‌های قومی گستاخ نشوند و هم افراد ثالث که هیچ نقشی در وقوع درگیری نداشته‌اند و به سبب وابستگی قومی و طایفه‌ای در معرض خطرند آسیب نبینند که الحمدلله عملکرد مجموعه قضایی، انتظامی و نظامی عملکرد مطلوبی در این بخش بوده است.

سه اصل اساسی شامل «پیشگیری، بازسازی (سازش) و مراقبت از تداوم مصالحه» به منظور جلوگیری از درگیریهای قومی در منطقه باید دنبال شود.

یقینا دین خدا، جلوه عقلانیت و معنویت و همچنین دستوراتی است که برای تمامی ابعاد زدگی برنامه داشته و پیروانش را هدایت می‌کند و لذا خداوند زمانی از ما راضی خواهد بود که بتوانیم از راه دین خدا به توفیق برسیم و به برنامه‌های اسلام در بعد روابط اجتماعی احترام بگذاریم.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

برخورد با ناامن کنندگان

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
اشرار و ناامن کنندگان جامعه در چند نقطه از تهران آسایش و آرامش پایتخت نشینان را برهم ریختند و در برخی از موارد موجب تخریب اموال عمومی و شخصی شهروندان شدند. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، در چند روز گذشته حدود ۳۰۰ نفر از ناامن کنندگان توسط پلیس دستگیر شدند. پلیس بلافاصله بعد از دستگیری اشرار و تهیه تحقیقات مقدماتی، آن‌ها را به دستگاه قضا معرفی کرد.

اینترنت دفاتر پیشخوان دولت و پلیس+ ۱۰

صدا و سیماصدا و سیما5 ساعت قبل
دفاتر پیشخوان دولت تحت تاثیر اختلال اینترنت چند روز اخیر بودند، اما مراکز پلیس + ۱۰ به علت اینکه بر روی بستر اینترنت ملی بودند به راحتی فعالیت می‌کردند. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ امروز برای اینکه ببینیم اختلال‌های اینترنت چند روز اخیر چه تاثیری بر عملکرد دفاتر پیشخوان دولت و پلیس +۱۰ داشته به برخی از این مراکز سرزدیم؛ دفاتر پیشخوان دولت تحت تاثیر اختلال اینترنت بودند، اما مراکز پلیس + ۱۰ به علت اینکه بر روی بستر اینترنت ملی قرار داشتند به راحتی فعالیت می‌کردند.
صدا و سیماصدا و سیما6 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ آقای دکتر جلال پور احمد متخصص سم شناسی در حاشیه همایش پانزدهم سم شناسی و مسمومیت‌های غذایی که از امروز تا یکم آذر در دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در حال برگزاری است گفت: آلودگی هوا باعث مسمومیت‌هایی می‌شود که جان هزاران نفر را در کلانشهر‌های صنعتی تهدید می‌کند و باعث کاهش عمر می‌شود. وی درباره مسمومیت با قرص برنج نیز گفت: متأسفانه برای ورود غیر قانونی و غیر استاندارد این فراورده تصمیم جدی گرفته نشده و هنوز هم یک معضل است، حتی در در این فصل رطوبت هوا و واکنش قرص برنج باعث آزاد شدن یک گاز خطرناک می‌شود که باعث مسمومیت جدی است. وی درباره برگزاری این همایش گفت: ۲۵ سخنرانی کلیدی از استادان برجسته، ۴۰ سخنران کوتاه از متخصصان سم شناسی و نشست‌های تخصصی با موضوعات سلامت غذا، سم شناسی سلولی مولکولی، سم شناسی عصبی، سموم جانوری و گیاهی، سم شناسی بالینی و سم شناسی نانوذرات از برنامه‌های این همایش ۳ روزه است.

بارش دومین برف پاییزی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
گزارش اختصاصیبارش دومین برف پاییزیامروز آسمان شمال پایتخت و شهرستان‌های ملارد، دماوند، پردیس و بومهن برفی بود و شهروندان در این هوای پاک نفسی تازه کردند.
خبرآنلاینخبرآنلاین14 ساعت قبل
اوپرت یکی از آن مناطقی است که با شنیدن نامش و دیدن تصاویرش ممکن است با خودمان بگوییم وای چه بهشتی، کاش اینجا ایران بود و می‌توانستیم به آن سفر کنیم. منطقه‌ای بین استان سمنان و مازندران با طبیعتی زیبا و خیره کننده. دیواره‌ای از کوه که مسیر حرکت ابرها را سد می‌کند، این دیواره اوپرت نام دارد. منطقه ایی ییلاقی برای مردم محلی که دامهای خود را به چرا می‌برند. خانه‌های روستایی دشت‌های زیبا، کوه‌های زیبا پوشیده شده از چمن، چشمه‌های جوشان با آب گوارا که در این منطقه به چشم می‌خورد همه از زیبایی‌های اوپرت می‌باشد.
ایلناایلنا13 ساعت قبل
معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری اگر شهرداری مقابل تاکسی‌های اینترنتی ایستادگی نمی‌کرد، به جای سهم ۱٫۵ درصدی می‌توانست به سود ۴۰ درصدی برسد. وی در ادامه با اشاره به اتفاقی که برای استارتاپ تاکسی‌های اینترنتی ایجاد شد، تصریح کرد: اگر جلوی حرکات استارتاپی بایستید مانند اتفاقی که برای تاکسی‌های اینترنتی افتاد، نمی‌توانید از آن بهره‌مند شوید. معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: سال گذشته بانکها ۱۲ هزار میلیارد تومان وام داده‌اند در حالی که ۲۵ صندوق پژوهش فناوری داریم. ستاری با اشاره به مخالفت‌هایی که در ابتدای راه‌اندازی تاکسی‌های اینترنتی ایجاد شده بود، افزود: آدم شرمند می‌شود وقتی دعوا با تاکسی‌های اینترنتی در سالهای اول را می‌بیند. ستاری در پایان تاکید کرد: شهرداری می‌تواند با حوزه‌های استارتاپی و فناورانه به سمت اشتغال پایدار برود و می‌تواند درآمد شهرداری را به صورت کامل به سمت نوآوری بیاورد.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری1 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری1 روز قبل

مدارس و دانشگاه‌ها در برخی شهرها تعطیل شدند

خبری1 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

آخرین وضعیت طرفداری در روزهای اختلال اینترنت: سرویس نتایج زنده و جدول‌ها در اپلیکیشن و سایت قابل دسترسی شد (بهبودها انجام خواهد شد)، وضعیت پوشش اخبار بهبود یافت، بخش گفتگو (در فهرست قابل دسترسی است) در سایت راه اندازی شد. ادامه در مشروح: …

طرفداریچند ثانیه قبل

بررسی تمام معادلات گروه مرگ انتخابی جام جهانی/ ایران چطور صدرنشین می‌شود؟

ایسنا4 دقیقه قبل

۵ قاب از ۶۰ سالگی بن‌هور

همشهری7 دقیقه قبل

کپچر ۲۰۲۰ معرفی شد/ خودرویی با امکانات متنوع و قیمت رقابتی (+تصاویر)

عصر ایران9 دقیقه قبل

یک رکورد و یک سقوط برای قهرمانان لیگ برتر انگلیس/ آیا آرسنال به پله‌های پایین‌تر باز می‌گردد؟! +آمار

میزان‌آنلاین11 دقیقه قبل

تخصیص کارت بلیت ۳۰۰ هزار تومانی به سربازان در صورت تصویب شورای شهر

ایسنا12 دقیقه قبل